Masz pytania? Zadzwoń 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Mały ogród - jak zaprojektować? Konkretne porady i wskazówki 0
Mały ogród - jak zaprojektować? Konkretne porady i wskazówki

Jak zaprojektować mały ogród

Poranki z aromatyczną kawą na tarasie, plac zabaw dla dzieci, miejsce na grill, ognisko, bujne i kolorowe rabaty czy warzywnik, widzimy już to wszystko oczami wyobraźni, szukamy inspiracji i liczymy, że uda nam się spełnić marzenia o swoim zielonym azylu. Jednak często szukając odpowiedniej działki lub kupując dom, spychamy wielkość i właściwości działki na drugi plan, kierując się przede wszystkim wyborem domu lub względami finansowymi. Jest to zrozumiała decyzja. Niestety następnie często mamy problem z zagospodarowaniem działki, którą wybraliśmy, gdyż jest ona zbyt mała, wąska, lub ma trudny kształt albo mnóstwo innych problemów, których nie mogliśmy przewidzieć.

Dlatego stworzyliśmy poradnik, jak efektownie i funkcjonalnie zagospodarować mały ogród, aby stworzyć miejsce wygodne i przyjazne dla każdego z domowników. Jak uniknąć wrażenia ciasnoty i zorganizować na projektowanym obszarze wszystko co potrzebujemy, w sposób przemyślany i zaskakujący. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma radami, które z pewnością odmienią Państwa życie i ułatwią rozwiązanie tego "małego" problemu.

fontanna ogrodowa

Chłodne barwy, ograniczona liczba gatunków i zamazane granice - wszystko co powinno być w małych ogrodach!

Efekt jaki powinniśmy osiągnąć

Przed rozpoczęciem prac nad planowaniem ogrodu, musimy wiedzieć jaki efekt chcemy uzyskać. Każdy właściciel małego ogrodu musi zdać sobie sprawę, że może zdarzyć się tak, iż nie będzie mógł w ogrodzie umieścić wszystkiego, co sobie wymarzył. Oczko wodne, pergola, altana, taras, fontanna - miejsce do wypoczynku, plac zabaw, czy warzywnik. Ustalamy priorytety i jesteśmy gotowi do kompromisu.

Mały ogród jest często niebezpieczny, gdyż z powodu ograniczonych rozmiarów możemy być narażeni na monotonny i nudny efekt końcowy.

mały ogródek

Zagospodarowanie tak małego obszaru może być trudne i stanowić nie lada wyzwanie, jednak stosując kilka naszych rad, uda się stworzyć tu ciekawe miejsce.

Dlatego nasze starania będą miały na celu stworzenie jak najatrakcyjniejszego miejsca, które będzie zaskakiwać odbiorcę. Gdzie nie wszystko będzie widoczne od razu, jak na dłoni. Jednak nie możemy przesadzić także w drugą stronę, co również często się zdarza. Całość musi być wyważona, uporządkowana i nie może sprawiać wrażenia ciasnoty.

Ukształtowanie obszaru

Bardzo atrakcyjnie i efektownie wyglądają ogrody, które potrafią zaskoczyć swoich gości. Staramy się tak ukształtować ogród, aby nie pokazywać wszystkiego od razu, tworzymy zakątki, które będą pokazywać się kolejno, podczas zwiedzania ogrodu, tak aby zaciekawić odbiorcę i zaskoczyć go pojemnością naszego ogrodu.

Aby uatrakcyjnić mały ogród, powinniśmy:

  • zrezygnować z masywnego, sztywnego i gęstego ogrodzenia czy żywopłotu, staramy się otworzyć na otoczenie, stworzyć okna widokowe na atrakcyjne krajobrazy, które nas otaczają, nie ograniczamy ogrodu sztywno do jego granic i nie oddzielamy się od otoczenia, staramy się zaprosić sąsiedztwo do naszego zielonego zakątka, jak również pozwalamy rośliną wyjść poza granice naszej działki,

    stalowe, ażurowe ogrodzenie

    Takie ażurowe ogrodzenie z wychodzącą przez nie roślinnością pozwoli rozmyć granice działki i optycznie ją powiększyć.

  • staramy się urozmaicić ukształtowanie obszaru na jakim ma powstać ogród, na delikatnie pofalowanej powierzchni, gdzie występują naturalne pagórki lub zagłębienia łatwiej będzie stworzyć miejsca, które nie będą widoczne jak na dłoni. Ogród płaski jest czytelny, ale może stać się zbyt otwarty i uniemożliwiać nam wydzielenie różnych stref, dlatego staramy się trochę urozmaicić jego kształt,
  • całość dzielimy na powiązane, ale delikatnie osłonięte zakątki, jako przesłonięcie możemy zastosować pojedyncze drzewo, czy wyższe krzewy lub inne nasadzenia roślinne, jednak tworzymy i stosujemy takie przesłony roztropnie, tylko w miejscach gdzie chcemy uzyskać intymny, prywatny charakter lub zaskoczyć naszych gości. Możemy zastosować je zamiast masywnego żywopłotu przy ogrodzeniu, jeżeli chcemy osłonić się przed ciekawskim wzrokiem przechodniów - stosując na przykład ażurowe pnącza na ogrodzeniu. Podział całości ogrodu na mniejsze elementy optycznie powiększy jego powierzchnię,
  • stosujemy wyniesione rabaty, które urozmaicają ukształtowanie obszaru oraz sprawiają, że przestrzeń jest atrakcyjna.

Przeczytaj także o uprawie ogrodu w trudnych warunkach! Znajdziesz go tutaj - Uprawa ogrodu w trudnych warunkach.

Roślinność w małych ogrodach

Rośliny w małych ogrodach przydomowych muszą wpisywać się w idee atrakcyjnego i zaskakującego ogrodu, ale nie mogą powodować wrażenia chaosu ani nieporządku.

Dlatego dokonując wyboru roślinności do zaaranżowania mniejszych przestrzeni, staramy się pamiętać o kilku zasadach:

  • staramy się wybrać kilka atrakcyjnych gatunków roślinnych ( drzew, krzewów i bylin) z których pomocą kreujemy dekoracyjne rabaty, miksując je w rozmaitych kompozycjach i wykorzystując z różnych zestawieniach, ale w całym ogrodzie powtarzając te same gatunki,
  • unikamy zbyt dużej ilości dużych gatunków - zwłaszcza drzew, które mogą optycznie zmniejszać projektowaną przestrzeń, a także wprowadzać zacienienie do ogrodu, co może być kolejnym wyzwaniem,
  • przed doborem roślin, sprawdzamy jakie rozmiary osiągają dorosłe gatunki, jak będą wyglądały za 10-15 lat, kiedy się rozrosną,
  • unikamy gatunków ekspansywnych, które mogą zagłuszyć inne oraz w krótkim czasie zdominować nasz mały ogród,
  • wybieramy gatunki długo dekoracyjne, z powodu małej powierzchni może być nam trudno zapewnić atrakcyjność i zmienność gatunków, tak aby ogród był dekoracyjny cały rok, dlatego stawiamy na rośliny, które pozostają dekoracyjne przez długi czas, rośliny długo kwitnące, zimozielone, atrakcyjne przez cały sezon wegetacyjny,
  • wybieramy rośliny o chłodnej kolorystyce, biele, błękity czy fiolety potrafią optycznie zwiększyć przestrzeń, powinniśmy natomiast unikać kolorystyki ciepłych barw - jak czerwienie, żółcie czy pomarańcze,
  • aby wprowadzić urozmaicenie w naszym ogrodzie, możemy wprowadzić nasadzenia sezonowe, jednak aby poradzić sobie z ograniczonym miejscem, nasadzenia możemy zastosować w donicach, rozstawionych w różnych miejscach, dzięki temu każdego roku będziemy mogli wykreować nieco odmienny wygląd naszego wnętrza ogrodowego,

    bruk w ogrodzie

    Roślinność dekoracyjna, trwała cały rok - na małym obszarze stworzone ciekawą aranżację.

  • staramy się wykorzystać przestrzenie poziome, ale także pionowe, czyli pnącza na podporach, elewacjach,

Przykładowe gatunki roślin do mniejszych ogrodów:

Drzewa: wybieramy takie o wyrazistej koronie, kształt kulisty, parasolowaty, np. klon "Globosum", klony palmowe np."Atropurpureum" głóg np. Paul"s Scarlet, robinia akacjowa np. "Ubraculifera", grab "Columnaris", brzoza "Youngii", śliwa wiśniowa "Pissardii"

Krzewy: szczepione na pniu, mogą zastąpić drzewa, np. cisy na pniu, modrzewie na pniu, formy strzyżone i które dobrze znoszą cięcie, aby ograniczać ich rozmiary, trzmielina Fortune"a, bukszpan, róże, berberys Thunberga, tawuła japońska, hortensje, świerk biały "Conica"

Byliny i pnącza: bluszcz pospolity, hortensja pnąca, hosty, żurawki, brunery i inne ozdobne cały sezon,

Oświetlenie

oświetlenie zbiornika w ogrodzie

Iluminacja przy zbiorniku wodnym pozwala podkreślić roślinność jaka tam rośnie.

to ważny element dekoracji każdego ogrodu, jednak w małym ogrodzie może być nam szczególnie przydatne, gdyż dzięki jego umiejętnym zastosowaniu mamy możliwość zmienić wygląd ogrodu wieczorem i nocą. Prawidłowo dobrane oświetlenie i iluminacja pomoże nam podkreślić ważniejsze elementy ogrodu, lub wykreować zupełnie odmienny niż dzienny, wygląd.

Stosując oświetlenie możemy wyznaczyć szlaki komunikacyjne, oświetlić zbiornik wodny lub roślinność. Dzięki zastosowaniu oświetlenia będzie można korzystać z naszego zielonego zakątka także wieczorem.

Wrażenia optyczne w małym ogrodzie

Aranżacja małe ogrodu może być trudna, często jednak, stosując kilka projektowych sztuczek, możemy stworzyć niezwykły efekt. Wrażenia optyczne stosowane w ogrodzie maja przede wszystkim powiększyć wizualnie przestrzeń, w tym celu stosuje się właśnie iluzje optyczne, a także kreuje się coś, czego nie ma, aby tym małym oszustwem, skomponować interesujące efekty.

Co możemy wykorzystać? Przede wszystkim lustra oraz tafla wody, w których będzie odbijać się roślinność, tworząc wrażenie głębi w ogrodzie. Często lustra są stosowane jako imitacje przejścia do kolejnej części ogrodu, której tak naprawdę nie ma. Ważne, aby zastosować lustro w otoczeniu lub miejscu, które warto jest pokazać. Podobnie działa tafla wody, stawu lub fontanny, w której odbija się roślinność i nadaje kreowanej przestrzeni głębie. Po za lustrem w klasycznej formie, możemy zastosować lustrzane kule - które stanowią bardzo modny i atrakcyjny dodatek.

lustro w ogrodzie

Lustro w takiej ramie spełnia dwie funkcje - powiększa obszar i udaje, że jest oknem. Wszystko aby powiększyć optycznie przestrzeń.

Do tworzenia głębi w ogrodzie oraz zwiększania jego przestrzeni z pomocą złudzeń optycznych, możemy zastosować roślinność o zróżnicowanej wysokości lub różnym rozmiarze liści, kwiatów lub innych elementów. Aby optycznie powiększyć ogród, sadzimy w naszym pobliżu gatunki większe, stopniowo zmniejszając je w kierunku granic. W ten sposób będzie wydawało się nam, że roślinność przy granicach ogrodu lub w oddalonych zakątkach, jest dalej niż w rzeczywistości. Podobne wrażenie uzyskamy, jeżeli planując rytmiczne nasadzenia w ogrodzie, na przykład regularne nasadzenia bukszpanowych kul wzdłuż ścieżki, specjalnie zastosujemy mniejsze egzemplarze dalej, większe bliżej. To małe oszustwo stwarza wrażenie, że elementy oddalone od nas znajdują się dalej niż rzeczywiście.

Jeżeli nasz ogród jest ograniczony poprzez małą przestrzeń, możemy zasugerować, że istnieje inna część naszego ogrodu, pomimo, że jej nie ma. Możemy w tym celu zastosować bramy, drzwi lub furki, prowadzące donikąd. Umieszczone na murze, pośród gęstych drzew lub krzewów, będą zagadką, której tajemnice znamy tylko my. Podobne wrażenia mogą powodować ramy okienne, wypełnione lustrem.

oryginalna fontanna ogrodowa

Rzeźby, fontanny i inne dodatki doskonale wypełniają przestrzeń i przykuwają uwagę. Zwracamy wzrok w tym kierunku, gdzie znajduje się dekoracja.

Przykuwanie uwagi

Klasycznym i bardzo prostym sposobem na zwiększenie atrakcyjności naszego ogrodu jest odwrócenie uwagi od problemu. Stosując elementy dekoracyjne, jak rzeźby, mała architektura czy barwne akcenty dekoracyjne, możemy zwrócić uwagę właśnie na nie, tak aby zamaskować "brakującą przestrzeń".

Delikatne, rozmywające się linie

Delikatne linie, zastosowane w ukształtowaniu przestrzeni pozwalają zatrzeć nam ostre granice i rozmazać przestrzeń. Dzięki nim koniec ogrodu komponuje się w łagodną całość bez widocznych granic, co powoduje że przestrzeń wydaje się nieograniczona, a jej obszar staje się większy.

Mały ogród jest miejscem z potencjałem, naszym zadaniem jest tylko odpowiednio go wykorzystać. Korzystając z naszego poradnika uda się Państwu stworzyć miejsce uporządkowane, ale zaskakujące, które pozwoli spędzać wolny czas jak tylko nam będzie wygodnie. Dlatego zachęcamy do podjęcia wyzwania. Projektujcie, realizujcie i korzystajcie!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium