Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Brzozy - dlaczego je pokochaliśmy? 1
Brzozy - dlaczego je pokochaliśmy?

Brzozy to jedne z popularniejszych drzew w naszym krajobrazie - występują na łąkach, między polami, przy lasach i w lasach, przy drogach, a także coraz częściej w ogrodach prywatnych, nie tylko na wsi.

Brzozy są piękne, delikatne, a także kryją swoje tajemnice - co czyni je mistycznymi i magicznymi drzewami.

Obecnie do dyspozycji mamy już nie tylko brzozy pospolite, ale również wiele ciekawych odmian, różniących się wielkością, kolorem liści, pokrojem.

ściezka międzuy brzozami

liście brzozy na tle jej pnia

biała kora brzozy

Brzozy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych drzew w krajobrazie - doskonale znamy ich pokrój, kolor kory, liście.

Brzozy to gatunki piękne, które pasują do każdego miejsca - czy to mały, czy duży ogród, a nawet na balkon. Niezależnie od stylu, delikatnie szumiące na wietrze, drobne listki brzóz sprawiają, że relaks w ogrodzie jest wyjątkowo przyjemny.

Jeżeli chcesz bliżej poznać te wyjątkowe drzewa, odkryć ich energetyczną tajemnicę, albo posadzić brzozę w swoim ogrodzie - to doskonale trafiłeś. Ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Brzoza - obowiązkowa biała dama polskiego krajobrazu

Brzoza to drzewo, które każdy z nas widział wiele razy. jest popularna i powszechna w polskim krajobrazie, zwłaszcza wiejskim.

Delikatna biała kora, bardzo dekoracyjna, mimo, że prosta i skromna, jest charakterystyczna tak bardzo, że nie sposób pomylić ją z niczym innym.

Brzozy to wysokie drzewa, które dość szybko rosną, ale ich żywotność tez nie jest zbyt długa, rzadko osiągają 200 lat.

Najpopularniejsza jest brzoza brodawkowata, która jest podstawowym gatunkiem. Występuje powszechnie w Europie, a także Azji.

Listki brzozy najczęściej są drobne, mają sercowaty kształt, są zielone, a jesienią żółte. Wiosną pojawiają się kwiatostany.

Korona drzewa jest lekka, ażurowa, owalna. Młode gałązki są strzeliste, starsze lekko się pochylają.

Brzozy są romantyczne, a nawet lekko melancholijne, mimo to, ich urok nas zachwyca.

Brzoza to gatunek uznawany za pionierski, łatwo się rozsiewa i wyrasta nawet na bardzo słabej ziemi. Stąd tak licznie pojawia się w krajobrazie naturalnym.

 

Brzozy to gatunki pionierskie - często rozsiewają się w na miedzy, na dawnych wysypiskach, w starych kopalniach, żwirowniach, na piaskach i nieurodzajach.

brzozy stojące w wodzie

Brzoza omszona jako jedyna znosi nawet okresowe zalewanie.

liście brzozy jesienią

brzoza nad jeziorem

brzoza nad jeziorem późną jesienią

Brzozy są piękne o każdej porze roku.

Brzoza ma magiczną moc

Dawniej w brzozowych gajach zakładano ołtarze i modlono się. Uważano, ze w drzewach liściastych swoją siedzibę mają dobre duchy, opiekujące się ludźmi, strzegące od złych demonów.

Dlatego przy każdym domostwie sadzono takiego strażnika, którym często były brzozy - ale też lipy, dęby, jabłonie.

Z drewna brzozowego robiono kołyski dla niemowląt, a także zabawki dla dzieci. Duch brzozy czuwał nad dzieckiem, w czasie snu. Na gałęziach brzozy w ciepłe dni wieszano kosze i kołyski, a delikatny ruch gałęzi kołysał je do snu.

kobieta na tle brzozy

Brzozy to niepowtarzalne drzewa.

Młode panny plotły z giętkich witek brzozowych wianki, które zapewniać miały im powodzenie.

Jeżeli brakuje ci energii, jesteś zmęczony, nie masz pomysłów i inspiracji, to brzoza jest w stanie rozwiązać twoje problemy.

Właściwie każde drzewo jest wysycone energią, ale brzozy wiodą prym.

Już całe dziesięciolecia temu, syberyjscy znachorzy, nazywali brzozę drzewem, które zostało naznaczone przez boga.

Brzozy są w stanie przekazać nam swoją energię. Przynoszą również ukojenie w smutku, działają kojąco i uspokajają nas. Wypoczywając czy medytując w cieniu brzóz, z pewnością poczujesz przypływ energii do pracy i świeżych pomysłów.

Jak czerpać energię z brzóz i innych drzew?

Niektórzy ludzie rozmawiają z drzewami, głaszczą je, przytulają. Jednak radiesteci podpowiadają, że wystarczy stanąć przy brzozie, i oprzeć się o nią plecami. Kilka minut takiego relaksu pomoże każdemu wrócić do formy.

Nie ważne, czy wierzymy w to czy nie, ale nie można zaprzeczyć, ze spacer w brzozowym lesie nastraja pozytywnie, pozwala się zrelaksować, uspokoić. . Przypadek?

Właściwości zdrowotne brzóz

Właściwości zdrowotne brzóz to z pewnością jedna z przyczyn “posądzania jej” o magiczne siły. Brzozy już dawno wykorzystywane są jako składniki wielu leczniczych naparów, herbatek, okładów. Wykorzystuje się praktycznie każdą część drzewa - liście, korę, witki brzozowe, no i sok z brzozy.

zbieranie soku z brzozy

Sok z brzozy zbieramy tylko z dwóch gatunków, które nie są pod ochroną.

Liście brzozy mają działanie napotne, przeciwreumatyczne, oczyszczające krew oraz moczopędne.

Kora natomiast zawiera betulinę, która ma działanie przeciwnowotworowe.

Bardzo zdrowa jest oskoła, czyli sok z brzozy.

ususzone liscie brzozy

Z liści brzozy można wykonać zdrowotne herbatki.

Sok z brzozy - jak to działa?

Sok z brzozy traktowany jest jak wartościowy napój, bogaty w minerały. Używa się go do celów leczniczych - chorób płuc, niepłodności, a także problemów skórnych czy z włosami.

Jest to przezroczysty, słodkawy płyn, który wypływa z drzewa, po naruszeniu ciągłości kory.

Pojawia się do momentu, kiedy drzewo wytwarza liście.

To woda pobierana przez korzenie z niezbędnymi do wzrostu liści składnikami mineralnymi.

Sok z brzozy zbiera się wiosną, podstawiając pod nawiercony w pniu otwór, naczynie.

W otworze umieszcza się drewniany kołek, po którym, do pojemnika, skrapla się sok.

 

Pamięta! sok z brzozy możesz zbierać tylko z brzozy brodawkowatej i brzozy omszonej, pozostałe są pod ochroną.

Czy brzozy są wymagające?

Brzozy to gatunki pionierskie, czyli rosną tam, gdzie jeszcze nic nie ma. Oznacza to, że ich wymagania glebowe są małe - zadowolą sią nawet piaszczystą, słabą glebą.

Natomiast warto wiedzieć, ze są to również gatunki wyjątkowo światło-żądne, najlepiej rosną na stanowisku słonecznym.

Większość gatunków jest odporna na suszę, mróz oraz choroby.

Szkodnik, który występuje czasami na liściach brzozy to płast brzozowiec, który rozwija się w unerwieniu liście, które następnie zjada.

Jest to dość duża gąsienica, która możemy usuwać mechanicznie, bez chemicznych preparatów. Wystarczy zerwać zainfekowane liście i spalić, lub wyrzucić.

Brzoza nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, ale na wiosnę możemy zasilić ją nawozem z azotem, dzięki czemu będzie rosła jeszcze szybciej i bujniej.

Chcemy zwrócić uwagę, że brzozy to piękne drzewa o malowniczym pokroju. Nie należy ich przycinać.

Przycięte brzozy wyglądają na okaleczone. Dodatkowo są to drzewa charakteryzujące się tzw. “płaczem” po cięciu. Wiosenne cięcie brzóz może znacznie osłabić drzewo, przyczyniając się do jego chorowania lub usychania.

drewniana kładka między brzozami

Brzóz nie należy przycinać.

Co zrobić? Kupując brzozę do ogrodu, zwróć uwagę na rozmiar drzewa i jego pokrój. Duża różnorodność i mnogość odmian gwarantuje, że znajdziesz taki egzemplarz, który wpisze się idealnie w twoje oczekiwania. Bez konieczności przycinania go.

Brzozy - do jakiego ogrodu?

brzozy pasują do każdego ogrodu

Brzoza sprawdzi się w każdym ogrodzie - możliwość wyboru z wielu odmian powoduje, że do każdej przestrzeni dobierzemy idealną odmianę.

Brzoza sprawdzi się zarówno jako soliter, ja też w grupie, jako powtarzający się akcent. Soliter brzozowy najlepiej sadzić na wzniesieniu, lub w wyjątkowo eksponowanym miejscu ogrodu. Dobry pomysł to zaplanowanie brzozy na tle ciemniejszych iglaków, gdzie będzie widoczna śnieżnobiała kora.

Naturalne gatunki brzóz jak brzoza brodawkowata, omszona, czy ojcowska to większe drzewa, dlatego lepiej pasują do dużych ogrodów. Ich dekoracyjność jest delikatna, mają swój urok, ale jest on naturalny - pięknie pasują więc do ogrodów wiejskich, a także naturalistycznych.

Dla miłośników kolorowych liści, czy posiadaczy mniejszych ogrodów, powstało wiele ciekawych odmian najbardziej rozpowszechnionych gatunków. - o których piszemy dalej.

Wiosną listki brzozowe pojawiają się jako jedne z pierwszych, dlatego posadzona w sąsiedztwie tarasu, brzoza będzie szybko stworzyć przyjemny cień.

Warto zwrócić uwagę również na wady brzozy - jej pyłek jest wyjątkowo alergizujący, dlatego nie polecamy tego drzewa dla osób z uczuleniem. Dodatkowo wiosną pyłek unosi się w powietrzu i osiada na meblach ogrodowych, oknach, w większej ilości może to być uciążliwe.

brzoza w ogrodzie

brzozy w ogrodzie

 

brzozy w ogrodzie

ścieżka między brzozami

brzoza i liście na polanie

Duża różnorodność gatunków powoduje, że do każdego ogrodu znajdziemy

Rodzaje brzóz

Obecnie sklasyfikowanych zostało - według różnych źródeł - od 60 do 100 gatunków. Jest to trudne do sprecyzowania. Najbardziej rozpowszechnione w naszym kraju gatunki to:

  • brzoza brodawkowata,
  • brzoza omszona,

BRZOZY POD OCHRONĄ:

  • brzoza ojcowska,
  • brzoza karłowata,
  • brzoza niska,
  • brzoza Szafera.

Gatunki te występują naturalnie w naszym krajobrazie, ale najpopularniejsze są pierwsze 2, które z powodzeniem możemy hodować też w ogrodzie.

Gatunki pod ochroną nie są tak powszechne, w niektórych rejonach kraju ciężko jest je w ogóle zaobserwować, gdyż czasami nie występują. Dla miłośników ozdobnych liści, a także posiadaczy małych ogrodów, balkonów, polecamy takie ciekawe odmiany jak:

  • brzoza pożyteczna Doorenbos

    która charakteryzuje się szczególnie ciekawą korą. Poczatkowo zielonkawa, po 2-3 latach zaczyna się malowniczo łuszczyć, zwijać jak papirus. Wysokość do maksymalnie 10 metrów. Liście średnio małe, jesienią delikatnie się przebarwiają. Pięknie prezentuje się w grupie lub jako szpaler.

  • brzoza płacząca Youngii

    ma płaczący, zwisły pokrój. Wysokość to około 7 metrów, ale często szczepiona jest na wysokości 2-3, i w takim przypadku wyższa już nie urośnie. Szczególnie dekoracyjnie wygląda nad zbiornikiem wodnym, lub przy tarasie, gdzie tworzy ładny zielony parawan.

  • brzoza o bordowych liściach np. Purpurea lub Rubra,

    to gatunki wyróżniające się bordowymi liśćmi, które jesienią stają się bardzo intensywnie czerwone. Kolorowe liście to piękne tło dla śnieżnej kory. Wysokość jaką osiągają to Rubra 8-10 metrów, Purpurea 10-15 metrów.

  • brzoza o ozdobnej, kolorowej korze, innej niż biała, np. Black Star,

    charakterystyczna brązowo-czerwona kora, która dodatkowo ładnie się łuszczy, powoduje, że ta brzoza zdecydowanie wyróżnia się w ogrodzie. Wysokość docelowa to 8-10 metrów.

  • brzozy o ciekawych, postrzępionych liściach, np. Crispa, Gracilis,

    to gatunki charakteryzujące się ciekawymi, postrzępionymi płatkami. Gracilis sprawdzi się w małych ogrodach, gdyż ma tylko 5 metrów wysokości w dorosłej formie. Crispa natomiast przypomina klon ozdobny, liście są mocno powcinane, ale drzewo jest łatwe w uprawie, rośnie dobrze nawet na wybitnie słabej glebie.

Co posadzić z brzozami?

Brzozy najlepiej sadzić z gatunkami, które podkreślają ich śnieżnobiałą korę, na przykład dereń biały, o czerwonej skórze, dobrze widoczny w stanie bezlistnym, zimą.

Z powodzeniem możemy łączyć je z takimi krzewami jak hortensja, rododendron, azalia, kosodrzewina, jałowce, krzewuszka, tawuła, bereberys i perukowiec.

Brzozy pięknie prezentują się na rabatach bylinowych - z rozchodnikami, jeżówkami, szałwią, trawami ozdobnymi. Drzewa te są również idealnym uzupełnieniem wrzosowisk.

Jako liściaści kompani dla brzóz sprawdzą się klony, wierzby.

Brzozy to piękne, nieco romantyczne, ogrodowe dusze. Pojawiają się nawet w najtrudniejszych miejscach, niosąc radość, wytchnienie.

Kto miał wątpliwości przed przeczytaniem artykułu, z pewnością dał się przekonać tym wpisem.

Komentarze do wpisu (1)

27 maja 2020

Świetny poradnik! Tak, warto przeczytać :)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium