Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Komplet ogrodowy CALMO (technorattan)
Komplet ogrodowy CALMO (technorattan)
2 399,00 zł 2 199,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowy SPLENDIDO
Zestaw wypoczynkowy SPLENDIDO
5 999,00 zł 5 799,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
Zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych UNICO technorattan
2 599,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy PAZZO (stół i 4 krzesła)
Komplet ogrodowy PAZZO (stół i 4 krzesła)
2 999,00 zł 2 199,00 zł
szt.
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
1 399,00 zł 799,00 zł
szt.
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
4 299,00 zł 3 899,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
2 499,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
1 999,00 zł 1 499,00 zł
szt.
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
2 999,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
2 999,00 zł 2 399,00 zł
szt.
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
5 099,00 zł 4 899,00 zł
szt.
Warzywnik - pomyśl teraz, aby korzystać wiosną! 0
Warzywnik - pomyśl teraz, aby korzystać wiosną!

Czy i Ty marzysz o własnych grządkach przepełnionych smacznymi i zdrowymi warzywami - chrupiąca marchewka, słodki groszek, szpinak, buraczki czy aromatyczne zioła. Ile smaków tyle upodobań. Jedno jest pewne, nigdy nie jest za późno aby pomyśleć o własnym warzywniku. Schyłek lata i jesień to doskonała pora aby rozpocząć przygotowania i prace nad warzywnikiem. A jeżeli się pospieszysz, to jeszcze w tym roku zbierzesz plony.

O tym w jaki sposób zaplanować warzywnik, jak go urządzić oraz o ciekawych stylach,które także warzywników dotyczą, przeczytają Państwo poniżej, w naszym poradniku.

świeże warzywa z grządki w koszu

Świeże warzywa prosto z grządki.

Warzywnik w ogrodzie

Warzywnik w ogrodzie powinien znajdować się w strefie gospodarczej. Jest to ta część ogrodu, która nie jest często oglądana przez naszych gości. Najczęściej znajduje się na tyłach podwórka, lubjest osłonięta przez płot albo nasadzenia roślinne. Obecnie jednak coraz częściej warzywnik staje się elementem dekoracyjnym - zresztą bywało tak również dawniej, kiedy to warzywniki były dziełami sztuki, miały zachwycać nie tylko podniebienia,ale także nasze oczy. W warzywniku możemy sadzić nie tylko warzywa, ale także kwiaty, które często mają funkcje nie tylko estetyczne, ale też użytkowe, lub inne właściwości - na przykład odstraszają szkodniki.

warzywnik w skrzyni

Grządki w skrzyni.

Warzywnik w ogrodzie daje nam swobodę - świeże warzywa, zioła i owoce mamy zawsze w zasięgu ręki. Tylko od nas zależy co nam w nim urośnie. My wiemy, czy warzywa będą naprawdę ekologiczne, a możliwość obserwowania jak z nasionek rozwijają się nasze plony - to satysfakcja nie do opisania. Dodatkowo naukowo już udowodniono - że uprawa ogrodu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie - zarówno psychiczne jak też fizyczne. Tak więc, do dzieła!

grządki z warzywami

Świeże i aromatyczne warzywa z własnej grządki.

Warzywnik - porady

Warzywnik - porady w jaki sposób rozpocząć pracę nad własnymi grządkami warzywnymi. Jak się za to zabrać? Od czego zacząć? Poniżej kilka porad.

 • odpowiednie miejsce - to połowa sukcesu. Większość warzyw do prawidłowego rozwoju wymaga światła - tylko nieliczne będą dobrze rosły w półcieniu. Dlatego stanowisko na warzywnik powinno być przynajmniej przez pół dnia nasłonecznione. Starajmy się więc nie wybierać miejsce pod koronami drzew czy w cieniu domu. Jeszcze lepiej, jeżeli miejsce będzie osłonięte od wiatrów - zabezpieczy to rośliny przed przymrozkami. Aby praca w ogrodzie była przyjemniejsza, teren powinien być w miarę prosty, zatroszczymy się także o dostęp do wody - kranu, studni czy jeziora. Jeżeli będziemy pamiętać o tych kilku czynnikach, uda nam się wybrać miejsce doskonałej.

  konewka na grządce

  Źródło wody w pobliżu warzywnika ułatwi nam pracę.

 • pamiętaj o podłożu - jeżeli planujemy założenie warzywnika, istotne będzie, jaki rodzaj gleby posiadamy. Aby zbadać jej odczyn, możemy posłużyć się dostępnymi w każdym sklepie ogrodniczym, w niewielkiej cenie, wskaźnikami. Gdy już poznamy pH gleby, będziemy wiedzieć, co zrobić, aby je zneutralizować - pamiętajmy, że powinniśmy dążyć do neutralnego pH. Warto jest wzbogacić podłoże, poprawić jego strukturę - na przykład stosując kompost lub obornik. Jeżeli gleba na jakiej planujemy grządki jest ciężka, gliniasta lub bardzo wilgotna - korzystnie będzie tworzyć rabaty w drewnianych skrzyniach.

  przekopanie podłoża pod warzywnik

  Przygotowanie podłoża pod warzywnik jest pracochłonne, ale się opłaca.

  łopata wbita w ziemię

  Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i bez chwastów.

 • kompostuj - własny kompostownik podczas posiadania ogrodu to wręcz konieczne rozwiązanie, po pierwsze dlatego że w uprawie ogrodu powstaje naprawdę wiele resztek naturalnych, które trudno jest usunąć, po drugie szkoda jest wyrzucać bogaty w substancje mineralne materiał, z jakiego może powstać żyzne podłoże. Posiadając własny kompostownik, zawsze już będziemy posiadać duże ilości tego naturalnego nawozu. Co możemy kompostować? Resztki z kuchni, to czego nie zjemy, odpadki biologiczne, a nawet fusy po herbacie. Nawet chwasty - bez zawiązanych nasion, czy pędów - sprawdzą się doskonale. Kompostownik powinien być zlokalizowany w miejscu przewiewnym, nie koniecznie słonecznym i z dala od strefy relaksu - z powodu zapachu. Najlepiej jak najbliżej warzywnika - tak będzie wygodnie.
 • usuń chwasty - jest to konieczny krok, aby dalsza praca w naszym warzywniku była owocna i przyjemna. Dokładnie oczyszczony z pędów chwastów teren - nie będzie w przyszłości wymagał dużych nakładów pracy. W walce z chwastami ważna jest regularność - gdy będziemy usuwać chwasty zanim zdążą zawiązać nasiona, ograniczymy ich rozwój. Jeżeli natomiast chodzi o chwasty wieloletnie - które rozwijają się z kłączy i pędów - jak na przykład perz, podagrycznik - musimy uważnie usuwać nawet najmniejsze części pędów. Niestety, czasem może być konieczna pomoc środków chemicznych. Wszystko jednak zależy od nas i naszych przekonań.
 • zaplanuj działania krok po kroku - to ostatnia porada jaką dla Państwa mamy. Jeżeli planujemy rozpocząć naszą przygodę z warzywnikiem, nie porywamy się od razu z motyką na księżyc. Zaplanujmy sobie mniejszy obszar, kilka grządek i od tego rozpocznijmy nasza pracę. Przemyślmy to co chcemy wysiać czy posadzić. Zastanówmy się, ile będziemy mieć czasu na jego pielęgnację. Wtedy ułóżmy harmonogram prac, który pozwoli nam spokojnie cieszyć się z naszego nowego hobby - plan ogranicza niepotrzebny stres i pomoże wszystkie prace wykonać w terminie.

Warzywnik i jego projekt

Warzywnik - projekt grządek powinien być wykonany zawsze. Pomoże nam to zaplanować nasadzenia, obliczyć ilość potrzebnego materiału siewnego czy zaplanować zabiegi jakie powinniśmy wykonać. Dzięki planowaniu, jeszcze przed posianiem nasion, uda nam się przewidzieć i usunąć problemy z jakimi możemy się potem borykać - na przykład zabytki nacisk na grządkach, czy sąsiedztwo warzyw, które mają na siebie negatywne oddziaływania ( a też takie są!). Dzięki planowaniu możemy także efektywniej wykorzystać teren, jaki mamy. Pamiętajmy,że warto nasadzenie planować zgodnie z zasadami płodozmianu - dzięki niemu uda nam się zminimalizować ryzyko chorób warzyw oraz podnieść efektywność owocowania.

Jak zaplanować płodozmian? Na rabacie w jednym roku sadzimy warzywa o największych wymaganiach, w kolejnym o nieco mniejszych, w trzecim roku rosną tam rośliny zupełnie mało wymagające, a rok czwarty jest na regenerację sił - rabata jest pusta.

Warzywnik w skrzyniach

Warzywnik w skrzyniach to rozwiązanie do jakiego zmuszeni są posiadacze obszarów o glebie ciężkiej i gliniastej, lub słabej jakości. Coraz częściej jednak warzywnik w skrzyniach powstaje, ponieważ jest to wygodne, funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. Jakie są zalety warzywnika w drewnianych skrzyniach?

 • mamy wpływ na jakość podłoża, jaka się w nim znajdzie,
 • pielęgnacja jest łatwiejsza - zarówno usuwanie chwastów, regulowanie ich pojawienia się, jak też wysokość - nie musimy już pracować na kolanach.
 • jest to ładny element dekoracyjny ogrodu,

Skrzynia powinna mieć nie więcej niż 150 cm szerokości, aby można było ją pielęgnować.

Podobnie jak w stylach ogrodowych, designie wnętrz, tak również w tworzeniu warzywników panują pewne trendy. Obecnie warzywniki powracają do łask. Udaje też się trochę odczarować nasze pojęcie o warzywnych grządkach. Przestajemy spychać je za dom, lub ukrywać przed wzrokiem. Warzywniki stają się dekoracją podwórka, są nie tylko użyteczne, ale również zachwycające.

Poniżej przedstawiamy

Warzywnik francuski - Potager Garden

Warzywnik francuski wywodzi się od ogrodów parterowych i w jego wyglądzie możemy zaobserwować podobieństwa. Styl ten polega na tworzeniu regularnych, geometrycznych układów rabat. Rabaty te najczęściej mają kształt kwadratów, lub prostokątów, a ich granice są wyznaczone przez … strzyżone obrzeża bukszpanu, czy lawendy. Podobnie jak w ogrodach naszych babć, rolę obwódki rabaty czasem pełnią także rośliny jednoroczne kwitnące - aksamitki, szałwie.

Pomiędzy rabatami znajdowały się ścieżki, które najczęściej były wykonane ze żwiru lub stanowił je trawnik. Ogród miał być atrakcyjny przez wszystkie 4 pory roku, dlatego uprawiano w nim nie tylko warzywa, ale także drzewa, krzewy, oraz kwiaty.

Warzywnik powinien sprawiać nam radość, dlatego to jak go urządzimy zależy tylko od nas. Starajmy się jednak uczynić z niego ciekawa przestrzeń, posiejemy rzadkie warzywa, czy stawiamy w nim kilka ładnych detali - na przykład dekoracyjne stojaki na groszek czy fasolę tyczną. Warzywnik warto też obsadzić żywopłotem, najlepiej jeżeli wykorzystamy krzewy owocujące - wtedy połączymy praktyczne z pożytecznym. Jeżeli nie możemy się doczekać i chcielibyśmy już teraz coś wysiać, nie ma problemu. Są pewne warzywa, które dobrze radzą sobie, wysiane nawet jesienią - ale na wczesne zbiory wiosenne, albo jeszcze zanim spadnie śnieg.

Poznaj także sposób uprawy warzyw w skrzyniach! Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - Podwyższone grządki - warzywnik w skrzyni.

Co możemy siać jesienią?

Co możemy siać jesienią? Czy są warzywa, które się do tego nadają? Oczywiście, że tak ! Na tegoroczny zbiór możemy wysiać buraczki na boćwinę, koper, sałatę, szpinak, jarmuż.

Aby cieszyć się szybszymi zbiorami w przyszłym roku, posiejemy - pietruszkę, cebulę, marchew.

Możemy także - jeżeli mamy do dyspozycji szklarnię - przygotować rozsady roślin. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas na wiosnę oraz szybciej zbierać własne plony. Jeżeli nie chcemy wysiewać nić w tym roku - warto miejsce pod warzywa wzbogacić w kompost, obornik czy zasiać poplon - na przykład gorczycę lub łubin. Wzbogacają glebę w azot.

Warzywnik nie musi być ‘tylko’ użytkowy, może być także piękny. Wystarczy, że posiejemy warzywa, które ślicznie wyglądają. My polecamy wiele odmian sałat, ozdobne kapusty, jarmuż, buraczki, fasolę - w sprzedaży znajdziemy nawet taką o fioletowych strąkach. Pamiętajmy, że uprawa warzyw ma dać nam przyjemność i satysfakcję - bawmy się więc w zielone!

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium