Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Żywopłot z grabu - zakładanie i pielęgnacja 3
Żywopłot z grabu - zakładanie i pielęgnacja

Dlaczego żywopłot z grabu?

Żywopłoty liściaste wykonane z grabu, są bardzo atrakcyjnym elementem, który stanowi idealną ramę dla kompozycji ogrodu.

Grab jest coraz bardziej popularny, co bardzo nas cieszy. Niestety, od kilku lat nasze ogrody zalewają tuje, ale grab czy inne rodzime gatunki, stopniowo je wypierają.

Początkowo wydawało się, że tuje są idealne na żywopłot, ale wraz z ich popularnością, wiemy o nich coraz więcej, a tym samym mamy świadomość ich wad.

Tuje to drzewa i krzewy, które są bardzo wrażliwe na suszę. Często po zimie stają się brązowe, co jest mylnie rozumiane jako objaw przemarzania. Natomiast igły brązowieją właśnie z powodu braku wody. Dodatkowo tuje to gatunki obce. Zawierają również w swoich pędach szkodliwy dla zdrowia tujon. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zajrzyj tu ---> czy tuje szkodzą zdrowiu, a my tymczasem zajmiemy się tematem tego artykułu, czyli zacnym żywopłotem grabowym.

drewniana ławka a w tle żywopłot z grabu

Żywopłot z grabu jest pięknym tłem dla innych elementów.

Żywopłot z grabu - dlaczego jesteśmy na TAK?!

Żywopłot z grabu jest doceniany obecnie, ale moda na takie zastosowanie grabu ma dużo starsze korzenie. Żywopłoty grabowe były popularne w ogrodach renesansowych i barokowych, a potem angielskich, gdzie wydzielały pokoje ogrodowe, stanowiły ramy boskietów, tło rabat, a także po prostu osłaniały ogród.

Grab pospolity to nasz gatunek rodzimy. Występuje na terenie całego kraju, ale powszechnie zwłaszcza na terenach podgórskich. Tworzy lasy liściaste - grądy, rosnąc w nich razem z dębami i bukami. Często grab rośnie również w towarzystwie klonu pospolitego, jawora oraz lipy.

Graby to okazałe drzewa, osiągające wysokość nawet 30 metrów. Wyróżniają się srebrzysto szarą korą, która pięknie wygląda na tle zieleni.

Grab jest odporny na szkodniki, odporny na mróz, oraz rzadko choruje. Dobrze znosi zacienienie. Strzyżony żywopłot z grabu ładnie się zagęszcza i szybko przyrasta. Możemy nadać mu wysokość nawet 3 - 4 metrów. Będzie idealnym zielonym parawanem.

Przeczytaj także - Żywopłot z metra - efekt już teraz! Nie musisz czekać kilku lat!

nowoczesny ogród z grabem

ściana z grabu

żywopłot z grabu nad wodą

Żywopłot z grabu jest bardzo atrakcyjny.

Żywopłot z grabu rośnie szybko, już po 3-4 latach możemy liczyć na skuteczną osłonę. To również ekonomiczne rozwiązanie - sadzonkę garbu kupimy za około 70-90 gr, na metr potrzeba ich od 3 do 5 sztuk.

Dodatkowo żywopłot z grabu założymy samodzielnie bez problemu, szybko i łatwo. Grab łatwo się przyjmuje, i daje szybkie efekty.

Nie jest to również gatunek wymagający, taki żywopłot będzie atrakcyjny bez szczególnie troskliwej pielęgnacji, wystarczy mu przycinanie 2 razy w sezonie.

Mówiąc o żywopłocie grabowym, nie możemy zapomnieć o jego walorach dekoracyjnych. Listki grabowe są jajowate, trochę szorstkie - w sezonie wiosna-lato zielone, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto, a potem brązowo. Warto wspomnieć, że liście utrzymują się również zimą, dzięki czemu mimo, że żywopłot jest liściasty, to dekoruje ogród cały rok.

Liście grabu opadają wiosną, aby żywopłot mógł znowu pokryć się zielonym płaszczem młodych listków.

Jest to więc bardzo dekoracyjna i atrakcyjna propozycja do dekoracji ogrodu.

szpaler z grabu

szpaler z grabu

ogród w stylu barokowym z grabem

Grab może tworzyć atrakcyjne formy cięte.

Żywopłot z grabu - na jakie stanowisko?

Grab lubi gleby żyzne i zasobne, wilgotne, ale nie podmokłe. Gleba powinna być ciężka, a jej odczyn zasadowy. Najlepsze będzie stanowisko o nasłonecznieniu rozproszonym. Grab toleruje zacienienie, a nawet zdecydowanie lepiej rośnie na stanowisku słabej oświetlonym, niż w pełnym słońcu.

Jak sadzić grab?

Kiedy?

Sadzenie żywopłotu z grabu najlepiej wykonać wiosną - od momentu rozmarznięcia gleby, nawet do maja, oraz jesienią - od września, do końca października.

Grab jako gatunek liściasty najlepiej przyjmuje się jesienią, kiedy system korzeniowy wzmacnia się przed zimą, a wiosną roślina startuje z pełną siłą, ale z powodzeniem możemy założyć żywopłot też wiosną, tylko w czasie cieplejszych już dni, może wymagać podlewania.

Jakie sadzonki kupić?

Sadzonki grabowe kupujemy w szkółkach leśnych lub ogrodniczych. NAJLEPIEJ decydować się na sadzonki kilku sezonowe np. 3-sezonowe. Takie egzemplarze mają odpowiednio rozwinięty system korzeniowy, oraz odpowiednio grubą podstawę. To solidne egzemplarze, które gwarantują szybkie i zadowalające efekty.

Ile sadzonek potrzebuję?

Szacuje się, że przy najczęstszej metodzie sadzenia, w jednym rzędzie, potrzeba około 5 sztuk roślin na metr bieżący. Odległość między sadzonkami wynosi około 20 cm. (maksymalnie 30 cm).

Jeżeli sadzimy w 2 rzędach, w tzw. trójkę, również potrzebujemy 5 sadzonek, wówczas grab rośnie w dwóch rzędach, oddalonych od siebie o około 20 cm, a sadzonki w rozstawie co 30 cm.

Żywopłot z grabu - w jednym czy 2 rzędach?

Żywopłot z grabu i innych liściastych roślin, możemy założyć w formie jedno i kilku-rzędowej.

Już jeden rząd grabu daje nam wspaniałe efekty. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy nie mamy dużego ogrodu i nie chcemy, aby żywopłot był zbyt szeroki. W tej formie będzie miał około 50-60 cm, po przycięciu.

Sadzenie żywopłotu z grabu możemy przeprowadzić również na 2 rzędy, w tzw. trójkę, wówczas żywopłot jest szerszy, ale również mocniej osłaniający. Warto rozważyć tę formę w ogrodzie dużym, kiedy żywopłot ma pełnić funkcję przeciwwietrzną, lub maskującą.

Jakie narzędzia będą mi potrzebne?

Do sadzenia żywopłotu z grabu dobrze jest przygotować sobie:

 • szpadel,
 • grabie,
 • sekator, do przycinania korzeni,
 • nożyce, do przycięcia pędów po posadzeniu,
 • drewniane paliki i sznurek do wytyczenia miejsca sadzenia,
 • łopatka do wykopania, przysypania itp.
 • źródło wody do podlania,
 • dodatkowo ściółka.

tunel z grabu

aleja z grabem

Z grabu możemy tworzyć żywopłoty i inne formy cięte i formowane.

Żywopłot z grabu - etapy sadzenia

Kiedy mamy już zdrowe sadzonki, i potrzebny sprzęt, możemy rozpocząć sadzenie.

Przed posadzeniem grabu powinieneś zanurzyć sadzonki w chłodnej wodzie nawet na godzinę, aby nabrały wody i lepiej się przyjęły.

 1. WYZNACZ ZA POMOCĄ PALIKÓW I SZNURKA MIEJSCE SADZENIA ŻYWOPŁOTU
 2. OCZYŚĆ PODŁOŻE (zdejmij darń, usuń korzenie innych roślin, chwasty, kamienie, zanieczyszczenia)
 3. SPULCHNIJ PODŁOŻE
 4. WYKOP DOŁKI LUB RÓW DO SADZENIA ROŚLIN
 5. PRZYGOTUJ SADZONKI (przytnij korzenie, tak aby można było swobodnie rozłożyć je w przygotowanych dołkach. Korzenie nie mogą zawijać się do góry, bo roślina na pewno się nie przyjmie!)
 6. UMIEŚĆ SADZONKI W PRZYGOTOWANYM MIEJSCU
 7. PRZYSYP ZIEMIĄ I LEKKO DOCIŚNIJ
 8. PODLEJ
 9. PRZYTNIJ POSADZONY GRAB NA WYSOKOŚCI OKOŁO 20 - 30 cm (nawet jeżeli sadzonki były wyższe, i miały 100 cm, to im nie zaszkodzi, przycięcie ich po posadzeniu pobudzi rośliny do wzrostu. To bardzo ważne - cięcie już od podstawy powoduje, że żywopłot na całej wysokości jest gęsty i zwarty

Żywopłot z grabu - jak przycinać

Bardzo ubolewam, kiedy widzę żywopłot z roślin liściastych, który jest źle przycinany. A widać to od razu. Mamy wtedy do czynienia z żywopłotem, który od podstawy jest bardzo rzadki, wręcz prześwituje, a zagęszcza się dopiero na szczycie - w miejscu, gdzie rozpoczęto jego strzyżenie.

Myli się ten, kto myśli, że żywopłot rozpoczynamy przycinać dopiero kiedy osiągnie docelową wysokość. TO BŁĄD!

Żywopłot przycinamy zaraz po posadzeniu, na wysokości 20 - 30 cm.

Wtedy zagęszcza się on od podstawy, jest zwarty i ładny.

Cięcie żywopłotu grabowego wykonujemy 2-3 razy w sezonie, pierwsze bardzo wczesną wiosną, pod koniec lutego, ponieważ grab jest rośliną, która charakteryzuje się wiosennym płaczem, czyli jeżeli przytniemy go, gdy już rozpocznie wegetację, będzie tracił wodę i soki w miejscu cięcia. Kolejne cięcie możemy wykonać w czerwcu, a ostatnie pod koniec sierpnia/na początku września.

żywopłot z grabu - jak nie ciąć

Tak będzie wyglądał żywopłot cięty dopiero, kiedy podrośnie. Gęsty tylko na szczycie, prześwitujący i rzadki na dole.

Regularne przycinanie żywopłotu z grabu ma wiele korzyści:

 • mobilizujemy roślinę do wzrostu, tworzenia nowych przyrostów,
 • wbrew pozorom, taki żywopłot szybciej rośnie,
 • jest gęsty,
 • rzadziej choruje,
 • możemy go kształtować, nadawać mu pożądaną formę,
 • przycinając grab, zyskujemy potencjalne sadzonki, gdyż gałązki łatwo się ukorzeniają, więc można wykorzystać go w innych miejscach.

Ważne zasady dotyczące przycinania żywopłotu!

Do przycinania żywopłotu używaj tylko bardzo ostrych narzędzi.

Jeżeli przycinałeś sekatorem/nożycami rośliny zainfekowane mączniakiem, koniecznie je zdezynfekuj.

żywopłot z grabu w kształcie trapezu

Żywopłot powinien mieć kształt trapezu, z szerszą podstawą u dołu.

Żywopłot powinien mieć w przekroju bocznym kształt trapezu, z szerszą podstawą u dołu. Dlaczego? Taki kształt ułatwia docieranie promieni słonecznych do wnętrza krzewu, dzięki czemu pędy nie tracą liści. Górna część żywopłotu, która jest węższa od podstawy, nie przysłania jej.

żywopłot z grabu w Hortulus

Żywopłot z grabu to doskonały pomysł na urozmaicenie ogrodu.

Komentarze do wpisu (3)

29 marca 2021

Fajny artykuł, zainteresował mnie :) nie wiedzialam ze grab mozna tak formowac moze w koncu uda mi sie okielznac moj busz w ogrodzie

9 kwietnia 2021

Czy jeżeli posadziłem graby które wypuściły już pąki mogę je nadal przyciąć?

11 kwietnia 2021

Grab trzeba przycinać wczesną wiosną, zanim rozpocznie wegetację, jeżeli nie zdążymy, to trzeba poczekać do czerwca. Cięcie teraz mogłoby osłabić ich kondycję - to gatunek, który "płacze" po cięciu wiosną, traci wodę i soki.

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium