Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Jak założyć ogród, który zachwyci swoim wyglądem, a przy tym będzie funkcjonalny i łatwy w pielęgnacji? 0
Jak założyć ogród, który zachwyci swoim wyglądem, a przy tym będzie funkcjonalny i łatwy w pielęgnacji?

Jak założyć ogród krok po kroku?

Zakładanie ogrodu ze względu na koszty i czasochłonność prac należy wykonywać etapami. Proces trwa często przez wiele lat. Jest to najczęściej praktykowane podejście, gdy decydujemy się na samodzielną budowę "po godzinach".

Niezależnie od charakteru ogrodu i jego powierzchni warto wcześniej sporządzić plan, który będzie

uwzględniał nie tylko aktualny zakres robót, ale także elementy, które wprowadzimy w przyszłości. W ten sposób ograniczy się bałagan, poprawi funkcjonalność ogrodu, a jednocześnie zniweluje ryzyko rozbiórki elementów stałych lub przesadzania roślin. Zwłaszcza ostatni "grzech" bywa często popełniany. Zdarza się, że w przypływie emocji zakup roślin jest nieprzemyślany, w konsekwencji czego brakuje dla nich stałego miejsca.

Artykuł przygotowany przez Gospodarstwo Ogrodnicze Elżbieta i Zbigniew Bilscy - Byliny i Cebulki Kwiatowe od 1975 www.bilscy.info

Zakładanie ogrodu - etap projektowania

W internecie można znaleźć darmowe programy (lub wersje demonstracyjne) do projektowania ogrodów. Jeśli nie chcemy uczyć się obsługi, pozostają nam dwie drogi. Można zamówić projekt u architekta krajobrazu/firmy ogrodniczej (wyższe koszty) lub pokusić się o samodzielne sporządzenie szkicu.

Potrzebne narzędzia to akcesoria z czasów szkolnych: ołówki, kredki, różne linijki (w tym z otworami) a także blok z papierem milimetrowym.

Najłatwiej jest sporządzić plan w skali 1:100 (tzn. na 1cm kartki przypada 1m działki). W przypadku dużych ogrodów skalę trzeba zwiększyć, np. : 1:200.

Do pomiarów używa się taśmy mierniczej (50 lub 100m) i tyczek. Pracę najłatwiej wykonuje się w dwie osoby. Należy zmierzyć i nanieść na kartkę wszystkie istniejące obiekty, np. : dom, budynek gospodarczy, śmietnik, ogrodzenie, rosnące drzewa i krzewy, instalacje). Dopiero później wprowadza się planowane elementy. Ważne jest także zaznaczenie, w których miejscach będą przebiegały instalacje elektryczne (np. : do oświetlenia ogrodu) i systemy nawadniania. To dwie prace, które mimo samodzielnego zakładania ogrodu warto zlecić profesjonalistom.

Na podstawowym planie rośliny wprowadza się prowizorycznie (np. : w przypadku roślin o niewielkich rozmiarach można zaznaczyć całą grupę). Warto sprawdzić ich finalną szerokość i dostosować ją do skali (np. : tworząc okręgi).

Do miejsc bogato obsadzonych zielenią, np. : rabat, skalniaka czy wrzosowiska zaleca się sporządzić oddzielny projekt - załącznik do obecnego. Już na tym etapie powinno się określić styl urządzania, a później dobierać materiały i rośliny.

projektant przy budowie ogrodu

Już na samym początku naszej pracy w ogrodzie, warto jest sporządzić harmonogram, według którego będziemy pracować. 

Zakładanie ogrodu - porządki na działce i recykling

Wprowadzenie się do nowego domu świeżo po budowie czy modernizacja siedliska zazwyczaj wymaga poświęcenia znacznych zasobów czasowych na prace porządkowe. W pierwszym przypadku w dużej mierze trzeba skupić się na uprzątnięciu resztek "pobudowlanych". Należy usunąć takie odpady jak worki po cementach, szkło, styropian, fragmenty drewna (np. : z szalunków) i gruz. Resztki cementu fragmentu betonu są szkodliwe dla korzeni roślin. Drewno można zostawić. Wykorzysta się je do budowy konstrukcji - inspektu, grządki podwyższonej czy kompostownika. Gruz zostanie użyty przy budowie nawierzchni.

kontener ze śmieciami

Regularne sprzątanie w czasie pracy, pozwoli uniknąć nieprzyjemnego bałaganu na zakończenie .

W wyniku prac porządkowych zbiera się także sporo odpadów organicznych - suche i zielone pędy, gałęzie, liście, trawa i wiele innych. Jeśli nie mają śladów chorób i szkodników można je użyć do produkcji kompostu. W przeciwnym wypadku odpady należy utylizować, to potencjalne źródła problemów.

Zakładanie ogrodu - prace ziemne

Działki budowlane są z reguły usytuowane na glebach gorszych klas, mało żyznych lub słabo przepuszczalnych. Co prawda sklepy ogrodnicze oferują rośliny, które nadają się do takich miejsc, ale najczęściej dotyczy to zieleni ozdobnej. W ten sposób mocno zawęża się listę gatunków nie do tych, które się chce, lecz do takich, które dadzą sobie radę w mało korzystnych warunkach.

Jeśli chcemy posiadać w ogrodzie warzywniak, przydomowy sad, a nawet gęsty trawnik i efektowną rabatę, podłoże zaleca się użyźnić.

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest po prostu zakup żyznej ziemi i wymieszanie jej z obecną (np. : przy użyciu glebogryzarki). Jednocześnie można wtedy zwiększyć atrakcyjność działki - stworzyć wzniesienia na skalniak lub wrzosowisko.

obornik w workach

Kluczem do sukces, jakim w przypadku ogrodu są zdrowe i atrakcyjne rośliny, jest zapewnienie im na starcie żyznego podłoża. 

Cennym dodatkiem, który poprawia zwięzłość gleb piaszczystych i rozluźnia gleby gliniaste jest obornik. Aby uzyskać pożądany efekt w wybranych częściach ogrodu potrzeba zastosowania (i przekopania) 3-4kg obornika na 1m2. Do rozluźniania gleb gliniastych można użyć także piachu i kompostu.

Przed sadzeniem roślin warto sprawdzić odczyn gleby. Mierniki pH można kupić w sklepie ogrodniczym. Są bardzo łatwe w obsłudze. Może okazać się, że gleba jest zbyt kwaśna i wymaga wapnowania. Zabieg wykonuje się najczęściej jesienią. W takim wypadku przez kilka tygodni nie można stosować innych nawozów (w tym wspomnianego obornika), dlatego trzeba zdecydować się, która potrzeba jest w danej chwili pilniejsza.

Po wymieszaniu i wyrównaniu podłoża najlepiej odczekać ok. 2 tygodnie, aż grunt osiądzie. Później zlikwiduje się chwasty i przystąpi do sadzenia roślin (przynajmniej tam, gdzie ma na ryzyka, że zostaną zniszczone podczas wykonywania innych działań). W międzyczasie można zająć się innymi pracami, zgodnie z harmonogramem.

Nawozy zielone dla wsparcia i regeneracji gleby w ogrodzie

Dobrym sposobem na użyźnienie działki (np. : jeśli nie planujemy nasadzeń w danym kwartale lub brakuje nam pomysłu) jest wysiew nawozów zielonych. Rośliny z rodziny bobowatych wzbogacą glebę w azot wiązany przez bakterie brodawkowe z powietrza atmosferycznego.

gryka na polu

Warto korzystać z naturalnych nawozów i substancji użyźniających glebę.

Gryka (trzeba poczekać do owocowania) pomoże zwalczyć pędraki. To sposób na szkodniki glebowe szczególnie rekomendowany na działkach znajdujących się blisko lasów i zadrzewień.

rzodkiew oleista na grządce

Rzodkiew oleista poprawia strukturę gleby.

Rzodkiew oleista (niestety jest mało znana) głęboko drenuje podłoże zapobiegając wymywaniu składników pokarmowych.

facelia błękitna

Facelia tworzy bardzo atrakcyjne, błękitne lub fioletowe kwiaty.

Łubin czy facelia błękitna użyźnią glebę, a przy okazji atrakcyjnie wyglądają i zwiększają walory estetyczne ogrodu. Z innych grup roślin cenna jest aksamitka, która niszczy chorobotwórcze nicienie glebowe.

Zakładanie ogrodu - rozprowadzenie instalacji

Instalacje elektryczną warto wprowadzić już na tym etapie (nawet jeśli na razie nie będzie wykorzystywana). Trzeba w czasie szkicowania projektu ustalić w jaki sposób ogród będzie oświetlony. Zwykle oświetla się dom, garaż, podjazd i główną aleję prowadzącą do domu.

Źródła prądu powinny być dostępne w kilku miejscach na działce, aby przy okazji umożliwić sprawne korzystanie z urządzeń elektrycznych.

Przewody wkopuje się na głębokość około 70cm. Pod nawierzchnią można układać je płycej (50cm). Umieszcza się je na podsypce w rurach osłonowych. Ponadto zaleca się zainstalować systemy nawadniania.

Newralgiczne miejsca w ogrodzie o dużym zapotrzebowaniu na wodę to trawnik i żywopłot. Dodatkowo kropelkowy system nawadniania usprawni uzyskiwanie plonów w warzywniaku czy uprawach pod osłonami. Obie powyższe prace najlepiej zlecić profesjonalistom.

Warto rozważyć instalację podlicznika dla wody wykorzystywanej w ogrodzie. To dodatkowy wodomierz, który podlicza wyłącznie wodę bezpowrotnie straconą (nie obarczoną opłatami za ścieki). W ten sposób można oszczędzić na rachunkach.

przewód przy ścieżce z kostki brukowej

System nawadniania to praktyczny gadżet, który zapewnia nam wygodę w ogrodzie. 

Zakładanie ogrodu - wybór nawierzchni

Budowa nawierzchni utwardzonych w ogrodzie jest konieczna dla sprawnego poruszania się a także użytkowania pojazdów. Technika budowy zależy od rodzaju nawierzchni i użytych materiałów.

Pierwsze kryterium wyboru to praktyczność (powinny być wytrzymałe na uszkodzenia, silny nacisk, mróz a także nie powodować poślizgu po deszczu). Jednocześnie warto dopasować je do stylu urządzania ogrodu i wyglądu budynków.

ścieżka z kostku brukowej przy trawniku

Kostka betonowa jest najpopularniejszym rozwiązaniem w ogrodach. 

Często wykorzystuje się kostkę brukową, kostkę betonową, kamień naturalny, żwir i cegłę. Układa się je na warstwach gruzu i piachu (lub podsypki).

Dla ścieżek służących wyłącznie do spacerów można skorzystać z innych rozwiązań, np. : plastrów drewna po impregnacji. Są niestety mniej trwałe od kamienia czy betonu.

Aspekty techniczne zakładania ogrodu:

  • szerokość drogi dla podjazdu powinna wynosić przynajmniej 300cm;
  • główna aleja prowadząca do domu na szerokość ok. 150cm;
  • mniej uczęszczane ścieżki dla dwóch osób mają ok. 80-100cm szerokości;
  • ścieżka dla jednej osoby powinna mieć szerokość 50-60cm.
  • ścieżki warto budować z jednostronnym dwuprocentowym nachyleniem bocznym (2cm/100cm). Wtedy po deszczu nie będzie zalegała na nich woda;
  • przy budowie schodów warto pamiętać, że wysokość stopni wynosi 8-10cm (schody płaskie) lub 10-15cm (schody strome). Stopnica powinna być odpowiednio długa i szeroka, aby zapewnić bezpieczeństwo i nie utrudniać poruszania się. Standardowa szerokość stopnia oscyluje w granicach 45cm.

Zakładanie ogrodu - konstrukcje, nowa architektura i nowe elementy

Dopiero po wykonaniu prac z poprzednich akapitów powinno przystąpić się do budowy ogrodowych konstrukcji. Z reguły właśnie ten etap, ze względu na koszty jest rozkładany na lata.

Do popularnych obiektów należą altany, pergole i tarasy. Ostatni element najczęściej przylega bezpośrednio do domu. Altany i pergole buduje się w miejscach zacisznych (osłoniętych przed ciekawskimi), ale niezbyt oddalonych od budynku mieszkalnego. Służą do odpoczynku, spożywania posiłków a także organizacji imprez. Dlatego w ich pobliżu (lub wewnątrz - przy odpowiednim projekcie) warto zainstalować grill lub palenisko.mostek w ogrodzie

Budowle małej architektury jak pergole, mostki, kratownice, urozmaicają przestrzeń ogrodu.

W romantycznych zakątkach ogrodu ustawia się ławki, łuki i kratownice do uprawy pnączy. Przy domu (w miejscu dobrze widocznym z okna często użytkowanego pomieszczenia) buduje się strefy dla dziecka, np. : plac zabaw. W skład zestawu wchodzi m. in. domek ogrodowy, wieżyczki, piaskownica, zjeżdżalnia i ściana wspinaczkowa.

Część rekreacyjno-ozdobną powinno się wyraźnie oddzielić od gospodarczej. Do tego celu można wykorzystać średniej wysokości żywopłot, ścianę z wysokich traw ozdobnych (np. : miskantów), ogrodzenie lub murek.

W części gospodarczej wprowadza się mniej spektakularne, ale potrzebne obiekty. To obszar, w którym umieszcza się kompostownik, pojemniki na ekologiczne gnojówki (wydzielają nieprzyjemny zapach), narzędziownię i skład materiałów, warzywniak oraz tunel foliowy.

Nasadzenie roślin podczas zakładania ogrodu

Rośliny sadzi się faktycznie na samym końcu, a nie na początku - to często popełniany błąd u osób początkujących. Przy wyborze zieleni w pierwszej kolejności trzeba kierować się ich wymaganiami dotyczącymi stanowiska, gleby, mrozoodporności. Istotne są oczywiście rozmiary rośliny (wysokość, szerokość) i walory dekoracyjne. Nawet najpiękniejsza bylina uprawiana w niewłaściwym miejscu będzie prezentowała się mało atrakcyjnie i sprawiała problemy.

W ogrodzie nie powinno zabraknąć drzew, które tworzą cień, ograniczają wysychanie ziemi, dają efekt piętrowości i stanowią schronienie dla licznych zwierząt. Należy sadzić je w oddali od domu (zagrożenie w przyszłości), a także od nawierzchni (korzenie mogą ją niszczyć).

Działkę można ogrodzić za pomocą żywopłotu, liściastego lub iglastego. Popularne gatunki to m. in. żywotniki, graby, buki, ogniki i cisy. Można także postawić na wielogatunkowy żywopłot luźny, np. : z dzikiej róży, rokitnika, głogów, jarzębów, forsycji i jaśminowca.

Na tym etapie zakłada się trawnik (z rolki bądź siewu). Optymalne terminy wykonywania prac to kwiecień i wrzesień - początek października. Popularne elementy wprowadzane do ogrodu to skalniak, wrzosowisko, łąka kwietna i kompozycje krzewiaste.

Na oddzielną uwagę zasługują rabaty. To prawdziwe dusze ogrodu, najbardziej spektakularne i właśnie im należy poświęcić dużo czasu. W sklepie ogrodniczym można kupić wiele gatunków i odmian, które uczynią kompozycję wyjątkową i piękną przez większość roku. Jakich zasad trzeba się trzymać?

kwitnąca rabata bylinowa

Dobierając rośliny do ogrodu, powinniśmy przestrzegać pewnych kryteriów. 

Zasady aranżacji rabaty w nowym ogrodzie

  • rośliny należy dopasować pod względem wymagań;
  • należy dobierać gatunki i odmiany o różnym okresie kwitnienia, uzupełnia się je roślinami ozdobnymi z liści oraz owoców;
  • niskie rośliny sadzi się z przodu, średnie na drugim planie, wysokie z tyłu jako tło;
  • osobom początkującym zaleca się przede wszystkim stawiać na gatunki długo kwitnące, takie jak floksy, ostróżki ogrodowe, kocimiętki Fassena, szałwie omszone, liliowce i jeżówki purpurowe;
  • nadmierna różnorodność form i barw nie jest wskazana. Lepszy efekt osiąga się sadząc większą liczbę roślin należących do tego samego gatunku lub odmiany;
  • nie powinno się uprawiać samych roślin o krzykliwych, wyrazistych barwach. Warto je przeplatać zielenią kwitnącą w kolorach bieli, delikatnego różu czy lilii.
  • efektowna rabata, w której łatwo utrzymać porządek ma szerokość od 1 do 2, 5m (przy dowolnej długości). Kształt może być różnorodny, najpiękniej wyglądają nieregularne rabaty.
  • głównym, stałym trzonem rabaty są byliny i trawy ozdobne. Uzupełnia się je roślinami jednorocznymi, dwuletnimi (dla utrzymania zmienności) a także niewielkimi krzewami.

Duży a mały ogród - różnice w koncepcji

Zakładanie dużego ogrodu wbrew pozorom jest łatwiejsze, chociaż wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. W tym wypadku można jednak wprowadzić więcej elementów, zieleń ma przestrzeń a samo planowanie nie wymaga tylu wyrzeczeń i kompromisów.

W dużym ogrodzie wprowadza się więcej drzew, aby zachować piętrowość i oddać wrażenie naturalności. W małym ogrodzie trzeba ograniczyć duże drzewa i wysokie krzewy. Często jest miejsce na jeden soliter, ewentualnie uda się wygospodarować przestrzeń przy ogrodzeniu. Warto wybierać odmiany o niższym wzroście, ewentualnie odmiany o bardzo wąskim pokroju, np. : 'Fastigata'.

Optycznie ogród można powiększyć przez tworzenie nieregularnych, łukowatych ścieżek. Podczas spacerów po nich mimowolnie zwalniamy kroku. Praktycznym rozwiązaniem jest montaż luster. Wskazane jest użycie zieleni wytwarzającej kwiaty o stonowanej, pastelowej barwie.

Czasem łączy się ze sobą różne elementy, np. : taras zabudowuje ogrodem zimowym, drewutnie łączy z narzędziownią lub śmietnikiem. Zielony ogród można zainstalować na dachach - śmietnika i altany.

Na uprawę roślin jadalnych zwykle brakuje przestrzeni, ale można to rozwiązać przez budowę ogrodu wertykalnego. Taki system instaluje się przykładowo przy ścianie budynku lub przy ogrodzeniu. Zajmuje mało miejsca a pozwoli m. in. na uzyskanie plonu z podstawowych warzyw.

Do budowy wszelkich elementów nie można używać "zbyt ciężkich" materiałów. Kamień naturalny czy kostkę powinno się ograniczyć. Znacznie lepiej sprawdza się drewno, które nadaje ogrodowi kameralności i naturalnego ciepła.

różnice w koncepcji dużego i małego ogrodu

Dobrze dobrana roślinność jest w stanie podkreślić styl naszego ogrodu. 

Podobny, nienaturalny i toporny efekt powodują nawierzchnie zbudowane na dużej powierzchni. W małym ogrodzie zamiast miejsca postojowego z kostki lepiej zdecydować się m. in. na kratę trawnikową.

Dobrze przemyślany ogród nie tylko robi wrażenie, ale także sprawia mało problemów. Poświęcenie mu czasu w początkowych etapach powinno być traktowane jako inwestycja, która spłaci się w przyszłości. Regularność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych jest jednak konieczna w każdym przypadku.

Zielony zakątek daje ogromne możliwości popisania się kreatywnością i dobrym gustem. To swoisty zakątek nawiązujący do natury, który dla nas jest odskocznią od problemów życia codziennego. Warto trzymać się przy tym zasad ogrodniczych oraz harmonogramu prac.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium