Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Chmura tagów
Drewno w ogrodzie - wszystko co musisz wiedzieć 0
Drewno w ogrodzie - wszystko o rodzajach, zastosowaniu i właściwościach

Drewno w ogrodzie

Drewno w ogrodzie jest tworzywem ponadczasowy modnym - jego naturalny i piękny wygląd, jest wielokrotnie doceniony. Dlatego tak powszechne jest wykorzystanie drewna w aranżacji ogrodu. Widoczne usłojenie, oraz ciepła kolorystyka drewna powodują, że to naturalne tworzywo ładnie wygląda w każdym ogrodzie - zarówno o charakterze rustykalnym, jak też nowoczesnym.

Niezależnie od upływu czasu, pomimo nowoczesnych technologii i wielu nowych tworzyw, drewno nieprzerwanie jest wykorzystywane do aranżacji przestrzeni . W ogrodzie budujemy z niego altany, pergole, domki, nawierzchnie tarasów, ogrodzenia, meble ogrodowe i donice. Z drewna również tworzywem piękne dekoracje.

Poza pięknym wyglądem, drewno ma wiele innych zalet. Przede wszystkim jest tworzywem naturalnym, więc zarówno jego produkcja, jak też utylizacja, nie powodują powstawania szkodliwych substancji do środowiska. Jeżeli drewno jest pozyskiwane z legalnych, kontrolowanych plantacji, jego wykonanie nie powoduje negatywnych skutków dla środowiska.

Drewno jest również łatwe w obróbce - stąd jego wszechstronne zastosowanie zarówno w aranżacji ogrodów, jak też wnętrz. Ten naturalny materiał jest powszechnie wykorzystywany również podczas tworzenia konstrukcji budowlanych. Poszczególne właściwości drewna zależą od jego gatunku - drewno różni się między sobą twardością, ścieralnością, tym czy pracuje, czy jest elastyczne, lub chłonie wilgoć.

Jedyną wadą drewna jest konieczność jego impregnacji - chociaż, obecnie coraz powszechniejsze staje się wykorzystywanie drewna egzotycznego, które nawet pomimo braku pielęgnacji, nie ulega korozji, i pozostaje trwałe przez wiele lat. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - Impregnacja powierzchni drewnianych.

Większość realizacji jest wykonywana z klasycznego drewna rodzimego, ale coraz chętniej sięgamy po ekskluzywne i trwalsze drewno egzotyczne. Drewno pochodzenia krajowego jest najczęściej korzystne ekonomicznie, natomiast drewno egzotyczne wiąże się z kosztowniejszą inwestycją.

Jedno jest pewne, każda realizacja ogrodu, z wykorzystaniem drewna, jest elegancka, przyjemna i ciepła oraz ponadczasowo modna.

zestaw wypoczynkowy z drewna akacji

Drewniane meble ogrodowe - tu zestaw wypoczynkowych mebli na taras z akacji - są eleganckie i ponadczasowe

Jakie gatunki drewna sprawdzą się najlepiej w ogrodzie?

Drewno jakie możemy wykorzystać w urządzaniu naszego ogrodu, możemy podzielić na :

  • drewno rodzime, (np. sosnowe, świerkowe, modrzewiowe, dębowe, akacjowe),
  • drewno egzotyczne, (np. teak, bambus, marambu, doussie, iroko, talii)

Rodzaje drewna rodzimego

Drewno rodzime charakteryzuje się tym, że ma przystępną cenę. Najbardziej popularne jest drewno sosnowe. Czym różni się od drewna egzotycznego? Drewno krajowe ma dużą porowatość, co wpływa na jego wrażliwość na wilgoć - jest po prostu bardziej nasiąkliwe niż drewno egzotyczne. Jego nasiąkliwość może spowodować wypaczenie, czy pęcznienie, odkształcanie się. W związku z tym będzie wymagać więcej pielęgnacji i impregnacji, niż drewno egzotyczne. Jednak drewno rodzime jest bardzo popularne, gdyż ze względu na rodzaj, może mieć wiele zastosowań, dlatego właściwie każdy element wyposażenia czy ogrodu, czy wnętrza domu, może być wykonany z drewna rodzimego, z tym, że będzie wymagać więcej pielęgnacji.

Większość gatunków rodzimych, a zwłaszcza dwa najpopularniejsze - czyli sosna i świerk, wymagają regularnej impregnacji. Impregnacja zabezpiecza drewno przed korozją biologiczną, pleśnieniem. Wilgoć, która mogłaby dostać się do wnętrza drewna, powoduje jego zniszczenie, czy też wypaczanie.

Do najbardziej trwałych gatunków rodzimych należą modrzew, jesion, akacja i dąb.

W ogrodzie nie poleca się takich gatunków jak buk czy olcha, gdyż są bardzo podatne na wilgoć, a w związku z tym na wypaczanie i odkształcanie.

elegancka altana z drewna sosnowego

Drewno sosnowe najlepiej sprawdza się jako tworzywo na konstrukcje ogrodowe, z sosny powstała ta piękna i elegancka altana

Najpopularniejsze drewno sosnowe

Drewno sosnowe charakteryzuje się biało żółtym zabarwienie, które stosunkowo łatwo możemy zabarwiać za pomocą wszelkich lakierów i bejc, nadając mu pożądany kolor. Jest to gatunek drewna średnio ciężki, a w związku z tym ma dobre właściwości wytrzymałościowe. Charakteryzuje się również wyrazistym, żywicznym zapachem - zawartość żywicy w tym gatunku jest duża, dlatego drewno jest stosunkowo odporne na wilgoć. Drewno sosnowe radzi sobie w umiarkowanej wilgotności.

Drewno sosnowe to gatunek o uniwersalnym zastosowaniu:

  • konstrukcje budowlane np. altany, domki ogrodnika, pawilony z drewna, zadaszenia tarasu, możemy wykonać takie konstrukcje jak więźby dachowe, słupy, dachy, filary, podłogi.
  • balustrady,
  • donice ogrodowe,

Drewno świerkowe - rodzime i północne

Drewno świerkowe jest mniej nasycone żywicą, niż drewno sosny. Jest drewnem miększym, lżejszym, stąd jego nieco gorsze parametry wytrzymałościowe, niż sosna. Najczęściej drewno świerkowe jest trudniejsze w obróbce, ze względu na dużą zwartość sęków. Drewno świerkowe najlepiej sprawdzi się w miejscach przewiewnych i suchych, gdzie nie będzie tak podatne na korozję i pleśnienie.

Wyjątek stanowi świerk północny, zwany skandynawskim. Występuje w Rosji i Estonii. Świerk, który rośnie w surowym klimacie, ma mniejsze przyrosty roczne, w związku z czym, jest twardszy. Zahartowany przez ciężki klimat, świerk skandynawski jest wytrzymalszy, twardszy. Zastosowanie drewna świerkowego jest podobne jak drewna sosnowego, ale korzystniej jest stosować drewno świerków północnych, syberyjskich :

  • konstrukcje domków, altan, pergoli, zadaszenia tarasu,
  • donice ogrodowe, kratownice,
  • meble ogrodowe.

Drewno modrzewiowe - bardzo trwałe i czerwonawe

Modrzew to charakterystyczne drzewo iglaste, które jako jedno z nielicznych zrzuca igły na zimę. Drewno modrzewiowe charakteryzuje się pięknym, czerwonawym zabarwieniem. Świeże drewno jest bardzo aromatyczne, dzięki dużej zawartości żywicy. Jest pachnące i aromatyczne. Na świeżym drewnie łatwo jest zauważyć kanały żywiczne. Modrzew wyróżnia się również dużą zawartością kory - która może sięgać nawet do ¼ objętości drewna. Modrzewiowe drewno jest to drewno ciężkie, posiada doskonałe właściwości - jest twarde, wytrzymałe. Wysokie nasączone żywicą, wpływa na jego trwałość. Modrzew doskonale radzi sobie zarówno wykorzystane na zewnątrz, jak też w konstrukcjach stale narażonych na wilgoć. Jest odporne zarówno w stanie wilgotnym, jak też suchym. Ulega wypaczaniu czy odkształcaniu jedynie w niewielkim stopni, a dodatkowo posiada umiejętność powracania do pierwotnego kształtu. Drewno modrzewia charakteryzuje się połyskiem. Jest chętnie wykorzystywane, ze względu na jego świetne właściwości, jednak jego obróbka, jako drewna twardego, jest trudniejsza, niż dwóch powyższych gatunków. Zastosowanie drewna modrzewiowego w ogrodzie i wnętrzach:

  • nawierzchnie tarasowe,
  • schody,
  • konstrukcje altan, pergoli, domków, zadaszeń, wiat, w tym filary, słupy, podłogi, ściany, boazeria, dach,
  • mosty,
  • maszty,
  • stolarka okienna,
  • płyty wiórowe,
  • stolarka meblowa,
  • domy z bali,
  • ogrodzenia i balustrady,
  • elewacje.

zestaw wypoczynkowy z teaku i taras z modrzewia

Teak to idealne drewno na taras - trwałe i twarde

Drewno akacjowe - wszystko co warto o nim wiedzieć

Drewno akacjowe pozyskuje się z powszechnie występującego w Europie gatunku robinii akacjowej. Jest to duże drzewo, o charakterystycznych, ładnie pachnących kwiatach, zebranych w długie grona. Robinia rośnie bardzo wolno i rzadko tworzy proste pnie - często jest wygięta, rozgałęzia się, czy przechyla.

Kolor drewna akacjowego w początkowym, wilgotnym stanie, jest żółty, potem przechodzi w ciemno żółty, pomarańczowy lub brązowy. Jest to drewno bardzo twarde, trwałe, często porównywane do drewna dębowego, które wszyscy znamy z doskonałych właściwości. Jego elastyczność powoduje, że drewno akacjowe bardzo trudno ulega uszkodzeniom. Drewno akacjowe jest uznawane za jedno z trwalszych gatunków drewna. Doskonale sprawdza się w warunkach wilgoci, jego suszenie również przebiega bezproblemowo, pod warunkiem, że jest stopniowe, wtedy drewnu nie grozi wypaczanie. Twardość drewna akacjowego może powodować pewne problemy podczas łączenia elementów z drewna za pomocą wkrętów - dlatego prace te trzeba po prostu wykonać starannie.

Zastosowanie drewna akacjowego:

  • meble ogrodowe i jego elementy, jak płozy, podłokietniki, blaty, podstawy,

Drewno jesionowe - giętkie i trwałe

Drewno jesionowe jest najczęściej kremowo-białe. Jest gatunkiem ciężkim, twardym, ale elastycznym. Świeże drewno łatwo jest ukształtować termicznie, natomiast już wysuszone - jest bardzo twarde. Drewno jesionu nie powinno być narażone na zmienne warunki, gdyż może to doprowadzić do jego wypaczania. Zastosowanie drewna jesionowego często stanowi wykończenie budowli ogrodowych, np.

  • stolarka, np. okna, drzwi,
  • wykończenie wnętrz - boazeria, okleiny,
  • podłogi,
  • wykorzystywane nawet przy budowie łodzi, beczek.

Słynne drewno dębowe

Drewno dębowe jest drewnem słynącym ze swoich właściwości, mimo, iż występują gatunki drewna rodzimego, które są twardsze niż ono np. jesion czy akacja. Jednak drewno dębowe cenimy ze względu na twardość i atrakcyjny wygląd. Barwa dębu jest początkowo żółta, potem przechodzi w jasny lub ciemny brąz. Dębina jest ciężka, i mało podatna na kurczenie - stanowi stabilny element z drewna. Drewno dębowe jest stosunkowo łatwe w obróbce - poddaje się wyginaniu, barwieniu czy sklejaniu albo łączeniu za pomocą elementów z metalu. Dąb doskonale radzi sobie w warunkach ogrodowych, chociaż ze względu na jego stosunkowo wysoką cenę, częściej stosujemy go tylko we wnętrzach. Jest to rodzaj drewna bardzo odporny na wilgoć, czy też nawet na zalewanie.

Zastosowanie drewna dębowego:

  • podłogi, parkiety, tarasy,
  • boazeria,
  • meble, elementy mebli ogrodowych,
  • elementy konstrukcyjne zarówno budowli naziemnych jak też podziemnych.

zestaw z teaku nad basenem

Teczyna jest bardzo odporna na wilgoć, a meble z teaku sprawdzają się w pobliżu basenu

Rodzaje drewna egzotycznego

Drewno egzotyczne charakteryzuje w większości przypadków, zupełnym brakiem lub minimalnymi wymaganiami. Obecność olejków, garbników czy substancji antybakteryjnych, w strukturze drewna egzotycznego, jak również jego wzrost w wilgotnych lasach tropikalnych powoduje, iż gatunki egzotyczne są bardzo odporne na wilgoć, i jest to odporność naturalna. Drewno egzotyczne nie ulega korozji biologicznej, nie pleśnieje, nie gnije. Nawet nie zaimpregnowane przetrwa dłużej, niż zaimpregnowane drewno sosnowe czy świerkowe.

Drewno egzotyczne możemy podzielić na dwie grupy, w zależności od pochodzenia :

  • drewno egzotyczne Ameryki Południowej, (mahoń, ipe).
  • drewno egzotyczne azjatyckie, (teak, merbau, bambus).

Drewno ipe - lapacho

Ipe jest gatunkiem drewna, uznawanym za jeden z najtwardszych na świecie. Jest ono bardzo twarde, ciężkie, a w związku z tym, wykazuje wysoką odporność na czynniki atmosferyczne i mechaniczne - nie poddaje się wilgoci, oraz nie ulega zarysowaniu, wgniataniu itp. Drewno lapacho oczywiście nie wymaga impregnacji, z upływem czasu pokrywa się atrakcyjną patyną, która nie ma wpływu na jego stan techniczny. Jeżeli jednak nie chcemy, aby drewno zmienia kolor, powinniśmy zabezpieczyć je olejem.

Zastosowanie lapacho:

  • taras, podłoga pod zadaszeniem, w domku ogrodowym, schody ogrodowe,
  • wykończenie basenów, zbiorników wodnych, promenady ogrodowe, tarasy nad wodą,

stół z drewna bambusowego Leaf

Drewno bambusowe jest doskonałe do ogrodu - tu jako blat w stole Leaf

Drewno teakowe

Drewno teakowe słynie ze swojej trwałości. W muzeach możemy podziwiać elementy wykonane z tego drewna, pochodzące sprzed tysiąca lat, pomimo braku impregnacji. Taka właściwość drewna jest wynikiem wysokiej zawartości olejów, oraz krzemionki. Drewno teakowe jest bardzo odporne na wilgoć, na uszkodzenia, nie groźne są mu również szkodniki.

Teak ma początkowo ciemniejszą barwę, aby z wiekiem przybrać szlachetnego, srebrzystego koloru. Świeże drewno ma intensywny zapach. Teczyna to materiał idealny do produkcji wszelkich produktów, które będą miały kontakt z wodą - dawniej były to łodzie, beczki. Obecnie zastosowanie drewna teakowego to:

  • meble ogrodowe,
  • tarasy, również przy basenach,
  • pomosty, mostki,
  • podłogi w łazienkach.

Jakie drewno na meble ogrodowe?

Drewno na meble ogrodowe powinno być atrakcyjne, oraz odporne na czynniki atmosferyczne. Liczy się również jego struktura, które wpływa na nasze odczucia. Najpopularniejsza jest sosna, świerk skandynawski, oraz teak i akacja.

Jakie drewno będzie najlepsze na budowę altany?

Drewno do budowy altany to najczęściej drewno sosnowe. Powinno być zdrowe, pozbawione sęków, czy spękać. Ważna jest odpowiednia wilgotność drewna wykorzystanego do budowy konstrukcji ogrodowych - odpowiednia będzie taka w granicach 18 %. Bardziej wilgotne drewno sosnowe może łatwo ulegać wypaczaniu i odkształcaniu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup drewna impregnowanego ciśnieniowo. Obowiązkowo przed złożeniem altany, wiaty czy pergoli, wszystkie elementy drewniane powinny być dokładnie zabezpieczone.

domek Singiel z drewna świerkowego

Domek sezonowy Singiel w całości wykonany z drewna

Właściwości drewna

Bardzo często, czytając o drewnie, możemy spotkać się z takimi pojęciami, jak twardość, wytrzymałość na ściskanie, porowatość i wiele innych. Co jednak oznaczają te pojęcia i jaki mają wpływ na odporność drewna w ogrodzie? Jak porównywać poszczególne gatunki drewna?

Gęstość drewna - to nic innego jak stosunek masy drewna do jego objętości. Może być mierzona w różnych stanach wilgotności, od których między innymi zależy. Nas interesuje gęstość w stanie bezwzględnie suchym.

Porowatość to stosunek objętości porów powietrznych w strukturze drewna do jego całkowitej objętości. Duża porowatość drewna, nawet przy jego małym ciężarze, gwarantuje jego wysoką wytrzymałość. Porowatość maleje wraz ze wzrostem gęstości.

Ciężar właściwy drewna to stosunek ciężaru drewna do jego całkowitej objętości.

Twardość drewna to opór, jak drewno stawia ciałom wciskanym w jego powierzchnię. Drewno twarde będzie więc odporne na uszkodzenia mechaniczne jak zarysowania.

Drewno pomimo upływ lat, nadal jest jednym z najbardziej cenionych tworzyw. Bardzo atrakcyjne, które łatwo dopasować do otoczenia, oraz w większości - łatwe w obróbce, przez setki lat zyskało i wciąż zyskuje swoich zwolenników. W ogrodzie drewno pięknie się komponuje, nadaje przestrzeni przyjemnego charakteru. Warto jest więc wykorzystać je w aranżacji naszych ogrodów, balkonów i tarasów.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium