Modny - czyli jaki ogród 2023?
Trendy ogrodowe na 2023 rok, mają pomóc nam stworzyć ogród, który umożliwia relaks w przyjemnym otoczeniu. Dwuletnia izolacja związana z pandemią, liczne ograniczenia i niepokój sprawiły, że zmieniło się nasze podejście, zarówno do ogrodnictwa, jak też do życia. Czego więc możemy spodziewać się po ogrodzie 2023?
Ogród jako miejsce do relaksu, zadumy, medytacji…
Pandemia i izolacja zmusiły nas do dłuższego przebywania w domu. Każdy, kto wspomina ten czas, wie, jak cenny był najdrobniejszy, prywatny skrawek zieleni. Własny ogródek, działka czy nawet balkon - miejsce, gdzie można było odetchnąć spokojnie i bez skrępowania… stawały się na wagę złota.
Dlatego obecnie tak chętnie i powszechnie poszukujemy mieszkań, czy domów, które oferują właśnie możliwość wypoczynku na własnej trawce. Cenne stają się ogródki działkowe czy nawet domy szeregowe z małym ogródkiem.
Ogród ma być miejscem relaksu i zadumy, wyciszenia.
Obecnie nie tylko wzrosła chęć posiadania ogrodu, ale zmieniła się również sama jego funkcja. W tym roku jeszcze chętniej zakładać będziemy miejsca służące wyłącznie do relaksu i rekreacji. Tak aby odpocząć od pracy, zgiełku, od świata. Ogród ma być mało wymagający, właściwie samowystarczalny.
Ogród staje się miejscem służącym do odpoczynku. Chcemy otoczyć się w nim zielonymi ścianami i spokojnie delektować się jego urokiem. Nie ma to być miejsce pracy, które wymaga stałej uwagi i pielęgnacji. Chcemy ogrodów, które pozwolą odetchnąć, a nie martwić się o nie skoszony trawnik, chwasty na rabatach itd.
W ogrodzie powstawać będzie więcej miejsc do zadumy i medytacji - małe, okrągłe placyki, otoczone szumiącą roślinnością, czy strumykiem, sprawdzą się idealnie.
Dobrze jest stworzyć nieco tajemniczy ogród - zaplanować w nim miejsce, dostępne tylko dla nas. W każdej, nawet najmniejszej przestrzeni, da się to zrobić. Taka przestrzeń, ukryta przed innymi, stanie się naszym, prywatnym azylem. Dostępnym tylko dla nas.
Slow gardening
Slow gardening, podobnie jak slow life czy slow design oznacza podejście do życia, sposób myślenia w każdej dziedzinie naszego życia.
Slow gardening najlepiej charakteryzuje fraza - dobre rzeczy wymagają czasu.
Permakultura to sposób uprawiania ogrodu w zgodzie z naturą.
Tym właśnie charakteryzuje się ten sposób uprawiania ogrodu - nie ma tu miejsca na wspomagacze w postaci sztucznych nawozów, oprysków. Wszystko dzieje się tak jak w naturze - powoli i w swoim czasie.
Dlatego cenna jest tu permakultura, o której więcej pisaliśmy w naszym artykule TU. Każdy zabieg i praca w ogrodzie, wykonywana jest w zgodzie z naturą, tak jak pozwalają na to warunki pogodowe, czy następujące po sobie pory roku.
Slow gardening najlepiej charakteryzuje idea - dobre rzeczy potrzebują czasu.
Inspiracje greckimi ogrodami
Poczuj się jak na greckich wakacjach w swoim ogrodzie. To wszystko za sprawą greckich inspiracji, które bardzo łatwo przenieść do niego. W ogrodzie możemy ustawić donice ceramiczne, wypełnione egzotycznymi roślinami - takimi jak drzewko oliwne, drzewko cytrusowe, pomarańczowe.
Donice mogą być naturalne ceramiczne, lub pomarańczowe czy niebieskie.
Dodatkowo w ogrodzie sadzimy pachnące rośliny takie jak lawenda, zioła, które wypełniają słoneczne rabaty, roztaczając dookoła przyjemny zapach.
Całość ogrodu okalamy ścianami wybudowanymi z cegły, piaskowca, lub betonowymi, pomalowanymi na czerwono, biało lub pomarańczowo.
Kilka akcentów nawiązujących do słonecznych, piaszczystych plaż i lazurowej wody Mykonos sprawi, że cały sezon będziemy mieć w ogrodzie greckie wakacje. Do tego pyszne jedzenie i wino - mmm!
Greckie klimaty to duże ceramiczne donice, murki otaczające ogród i egzotyczna roślinność.
Łąka kwietna w ogrodzie zamiast trawnika
Łąka kwietna w ogrodzie czy terenach miejskich staje się coraz popularniejsza. To za sprawą jej niepodważalnego uroku i ogromnych korzyści.
Łąka kwietna ma mniejsze wymagania, nie potrzebuje tak częstego koszenia, nawożenia czy podlewania. Dodatkowo, taki kwitnący trawnik jest też siedliskiem wielu owadów, pszczół i motyli.
Nawet w małym ogrodzie możemy wygospodarować powierzchnię, którą łatwo przemienimy w taką łąkę. Bardzo łatwo zmienić trawnik w taką łąkę kwietną - jest na to kilka sposobów, możemy zaprzestać koszenia, być bardziej tolerancyjni dla roślin innych niż trawy, które się na nim pojawiają. Można też wysiać nasiona np. koniczyny, pozostawić “chwasty”.
Łąka kwietna zamiast trawnika zachwyca.
Gatunki rodzime w ogrodzie
Gatunki rodzime to takie, które występują na danym terenie od bardzo, bardzo dawna. Pojawiły się spontanicznie i zadomowiły na tyle dobrze, że stanowią naturalny element ekosystemu. Dlaczego warto stosować takie gatunki? Bo są mniej wymagające, dopasowane do panujących w danym miejscu warunków klimatycznych i siedliskowych, nie wymagają więc tyle pielęgnacji. Dodatkowo, do tych gatunków przystosowały się zwierzęta, owady i ptaki, znajdując w nich schronienie, pokarm.
Gatunki rodzime stanowią bardzo bogatą i różnorodną grupę, z łatwością stworzymy z nich dekoracyjne i funkcjonalne ogrodowy. Powinniśmy sadzić je bez obaw. Przyczyniamy się bowiem do zachowania bioróżnorodności, a także ograniczamy rozwój gatunków inwazyjnych.
Jakie rośliny należą do gatunków rodzimych. To na przykład takie drzewa i krzewy jak głóg, jarzęby, jałowce, kaliny czy dzikie róże, bluszcz, ligustr, a także liczne byliny - barwinek, miodunka, śnieżyczka, stokrotka, sasanka, pełnik, parzydło.
Rodzime gatunki roślin pomagają zachować bioróżnorodność.
CUT FLOWER GARDEN - czyli ogród kwiatów ciętych
Cut flower garden to nic innego jak ogród, w którym uprawia się rośliny z przeznaczeniem na bukiety i kompozycje florystyczne. To bardzo ciekawy pomysł, który możesz założyć już w tym roku, gdyż uprawiane w nim rośliny w większości mogą być gatunkami jednorocznymi.
Warto przygotować sobie nawet mały skrawek rabaty, który posłuży właśnie tym celom. Najlepiej jest wzbogacić odpowiednio glebę, tak aby kwiaty rosły zdrowo i obficie kwitły. Co możemy uprawiać? Jest mnóstwo gatunków - cynie, kosmosy, firletki, goździki, dalie, jeżówki, ostróżki, floksy, liliowce, maki, szarłat, dalie, mieczyki, lilie, tulipany, itp… wybór jest ogromny! Poszukując odpowiednich gatunków, warto zwrócić uwagę na termin kwitnienia, tak aby już od wiosny, aż do jesieni cieszyć się bogactwem kwiatów, które możemy wykorzystać w bukietach.
Kto nie marzy o własnoręcznie wykonany bukiecie? Teraz to możliwe, wystarczy założyć cut flower garden w ogrodzie.
Ogród w skrzynkach i donicach
Ogrody zakładane w pojemnikach - skrzynkach i donicach to trend, który uwielbiamy ! Dzięki niemu, nawet posiadacze niewielkich balkonów przekonują się, że mogą mieć swoje warzywa, owoce czy zioła.
Pojemniki pozwalają na wygodną uprawę wielu smacznych roślin, a dzięki dużej różnorodności, możemy znaleźć takie, które pasują do każdej przestrzeni. Nawet w ogrodzie warto zmodyfikować naturalny sposób uprawy warzyw, na taki w grządkach wyniesionych. Dlaczego? Jest kilka powodów:
- wygodniejsza pielęgnacja warzyw, nie trzeba kucać na kolanach,
- ograniczamy ilość chwastów,
- chronimy plony przed szkodnikami, nornicami,
- możliwe jest założenie warzywnika nawet w trudnych miejscach, o kiepskiej jakości gleby.
Takie pojemniki zdecydowanie ułatwiają uprawę.
Urban jungle w mieszkaniu
Nawet kiedy nie masz ogrodu, możesz otoczyć się roślinnością w twoim mieszkaniu. Trend miejskiej dżungli, to propozycja, która zamieni każde cztery kąty w zieloną oazę. Bogaty wybór roślin doniczkowych, oraz pojemników i donic, pozwala wyczarować taki klimat, jaki tylko ci się marzy.
W urban jungle rośliny występują nie tylko w donicach, ale też motyw roślinny pojawia się na tapetach, zasłonach, tekstyliach i dekoracjach.
Bardzo modne są rośliny o efektownych liściach jak monstera, pieniążek, ale również zielistki, i paprocie - które tworzą gęste kępy, lub długie, ulistnione pędy epipremnum i bluszczy.
Urban jungle to nic innego jak miejska, zielona dżungla w mieszkaniu.
Ogrody wertykalne - ciągle modne
Kto śledzi naszego bloga ten wie, że również nad tym tematem się pochyliliśmy się już jakiś czas temu. Ogrody wertykalne to ciekawa aranżacja pionowej powierzchni - czy to w mieszkaniu, czy ogrodzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy wprowadzić do przestrzeni jeszcze więcej roślinności.
Ogrody wertykalne tworzyć się na specjalnych stelażach, mocując do nich pojemniki, które następnie wypełnia się przystosowanymi roślinami. Całość możemy układać w fantazyjne wzory i kształty.
Najczęściej ogrody wesrtykalny wyposażone są dodatkowo w system nawadniania - zamknięty obieg wody, który utrzymuje odpowiednie nawodnienie, a przez możliwość dodania do wody nawozów - również kondycja roślin jest bardzo dobra.
Takie rozwiązanie tworzy się nawet na elewacjach budynków w miastach, gdzie szczególnie brakuje miejsca na tradycyjne ogrody.
Ściany wertykalne pozwalają “upchnąć” jeszcze więcej roślin.
Ognisty i energetyczny kolor roku 2023 - Viva Magenta
Jak co roku, tak również obecnie, Instytut Pantone, wybrało kolor roku - tym razem stawiając na mocny, energetyczny i soczysty kolor VIVA MAGENTA.
Instytut Pantone, na podstawie szeroko zakrojonych obserwacji, prowadzonych w różnych dziedzinach naszego życia, sugerując się wyborami i upodobaniami konsumentów, wybiera kolor, który ma definiować i dominować w tym roku.
Barwa VIVA MAGENTA to karminowy odcień czerwieni. Kolor ma wnosić radość i nową energię w nasze życie. Po dwóch latach pandemii powinniśmy z nadzieją patrzeć w przyszłość.
Viva Magenta to soczysty, karminowy odcień czerwieni.
Mamy nadzieję, że zestawienie prognozowanych trendów na nowy sezon przypadło Wam do gustu i że macie już może nowy plan na ogród, który zrealizujecie w tym sezonie?