Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Pszczoły murarki w ogrodzie 0
Pszczoły murarki w ogrodzie

Pszczoły murarki w ogrodzie

Ostatnie lata przynoszą coraz większą świadomość społeczeństwa na temat trudnej sytuacji pszczół. Bardzo intensywnie prowadzone uprawy rolne, gdzie wykorzystuje się pestycydy, a także monokulturowe, wielohektarowe zasiewy czy negatywne oddziaływanie pola elektromagnetycznego sprawiło, że populacje pszczół znacznie się przerzedziły. Dodając do tego groźne dla pszczół choroby, doszliśmy do sytuacji, w której ich istnienie jest zagrożone. . . A przecież obecność zapylaczy w dużej mierze warunkuje obfitość plonów. Czy możemy zrobić coś, aby poprawić tę sytuację? Wystarczy zacząć od swojego ogrodu, w którym możemy stworzyć dobre warunki do rozwoju i bytowania pszczół. Jak założyć domek dla pszczół? Czym są pszczoły murarki i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Tego między innymi dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

pszczoła murarka w pustej łodydze rośliny

Pszczoła murarka składa jaja w pustych łodygach roślin.

Murarki ogrodowe - nasi mali sprzymierzeńcy

Murarki ogrodowe znane też jako dzikie pszczoły, czy też osmia rufa - to zdecydowanie sprzymierzeńcy warzywnych i owocowych upraw. Pszczoły murarki mają duży wkład w zapylanie roślin, dlatego w dużej liczebności powinny pojawić się w naszym ogrodzie, zwłaszcza tam, gdzie mamy krzewy i drzewa owocowe, warzywnik, czy nawet w tunelach foliowych. Ich obecność jest znacznie bardziej efektywna od pszczoły miodnej.

pszczoła na kwiecie w sadzie

Dzika pszczoła bardzo efektywnie zapyla drzewa owocowe.

Nazwa pszczoła murarka ogrodowa pochodzi od sposobu w jaki zakładają one komory dla jaj. Pszczoła murarka wykorzystuje puste łodygi roślin baldaszkowatych i innych np. pędy bambusa, w których z mieszaniny gliny i śliny, buduje gniazdo. W takiej komorze składa jaja, a następnie zbiera do nich pyłek, który będzie pożywieniem dla owadów, które wylęgną się z tych jaj. W tym celu odwiedza mnóstwo kwiatów, które przy okazji zapyla. Szacuje się, że aby wykarmić jedno jajo samica musi odwiedzić około 1200 kwiatów. Pszczoły samotnice składają około 5 kokonów - co daje prosty rachunek około 6000 zapylonych kwiatów.

pszczoła murarka

pszczoła murarka wlatująca do wyszuszonej łodygi

Samica składa jaja, a następnie zbiera nektar i pyłek, po wykonaniu tych czynności - zamurowuje wlot do gniazda.

Po złożeniu jaj, murarka zakleja wejście do gniazda.

Cechą charakterystyczną murarki ogrodowej jest fakt, że pokarmu poszukuje najbliżej miejsca, gdzie się wylęgła - nawet w obrębie 300-400 metrów, dlatego jeżeli hodowla pszczół murarek będzie zlokalizowana w pobliżu naszego ogrodu, sadu czy warzywnika - możemy liczyć na sukces w uprawach.

Pszczoły murarki to pszczoły samotnice - nie mają królowej.

pszczoła na kwiatku

pszczoła na szafirku

Aby pomóc dzikim pszczołom murarkom, sadzimy i siejemy rośliny wcześnie kwitnące.

Pszczoła murarka ogrodowa jest gatunkiem wiosennym - pojawia się w naszym ogrodzie na początku kwietnia i bytuje w nim do końca czerwca. Jej życie nie jest długie, ale w czasie kilku tygodni wykonuje ogromną pracę. Żyje około 7-8 tygodni, w ciągu życia składa jaja, które są początkiem kolejnego pokolenia pszczół murarek.

Murarka ogrodowa występuje na terenie całego kraju. To bliska krewna pszczoły miodnej, jak więc odróżnić ją od tego gatunku?

Pszczoła murarka ogrodowa w przeciwieństwie do pszczoły miodnej, zbiera pyłek nie na odnóżach, ale dolnej części tułowia - obserwując pszczoły pracujące w ogrodzie, możemy dostrzec tę różnicę. Dodatkowo tułów murarki ogrodowej jest pokryty rdzawymi lub rdzawoczerwonymi włoskami. W obrębie tego gatunku występuje również wyraźny dymorfizm płciowy - samce są mniejsze od samic i mają krótsze czułki.

Na koniec warto wspomnieć, że murarka ogrodowa jest zupełnie nieagresywna dla człowieka. Tak więc hodowla pszczół murarek w ogrodzie jest bezpieczna i pożyteczna. Owady te nie mają nawyku obrony gniazda, dlatego nie atakują człowieka - są to również pszczoły samotnice, występujące pojedynczo, nie atakują.

Hodowla murarki ogrodowej

Te łagodne i nieagresywne owady warto mieć w swoim ogrodzie. W tym celu możemy zbudować dla nich specjalny domek. Pszczoła murarka składa jaja w pustych łodygach roślin - w ich wnętrzach tworzą się kokony, z których kolejnej wiosny wylęgną się murarki.

domek dla pszczoły murarki

domek dla pszczoły murarki

domek dla pszczoły murarki

domek dla pszczoły murarki

domek dla pszczoły murarki

Miejsce atrakcyjne do bytowania pszczoły murarki jest suche i słoneczne.

Domek dla owadów możemy wykonać z kilku listewek, tworzących ściany i dach, z wypełnionym wnętrzem - wykorzystując w tym celu właśnie puste łodygi, ale też nawiercone drewno np. dębowe lub bukowe lub inne liściaste. Średnica otworów przeznaczonych dla murarki ogrodowej powinna wynosić około 6-8 mm, a także z jednej strony łodygi muszą być zamknięte. Najlepiej, jeżeli rurki te mają długość 18-20 cm. Jeżeli chcemy, aby bioróżnorodność w naszym ogrodzie była większa, stworzymy domek o średnicy otworów od 2-10 mm, co pozwoli na osiedlenie się innych pszczół.

Jakie rośliny możemy wykorzystać, które dostarczą nam pustych łodyg? Sprawdzi się bambus, trawy ozdobne, bez czarny, a także łodygi rozchodnika okazałego. Dobrym pomysłem jest użycie rurek trzcinowych.

Budując domek, pamiętajmy, aby wszystkie elementy były suche - co pozwoli uniknąć chorób. Nie stosujemy rurek plastikowych.

Domek dla owadów takich jak pszczoła murarka ogrodowa powinien być ustawiony w miejscu osłoniętym od wilgoci, na stanowisku słonecznym. Dobrze jest zadbać o zadaszenie lub osłonę, która ochroni gniazda w rurkach przed zamakaniem. Najlepiej wykorzystać suchą i słoneczną ścianę o wystawie południowej lub zachodniej. Możemy też zrobić domek z osłoną z siatki o drobnych oczkach w przedniej części - to zabezpieczy kokony i owady przed gryzoniami, ptakami i innymi szkodnikami.

Dobrym otoczeniem dla domku dla pszczół murarek będą kwiaty, których termin kwitnienia przypada właśnie na okres wylęgania się pszczół murarek z kokonów, aż do czerwca, kiedy będą bytować w naszych ogrodach.

Domek ustawiamy pod koniec marca, na początku kwietnia, tak aby przylatująca do nas pszczoła samotnica, mogła go zasiedlić.

Jeżeli nie chcemy czekać, aż pierwsze murarki pojawią się naturalnie na naszej posesji, możemy kupić kokony, które właśnie pod koniec marca, na początku kwietnia wystawiamy do ogrodu, w miejscu suchym i słonecznym. Możemy także dla tych kokonów zrobić domek i rozpocząć w ten sposób ich hodowlę.

Jakie rośliny warto hodować w ogrodzie dla pszczoły murarki?

Pszczoła murarka pobiera pokarm z około 150 gatunków roślin - niektóre egzemplarze zbierają pyłek z wielu roślin, inne specjalizują się w węższym gronie roślin. Aby uczynić nasz ogród atrakcyjnym dla tych pszczół, warto posadzić tam - drzewa i krzewy owocowe np. jabłonie, maliny, porzeczki, a także truskawki. Łakomym kąskiem jest mniszek pospolity, rzepak czy wyka.

Murarki potrzebują odrobiny czasu i mnóstwa energii do budowy gniazd i złożenia jaj - jeżeli chcemy im pomóc, możemy dodatkowo ułatwić dostępność wody, oraz materiału budulcowego - czyli gliny.

pszczoła murarka na kwiecie maliny

Pszczoła na kwiecie maliny - będzie z tego owoc!

Dzikie pszczoły samotnice to pożyteczne, ale zagrożone owady, które nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Dobrym pomysłem jest zrobić domek dla owadów, wysiać nasiona roślin miododajnych, czy też posadzić gatunki cebulowe, które kwitną wczesną wiosną. Tworząc sprzyjające warunki w ogrodzie zachęcamy również inne owady do odwiedzenia naszego ogrodu, a to z pewnością sprawi, że będzie on funkcjonował lepiej.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium