Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Jaka choinka - jodła, sosna czy świerk? A może coś innego? 1
Jaka choinka - jodła, sosna czy świerk? A może coś innego?

Do Świąt zostało kilka dni, w tym tygodniu, zwłaszcza panie domu, muszą pamiętać o wielu rzeczach, a w tym również o przygotowaniu najbardziej popularnej ozdoby świątecznej - choinki. I tu pojawia się pytanie - jakie drzewko wybrać? Czy ma to być tradycyjnie świerk, czy może bardziej ekskluzywnie - jodła? A może mamy jeszcze inne warianty do wyboru? W naszym artykule przyglądamy się temu problemowi nieco bardziej dogłębnie.

słowna choinka

Choinka to tradycyjna ozdoba na Święta Bożego Narodzenia

Tradycja choinki

Nie każdy wie, iż początkowo zwyczaj dekorowania drzewka na Święta, był uważany za pogański i mocno potępiany przez Kościół. Początkowo tradycja ta rozwija się w Niemczech, potem Francji i Anglii. Do Polski przywędrowała w XIX wieku, początkowo pojawiając się tylko na bogatych dworach, potem choinka zawędrowała również pod słomiane dachy i w mniej zamożne izby. Wierzono, że choinka ma dużą moc, dlatego po Świętach zasuszoną, zakopywano ją z ozdobami na polu, lub mielono i dodawano do paszy dla zwierząt. Choinka była dekorowana w naturalne ozdoby, z których każdy był czegoś symbolem. W niektórych regionach kraju choinka zyskała własna nazwę oraz własny sposób dekorowania, np. w górach choinka zwana była jutka, którą wieszano odwrotnie pod sufitem.

Co wieszano na choince?

Znajdowały się tam przede wszystkim naturalne dekoracje, takie jak :

 • orzechy - które symbolizowały siłę, dobrobyt,
 • jabłka i rajskie jabłuszka - oczywiście symbolizowały rajskie jabłko, ale również
 • światło, dawniej jako świeczki - odstraszały złe moce, były uznawane również za symbol wskazujący dobrą drogę, jaką obrali chrześcijanie,
 • jemioła - symbol wieczności, wieszają ją z myślą o zakochanych,
 • łańcuchy z papieru - symbol spętania grzechem,
 • anioły - miały opiekować się domem, być ich dobrymi strażnikami.
 • dekoracje ze słomy - wykonywane samodzielnie

Dawniej uważano, i wiara ta przetrwała do dziś, że drzewko jest symbolem szczęścia, powodzenia, zdrowia.

choinka z czerwonymi ozdobami

Święta bez choinki to nie Święta - tu w czerwonej kolorystyce, która jest symbolem radości.

Jakie iglaste drzewka mamy do wyboru?

Najczęściej sprzedawcy oferują nam kilka gatunków drzew iglastych, są to przede wszystkim:

 • jodła kaukaska
 • świerk kłujący
 • świerk pospolity
 • sosna

Powyższe propozycje są najbardziej popularne, ale nie są to jedyne warianty, jakie mamy do wyboru, z powodzeniem możemy wykorzystać też takie iglaste drzewka jak sosna, czy nawet żywotnik.

Drzewka iglaste możemy kupić w dwóch formach - jako cięte drzewka, które po Świętach z pewnością wylądują na kompoście albo śmietniku, lub drzewka w donicy - które z powodzeniem będą mogły stać się ozdobą naszego ogrodu od przyszłego sezonu.

Jak nie dać się nabrać i kupić najlepszą choinkę? Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.

Jak kupić żywą choinkę?

Przede wszystkim zwracamy uwagę na takie szczegóły jak barwa igieł - jeżeli igły są soczyście zielone, możemy być pewni, ze choinka jest w dobrej kondycji. Dodatkowo oliwie nie może się osypywać, ponieważ to znak, ze choinka już długo leży i nie będzie u nas w domu długo gościła.

Jeżeli chcemy kupić drzewko w donicy, musimy wybrać takie, które jest w niej posadzone nieco dłużej. Warto zapytać sprzedawcę, ile w donicy rośnie nasze drzewko - jeżeli zostało dopiero posadzone, nie mamy pewności, że się przyjmie, lub, że będzie nadawało się potem na posadzenie w ogrodzie. Drzewko, które chcemy uprawiać przez zimę w donicy, a potem w ogrodzie, musi być w niej posadzone znacznie wcześniej, tak aby system korzeniowy zdążył się w niej zaadaptować i rozwijać.

biała bombka na jodle kaukaskiej

Igły jodły są gęste i zwarte.

Jodła kaukaska - luksus i elegancja

Najdroższym, a jednocześnie bardzo luksusowym rozwiązaniem, jest jodła kaukaska. Jodła charakteryzuje się stosunkowo miękkimi igłami, które tworzą bardzo zwarte gałązki. Cały jej pokrój jest bardzo gęsty, a choinka jest bardzo zwarta. Barwa lekko jasno zielona, jest charakterystyczna dla tego gatunku, gałązki są ułożone lekko przewiśle wobec pnia. Igły nie mają zapachu, dopiero po ich roztarciu, wydziela się charakterystyczny, cytrusowo-żywiczny zapach.

Jodła kaukaska jest bardzo trwała, odpowiednio pielęgnowana, może przetrwać w domu nawet 2 miesiące.

Wadą tej choinki jest jej wysoka cena - jest to najdroższa choinka świąteczna, ale wygląda bardzo luksusowo i elegancko.

świerk kłujący

Świerk kłujący jest naprawdę kłujący.

Świerk kłujący - trwałość i piękno

Świerk kłujący ma atrakcyjny wygląd - igły o lekko niebieskim zabarwieniu, są charakterystyczne dla tego gatunku. Pokrój stożkowy, zwarty, gęsty to również zalety świerku. Ma on również lekko żywiczny zapach, który jest delikatnie wyczuwalny.

Świerk kłujący jak nazwa wskazuje, ma bardzo ostre, kłujące igły - dlatego jego ubieranie, a po Świętach, usuwanie ozdób, jest mocno uciążliwe. Drzewko jest również trwałe, nie będzie tak silne jak jodła, ale zagości w naszych domach na około 4-6 tygodniu. Jego cena jest umiarkowana - jest tańszy niż jodła, ale droższy od swojego pospolitego kuzyna.

świerk pospolity

Klasyczna, tradycyjna choinka ze świerku pospolitego.

Świerk pospolity - ekonomiczny i tradycyjny

Świerk pospolity to najbardziej tradycyjne rozwiązanie, które jest również bardzo popularne. Pomimo swojej niskiej ceny, świerk jest bardzo atrakcyjny i ma wiele zalet. Jego pokrój jest bardziej luźny od powyższych drzewek, ale odpowiednio przybrany, będzie równie stylową dekoracją. Świerk ma przyjemny, intensywny zapach, za który tak kochamy żywe choinki. Niestety od pierwszej chwili wniesienia do domu, zaczyna gubić igły, a jego żywotność jest bardzo krótka.

szyszka sosny

Sosna na długie, rzadkie igły.

Sosna pospolita

Sosna jest drzewem iglastym, które najrzadziej wykorzystujemy jako ozdoba na Święta, mimo to czasami spotyka się je w tej formie. Sosna ma charakterystyczny, rzadki pokrój, a jej igły są ułożone na gałązkach w dużych odstępach, co daje wrażenie powietrza na gałęziach. Mimo wszystko, po odpowiednim przystrojeniu, ma swój urok i z pewnością wygląda inaczej. Do jej zalet możemy zaliczyć średnią trwałość oraz stosunkowo atrakcyjną cenę.

Niekonwencjonalny żywotnik

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jako choinki - żywotnika, czyli znanej z naszego ogrodu thuji. Thuje wyróżniają się przede wszystkim ogromną trwałością - ich gałązki nawet po ścięciu są długo zielone i nie usychają, dlatego sprawdzają się również jako budulec do stroika. Miękkie igły są przyjemne w dotyku, dlatego dobrze ubiera się taką choinkę.

Thuja ma zwarty pokrój, jest bardzo gęsta, jej stożkowy kształt dopasuje się nawet do najmniejszych przestrzeni . Cena również jest przystępna, biorąc pod uwagę , iż możemy ją potem posadzić w ogrodzie, zakup ten staje się opłacalny.

Jedynym minusem tuj, chociaż jest to również cecha dyskusyjna, jest jej charakterystyczny zapach, który nie każdemu się podoba.

jakie drzewko na choinkę

Każde z iglaków ma swoje wady i zalety.

Małe iglaki do dekoracji w donicach

Małe iglaste drzewka mogą być nie tylko dekoracją salonu, ale również donic - niezależnie czy posadzimy je na zewnątrz, czy też w salonie, biurze.

Małe iglaki to doskonała propozycja do każdej przestrzeni, gdyż nie zabierają dużo miejsca, a wprowadzają świąteczny klimat. Co do ich dekorowania, nie ma specjalnych ograniczeń, musimy jedynie wielkość ozdób, dopasować do ich wielkości.

Jakie gatunki najlepiej się sprawdzą? Zdecydowanie prym wiodą wszelkie małe żywotniki - ich barwa, kształt, czy wielkość zależą od gatunku. Wspólne cechy to miękkie igły oraz ogromna trwałość. Dodatkowo po sezonie zimowym, doskonale wzbogacą naszą rabatę. Żywotniki wykazują się dużą mrozoodpornością, dlatego możemy zastosować je w donicach w ogrodzie, czy na parapecie, balkonie.

Równie popularne są też jałowce - małe iglaste stożki, jednak ich igły są już bardziej kłujące i może dlatego sprawiać problemy w czasie ubierania. W tej grupie również występują gatunki o igłach ciemnych czy też całkiem seledynowych. Jałowce możemy także zaprosić do ogrodu, ponieważ są bardzo trwałe i odporne. 

Chcesz wykonać dekoracje samodzielnie? Zapraszamy na nasz wpis - Dekoracje świąteczne - jak zrobić wieniec krok po kroku.

Jak pielęgnować żywą choinkę?

Oczywiście trwałość naszej żywej choinki zależy do tego, jaki gatunek drzewa wybraliśmy, ale nie bez znaczenia są również warunki w jakich będziemy drzewko przetrzymywać, oraz jak będziemy je pielęgnować.

Przede wszystkim nie powinniśmy żywej choinki ustawiać przy kaloryferze. Temperatura powietrza nie powinna być zbyt wysoka. Może być nam trudno uniknąć jej przegrzania, ale przynajmniej starajmy się temperaturę powietrza trzymać w ryzach. Ważna jest także wilgotność powietrza.

Niezależnie czy mamy choinkę ciętą czy w donicy, musimy ją regularnie podlewać, najlepiej codziennie, gdyż zawiera dużą masę zielonych “ liści “ .

Gdy mamy drzewko w donicy i chcemy posadzić je potem w ogrodzie, nie możemy trzymać jej w domu miesiąc, maksymalnie do 14 dni, a chłodnej temperaturze. W dekorowaniu drzewka nie używamy brokatu, kleju, czy sztucznego śniegu. Drzewko takie po wyniesieniu z domu, najpierw hartujemy w garażu, korytarzu, a następnie wynosimy na zewnątrz. Wiosną sadzimy do gruntu.

sosna w wydaniu świątecznym w donicy lechuza rondo

Sosna w wydaniu świątecznym

Choinka to chyba jeden z najważniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Nikt z nas nie wyobraża sobie ich bez zielonego drzewka. Każda choinka jest inna, tak jak różni jesteśmy - jedni wybierają kolory stonowane, inni bardziej pstrokate. Dekoracje mogą być drogie i eleganckie, lub samodzielnie wykonane i unikatowe. Najważniejsze, aby ubieranie choinki i posiadanie jej, było dla każdego z nas źródłem radości.

Komentarze do wpisu (1)

20 grudnia 2018

Świetny poradnik! Już niedługo święta więc tekst pasujący w samo sedno! Bardzo dziękuję na pewno się przyda :)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium