Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Żywa choinka - jak kupić i pielęgnować? 1
Żywa choinka - jak kupić i pielęgnować?

Żywa choinka - dla kogo?

Żywa choinka jako drzewko bożonarodzeniowe to coraz bardziej pożądane rozwiązanie. Ze względu na rozwijające się rozwiązania proekologiczne, od kilku lat mamy możliwość zakupu drzewka w doniczce. Taka propozycja jest szczególnie doceniane przez osoby posiadające ogródek, które po świętach mogą posadzić choinkę na swoim podwórku. Choinka w donicy przypadnie do gustu osobom które nie są obojętne na ekologiczne rozwiązania. Jak kupić choinkę oraz jak pielęgnować żywą choinkę, aby możliwe było posadzenie jej na wiosnę w ogrodzie, dowiesz się z naszego artykułu.

Żywa choinka jako drzewko bożonarodzeniowe nie będzie tradycyjną ozdobą. Decydując się na takie rozwiązanie musimy zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń- żywa choinka nie może przebywać w pomieszczeniu o wyższych temperaturach dłużej niż kilka dni, dlatego powinniśmy wnieść ją do mieszkania do wnętrza bezpośrednio przed świętami, a także jak najszybciej przenieść ją w chłodne pomieszczenie po.

ozdoby na stojącej w domu choince

Żywa choinka w donicy, nie powinna przebywać we wnętrzu zbyt długo.

Żywa choinka wymaga również troskliwej pielęgnacji, która opiera się na regularnym podlewaniu. Jeżeli chcesz posadzić ją w ogrodzie po Świętach, musimy przechowywać ją przez kilka do kilkunastu tygodni w chłodniejszym pomieszczeniu lub w zacisznym miejscu w ogrodzie, skutecznie chroniąc przed przemarzaniem. Natomiast zanim wystawimy ją na zewnątrz, konieczne będzie hartowanie, a więc przyzwyczajanie do niższych temperatur.

Żywa choinka, mimo szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, to godne uwagi rozwiązanie, a jej sadzenie w ogrodzie może być kolejną rodzinną tradycją.

Przy odrobinie pracy, możemy wyhodować również drzewko w donicy, uprawiając je w ten sposób przez cały rok, wnosząc do wnętrza tylko na kilka dni. W ten sposób jedno drzewko będzie z nami przez wiele lat, co bez wątpienia będzie miało pozytywne znaczenie dla środowiska, a także naszego portfela.

choinka w zaśniezonym, zmarzniętym lesie

Jak wybrać żywą choinkę? Gdzie kupić?

Żywa choinka - jak kupić?

Żywa choinka musi mieć odpowiednio wykształcony system korzeniowy, który pozwoli jej rozwinąć się w gruncie po posadzeniu. Będzie to możliwe tylko wtedy, kiedy będzie uprawiana w pojemniku lub w gruncie, a szkółkarze odpowiednio kształtują jej bryłę korzeniową.

Bardzo ważne jest miejsce zakupu żywej choinki. Najlepiej wybrać się po nią do szkółki roślin ozdobnych lub sklepu ogrodniczego, który prowadzi sprzedaż na świeżym powietrzu. Warto zakupić choinkę u naszych zaprzyjaźnionych sprzedawców, u których zaopatrujemy się w rośliny do ogrodu, jeżeli nie mamy takich dostawców możemy podpytać o opinie znajomych i sąsiadów, którzy się interesują ogrodnictwem. Kupując żywe choinki w szkółkach mamy pewność, że jest to roślina wyższej jakości, niż te oferowane w hipermarketach czy też marketach budowlanych. Najważniejsza cecha jaką jest dobrze wykształcony system korzeniowy, wymaga nakładu pracy przez dłuższy czas, jest to możliwe w szkółkach.

choinki rosnące na plantacji jedna obok drugiej

Warto stawiać na szkółkarzy i sklepy ogrodnicze.

Żywa choinka powinna być soczyście zielona, jej igły nie mogą się osypywać. Przyjrzyjmy się dokładnie naszemu drzewku i sprawdźmy czy nie ma na nim oznak chorób lub bytowania szkodników. W czasie zakupu zwróćmy też uwagę na rozłożenie głównych pędów i gałęzi, czy choinka jest symetryczna. W przypadku drzew iglastych istotną cechą jest obecność wyraźnie wykształconego przewodnika, tak zwanego “czubka”. Koniecznie sprawdź czy w przypadku naszej żywej choinki, wierzchołek nie jest złamany lub uszkodzony. Czasami możemy trafić na egzemplarze żywych choinek z szyszkami na gałązkach, będą to dodatkowe elementy dekoracyjne.

W czasie transportu choinki do domu starajmy się postępować z nią delikatnie. Jeżeli musimy przewieźć choinkę w pozycji leżącej, koniecznie zabezpieczymy bryłę korzeniową przed osypywaniem się, a donicę przed przemieszczaniem, to mogłoby spowodować wysypanie się podłoża i uszkodzenie korzeni. Zabezpieczenie choinki minimalizuje również ryzyko połamania gałązek lub wierzchołka drzewka.

Żywa choinka uprawiana w donicy, może być przedstawicielem jednego z kilku gatunków roślin iglastych, które wykorzystujemy również w formie tradycyjnego ciętego drzewka. Jako choinkę w donicy możemy zakupić tradycyjne jodły, świerki, a także zaskakujące w roli choinki - tuje i Jałowce. Jałowce są wykorzystywane jako drzewko świąteczne w niektórych Stanach Ameryki Północnej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - Jaka choinka - jodła, sosna czy świerk? A może coś innego?

choinka w domu w donicy z Lechuza

Żywa choinka jest piękną dekoracją salonu, a po Świętach, również ogrodu.

Żywa choinka - Jak udekorować?

Żywa choinka może być udekorowana w tradycyjne bombki i ozdoby, ale powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, między innymi, aby ozdoby nie były zbyt ciężkie i nie powodowały uszkodzenia gałązek. Dodatkowo, miejsce mocowania ozdób choinkowych nie może zbyt mocno uciskać na gałązki, bo może powodować to ich usychanie. Nie należy okręcać wokół gałązek drucików i sznurków.

Dekorując żywą choinkę, pamiętajmy o tym, że absolutnie nie należy stosować sztucznego śniegu, brokatu w sprayu i farb w sprayu. Malowanie gałązek tymi preparatami utrudnia lub całkowicie uniemożliwia wymianę gazową i może przyczyniać się do chorowania lub usychania drzewka.

mała choinka w donicy z Lechuza

mała choinka w donicy z Lechuza

choinki w donicach z Luchuza

choinki w donicach z Lechuza

 

Dekorując choinkę nie powinniśmy stosować sprayu, kleju, ale nie musimy rezygnować z tradycyjnych ozdób. Nie bez znaczenia będzie donica - powyżej kilka propozycji naszych donic z systemem nawadniania Lechuza.np.Deltini

Żywa choinka - Jak pielęgnować?

Żywa choinka może być ustawiona we wnętrzu naszego mieszkania tylko na kilka dni. Maksymalny czas, na jaki możemy umieścić żywą choinkę w doniczce w cieplejszym pomieszczeniu - to około tygodnia. Wyższe temperatury panujące we wnętrzach przerywają okres spoczynku drzewka i powodują jego wybudzenie i wegetacja. Po zakończeniu Świąt inaczej będziemy postępować z drzewkiem, które stało we wnętrzu tylko kilka dni i z takim, którego okres spoczynku został przerwany.

Musimy zdawać sobie sprawę z ograniczeń jakie dotyczą drzewek w donicy. Nie powinniśmy ustawiać żywej choinki w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła, na przykład kominków. Temperatura w pomieszczeniu, w którym będzie ustawiona żywa choinka, powinna być niższa. Dobrym pomysłem będzie skręcanie kaloryfera, przynajmniej na noc.

Konieczne też będzie regularne podlewanie żywej choinki w donicy, nawet dwa razy dziennie.

przystrajanie choinki

Dla żywej choinki najważniejsza jest temperatura i podlewanie.

Jeżeli nasza choinka stała we wnętrzu krócej niż tydzień, jej okres odpoczynku nie powinien zostać przerwany. W takim przypadku drzewko możemy przenieść do ogrodu lub na balkon. Aby to zrobić, przez kilka dni hartujemy roślinę w chłodniejszym pomieszczeniu, na przykład korytarzu, wiatrołapie lub garażu, a następnie wystawiamy na dwór. Jeżeli chcemy roślinę posadzić w ogrodzie i ma ona doczekać wiosny, musimy starannie zabezpieczyć jej donicę. Najlepiej okrywając ją styropianem i jutą.

Donicę z żywą choinką możemy wstawić do kartonu, który wypełnimy następnie skrawkami styropianu, co również będzie stanowiło izolację przed mrozem. Podłoże w donicy możemy wyściółkować grubą warstwą kory, która zabezpieczy system korzeniowy w powierzchniowej warstwie przed przemarznięcie. Miejsce gdzie ustawimy żywą choinkę w donicy powinno być zaciszne i osłonięte, gdyż mroźne zimowe wiatry mogą wyrządzić wiele szkód.

Natomiast jeżeli nasze drzewko stało we wnętrzu dłużej niż tydzień, mogło wybudzić się z okresu spoczynku jego wystawienie na zewnątrz spowodowałoby przemrożenie młodych pędów. W takim przypadku drzewko w donicy musimy ustawić w miejscu z dostępem światła słonecznego i temperaturą powyżej zera, w którym spokojnie doczeka wiosny.

lampki świąteczne na choince

Ta świąteczna dekoracja może z łatwością “zamieszkać” w naszym ogrodzie.

Żywa choinka - Jak posadzić w ogrodzie ?

Żywa choinka w donicy ma coraz więcej zwolenników, ze względu na liczne zalety naturalnego drzewka, a także na możliwość posadzenia jej w ogrodzie.

Do sadzenia choinki w ogrodzie możemy przystąpić już pod koniec marca, chociaż optymalnym terminem będzie kwiecień. Musimy poczekać aż podłoże dobrze rozmarznie. Przed przystąpieniem do sadzenia - bryłę korzeniową musimy bardzo dobrze nawodnić. Następnie delikatnie wyjmujemy choinkę z donicy, starając się nie uszkodzić bryły korzeniowej i nie dopuścić do rozkruszenia podłoża. Jeżeli korzenie mocno przerosły donicę, możemy ją rozciąć, uwalniający ten sposób bryłę korzeniową.

Otwór do posadzenia drzewka powinien być nieco szerszy niż rozmiar donicy w jakiej rosła do tej pory. Głębokość sadzenia drzewka powinna być większa o 2-3 cm niż głębokość donicy.

Większość drzew iglastych wymaga podłoża przepuszczalnego o odczynie lekko kwaśnym. Takie podłoże powinniśmy przygotować.

Po wykonaniu otworu, drzewko ustawiamy w nim, sprawdzamy pionowe ustawienie, możemy je obrócić w taki sposób, aby od strony, z której drzewko jest najlepiej widoczne prezentowało się w pełnej okazałości. Następnie przystępujemy do zasypania otworu, podłoże wsypujemy partiami co pewien czas je uciskając.

Po zasypaniu otworu, drzewko podlewamy i uzupełniamy podłoże, które osiądzie. Dobrym pomysłem będzie wyściółkowanie choinki korą sosnową.Ściółka ogranicza utratę wilgoci, chroni system korzeniowy przed przemarzaniem, oraz zatrzyma rozwój chwastów.

bogato ozdobiona choinka stojąca w pokoju

Żywa choinka to niepowtarzalny zapach, wygląd, ale obecnie, również przyszło sezonowa dekoracja ogrodu.

Żywa choinka to nie tylko piękny zapach w czasie Świąt, ale też dekoracja ogrodu przez wiele lat. Więcej o dekoracjach na ten magiczny czas przeczytasz także tutaj - Ozdoby świąteczne - jak zrobić dekorację na Boże Narodzenie?

Komentarze do wpisu (1)

15 stycznia 2021

Jodły zupełnie się nie nadają do wsadzania później w grunt. Najlepsze Świerki.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium