Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Żywopłot z grabu - zakładanie i pielęgnacja 79
Żywopłot z grabu - zakładanie i pielęgnacja

Dlaczego żywopłot z grabu?

Żywopłoty liściaste wykonane z grabu, są bardzo atrakcyjnym elementem, który stanowi idealną ramę dla kompozycji ogrodu.

Grab jest coraz bardziej popularny, co bardzo nas cieszy. Niestety, od kilku lat nasze ogrody zalewają tuje, ale grab czy inne rodzime gatunki, stopniowo je wypierają.

Początkowo wydawało się, że tuje są idealne na żywopłot, ale wraz z ich popularnością, wiemy o nich coraz więcej, a tym samym mamy świadomość ich wad.

Tuje to drzewa i krzewy, które są bardzo wrażliwe na suszę. Często po zimie stają się brązowe, co jest mylnie rozumiane jako objaw przemarzania. Natomiast igły brązowieją właśnie z powodu braku wody. Dodatkowo tuje to gatunki obce. Zawierają również w swoich pędach szkodliwy dla zdrowia tujon. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zajrzyj tu ---> czy tuje szkodzą zdrowiu, a my tymczasem zajmiemy się tematem tego artykułu, czyli zacnym żywopłotem grabowym.

drewniana ławka a w tle żywopłot z grabu

Żywopłot z grabu jest pięknym tłem dla innych elementów.

Żywopłot z grabu - dlaczego jesteśmy na TAK?!

Żywopłot z grabu jest doceniany obecnie, ale moda na takie zastosowanie grabu ma dużo starsze korzenie. Żywopłoty grabowe były popularne w ogrodach renesansowych i barokowych, a potem angielskich, gdzie wydzielały pokoje ogrodowe, stanowiły ramy boskietów, tło rabat, a także po prostu osłaniały ogród.

Grab pospolity to nasz gatunek rodzimy. Występuje na terenie całego kraju, ale powszechnie zwłaszcza na terenach podgórskich. Tworzy lasy liściaste - grądy, rosnąc w nich razem z dębami i bukami. Często grab rośnie również w towarzystwie klonu pospolitego, jawora oraz lipy.

Graby to okazałe drzewa, osiągające wysokość nawet 30 metrów. Wyróżniają się srebrzysto szarą korą, która pięknie wygląda na tle zieleni.

Grab jest odporny na szkodniki, odporny na mróz, oraz rzadko choruje. Dobrze znosi zacienienie. Strzyżony żywopłot z grabu ładnie się zagęszcza i szybko przyrasta. Możemy nadać mu wysokość nawet 3 - 4 metrów. Będzie idealnym zielonym parawanem.

Przeczytaj także - Żywopłot z metra - efekt już teraz! Nie musisz czekać kilku lat!

nowoczesny ogród z grabem

ściana z grabu

żywopłot z grabu nad wodą

Żywopłot z grabu jest bardzo atrakcyjny.

Żywopłot z grabu rośnie szybko, już po 3-4 latach możemy liczyć na skuteczną osłonę. To również ekonomiczne rozwiązanie - sadzonkę garbu kupimy za około 70-90 gr, na metr potrzeba ich od 3 do 5 sztuk.

Dodatkowo żywopłot z grabu założymy samodzielnie bez problemu, szybko i łatwo. Grab łatwo się przyjmuje, i daje szybkie efekty.

Nie jest to również gatunek wymagający, taki żywopłot będzie atrakcyjny bez szczególnie troskliwej pielęgnacji, wystarczy mu przycinanie 2 razy w sezonie.

Mówiąc o żywopłocie grabowym, nie możemy zapomnieć o jego walorach dekoracyjnych. Listki grabowe są jajowate, trochę szorstkie - w sezonie wiosna-lato zielone, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto, a potem brązowo. Warto wspomnieć, że liście utrzymują się również zimą, dzięki czemu mimo, że żywopłot jest liściasty, to dekoruje ogród cały rok.

Liście grabu opadają wiosną, aby żywopłot mógł znowu pokryć się zielonym płaszczem młodych listków.

Jest to więc bardzo dekoracyjna i atrakcyjna propozycja do dekoracji ogrodu.

szpaler z grabu

szpaler z grabu

ogród w stylu barokowym z grabem

Grab może tworzyć atrakcyjne formy cięte.

Żywopłot z grabu - na jakie stanowisko?

Grab lubi gleby żyzne i zasobne, wilgotne, ale nie podmokłe. Gleba powinna być ciężka, a jej odczyn zasadowy. Najlepsze będzie stanowisko o nasłonecznieniu rozproszonym. Grab toleruje zacienienie, a nawet zdecydowanie lepiej rośnie na stanowisku słabej oświetlonym, niż w pełnym słońcu.

Jak sadzić grab?

Kiedy?

Sadzenie żywopłotu z grabu najlepiej wykonać wiosną - od momentu rozmarznięcia gleby, nawet do maja, oraz jesienią - od września, do końca października.

Grab jako gatunek liściasty najlepiej przyjmuje się jesienią, kiedy system korzeniowy wzmacnia się przed zimą, a wiosną roślina startuje z pełną siłą, ale z powodzeniem możemy założyć żywopłot też wiosną, tylko w czasie cieplejszych już dni, może wymagać podlewania.

Jakie sadzonki kupić?

Sadzonki grabowe kupujemy w szkółkach leśnych lub ogrodniczych. NAJLEPIEJ decydować się na sadzonki kilku sezonowe np. 3-sezonowe. Takie egzemplarze mają odpowiednio rozwinięty system korzeniowy, oraz odpowiednio grubą podstawę. To solidne egzemplarze, które gwarantują szybkie i zadowalające efekty.

Ile sadzonek potrzebuję?

Szacuje się, że przy najczęstszej metodzie sadzenia, w jednym rzędzie, potrzeba około 5 sztuk roślin na metr bieżący. Odległość między sadzonkami wynosi około 20 cm. (maksymalnie 30 cm).

Jeżeli sadzimy w 2 rzędach, w tzw. trójkę, również potrzebujemy 5 sadzonek, wówczas grab rośnie w dwóch rzędach, oddalonych od siebie o około 20 cm, a sadzonki w rozstawie co 30 cm.

Żywopłot z grabu - w jednym czy 2 rzędach?

Żywopłot z grabu i innych liściastych roślin, możemy założyć w formie jedno i kilku-rzędowej.

Już jeden rząd grabu daje nam wspaniałe efekty. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy nie mamy dużego ogrodu i nie chcemy, aby żywopłot był zbyt szeroki. W tej formie będzie miał około 50-60 cm, po przycięciu.

Sadzenie żywopłotu z grabu możemy przeprowadzić również na 2 rzędy, w tzw. trójkę, wówczas żywopłot jest szerszy, ale również mocniej osłaniający. Warto rozważyć tę formę w ogrodzie dużym, kiedy żywopłot ma pełnić funkcję przeciwwietrzną, lub maskującą.

Jakie narzędzia będą mi potrzebne?

Do sadzenia żywopłotu z grabu dobrze jest przygotować sobie:

  • szpadel,
  • grabie,
  • sekator, do przycinania korzeni,
  • nożyce, do przycięcia pędów po posadzeniu,
  • drewniane paliki i sznurek do wytyczenia miejsca sadzenia,
  • łopatka do wykopania, przysypania itp.
  • źródło wody do podlania,
  • dodatkowo ściółka.

tunel z grabu

aleja z grabem

Z grabu możemy tworzyć żywopłoty i inne formy cięte i formowane.

Żywopłot z grabu - etapy sadzenia

Kiedy mamy już zdrowe sadzonki, i potrzebny sprzęt, możemy rozpocząć sadzenie.

Przed posadzeniem grabu powinieneś zanurzyć sadzonki w chłodnej wodzie nawet na godzinę, aby nabrały wody i lepiej się przyjęły.

  1. WYZNACZ ZA POMOCĄ PALIKÓW I SZNURKA MIEJSCE SADZENIA ŻYWOPŁOTU
  2. OCZYŚĆ PODŁOŻE (zdejmij darń, usuń korzenie innych roślin, chwasty, kamienie, zanieczyszczenia)
  3. SPULCHNIJ PODŁOŻE
  4. WYKOP DOŁKI LUB RÓW DO SADZENIA ROŚLIN
  5. PRZYGOTUJ SADZONKI (przytnij korzenie, tak aby można było swobodnie rozłożyć je w przygotowanych dołkach. Korzenie nie mogą zawijać się do góry, bo roślina na pewno się nie przyjmie!)
  6. UMIEŚĆ SADZONKI W PRZYGOTOWANYM MIEJSCU
  7. PRZYSYP ZIEMIĄ I LEKKO DOCIŚNIJ
  8. PODLEJ
  9. PRZYTNIJ POSADZONY GRAB NA WYSOKOŚCI OKOŁO 20 - 30 cm (nawet jeżeli sadzonki były wyższe, i miały 100 cm, to im nie zaszkodzi, przycięcie ich po posadzeniu pobudzi rośliny do wzrostu. To bardzo ważne - cięcie już od podstawy powoduje, że żywopłot na całej wysokości jest gęsty i zwarty

Żywopłot z grabu - jak przycinać

Bardzo ubolewam, kiedy widzę żywopłot z roślin liściastych, który jest źle przycinany. A widać to od razu. Mamy wtedy do czynienia z żywopłotem, który od podstawy jest bardzo rzadki, wręcz prześwituje, a zagęszcza się dopiero na szczycie - w miejscu, gdzie rozpoczęto jego strzyżenie.

Myli się ten, kto myśli, że żywopłot rozpoczynamy przycinać dopiero kiedy osiągnie docelową wysokość. TO BŁĄD!

Żywopłot przycinamy zaraz po posadzeniu, na wysokości 20 - 30 cm.

Wtedy zagęszcza się on od podstawy, jest zwarty i ładny.

Cięcie żywopłotu grabowego wykonujemy 2-3 razy w sezonie, pierwsze bardzo wczesną wiosną, pod koniec lutego, ponieważ grab jest rośliną, która charakteryzuje się wiosennym płaczem, czyli jeżeli przytniemy go, gdy już rozpocznie wegetację, będzie tracił wodę i soki w miejscu cięcia. Kolejne cięcie możemy wykonać w czerwcu, a ostatnie pod koniec sierpnia/na początku września.

żywopłot z grabu - jak nie ciąć

Tak będzie wyglądał żywopłot cięty dopiero, kiedy podrośnie. Gęsty tylko na szczycie, prześwitujący i rzadki na dole.

Regularne przycinanie żywopłotu z grabu ma wiele korzyści:

  • mobilizujemy roślinę do wzrostu, tworzenia nowych przyrostów,
  • wbrew pozorom, taki żywopłot szybciej rośnie,
  • jest gęsty,
  • rzadziej choruje,
  • możemy go kształtować, nadawać mu pożądaną formę,
  • przycinając grab, zyskujemy potencjalne sadzonki, gdyż gałązki łatwo się ukorzeniają, więc można wykorzystać go w innych miejscach.

Ważne zasady dotyczące przycinania żywopłotu!

Do przycinania żywopłotu używaj tylko bardzo ostrych narzędzi.

Jeżeli przycinałeś sekatorem/nożycami rośliny zainfekowane mączniakiem, koniecznie je zdezynfekuj.

żywopłot z grabu w kształcie trapezu

Żywopłot powinien mieć kształt trapezu, z szerszą podstawą u dołu.

Żywopłot powinien mieć w przekroju bocznym kształt trapezu, z szerszą podstawą u dołu. Dlaczego? Taki kształt ułatwia docieranie promieni słonecznych do wnętrza krzewu, dzięki czemu pędy nie tracą liści. Górna część żywopłotu, która jest węższa od podstawy, nie przysłania jej.

żywopłot z grabu w Hortulus

Żywopłot z grabu to doskonały pomysł na urozmaicenie ogrodu.

Komentarze do wpisu (79)

29 marca 2021

Fajny artykuł, zainteresował mnie :) nie wiedzialam ze grab mozna tak formowac moze w koncu uda mi sie okielznac moj busz w ogrodzie

9 kwietnia 2021

Czy jeżeli posadziłem graby które wypuściły już pąki mogę je nadal przyciąć?

11 kwietnia 2021

Grab trzeba przycinać wczesną wiosną, zanim rozpocznie wegetację, jeżeli nie zdążymy, to trzeba poczekać do czerwca. Cięcie teraz mogłoby osłabić ich kondycję - to gatunek, który "płacze" po cięciu wiosną, traci wodę i soki.

7 maja 2021

w życiu nie wiedziałam, że trzeba tak przycinać żywopłot! teraz wiem czemu mój jest od dołu łysy ...

10 czerwca 2021

W jakiej odległości od ogrodzenia sądzić taki żywopłot grabowy?

14 lipca 2021

Żywopłot grabowy możemy przycinać na dowolną szerokość, ale mimo wszystko, jeżeli zakładamy żywopłot, sadząc w dwóch rzędach, będzie on wymagał trochę miejsca - dlatego od ogrodzenia najlepiej zostawić nawet od 30 cm do 50 cm.

20 lipca 2021

Czy żywopłot grabowy będzie rósł w półcieniu czereśni?

29 lipca 2021

Mam posadzony grab w jednym rzędzie w tym roku na wiosnę, sadzonki 100 - 120 cm, niestety popełniłem błąd i go nie przycialem po posadzeniu. I teraz pytanie jak go przyciąć pod koniec sierpnia żeby się ładnie zageszczal? Czy tak jak po posadzeniu nisko czy już teraz za późno na to?

29 lipca 2021

Czy żywopłot grabowy da sobie radę na terenie lasu sosnowego? Dodam, że pełnego słońca / półcienia na pewno mu nie zabraknie. Bardziej obawiam się o piaszczyste podłoże.

1 sierpnia 2021

Żywopłot grabowy da sobie radę w półcieniu i na piaszczystym podłożu, można ewentualnie na piasku wyściołkować lekko w pierwszym roku korą, aby lepiej trzymało wilgoć i w celu wzbogacenie gleby w próchnicę. Jeżeli chodzi o przycinanie żywopłotu z grabu - można to zrobić jeszcze teraz, do połowy sierpnia, najlepiej skrócić sadzonki nawet do 70 cm, a nawet niżej, spokojnie, odbije i zgęstnieje ładnie, wypuści nowe pędy, które do zimy zdążą zdrewnieć.

11 sierpnia 2021

Czy sadzonki wsadzone na jesień ( październik) przycinać zaraz po wsadzeniu czy czekać do przełomu lutego i marca?

18 sierpnia 2021

Posadziłam w czerwcu Grab w dwóch rzędach ok. 100 cm wysokości, po posadzeniu przycięłam na ok 70 cm., czy to wystarcz by zagęścił się od dołu? Czy teraz na koniec sierpnia przyciąć jeszcze niżej?

19 sierpnia 2021

Posadziłem sobie Grab Fastigiata w zeszłym roku i zrobiłem co najmniej 2 błędy :) Pierwszy błąd to posadziłem go za rzadki bo w odległości 1 metra pomiędzy sadzonkami a drugi błąd to go jeszcze nie przyciąłem i ma teraz wysokość 1 metra i i więcej. Wygląda chudo i pnie się do góry. Wyczytałem już na tym forum że jeszcze mogę go zagęścić od dołu przez przycinanie ale mam kłopot z dużą odległością pomiędzy sadzonkami. Dlatego chciałem się Was doradzić. Czy jak przytnę z wysokości ten mój grab, to czy mogę użyć tych gałązek jako potencjalne nowe sadzonki. Czy jak użyję ukorzeniacza i posadzę do doniczki to osiągnę jakiś efekt? Dziękuje za pomoc.

30 sierpnia 2021

Żywopłot grabowy tniemy co roku, przynajmniej dwa razy, np. w marcu/kwietniu i sierpniu, jak był przycięty w czerwcu, i zdążył podrosnąć, to można go teraz ciąć jeszcze raz. Panie Marku, grab który pan posadził Fastigiata to odmiana wąskokolumnowa, wykorzystywana do tworzenia szpalerów i alei, tej odmiany grabu się nie przycina, ponieważ naturalnie kształtuje on koronę stożkowa, o szerokości około 4 metrów przy podstawie. Czyli rozstawa między nimi 1 metr, jest w tym wypadku za mała. To niestety nie odmiana na żywopłot. Grab łatwo się ukorzenia, można wsadzić go bezpośrednio w grunt, ukorzeniacz jest pomocny, ale nie obowiązkowy.

10 września 2021

Dzień dobry, czy po przycięciu gałęzi jest sens je próbować zasadzić w ziemi? Czy raczej się nie przyjmą? Pytam bo w ramach ogrodzenia od dewelopera otrzymaliśmy dość duże - wysokie - a rzadko rozbudowane graby oraz laurowiśnie.

15 września 2021

Czy sadząc graby z sadzonek pod koniec września należy je jeszcze przyciąć przed zimą?

19 września 2021

Tak, grab łatwo się ukorzenia, można je teraz zadołować razem, a wiosną posadzić na miejsce docelowe, albo od razu, tylko trzeba podlewać. Trzeba przyciąć, żeby wyrównać rośliny, wzmocnić korzenie, nawet sadząc jesienią.

23 września 2021

dzien dobry Czy kupujac graby w szkolce lesnej mam pewnosc ze kupuje odmiane nadajaca sie na zywoplot? Innymi slowy - jakies odmiany sa najlepsze na stworzenie zywoplotu dwurzedowego?

27 września 2021

Dzień dobry, grab ze szkółki leśnej jak najbardziej nadaje się na żywopłot (przypuszczam, że jest to grab pospolity,nasz rodzimy gatunek), jedną z odmian, która mogłaby się nie sprawdzić jest grab Fastigiata, czyli odmiana wąsko kolumnowa, ale jej raczej w szkółce leśnej nie kupimy, więc bez obaw.

3 października 2021

Jakie odmiany grabu będą najodpowiedniejsze na żywopłot jednorzędowy i w jakiej odległości od ogrodzenia powinien być sadzony grab przy żywopłocie jednorzędowym? Czy podłoże po części gliniaste (30 cm warstwa gleby, potem glina) jest odpowiednie?

8 października 2021

Witam właśnie posadziłem grab w dwóch rzędach, zamówiłem wyższe sadzonki z gołym korzeniem 100-150 cm, jednak przysłali mi zwykle badyle. Czy teraz po posadzeniu mam je uciąć np. na wysokość 40-50 cm w celu wypuszczenia bocznych gałązek?? Trochę mam obawy ze o tej porze mogą nie dać rady? Czy uciąć je dopiero przed wiosną? pozdrawiam

10 października 2021

Dzień dobry, Nasz żywopłot z grabu założyliśmy w ubiegłym roku, posadzony został późną jesienią, na początku listopada. Sprzedający powiedział, żeby narazie go nie przycinać, sadzonki były małe. W tym roku, że względu na małe dziecko przeoczyłam termin cięcia.. Teraz już chyba za późno na przycięcie? Czy jeszcze można to zrobić czy zaczekać do wiosny? Niektóre sadzonki są już dość wysokie, oo metra. Chciałaby odcięte części zdołować na zimę i spróbować posadzić w innym miejscu. Pozdrawiam

10 października 2021

Dołączam się do powyższego pytania pani Kasi. U mnie dokładnie taka sama sytuacja. Dodam, iż zależy mi na tym, aby żywopłot z grabu był możliwie wąski, gdyż mam niewielki ogród.

15 października 2021

Aby żywopłot z grabu był wąski, należny posadzić go w jednym rzędzie, a potem przycinać na pożądaną wysokość, najlepszy jest grab pospolity. Po posadzeniu trzeba ciąć, bo sadzonka musi się rozkrzewić, a system korzeniowy rozrastać. Na glinie zalega woda i większości roślin to szkodzi, a grab lubi glebę próchniczą, więc koniecznie trzeba ją rozluźnić.

19 października 2021

Witam. Kupiliśmy dom od dewelopera gdzie już zasadzony był żywopłot z grabu (ma około roku). Ale są to pojedyncze „chude” sadzonki mające trochę powyżej 100cm. Co powinnam z nimi zrobić, aby się zagęściły? Obciąć wszystkie pod koniec zimy na wysokość 30cm? A później w czerwcu znowu przyciąć (ale czy to nie jest tak, że obetnę wszystko to co odrosło ;) ) i kolejne cięcie we wrześniu? Dziękuję za poradę. Pozdrawiam

21 listopada 2021

Teraz najlepiej poczekać do wiosny, wtedy przyciąć na wysokość około 30-40 cm, i podsypać nawozem z azotem na wiosnę, potem druga dawka latem i kolejne cięcie do końca sierpnia.

10 stycznia 2022

Witam serdecznie. Świetny artykuł na temat grabu! Mam pytanie odnośnie cięcia. W październiku posadziłam grab na żywopłot. Niestety go nie obcięłam. Widziałam że już puścił nowe pędy i są na nich paczki liści (styczeń). Czy mogę poddać go cięciu pod koniec lutego tak jak jest w artykule czy czekać dopiero na czerwiec. I czy jak grab który posadziłam ma 80 cm to też należy go skrócić do 30 cm? Pozdrawiam serdecznie

17 stycznia 2022

Nie trzeba czekać z cięciem do czerwca, najlepiej przyciąć nawet do 30-40 cm, wtedy wzmocni się system korzeniowy, a sam żywopłot będzie od podstawy już - gęsty.

23 stycznia 2022

Dzień dobry, czy grab da sobie radę w słońcu nierozproszonym?

6 lutego 2022

Witam, Coroczne cięcia (2-3 razy w roku) jak najlepiej przeprowadzać? nowe przyrosty skracać o połowę? czy założyć sobie jakąś wysokość i równo ciąć na wysokości wszystkie sadzonki... Mowa tu o rocznym żywopłocie, który przycięty był na starcie (wiosna 2021) na wysokość 20-30cm, następnie w sierpniu do około 40cm... Jak go teraz ciąć na wiosnę? czy może lepiej w czerwcu dopiero na około 50-60 cm? poproszę o opinie i pozdrawiam,

15 lutego 2022

Grab da sobie radę na słońcu, ale będzie widać różnice, pomiędzy tym, który rośnie w półcieniu... Przycinamy najlepiej na jedną wysokość wszystkie pędy, tak aby efekt, który uzyskamy po każdorazowym przycięciu to był równy żywopłot. Przycinamy między 1/3 do 2/3 nowych przyrostów, i wszystko równamy do tego poziomu.

16 lutego 2022

Dzień dobry, ja zgapiłam się najbardziej z wszystkich. Mój żywopłot w jednym rzędzie ma już 2 lata. Nie był cięty tak nisko (20-30 cm) tylko zwyczajnie skracane gałązki. Na jaką wysokość mogę go obciąć pod koniec lutego żeby go wzmocnić? Pomijam szczegół, że pani projektant zrobiła rozstawę między grabami 60 cm. Może do końca życia doczekam się zwartego żywopłotu a nie pojedynczych grabów :(((

18 lutego 2022

Witam. Czy sadząc grab wzdłuż płotu mojego w odległości około 20cm... Istnieje ryzyko , że u sąsiada będzie dużo opadających liści wiosna? Martwi mnie , że może mieć pretensje ...

1 marca 2022

Dzień dobry, czy przy cięciu grabów obowiązuje jakaś zasada zachowania pąków? Jesienią posadziłam sadzonki grabów o wysokości 50-60cm, chciałabym je przyciąć na wysokość 30-35cm, aby ładnie rozkrzewiły się od dołu, niektóre z sadzonek mają pąki powyżej tej wysokości, czy powinnam bez względu na to ciąć sadzonki na docelową wysokość czy jednak starać się zachować pąki?

9 marca 2022

Czy grab przyjmie się w podłożu mocno gliniastym?

10 marca 2022

Witam, Planuję posadzić żywopłot z grabu i szukając informacji trafiłam na Państwa stronę i jestem pod wrażeniem, dosknałe podpowiedzi dla początkujących, gratuluję. Mam jednak kilka wątpliwości: czy jeżeli posadzę żywopłot tej wiosny tj. marzec/kwiecień, to pierwsze cięcie należy wykonać bezpośrednio po posadzeniu, czy też poczekać do czerwca i ciąć na wysokości 20 cm, a potem kolejne pod koniec sierpnia ? Ponadto jaka jest niezbędna odległość od ogrodzenia, żeby żywopłot ładnie się zagęścił ( z jednej strony granica działki, a z drugiej droga dojazdowa), a najważniejsze czy jeżeli w tym miejscu położony jest podziemny kabel energetyczny, czy to nie będzie on przeszkodą, bo jak głęboko rozrastają się korzenie i czy mogą go uszkodzić ? Pozdrawiam

26 marca 2022

Grab zrzuca dużo liści, ale łatwo się rozkładają, więc nie powinno być problemu. Nie trzeba zachowywać pąków, można skrócić go o około 2 cm bez obaw. Grab raczej nie będzie rósł dobrze w mocno gliniastym podłożu, trzeba je lekko rozluźnić - dodać piasku lub kompostu, ziemi kompostowej. Pani Barbaro, grab trzeba przyciąć zaraz po posadzeniu, nawet wiosną. Rozstawa jest podana w artykule, natomiast sadząc drzewo nad kablem sieci energetycznej , musimy zachować odległość - 2 m, dla krzewów to nie obowiązuje, bo one nie kolidują.

29 marca 2022

Mam ( od niedawna) żywopłot z grabu. Nieszczęśliwie poprzedni właściciel nie dbał o niego należycie. Teraz wymaga cięcia. Czy można wykonać cięcie w kwietniu?

7 kwietnia 2022

Czym najlepiej ściółkować grab? Mam do zasadzenia 550 sadzonek, boję się, że mi zarośnie:)

22 kwietnia 2022

Bardzo przydatny artykuł! Mam takie pytanie.. posiadam działkę, którą chciałbym obsadzić wokół grabem, żeby stworzył żywopłot. Działka to sumie jeszcze w tym momencie część pola na którym posiane jest żyto (ozime)... Jest to rola V i VI klasy czyli ziemie raczej mniej żyzne i mało bogate w wodę. Od rolnika wiem, że pole było nawożone obornikiem więc azot raczej powinien być w glebie. Dodatkowo dodam, że na działce nie ma zacienienia, jest w pełnym słońcu praktycznie przez cały dzień. Chciałbym posadzić graba w dwóch rzędach o więźbie sadzenia 20x30. Moje pytanie jest takie, czy grab poradzi sobie w takich warunkach glebowych i oświetleniowych, czy przed sadzeniem powinienem zmieszać ziemię z ziemią żyźniejszą? I czy po posadzeniu sadzonek około 40-60cm przycinać je odrazu na 20 cm, czy poczekać do sierpnia?

28 kwietnia 2022

Na początku kwietnia posadziłam żywopłot z grabu. Wysokość sadzonek ok 120 cm. Nie przycinałam bo miał już ruszające pąki ale teraz pąki pozasychały. Czy sadzonki przyjmą siei Kidy będzie to widać. Tylko na niektórych pojawiają ślady nowych listków.

28 kwietnia 2022

Witam. Właśnie dostałam sadzonki grabu na żywopłot. Na mojej działce trwają jeszcze prace budowlane i na ten moment nie mogę jeszcze wsadzić Sadzonek w docelowym miejscu. Czy mogę sadzonki " zadołować " w ziemi i na jesień założyć żywopłot?

1 maja 2022

Świetny artykuł niestety za późno na niego trafiłam … W zeszłym roku na jesień posadziłam żywopłot w jednym rzędzie. Sadzonki kupiłam wysokie na Ok 180cm z myślą ze szybciej osiągnę wymarzony efekt.. nie przecięłam ich po posadzeniu bo doradzano mi ang w pierwszym roku nie ciąć… efekt teraz taki ze mam wysoki żywopłot z mocno rozrośnięta góra i słabym dołem. Co mogę zrobić ?? Proszę i radę i pomoc.

5 maja 2022

Żywopłot z grabu powinniśmy przyciąć od razu po posadzeniu, nie powinniśmy kupować zbyt wysokich sadzonek, 180 cm, to zdecydowanie za wysokie, wtedy trzeba je i tak przyciąć. Jeżeli chodzi o glebę, to dobrym zabiegiem będzie wzbogacenie gleby w żyźniejsza, zawsze to lepiej dla roślin. Słońce nie zaszkodzi. Zadołowanie sadzonek na cały sezon wegetacyjny to za długo. Trzeba je posadzić teraz.

10 maja 2022

Dzień dobry, sadzonki grabu ze szkółki posadziłam późną jesienią licząc, że przez zimę się ukorzenią. Tak tez się stało ale niestety sadzonki nie rozkwitły :( Jedynie pojedyncze egzemplarze książkowo się zazieleniły. Czy możliwe, że sadzonki przemarzły przez zimę. Czy jest jeszcze szansa, że zakwitną?

15 maja 2022

Witam serdecznie, szukając pomysłu na żywopłot trafilem na państwa stronę. Posadziłem pod konie marca graby pospolite , sadzonki ok 100 cm. Nie przycinałem , żal mi ich było. No z artykułu wnioskuje zeby przyciąć w czerwcu a potem w sierpniu. Tak chcę zrobić , ale mam pytanie czy przy każym cięciu skracać o1/3 pędu ?

6 czerwca 2022

Mam dwudziesto kilkuletni żywopłot z grabu o wysokości 3 m. Z dołu niestety zrobił się "rzadki". Czy mogę go skrócić do 50 cm.

2 lipca 2022

Witam, jesienią planuję posadzić żywopłot z grabu. Będzie to na małym ogródku więc jednorzędowy aby nie był zbyt szeroki oraz mam wątpliwości w jakiej odległości od ogrodzenia rozejdą się korzenie i czy nie zniszczą murku ogrodzenia. W jakiej odległości od siebie posadzić sadzonki w jednorzędowym i czy jest szansa na szczelny i nieprześwitujący?

14 lipca 2022

Dzień dobry, nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat wielkości korzeni grabu. Mam 1 metr głębokości ziemi (ogródek nad garażem) czy korzenie są duże i mogą uszkodzić konstrukcje garażu, czy można śmiało sadzić?

21 lipca 2022

Przycinając młody przyrost, powinniśmy skracać o około 1/3, żeby ładnie się rozkrzewiał, można ciąć nawet 1/2 przyrostu. Jeżeli chcemy odmłodzić żywopłot, można stary przyciąć nisko, ale pamiętajmy, że tam pędy są grubsze i można osłabić roślinę - więc róbmy to rozważnie. Odległość od płotu powinna wynosić około 50 cm. Nawet jednorzędowy może być szczelny, trzeba tylko regularnie przycinać, nie żałować przyrostów. W każdym przypadku sadząc coś na garażu czy w ogrodzie na dachu, trzeba wykonać izolację przeciwwilgociową i przeciw korzeniową. Grab, jak każda roślina może wyrządzić szkody, kiedy tego nie przewidzimy.

30 września 2022

Witam, przegapiłam sierpniowe cięcie i sterczą wysokie badyle. Czy mogę jeszcze teraz przyciąć czy poczekać do końca lutego. Żywopłot 7 letni 180 cm. Dziękuję

8 października 2022

Witam. Będę sadził na dniach żywopłot z Grabu i pytanie czy po posadzeniu teraz jesienią też go skracamy czy czekamy do wiosny? (sadzonki ok 70cm). Z góry dziękuję za odpowiedź.

18 października 2022

Dzień dobry, będę sadzić grab pospolity (odkryty korzeń) o wysokości 80-100 cm i mam w związku z tym kilka pytań: czy po posadzeniu sadzonki należy przyciąć o 50-70 cm (tak żeby po cięciu miały od ziemi 30 cm i były równe)? Czy grab lepiej sadzić w jednym czy dwóch rzędach (grab ma być żywopłotem wzdłuż płotu 17 m)? Czy grab można posadzić 20-max. 30 cm od płotu? Dziękuję

6 listopada 2022

Mój żywopłot z grabu ma już 20 lat. Jest piękny i niestety bardzo wysoki, około 4 m, co utrudnia w obecnej chwili jego pielęgnację. Zamierzam drastycznie przyciąć żywopłot, o około 1,5m skrócić i odpowiednio zawęzić. Mam problem z wybraniem terminu tego odmładzającego cięcia. Czy można to zrobić teraz w listopadzie przed zimą czy na koniec lutego po zimie?

9 listopada 2022

Muszę zdementować twierdzenie, że grab nie urośnie na gliniastym podłożu. Mam działkę na terenie gdzie jest najcięższa z możliwych glina, do tego stopnia, że kałuże w koleinach nie wysychają nawet w czasie paromiesięcznej suszy. Graby rosną jak na drożdżach, podobnie buki, świerki, jawory, dęby, osiki. jednym słowem wszystko, nawet sosna. Natomiast mam poważne wątpliwości czy urośnie na piachu klasy 6Z

14 listopada 2022

Dzień dobry, korzystając z ostatnich dni sprzyjającej pogody sadzę żywopłot grabowy. Czy powinienem go teraz przyciąć, czy jak sugeruje sprzedawca, dopiero wczesną wiosną. W wielu artykułach czytam, że grab należy przyciąć zaraz po posadzeniu, ale nie jestem pewien, czy to nie zalecenie, dla roślin wsadzanych wiosną. Z góry dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam

19 lutego 2023

Dzień dobry. Mój żywopłot z grabu ma 7 lat, był regularnie przycinany z góry i z boków, ale chyba za słabo, bo na dziś ma ponad metr szerokości i 3,5 m wysokości. Chciałabym żeby był węższy i niższy, bo pielęgnacja jest bardzo utrudniona przez te rozmiary. Jak bardzo radykalnie można ciąć taki duży grab?

20 lutego 2023

Dzień dobry. Jak radykalnie można przyciąć z gory i boków kilkuletni, 3 m żywopłot z grabu?

23 lutego 2023

Czy mogę przyciąć teraz 23 lutego żywopłot grabowy zasądzony rok temu wiosną? Czy przymrozki po cięciu zaszkodzą mu? Dziękuję

9 marca 2023

Czy ktoś wie czy grab jest trujący dla koni? Większość roślin nadających się na żywopłot jest mocno trująca dla nich...

21 marca 2023

Uwielbiam żywopłoty z grabu ale nie lubię pitolenia typu tuje są trujące. Na tej zasadzie powinniście się bać występujących pospolicie wrotyczu, bylicy piołun i szałwi lekarskiej. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Poniżej podaję czym jest tujon: Tujon – organiczny związek chemiczny, związek terpenowy, występujący w olejku eterycznym m.in. piołunu (Artemisia absinthium), bylicy pospolitej (Artemisia vulgaris), wrotyczu pospolitego (Tanacetum vulgare), szałwii lekarskiej (Salvia officinalis)[3], żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), a także w napoju alkoholowym z domieszką wyciągu z piołunu – absyncie i gorzkiej ziołowej wódce zwanej piołunówką. Tujon jest łatwo rozpuszczalny w alkoholach i eterze dietylowym. Nie rozpuszcza się natomiast w wodzie. Wywołuje w większych dawkach wzmożoną czynność kory mózgowej z niepokojem ruchowym i dużą drażliwością. W zatruciach pojawiają się stany podniecenia i psychozy. Spośród narządów zmianom zwyrodnieniowym ulega przede wszystkim układ nerwowy. Działanie farmakologiczne związane jest prawdopodobnie z interakcjami z receptorem GABA. Podejrzenia o zatrucia tujonem były dość częstym zjawiskiem, zwłaszcza we Francji, gdzie używano w dużej ilości napojów zawierające olejek eteryczny, składnik piołunu (absyntu, wermutu). Jednak międzynarodowy zespół naukowców zbadał oryginalne butelki absyntu i stwierdził, że to wysoka zawartość alkoholu, a nie tujon, odpowiada za jego zatrucia[4]. W innych współczesnych publikacjach przeważa opinia, że absyntyzm był raczej skutkiem nadużywania alkoholu, o ile stężenie tujonu nie przekroczyło progu neurotoksyczności

25 marca 2023

Witam. Czy grab może być zagrożeniem dla rury idącej pod ziemią ?

13 kwietnia 2023

Dzień dobry. Posadziłem w kwietniu sadzonki grabu o wysokości 150 cm. Czyli takie chude nierozgałęzione "patyki". Czy takie sadzonki powinienem mocno przyciąć? Chce żeby docelowo urósł do ok 4 m wysokości. Czy przez cięcie nie zlikwiduje stożka wzrostu wysokości?

16 kwietnia 2023

Dzień dobry, ja mam nietypowe pytanie, kiedy grab wypuszcza liście? Poprzedni właściciele nie obcinali jak należy i na dole żywopłotu są prześwity, jest już połowa kwietnia, a na żywopłocie dalej tylko podłużne pąki - nic nie pęka... Pozdrawiam

29 kwietnia 2023

Dziękuję za ten artykuł. Bardzo mi pomógł, tym bardziej, że moją przygodę z grabowym żywopłotem dopiero zaczynam. Pozdrawiam znad morza.

6 maja 2023

Dzień dobry. Jaka może być przyczyna zaschniętych gałązek w środku żywopłotu grobowego który ma trzy lata. W poprzednich latach cięty był dwa razy W sezonie i był bardzo gęsty. Tej wiosny zauważyłam dużo pozasychanych gałęzi w środku żywopłotu.

12 maja 2023

Dzień dobry, Mam posadzony żywopłot z grabu około metra od domu. Czy rozrastający się system korzeniowy morze uszkodzić budynek przy tak niewielkiej odległości?

15 maja 2023

Dzień Dobry, Przycięłam graby na jesień. Przegapiłam niestety cięcie wczesną wiosną. Z artykułu wiem, że teraz powinnam przyciąć grab w czerwcu. Mam tylko kilka pytań: 1. Jak go przycinamy, każdą gałązkę? 2. Mam posadzone graby dopiero w zeszłym roku. Są jeszcze malutkie ale niektóre ładnie rozeszły się już u dołu na boki po cięciu jesiennym a niektóre mają goły "pieniek" i tylko czuprynę liści na szczycie - na ile cm powinnam go zatem ściąć? Odciąć całą tą czuprynę i czekać aż jednak z gołego pieńka wypuści na boki? Będę wdzięczna za odpowiedź.

17 maja 2023

Dzień dobry, czy sądząc grab w maju należy go przyciąć czy lepiej poczekać do jesieni?

25 maja 2023

Witam. Mam stary gradowy żywopłot i pieska suczkę Bellę. Psy chcąc dostać się na posesję obgryzły mi żywopłot od chodnika miejscami nawet na wysokość 1,20 m. Czy można go mocniej przyciąć ok 20 cm? Czy on to przeżyje i odbije?

3 czerwca 2023

Czy w czerwcu mogę jeszcze posadzić żywopłot z grabu?

9 czerwca 2023

Witam bardzo gorąco w Czerwcu! Mam takie zapytanko. W jaki sposób można rozmnażać graby? Czy jest możliwość rozmnażania przez sadzonki zdrewniałe? :) Pozdrawiam.

27 czerwca 2023

Witam, mamy zasadzony grab na żywopłot, jednakże od początku czyli drugi sezon nasz grab na coś choruje, ma piękne pąki, z których pojawiają się liście a one następnie zaczynają brązowieć i usychają, podczas sezonu kilkukrotnie pojawiają się pąki liście i znów brązowieją. Graby są podlewane, był oprysk na pordzewiacz grabowy ale problem występuje cały czas, co może być przyczyną i jak pomóc naszym grabom, sporo sztuk przed to padło

21 września 2023

Dzień dobry. Super artykuł.

22 września 2023

Mam już piękny żywopłot grabowy. Pojawił się problem. Muszę na odcinku około 10m podnieść grunt. Rośliny mają już kilka lat i około 140cm. Czy mogę podciąć gałęzie od dołu i podsypać ziemi około 10-15cm? Czy lepiej wyciągnąć rośliny, podsypać i ponownie włożyć je?

1 października 2023

Tez mam pordzewiacza, który niszczy mój 2 letni żywopłot. Co z nim zrobić?

7 października 2023

Na pordzewiał stosuję oprysk środkiem ORTUS 05SC. gdy grab wiosną zrzuca stare liście czekam, aż pojawią się mlode listki. Staram się, żeby już było ich sporo. Wtedy robię oprysk - a mam żywopłotu ponad 100m. Drugi oprysk robię po około 10-14 dniach, żeby mieć pewność dobrego oprysku. Pordzewiał wychodzi z pąków, gdy zaczynają pękać.

14 listopada 2023

Nie rozumiem, twierdzicie, że najlepiej sadzić wiosna a w następnym zdaniu, że grab najlepiej przyjmuje się jesienią - więc jak? . Jedno przeczy drugiemu. Pozdrawiam.

4 lutego 2024

Proszę o wskazówki jakie odmiany grabu nadają się na żywopłot. Dopiero w komentarzach forumowiczów doczytałam, że niektóre, np. Fastigata, nie są wskazane. Planuję posadzić ekran z grabów. Południowa strona domu, słońca nie zabraknie, ale boję się czy nadmiar nie zaszkodzi. Ziemia u mnie licha, przepuszczalna, piaszczysta. Też mam obawy.

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium