Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Recykling w ogrodzie - pomysłowe dekoracje na wiosnę! 0
Recykling w ogrodzie - pomysłowe dekoracje na wiosnę!

Recykling w ogrodzie

Recykling w ogrodzie staje się trendem, nie kojarzy nam się już tylko z kiczowatymi donicami z opon, ale potrafimy dostrzec i wykorzystać wiele innych materiałów, które po mniejszych lub większych obróbkach, pozytywnie nas zaskoczą.

Recykling to skuteczny sposób na wykorzystanie przedmiotów, których żywotność już pozornie się skończyła. Kreatywność i podstawowe zdolności manualne pozwalają wyczarować cudeńka z rzeczy pozornie nadających się tylko do wyrzucenia.

Dzięki takiemu powtórnemu wykorzystaniu niektórych tworzyw, mamy szansę na poprawę warunków ekologicznych na naszej planecie.

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka inspiracji, jak i co wykorzystać ogrodzie. Może nowy sezon jest okazją aby postarać się zmienić coś w swoim ogrodzie, a także w stylu życia. Próba kolejnego wykorzystania zużytego już przedmiotu z pewnością przyczyni się do zmniejszenia ilości śmieci, które rosną w zatrważającym tempie. Jesteśmy w stanie coś z tym zrobić, wystarczy tylko chcieć, a recykling w ogrodzie może być zdecydowanym krokiem w kierunku ochrony środowiska i poprawy sytuacji ekologicznej na naszej planecie.

Recykling jest prosty

Recykling jest prosty

Zasady recyklingu

Powtórne wykorzystanie przedmiotów lub tworzyw jest świetnym pomysłem, jednak aby uzyskany efekt był satysfakcjonujący, ale również atrakcyjny, powinniśmy pamiętać, aby przestrzegać kilku zasad. Dzięki ich stosowaniu uda nam się stworzyć piękne rzeczy, które staną się przedmiotem naszej dumy, które, być może, będą naśladowane przez naszych znajomych, otoczenie. O czym więc warto pamiętać?

  1. tworzywo wykorzystane w naszych pracach powinno być w dobrym stanie, wyglądać schludnie i estetycznie. Jeżeli chcemy wykorzystać deski, to tylko te, które nie są spróchniałe, szkło - raczej nie potłuczone itp.
  2. nie wykorzystujemy rzeczy niewiadomego pochodzenia, które mogą być nasączone chemicznymi substancjami, szkodliwymi dla nas i naszego ogrodu.
  3. przedmioty z recyklingu powinny być wykonane bardzo starannie, pamiętajmy, że będą wnikliwie oglądane przez wielu naszych gości. Praca z tworzywami z recyklingu jest często bardzo wymagająca, ale daje dużo satysfakcji.

kwiaty w kaloszach

HIT CZY KIT?

Recykling w ogrodzie jest ryzykownym tematem, bardzo często zahacza o kicz, dlatego jego stosowanie powinno być staranne i przemyślane. Ogrody z recyklingu mogą stanowić ciekawe zadanie w szkole, jako lekcja z dziećmi, będą ciekawym pomysłem na ogród w sąsiedztwie klubów dla dzieci, przedszkoli, szkół lub placów zabaw. Polecamy je także osobom o zdolnościach manualnych lub takim, które czują Twórcza potrzebę zrobienia czegoś więcej. Ogród może stać się miejscem przyjemnego i pożytecznego eksperymentowania.

Pomysły na recykling w ogrodzie. Co można wykorzystać?

Aby stworzyć ciekawą dekorację w ogrodzie właściwie nie ogranicza nas nic, poza wyobraźnią. Wystarczy tylko rozejrzeć się wokół, aby znaleźć odpowiedni materiał na coś ciekawego.

Kwietnik z roweru

Stary rower może być ciekawą dekoracją. Odpowiednio pomalowany i wyposażony w koszyk na kierownicy czy bagażniku, stanie się oryginalnym kwietnikiem. Dzięki temu, stary, nieużywany lub nie nadający się pojazd, zyska drugie życie.

Kwietnik z roweru

Kwietnik z roweru

Pomysłowe doniczki

Aby stworzyć ciekawe aranżacje z kwiatów w ogrodzie, możemy posłużyć się zapomnianymi przedmiotami i w nich skomponować ciekawe aranżacje. Jako pojemniki na rośliny czy doniczki możemy wykorzystać takie przedmioty jak stare czajniki, filiżanki, słoiczki, drewniane skrzynie, a nawet rynny. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

Drewno z recyklingu

Drewno z recyklingu jest bardzo ciekawym materiałem, gdyż może być wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Meble ogrodowe, nawierzchnie, doniczki, skrzynie i wiele innych. Skąd powinno pochodzić drewno, które chcemy zastosować w ogrodzie? Musimy być świadomi jego pochodzenia. Bardzo modne swego czasu były podkłady kolejowe w ogrodzie, jednak nie zawsze mogliśmy kontrolować ich pochodzenie,a tym samym nie mieliśmy pewności co do ich oczyszczenia ze szkodliwych substancji chemicznych jakimi zostały nasączone. Jako źródło drewna w ogrodzie możemy wykorzystać palety, skrzynie ogrodowe czy drewno pozostałe po budowie domu. Z ich wykorzystanie możemy ciekawie zagospodarować przestrzeń ogrodową. Mamy też pewność, ze nie będą wydzielać szkodliwych, toksycznych substancji do otoczenia.

Meble ogrodowe z palet

Palety mogą być wdzięcznym materiałem.

doniczki z szuflad

Doniczki z szuflady? Czemu nie

Z drewnianych palet możemy wykonać wygodne kanapy, ławki czy stoliki na taras. Skrzynie posłużą nam jako donice na kwiaty, lub ciekawa forma warzywnika. Z drewnianych skrzynek po warzywach możemy też zrobić stolik, półkę lub regał.

Drewno możemy wykorzystać także w innej postaci - plastrów, które pozostały po wycięciu starego pnia, lub całej jego części. Drewniane plastry bardzo ładnie prezentują się jako nawierzchnie, musimy tylko pamiętać, aby nie wykorzystywać gatunków,które intensywnie wydzielają żywicę. Warto także dobrze zaimpregnować taką nawierzchnię.

Plastikowe butelki

Wdzięcznym materiałem wtórnym są butelki plastikowe, które są łatwo dostępne i nie sprawiają trudności w swojej obróbce. Niemal w każdym gospodarstwie domowym powstaje tygodniowo kilka butelek z napojów, mleka. Wykorzystanie ich w ogrodzie mogłoby znacznie ograniczyć ilość powstałych odpadów. W jaki sposób można wykorzystać butelki? Co z nich zrobić, aby wyglądały atrakcyjnie i były funkcjonalne?

Wertykalne ogrody z butelek

Doniczki z butelek plastikowych są bardzo wytrzymałe i pojemne. Jeżeli dysponujemy większą ilością butelek, możemy stworzyć z nich ciekawa wiszącą dekorację. Wystarczy w dłuższym boku doniczki wyciąć otwór na rośliny, napełnić je podłożem i posadzić sadzonki. Następnie na mocnych, stalowych linkach, rozmieszczamy równomiernie butelki, przekręcając przez nie otwory. Taka konstrukcja sprawdzi się zarówno w uprawie roślin dekoracyjnych, jak też użytkowych - pomidorów, truskawek.

rośliny zasadzone w butelkach

Plastikowe butelki z recyklingu.

Szklane butelki i słoiki

Szklane butelki i słoiki są bardzo atrakcyjnym materiałem na dekoracje. Mogą być wykorzystana na wiele sposobów - na przykład szklane słoiczki mogą posłużyć jako naczynia na kwiaty, z pewnością interesującą ozdobą będzie ogród w słoiku, stworzony z sukulentów i miniaturowych roślin. Szklany słoik będzie wdzięcznym tłem. Butelki szklane, zwłaszcza z kolorowego szkła mogą być wykorzystane jako dekoracje. Zawieszone na drzewie czy drewnianym słupie, powtykane na patyki - będą ciekawym akcentem dekoracyjnym. Również potłuczone szkło może być półproduktem wykorzystanym na witraże czy inne dodatki do ogrodu.

Ze słoików i butelek możemy wyczarować także lampiony. Ustawione na tarasie, stole, zawieszone w otoczeniu - stwarza przyjemny klimat.

niebieskie butelki na drzewie

Szklane butelki mogą być atrakcyjną dekoracją.

Gazety i papier

Wbrew opinii, również gazety i papier możemy wykorzystać w ogrodzie. Czarno Białe gazety, które mają tradycyjne kartki, nieusztywniane i nielakierowane, mogą posłużyć nam na przykład jako warstwa izolująca między ściółką i podłożem. Gazety możemy rozłożyć na rabacie, i przysypać korą, aby wzmocnić barierę przeciwko chwastom. Papier po pewnym czasie się rozłoży, ale na początku skutecznie przy tłumi rozwój chwastów.

Próbując swoich sił w recyklingu najważniejsze jest, abyśmy pamiętali o CELU tego działania. Nadając drugie życie zapomnianym przedmiotom, przyczyniamy się do poprawy sytuacji ekologicznej. Poszukując kreatywnych rozwiązań, tworzymy oryginalną, własną przestrzeń, a dodatkowo wspieramy nasza planetę w walce z ogromem śmieci, jaka ją przytłacza.

Dodatkowo próba wyczarowania czegoś z niczego - jest świetną zabawa, w którą można zaangażować całą rodzinę. Być może stanie się to nowa, rodzinna tradycją - poszukiwanie skarbów jakie można wykorzystać w ogrodzie.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium