Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Eko na tarasie - styl ekologiczny 6
Eko na tarasie - styl ekologiczny

Kilka słów o byciu eko

Styl ekologiczny to naturalny przejaw dbałości o środowisko. Coraz bardziej doceniając dobroczynne oddziaływanie naturalnego, nieskażonego świata przyrody, staramy się zachować je jak najdłużej w tym stanie. Niestety, nie wszędzie jest to możliwe.

Styl ekologiczny powstał ze słusznego przekonania, że to my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za degradację środowiska. My też możemy ten proces zatrzymać. Ważne jest jednak, aby zacząć od siebie i w swoim życiu, a więc i w swoim najbliższym otoczeniu, wprowadzać zasady, jakie mogą wpłynąć na poprawę warunków życia na ziemi. Działania nasze mogą być wielokierunkowe - obejmując zarówno segregację śmieci, jak też wykorzystywanie naturalnych źródeł energii, czy korzystanie z tworzyw z recyklingu. Bycie eko możemy zacząć od drobnostek, znaczenie będzie miało wybranie torby wielokrotnego użytku na zakupy, czy też mebli i materiałów budowlanych przyjaznych dla środowiska, nietoksycznych, powstających zgodnie z normami i przepisami prawa, nie pochodzącymi z czarnego rynku. Bycie eko to poczuwanie odpowiedzialności za każdą swoją decyzję.

buteleczki z ekologicznym środkiem do czyszczenia

Bycie eko możemy rozpocząć od rezygnacji z chemii i wykonywania naturalnych środków czyszczących.

Pojęcie ekologia, to jedno z tych pojęć, które jest obecnie trendy. Lubimy używać go w połączeniu z innymi dziedzinami życia. Jak najtrafniej zdefiniować ekologię i ekologiczny styl życia? Jest to z pewnością postępowanie, w którym bierzemy odpowiedzialność za każdą swoją decyzję, jesteśmy świadomi jaki wpływ wywiera ona na otaczające nas środowisko.

egzotyczna dziewczyna na tarasie

Relaks na łonie natury, na tarasie przyjaznym dla środowiska.

Pojęcie ekologia wywodzi się z greki. Stanowi połączenie dwóch składowych - oikos i logos. Oikos ma dwa znaczenia - oznacza stosunki życiowe oraz dom, natomiast logos oznacza nauka. Reasumując, można powiedzieć, że ekologia to nauka o stosunkach, uwarunkowaniach ludzi z otoczeniem, lub nauka o domu ? Pozostawiamy to do waszej interpretacji. Możemy jednak już w starożytnej Grecji doszukiwać się początków ekologicznego stylu życia,w tym projektowania eko domów i eko ogrodów.

Wnętrze ekologiczne to styl, w którym bardzo wyraźnie możemy wyczuć połączenie z naturą - jest to design bliski stylowi rustykalnemu czy skandynawskiemu.

Prostymi metodami i technikami ma w nas obudzić poczucie bliskości z natura, oraz przypominać nam o naszej zależności od Matki Natury, a także o często zapomnianej przez nas i niedocenionej, Jej potędze.

Styl ekologiczny bez wątpienia zaczął podbijać wnętrza. Coraz modniejsze jest bycie eko - nie tylko w strefie jedzenia, ubierania się, ale też w urządzaniu swoich mieszkań czy ogrodów. Bardzo nas cieszy, iż ta pożyteczna moda zyskuje swoich miłośników.

Styl eko łączy jasne kolory ziemi, meble i dodatki handmade, lub z naturalnych tworzyw, a także naturalne materiały. Aranżacja w stylu eko może być doskonała propozycją dla każdego, kto ceni sobie spokój, obcowanie z naturą i relaks, a także lubi dbać o środowisko. W stylach eko dobrze poczują się ci, którzy cenią rękodzieło, hand made a także lubią otaczać się naturalnymi materiałami.

Styl ekologiczny to design wykorzystując zasoby naturalne, pochodzące z legalnych źródeł, ale również stawiający na odnawianie i recykling tych tworzyw. Jest to styl minimalistyczny, prosty i na każdą kieszeń.

rosliny w koszach z rattanu

Kosze z rattanu pełnią rolę osłonek na rośliny.

Materiały i tworzywa eko

Materiały i tworzywa eko to takie, które są przyjazne dla natury. Na tarasie czy w salonie urządzony w stylu ekologicznym, dominować będą naturalne tworzywa. Nie ma tu miejsca na plastik, tworzywa sztuczne, chemiczne, nienaturalne. Z pewnością dominować będą drewno, kamień, szkło, beton, ceramika, rattan, wiklina.

Doskonale sprawdzi się, więc drewniana podłoga, która będzie świetną podstawą pod każdą aranżację. Drewno może być pochodzenia krajowego lub egzotycznego, decydując się na jego zakup, starajmy się kupować tylko ze sprawdzonego źródła. Duży procent drewna importowanego do Europy pochodzi z “drewnianego kłusownictwa”, dlatego ważne, aby nie przyczyniać się do tego procederu.

Nie tylko drewno jest tworzywem jakie możemy wykorzystać. Na tarasach i we wnętrzach eko poleca się plecionki z rattanu czy wikliny, a nawet płyty wiórowe. Plecionka rattanowa to szlachetne, bardzo naturalne i piękne tworzywo, które wykorzystane, daje niepowtarzalne efekty. Rattan może być tworzywem, które posłuży do stworzenia pięknego fotela, siedziska, czy pufy. Z rattanu możemy wykonać też skrzynie czy maty.

Płyta wiórowa - którą najczęściej wykorzystujemy podczas budowania ścian czy podłóg, obecnie przeżywa swój renesans. Nie ma potrzeby maskowania jej tynkami czy farbami - surowe, naturalne, piękne drewno zostaje wyeksponowane i często stanowi dekorację przestrzeni, w jakiej się znajduje.

W przestrzeniach eko możemy też wykorzystać nawierzchnie czy tynki surowego betonu, lub naturalne nawierzchnie ze żwiru. Żwir jest pięknym tworzywem, który dzięki swojej różnorodności dopasowuje się do każdego ogrodu. Ze żwiru możemy wykonać nawierzchnie takie jak tarasy, czy ścieżki, albo podjazdy.

Planują wykorzystanie pewnych materiałów pamiętajmy, aby wykorzystywać takie, których pochodzenie jest lokalne. Będą dzięki temu tańsze, bo nie zapłacimy za ich transport, a dodatkowo będziemy wspierać lokalny handel.

ekologiczny, oryginalny taras

Donica z gliny i spokojna kolorystyka, ożywiona kolorem nieba.

Eko kolory

Eko kolory to przede wszystkim jasne barwy, łączące ciepłe odcienie ziemi. W palecie barw, jaką możemy wykorzystać, do aranżacji stylu ekologicznego znajdą się naturalne brązy, spokojne beże, trawiaste zielenie, czy też delikatne szarości, znajdziemy tu kolor piasku czy kości słoniowej, kolor ecru, a także złamane biel i niebiańskie błękity. Czasami barwy te zostają połączone z pomarańczą, albo czernią. Wszystkie jednak są delikatne, lekko przytłumione. Nie ma tu mocnych akcentów kolorystycznych - kolory pozwalają nam wypocząć, są więc bardzo spokojne i stonowane. Na ścianach i podłogach najczęściej dominuje biel - która pozwala wyeksponować dekoracje.

Przestrzenie eko są jasne, pełne słońca. Barwy nie mogą pochłaniać światła, a jedynie spójnie z nim komponować się.

egzotyczny taras w stylu eko

Spokojny, atrakcyjny i lekko tropikalny taras eko.

Meble do stylu eko

Meble w stylu eko są proste i minimalistyczne. Wykonane z naturalnych materiałów, czerpią inspiracje z natury. Ich design nawiązuje do sztuki roślinnej, ale nie są to meble bogato zdobione w ornamenty i inne wzory. Meble eko jedynie się tym inspirują. Proste kształty, jasne kolory, czasami zostają urozmaicone przez unikatowe połączenie materiałów. Wiklina, rattan, drewno, a nawet metal czy beton - każde z tych tworzyw może być wykorzystane do stworzenia mebli w stylu ekologicznym.

Meble są przyjemne, przytulne, ale ich design lekko surowy.

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie przestrzeni ekologicznej, jest wyposażenie jej w meble wykonane z tworzyw z recyklingu - jak meble z tektury, szkła. Możemy też z powodzeniem wykorzystać tu siedziska ogrodowe, huśtawki czy kosze plecione ze sznurka, rattanu, wikliny. Lekkie, zwiewne i dynamiczne huśtawki czy kosze, przyozdobione w koce z lnu czy bawełny, albo wyplatane z wełny, będą ich doskonałym uzupełnieniem.

oryginalny taras gdzieś w ciepłych krajach

Trochę bardziej nowoczesna wersja eko - tarasu.

Ekologiczne dekoracje

Ekologiczne dekoracje to bardzo lekka, swobodna grupa dekoracji, które z powodzeniem możemy wykonać sami. Będą to również doskonałej pamiątki naszych wycieczek czy wypadów na łono natury. Kamienie zebrane na plaży nad morzem, czy patyki przywiezione z gór, zasuszone liście, kwiaty, pochodzące z łąk, albo bukiety kwiatów zebranych na wczorajszym spacerze.

Jako dekorację możemy zastosować dywany z wełny albo maty z trzciny, a także plecione kosze, w których zgromadzimy miękkie pledy albo poduchy.

Przestrzenie ekologiczne wyróżniają się minimalizmem, dlatego unikamy nadmiaru dekoracji, przesady. Stosujemy ich kilka, tak, aby nie zagracić przestrzeni, która w zamyśle ma być jasna, przejrzysta.

piękne rattanowe fotele przy palenisku

Piękne, rattanowe fotele przy zewnętrznym palenisku na tarasie.

Zasady urządzania przestrzeni w stylu eko

Przestrzeń w stylu eko to ciekawa i pożyteczna moda, dlatego jeżeli chcecie ją mieć u siebie, powinniście zastosować się do tych zasad:

 • wykorzystywanie przedmiotów z odzysku, ale zwłaszcza naturalnych materiałów, jak na przykład drewno,
 • obowiązkowe stają się w przestrzeni eko - palety.
 • dodatki mają jasne kolory - beże, biele, szarości, są przytulne i lekkie,
 • dodatki i dekoracje są zdobione we wzory i printy związane z lasem, naturą, łąką. Licznie pojawiają się więc motywy liści, trawy, dzikich zwierząt i wielu innych dodatków.
 • pięknie komponuje się len, bawełna,
 • meble i sprzęty pojawiają się w minimalnej ilości. Jest to uzasadnione stosunkiem do konsumpcjonizmu, ograniczona liczba mebli i sprzętów powoduje, że nasza przestrzeń staje się przyjaźniejsza dla środowiska. Stawiamy na wielofunkcyjne meble.
 • wykorzystujemy meble i dekoracje z renowacji, sami je odnawiamy, albo wyszukujemy na pchlich targach, a także odkupujemy używane, czy przerabiamy te, które mamy.
 • kupujemy nowe meble z naturalnych materiałów, jak meble z drewna, donice z drewna, siedziska i kosze z wikliny, z rattanu,
 • lubimy ustawiać w przestrzeniach eko przedmioty pochodzące z rękodzieła, które kupiliśmy lub wykonaliśmy samodzielnie.

plecione siedziska na tarasie

Plecione siedziska, dekoracja z konara i drewniany stół oraz podłoga - eko taras.

Z drewna mogą być wykonane również meble ogrodowe wykorzystanie krzeseł czy drewnianych stołów, ławek, albo foteli. Meble z drewna są bardzo przyjemne - drewno nie nagrzewa się i nie ziębi, jest delikatne i przytulne. Meble drewniane ocieplają również przestrzeń - kolor drewna, rysunek słojów, tworzy na tarasie przytulny klimat. Z drewna na tarasie możemy wykonać także donice - wykonane z desek, duże i przede wszystkim naturalne, ładnie skomponują się z roślinnym otoczeniem, a także z pewnością podkreślą urok posadzonych w nich roślin.

Jakie elementy na tarasie w stylu eko?

Zgodnie z zasadami stylu eko, na tarasie o tym charakterze możemy umieścić:

 • drewniane lub betonowe podłogi, a także nawierzchnie ze żwiru,
 • nawierzchnie z kamienia,
 • meble z drewna, wikliny, rattanu,
 • poduszki, koce z wełny, bawełny, lnu,
 • wszystko w jasnych i stonowanych kolorach,
 • donice z drewna i ceramiki,

Na tarasie w stylu ekologicznym nie może zabraknąć roślin. Powinno to być gatunki samodzielne, bardzo lekkie, gęste - najlepiej takie jakie kojarzą nam się z dzikością, lasem, łąką. Doskonałej będą więc rośliny o ciemnozielonych liściach - jak paprocie, hosty, bluszcz. Z drzew i krzewów, które można posadzić w pobliżu tarasu albo na tarasie, dominują gatunki o kolorze liście zielonym. Nie stosujemy odmian które wyglądają sztucznie, nienaturalnie - jak odmiany o barwie żółtej, czerwonej, bordowej. Zieleń ma przywodzić na myśl naturalne ogrody, planowane przez matkę naturę.

komercyjny taras ekologiczny

Eko może być również taras komercyjny - przy kawiarni czy hotelu

Mówiąc czy pisząc o ogrodach ekologicznych, nie możemy pominąć sposobu uprawy w tych ogrodach. Jeżeli chcemy być przyjaciółmi dla środowiska, powinniśmy maksymalnie ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.

Przestrzeń w stylu ekologicznym przede wszystkim ma wyrażać nasza dbałość o przyrodę, naturę, środowisko. Dlatego każda nasza decyzja musi być dla niej korzystna. Warto jest zacząć od siebie pracę nad poprawa jakości życia na ziemi - tak drobne rzeczy jak dobór tworzyw z recyklingu czy naturalnych materiałów, może w tym zdecydowanie pomóc.

Komentarze do wpisu (6)

13 lipca 2018

Nic, tylko urządzać!

16 lipca 2018

Recykling szczególnie w dzisiejszych czasach jest bardzo ważny, fajnie że coraz mocniej są poruszane tematy. Genialne zdjęcia!

16 lipca 2018

Ciekawy temat, akurat szukam inspiracji na urządzenie swojego tarasu i chyba już znalazłam styl, w jakimi go zrobię.

17 lipca 2018

Naprawdę dobrze się czyta, takie teksty mają znaczenie! :D

18 lipca 2018

Wspaniały wpis!

18 lipca 2018

Świetny temat! cóż tu więcej napisać :)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium