Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
4 299,00 zł 3 899,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
2 499,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
1 999,00 zł 1 499,00 zł
szt.
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
2 999,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
2 999,00 zł 2 399,00 zł
szt.
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
5 099,00 zł 4 899,00 zł
szt.
Łóżko ogrodowe UMILE (2-osobowe)
Łóżko ogrodowe UMILE (2-osobowe)
3 999,00 zł 3 599,00 zł
szt.
Zestaw mebli ogrodowych Dritto
Zestaw mebli ogrodowych Dritto
1 399,00 zł 999,00 zł
szt.
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
1 999,00 zł 1 399,00 zł
szt.
Ogrodowy zestaw mebli barowych GENIALE z technorattanu
Ogrodowy zestaw mebli barowych GENIALE z technorattanu
4 299,00 zł 3 599,00 zł
szt.
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
3 999,00 zł 3 199,00 zł
szt.
Zalety drewna klejonego w konstrukcjach 0
Zalety drewna klejonego w konstrukcjach

Zalety drewna klejonego w konstrukcjach - Jakie są właściwości drewna klejonego i litego?

Drewno lite to w całości naturalny surowiec otrzymywany ze ściętych drzew i poddawany obróbce zewnętrznej. Drewno klejone jest tworzywem drewnianym, ale w porównaniu z drewnem litym charakteryzuje się lepszymi właściwościami mechanicznymi. Wytwarzane z drewna litego różnej wielkości bale i deski charakteryzują się tym, że cały czas "pracują". Oznacza to, że drewno lite poddane różnym, zmiennym warunkom atmosferycznym narażone jest na powtarzające się kurczenie i pęcznienie. Powoduje to wykrzywianie, pęknięcia i wypaczenia w jego strukturze. Prawidłowa obróbka drewna litego potrzebuje czasu. Jednakże obecny postęp w budownictwie i masowa produkcja drewna w tartakach nie pozwala na jego naturalny proces suszenia i często drewno lite wysycha dopiero po jego zamontowaniu. Nie oznacza to jednak, że drewno to nie nadaje się do tworzenia konstrukcji i do wielu innych zastosowań. Wystarczy na myśl przywołać historyczne budynki drewniane. Duże konstrukcje w całości wykonywane były dawniej wyłącznie z drewna litego. Jednak ich nienaganny wygląd mimo upływu czasu zawdzięczany jest tylko i wyłącznie długoletniemu suszeniu drewna. Prawidłowy czas suszenia to 1 rok na 1 cm jego grubości. Jakie są natomiast zalety i właściwości drewna klejonego w konstrukcjach?

Drewno klejone obecnie jest najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Swoją popularność zyskało dzięki niepowtarzalnym cechom. Przewagę w tworzeniu konstrukcji posiada nie tylko nad drewnem litym, ale także nad innymi materiałami takimi jak: np. stal i aluminium.

Drewno klejone wytwarzane jest poprzez łączenie cienkich desek, które zwane są lamelami. Początkowo deski te poddawane są starannemu suszeniu do maksymalnie 8-12% wilgotności. Dopiero posiadając taką wilgotność, mogą one być poddawane sklejaniu. Wysuszone lamele, aby dobrze łączyć się ze sobą, mają frezowane złącza klinowe, które zazębiają się ze sobą. Łączone mogą być poziomo lub pionowo oraz w układzie spoin w przekroju poprzecznym. Wszelkie niedoskonałości występujące w drewnie takie jak duże sęki są przy tym starannie wycinane. Następnie lamele są klejone i dokładnie ściskane ze sobą. Przycięte na długość kolejne warstwy lameli są ponownie nakładane na siebie, klejone i sprasowywane. Końcowym procesem jest przycięcie lameli na wymiar i frezowanie krawędzi oraz potrzebnych otworów i zagłębień. Dzięki zabiegowi sklejania lameli tworzą one doskonałe tworzywo drewniane o długowiecznych właściwościach. Usunięte sęki i niedoskonałości w budowie są kolejną zaletą nad drewnem litym. W naturalnych belach drewnianych sęki stanowią poważną wadę. Dużą zaletą drewna klejonego jest również możliwość wykonywania go w długości do 40 m i szerokiej rozpiętości. Dzięki temu można tworzyć systemy nośne o dużej rozpiętości bez konieczności stosowania podpór i wąskich elementów jak w przypadku drewna litego. Jest to bowiem lekki, ale zarazem wytrzymały materiał.

Klejone warstwowo drewno w przeciwieństwie do drewna litego odznacza się również dużą plastycznością. Łączone ze sobą lamele są cienkimi deskami, które z łatwością podczas sklejania można wyginać w różne strony, tworząc pożądany kształt oraz różnego rozmiaru gotowe łuki wykorzystywane w konstrukcjach nośnych. Dodatkowo drewno klejone może stać się całkowicie ognioodporne. Chcąc uzyskać taki efekt, należy dopilnować, aby krawędzie były dokładnie frazowane, a cała powierzchnia odpowiednio dobrze oszlifowana. Wówczas płomień gaśnie samoczynnie pod warunkiem, że nie jest on wystawiony bezpośrednio na bliskie działanie płomieni. Do produkcji, przy etapie sklejania drewna klejonego wykorzystywane są kleje odporne na wodę i działanie czynników atmosferycznych, dzięki temu może być ono wystawione na ich bezpośrednie oddziaływanie.

Przeczytaj także nasz wpis o drewnie w ogrodzie. Znajdziesz go tutaj - Drewno w ogrodzie - wszystko co musisz wiedzieć.

zalety drewna klejonego

Gatunki drzew wykorzystywane do produkcji drewna litego i klejonego

Przy budowaniu konstrukcji z drewna litego wykorzystywane są zarówno gatunki drzew iglastych, jak i liściastych. Drewno klejone natomiast wytwarzane jest głównie z drewna pochodzącego ze świerku i sosny. Odznaczają się one bardzo dużą wytrzymałością i posiadają ładne, jasne drewno. Dodatkowo drewno z tych drzew dość wolno przyjmuje wilgoć, co pozwala na umiarkowaną pracę drewna przy zmiennej wilgotności powietrza.

Cechy drewna klejonego warstwowo:

 • wysoka wytrzymałość i stabilność materiału
 • brak skłonności do powstawania pęknięć
 • brak wypaczeń w strukturze drewna
 • nie wymaga konieczności stosowania chemicznej ochrony drewna
 • duża ognioodporność
 • odpowiednia wilgotność drewna
 • lekkość materiału
 • wprowadza do otoczenia ciepło

Cechy drewna litego:

 • wytrzymałość
 • konieczność stosowania ochrony chemicznej na powierzchnię, co za tym idzie łatwopalność
 • częste wypaczenia i wykręcenia w strukturze drewna
 • często występujące pęknięcia
 • naturalny, ciepły wygląd
 • często zbyt duża wilgotność drewna
 • ekologiczne

Drewno od najstarszych czasów towarzyszy człowiekowi i jest wykorzystywane jako materiał konstrukcyjny i budulcowy. Naturalne drewno lite wprowadza ciepło do otoczenia, jednakże takie same właściwości posiada drewno klejone. Mimo przetworzonego drewna jest traktowane również jako materiał naturalny i takie właśnie sprawia wrażenie. Dzięki dużej elastyczności można tworzyć z niego rozmaite kształty, co jednocześnie sprawia, że może wprowadzić nowoczesny charakter do konstrukcji. Nie ma jednak wątpliwości, że jest dużo wytrzymalsze i ma wartościowe cechy przeważające nad drewnem litym w konstrukcjach.

Polecamy wiaty garażowe o konstrukcji z drewna klejonego dostępne w naszym sklepie.

Pliki (2)

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium