Turkuć podjadek w ogrodzie - wszystko co musisz wiedzieć!
Turkuć podjadek to owad, owiany złą sławą. Może występować w naszych ogrodach, a to często już nas przeraża. Jak rozpoznać, że w ogrodzie faktycznie zamieszkał turkuć? Czy faktycznie jest groźny dla ludzi i czy trzeba go w takim razie zwalczać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Turkucia trudno pomylić z innym owadem.
Jak wygląda turkuć podjadek?
Turkuć podjadek to jeden z największych owadów występujących w naszym kraju - osiąga wielkość od 3, 5 do nawet 6 cm długości ! Owad ma ciemnobrązowy kolor, i charakterystycznie rozbudowane przednie odnóża - które są szerokie i wyposażone jakby w kolce. Pomagają mu one kopać pod ziemią tunele. Ten szkodnik wyposażony jest również w dwie pary skrzydeł - większe i mniejsze. To różni postać dorosłą od lawy - która jest ich pozbawiona. Turkucie mają również aparat strydulacyjny - to organ służący owadom do porozumiewania się, z jego pomocą wydają dźwięki, pocierając o siebie dwie powierzchnie ciała - podobnie jak np. świerszcz.
Osiąga wielkość do 6 cm, to bardzo dużo jak na owada.
Jak rozpoznać, że turkuć jest w moim ogrodzie? Gdzie występuje?
Szkodniki takie jak turkucie większość życia spędzają pod ziemią. Poszukują gleb wilgotnych, w których kopią korytarze. Bardzo powszechnie występują też w szklarniach i inspektach, ale pojawiają się w terenach otwartych, na podmokłych łąkach, bagnach, torfowiskach.
Turkucie poruszają się tylko w podziemnych korytarzach, podjadając bulwy i korzenie roślin. Kiedy więc pojawi się w ogrodzie, sieje spustoszenie. Turkucie nie potrafią zawrócić w podziemnych korytarzach - więc chodzą do przodu i do tyłu.
Większość życia spędza w podziemnych korytarzach.
Samica składa jaja do podziemnego gniazda na przełomie czerwca do lipca. W jednym pokoleniu samica może złożyć około 300 jaj. W jednym roku samica turkucia wydaje na świat tylko jedno pokolenie. Larwy wykluwają się z jaj po około 3 tygodniach. Przez pierwsze tygodnie samica opiekuje się małymi owadami, uczy je kopać i zdobywać pożywienie. Samica turkucia podjadka opiekuje się larwami do jesieni, kiedy to młode egzemplarze muszą już samodzielnie o siebie zadbać - turkucie kopią kanaliki do głębokości 50-100 cm, i w nich zimują.
Bytowanie turkuci w ogrodzie jest widoczne poprzez małe kopczyki, usypane w pobliżu gniazda. W jego okolicy zaobserwujemy również usychające rośliny - których korzenie zostały podgryzione przez te właśnie szkodniki. To samica, podjada korzenie roślin rosnących nad gniazdem, aby dopuścić do niego więcej słońca, i odpowiednie je ogrzać - turkucie szukają bowiem ciepłych miejsc.
Możemy także zaobserwować ich bytowanie po lekko wzniesionej ziemi - nad gniazdem czy korytarzami.
Bytowanie turkuci w ogrodzie łatwo zauważyć.
Czym żywi się turkuć podjadek?
Turkuć podjadek jest owadem wszystkożernym - może więc zjadać zarówno pokarm roślinny, jak też mięsny. Szkodnik żeruje na bulwach, korzeniach młodych roślin. Podgryzając korzenie roślin, niszczy rośliny, powoduje zasychanie naszych roślin, dlatego jest tak nielubiany przez wielu ogrodników.
Spotkanie z turkuciem może być nieprzyjemne!
Dodatkowo turkucie zjadają larwy innych owadów - a także żywi się ślimakami, zjada pędraki, drutowce. Mimo więc, że jest uznawany za szkodnika, akurat to jego działanie jest pozytywne dla naszego ogrodu, bo pozbywa się innych szkodników.
Czy turkuć jest groźny dla człowieka?
Ogromna niechęć do turkucia wynika nie tylko z tego, że gdy w większej liczebności pojawi się w twoim ogrodzie, wyrządza duże szkody, ale również spotkanie z nim nie należy do najprzyjemniejszych. Już sam jego wygląd - jest to bardzo duży owad, uzbrojony dodatkowo w duże odnóża z kolcami - odstrasza. Niestety, turkuć potrafi ugryźć. Kiedy natrafimy na niego, w czasie prac w ziemi - może się bronić, i wtedy gryzie. Jego ugryzienie może być bardzo bolesne i niestety niebezpieczne - z racji, że turkuć żyje głównie pod ziemią, może być nosicielem tężca.
Jak zwalczać turkucie w ogrodzie - sposoby na zwalczanie turkucia podjadka
Niestety, nie ma obecnie specjalistycznych środków chemicznych, oddziałujących tylko na turkucie. Z chemicznych środków ochrony roślin możemy wykorzystać preparaty do zwalczania nicieni, które niszczą gniazda i larwy turkuci, lub ogólne, owadobójcze środki.
Jak więc z nim walczyć? Najlepsze są metody mechaniczne - możemy na przykład wytępić turkucia, usuwając jego gniazdo. Łatwo je zaobserwować, wystarczy więc poczekać na najlepszą porę (turkucie szybko śpią, więc może być wczesnym wieczorem), a następnie wykopać gniazdo z ziemi i się go pozbyć.
Turkucie możemy odstraszać za pomocą nieprzyjemnych dla niego zapachów.
Pułapka na turkucia
Aby zwalczyć tego szkodnika z naszego ogrodu, możemy wykonać na niego pułapkę. Potrzebujemy naturalny nawóz - najlepiej obornik koński, który musimy jesienią zakopać na działce. Turkucie poszukują jesienią ciepłego miejsca do przezimowania, dlatego jeżeli są w naszym ogrodzie, przyjdą do naszej pułapki. Przed zimą, w okresie np. pod koniec października, na początku listopada, wystarczy wykopać obornik razem z "zawartością" i pozbyć się go. Jeżeli chcemy zlikwidować szkodniki, możemy też zakopać w ich korytarzach butelkę, z włożonym do środka podobnym wabikiem np. obornikiem końskim.
Do ochrony roślin, rabat - możemy wykorzystać roślin, które będą odstraszać turkucie. W ten sposób działa na niego zapach szałwii, macierzanki, korony cesarskiej czy kocimiętki. Skuteczne będą też gałęzie olchy czarnej, której zapachu również nie znosi.
Do skutecznych sposobów, jak złapać turkucia, możemy zaliczyć też zalewanie jego kanałów wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub oleju. Sprawa jest bardzo prosta, wystarczy zalać jego kanały taką miksturą, a szkodnik po kilku chwilach wydostanie się na powierzchnię. Wtedy musimy mieć pod ręką łopatkę lub inne narzędzie, którym go złapiemy. Niestety, takie zalewanie gleby wodą z płynem do naczyń nie jest obojętne dla roślin, może im zaszkodzić.
Mamy nadzieję, że nasze sposoby pomogą Ci pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu! Jeżeli tematy owadów w ogrodzie są Ci bliskie, zajrzyj do naszego artykułu na temat niezwykle istotny - Pszczoły murarki w ogrodzie. Zapraszamy!