Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Chmura tagów
Co koniecznie musisz mieć w ogrodzie? 2
Co koniecznie musisz mieć w ogrodzie?

Co koniecznie musisz mieć w ogrodzie? Zacznijmy od początku

Ogród dla właścicieli powinien być powodem do radości, dumy, a także źródłem przyjemności. Bujna zieleń, spełniająca funkcję wypoczynkową i dekoracyjną, pomaga wypocząć. W ogrodzie ładujemy baterie, a dla wielu z nas uprawa ogrodu jest również hobby.

Każdy ogród jest innym, zależy od indywidualnego charakteru swojego właściciela, jego upodobań i możliwości. Jednak w każdym ogrodzie możemy wyróżnić elementy powtarzalne, bez których właściwie trudno wyobrazić sobie ogród. Tak jak wnętrza domu nie wyobrażamy sobie bez kuchni, łazienki czy salonu, tak w ogrodzie nie może zabraknąć pewnych stref czy akcentów. Elementy aranżacji domu są oczywiste dla nas, ponieważ większość z nas wie, jak ma wyglądać wnętrze. Jednak na ogrodzie nie każdy zna się dobrze, łatwo o pomyłkę, którą trudno naprawić.

Co więc koniecznie musi być w ogrodzie?

Szkielet ogrodu to drzewa

Planowanie kompozycji ogrodu, a także pierwsze nasadzenia w naszym ogrodzie, powinny stanowić drzewa. Dlaczego?

Drzewa muszą być w ogrodzie, a co fajniejsze, do każdego, nawet najmniejszego ogrodu, możemy dobrać odpowiedni gatunek - małe, wąskie, czy kwitnące, różnorodność jest ogromna.

prawdziwy ogród nie może istnieć bez drzew

Drzewa pełnią wiele funkcji - są schronieniem dla ptaków, owadów, małych zwierząt. To pożądane źródło cienia. Nasadzenia z drzew wpływają na jakość powietrza, oczyszczając je i ochładzając. Czemu zaczynamy od drzewa?

Pierwszy powód, to wolny wzrost. Drzewa rosną znacznie wolniej niż krzewy i byliny, aby osiągnąć docelową wysokość, potrzeba im najwięcej czasu. Dlatego nawet gdy jeszcze w tym roku nie stać cię na całkowite założenie ogrodu, przynajmniej już posadź w nim drzewa. Rabaty zawsze możesz uzupełnić bylinami, czy zasiać trawnik, a dzięki wcześniejszemu posadzeniu drzew, stworzysz wrażenie dojrzałego ogrodu. Nie wspominając już innych plusach, jakie zagwarantujesz sobie, tym działaniem. I hamak będzie gdzie powiesić, i huśtawkę zahaczyć...

Obecnie w ogrodzie pojawia się modna na atrakcyjne, wielopienne drzewa, które wyglądają bardziej dziko i naturalnie, niż jednopienne drzewa. Z powodzeniem możemy posadzić gatunki wielopniowe zarówno w ogrodach miejskich, jak też na wsi. Łączenie drzew iglastych i liściastych sprawi, że ogród, niezależnie od pory roku, będzie wyglądał ładnie. Iglaste drzewa będą stanowić jego niezmienną podstawę, natomiast liściaste gatunki, które będą się zmieniać wraz z upływem pór roku, będą zaskakiwać i zachwycać.

Każdy ogród musi mieć serce, a jest nim ...

Miejsce wypoczynkowe, gdzie spotyka się cała rodzina. Taras wypoczynkowy, altanka, czy pawilon ogrodowy, pozwalają zrelaksować się w ogrodzie, niezależnie od pogody. Oczywiście, najprzyjemniej jest w ciepłe dni, ale nawet w czasie deszczu nie musisz rezygnować ze spotkań w ogrodzie.

miejsce do wypoczynku sprawi że ogród będzie naszym ulubionym miejscem do relaksu

 

Zadaszony taras, czy solidna pergola, szybko staną się centrum ogrodu, oraz niepodważalnym pretekstem do wypoczynku w nim.

Aby na tarasie było nam wygodnie, pamiętajmy o kilku szczegółach takich jak komfortowe meble ogrodowe, czy właśnie zadaszenie tarasu.

Najpopularniejszymi meblami na tarasie wypoczynkowym, są komplety wypoczynkowe, składające się z sofy, foteli i stolika kawowego. Popularność tych akurat zestawień wynika z ich funkcjonalności - sprawdzą się zarówno w czasie spotkań przy kawie, jak też przy smacznym posiłku, czy w czasie grilla.

Tworzywo, jakie wybierzemy, jest uzależnione od kilku czynników - między innymi od stylu naszego ogrodu, oraz od budżetu, jakim dysponujemy.

Bardzo trwałymi i ponadczasowymi meblami tarasowymi są komplety z technorattanu. Komplety technorattanowe wyróżniają się zupełną odpornością na czynniki atmosferyczne, a także łatwością w pielęgnacji i czyszczeniu. Dodatkowo technorattan jest wykonany w wielu kolorach i rodzajach splotów, dlatego każdy z nas znajdzie dokładnie to, czego szuka.

Jeżeli nie chcemy, aby nagły deszcz zepsuł nam wypoczynek na tarasie, warto zaplanować jego zadaszenie. Do wyboru mamy wiele możliwości - drewniane konstrukcje zadaszające, proste w montażu parasole, a także eleganckie pawilony i altany ogrodowe. Zadaszenie tarasu sprawdzi się w wielu codziennych sytuacjach.

Strefę wypoczynkową w ogrodzie pewnością uatrakcyjni palenisko lub grill. Możliwość wspólnego przygotowywania posiłków na świeżym powietrzu, będzie jednym z naszych ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Prawdziwy ogień, opanowany w palenisku lub grillu, sprawi również, że po zmroku taras stanie się bardzo nastrojowy.

palenisko ofyr

Duże palenisko Ofyr stanie się centrum naszego tarasu.

Ogrodowa biżuteria

Wielu z nas, czy to zakładając ogród, czy aranżując wnętrza domów, zapomina o tym, że miejsce to ma być nie tylko wygodne, nie tylko funkcjonalne, ale również piękne.

W modnych przestrzeniach czujemy się lepiej, łatwiej nam się wypoczywa, a także chętniej w nich przebywamy. Dlatego warto zadbać również o wygląd ogrodu, dekorując go.

kwitnące rośliny są jak biżteria dla naszego ogrodu

 

Co może nam posłużyć jako dekoracja ogrodu?

Oczywiście na pierwszym miejscu są rośliny kwitnące. Kwiaty zachwycają nas kolorem, zapachem. Rośliny powinniśmy planować w taki sposób, aby w ogrodzie, w każdej porze roku ( nawet zimą!) coś kwitło. Mamy do wyboru wiele drzew, krzewów, bylin i roślin jednorocznych, z których możemy stworzyć prawdziwe arcydzieła. Sezonowe następowanie po sobie kwitnienia kolejnych roślin sprawi, że nasz ogród będzie taki jak ma być - dekoracyjny cały rok.

Ale dekoracje ogrodu to nie tylko kwiaty! Z powodzeniem możemy ogród ozdobić pięknymi doniczkami - czy to plecionymi z wikliny, technorattanu, czy też wykonanymi w pięknych kolorach z polietylenu. Jako atrakcyjne dodatki posłużą nam też rzeźby, mała fontanna, a nawet atrakcyjne oświetlenie ogrodowe.

kolorowe kwiaty w ogrodzie

Bujnie kwitnące rośliny wyróżniają nasz ogród przez cały rok.

Zaplecze gospodarcze

W każdym, nawet najmniejszym ogrodzie, powinno znaleźć się miejsce na zaplecze gospodarcze. Brak strefy gospodarczej skutecznie utrudnia życie w ogrodzie. Bardzo często niestety spychamy tę strefę i zapominamy o niej, co szybko daje nam się we znaki, po rozpoczęciu użytkowania ogrodu.

W każdym ogrodzie musi być miejsce na kompostownik, na linki z praniem, czy na pojemnik na śmieci. Jeżeli nie zaplanujemy go wcześniej, to elementy te będą skutecznie psuły walory estetyczne naszego ogrodu. Przypadkowo upchnięte prawie, śmietnik w pobliżu tarasu, czy też brak miejsca na odpady bio, to tylko niektóre zagrożenia, jakie będą prześladować nas po tym przewinieniu.

Zaplecze gospodarcze powinno być zlokalizowane w miejscu niewidocznym dla postronnych osób, ale również dla nas - nie chcemy przecież oglądać śmietnika, wypoczywając na tarasie. Najlepiej umieścić tę strefę w najbardziej odległym miejscu ogrodu, maskując je dodatkowo pięknymi nasadzeniami z roślin.

Zaplecze gospodarcze będzie też stanowił warzywnik, pojemniki na deszczówkę, kojec dla psa itp.

W każdym ogrodzie powinna być obowiązkowo zdrowa rabata, z warzywami, ziołami.W każdym miejscu uda się ją zaplanować, w myśl nowego ogrodniczego trendu jakim jest edible landscaping.

Nasz ogród powinien być miejscem, które jest źródłem naszej radości, a nie frustracji. Dlatego planując go, uwzględnimy, ile mamy czasu na jego pielęgnację, i tak dobierajmy rośliny, aby nie były zbyt kłopotliwe. Funkcjonalność ogrodu natomiast powinna być dopasowana do naszych oczekiwań, a także do oczekiwań wszystkich członków naszej rodziny.

Ogród może być mały lub duży, nowoczesny lub rustykalny, kolorowy i pstrokaty, lub stonowany... Jednak najważniejsze jest to, aby był NASZ, stanowił nasze miejsce.

Komentarze do wpisu (2)

18 lutego 2020

Świetny poradnik, na pewno będę zaglądać tutaj częściej. Idzie wiosna, czas się w końcu zainspirować :)

25 lutego 2020

To prawda w kazdym ogrodzie musza byc drzewa. Daja przydatny cien w upalne lato. Fajne porady mozna u was znalezc.

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium