Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
4 299,00 zł 3 899,00 zł
szt.
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
Dwuosobowy zestaw mebli ogrodowych Sano
1 399,00 zł 799,00 zł
szt.
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
2 499,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
1 999,00 zł 1 499,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
2 999,00 zł 2 399,00 zł
szt.
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
2 999,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Łóżko ogrodowe UMILE (2-osobowe)
Łóżko ogrodowe UMILE (2-osobowe)
3 999,00 zł 3 599,00 zł
szt.
Zestaw mebli ogrodowych Dritto
Zestaw mebli ogrodowych Dritto
1 399,00 zł 999,00 zł
szt.
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
1 999,00 zł 1 399,00 zł
szt.
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
5 099,00 zł 4 899,00 zł
szt.
Ogrodowy zestaw mebli barowych GENIALE z technorattanu
Ogrodowy zestaw mebli barowych GENIALE z technorattanu
4 299,00 zł 3 599,00 zł
szt.
Ogród według zasad zero waste 3
Ogród według zasad zero waste

Co to jest zero waste?

Główną ideą zero waste jest niemarnowanie, a co za tym idzie - generowanie jak najmniejszej ilości odpadów (w dosłownym tłumaczeniu zero waste oznacza zero śmieci). To styl życia polegający na ograniczeniu produkcji śmieci do minimum dzięki wyrzucaniu tylko tego, co nie podlega recyklingowi albo nie może zostać użyte ponownie.

Filozofia zero waste - zasady

Jak produkować mniej śmieci? Życie w zgodzie z filozofią zero waste wiąże się z przestrzeganiem kilku fundamentalnych zasad:

Refuse (odmawianie)

Polega to na zrezygnowaniu z przedmiotów, które nie są potrzebne. W sklepach warto odmawiać jednorazowych torebek foliowych, zamianę jednorazowych opakowań na pojemniki wielokrotnego użytku a nawet odnawianie ulotek reklamowych rozdawanych na ulicy. To produkty, które przyczyniają się do powstawania ogromnych ilości odpadów zanieczyszczających środowisko. Foliowe siatki są już zakazane w niektórych krajach, a niedługo będą zakazane na terenie Unii Europejskiej, podobnie jak jednorazowe sztućce i naczynia.

Reduce (redukowanie)

Panująca obecnie kultura nadmiaru i konsumpcjonizmu sprzyja gromadzeniu niepotrzebnych rzeczy. By temu zapobiec, należy postarać się zredukować liczbę przedmiotów, pozostawiając tylko to, co niezbędne. Nie powinno kupować się na zapas lub pod wpływem impulsu.

Reuse (ponowne używanie)

Zamiast wyrzucać, można nadać przedmiotom nową rolę - zużyte opakowania, butelki czy słoiki mogą mieć wiele zastosowań. Ta zasada odnosi się również do odzieży, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się second handy. Z kolei stare ubrania warto oddać potrzebującym, zamiast wyrzucać.

Recycle (poddawanie recyklingowi)

Przed wyrzuceniem śmieci, warto zastanowić się czy mogą się one w jakiś sposób przydać. Jednak jeśli nie, należy je segregować zgodnie z przyjętymi zasadami i przepisami, by mogły zostać poddane recyklingowi.

Rot (kompostowanie)

Odpady organiczne nadają się do kompostowania. Dzięki naturalnemu procesowi gnicia zamienią się w nawóz, idealny do pielęgnacji ogrodu, pola, trawnika czy roślin doniczkowych.

sadzenie nasion w ogrodzie

Zamiast wyrzucania - ponowne wykorzystanie. Fot. pexels.com

Eko ogród - od czego zacząć?

Powyższe zasady zero waste można z powodzeniem stosować w każdej dziedzinie życia. Jak wprowadzić je do ogrodu?

Kompostownik to podstawa

Kompostownik to doskonały sposób na zagospodarowanie organicznych odpadów z kuchni i ogrodu. Składowane na wysypisku są szkodliwe, ponieważ powodują wydzielanie metanu. Z kolei kompostowanie nie tylko ułatwia segregację śmieci, lecz także przyczynia się do powstania naturalnego nawozu o wyjątkowych właściwościach.

Kompost przede wszystkim zasila glebę w niezbędne roślinom składniki odżywcze, wzbogaca w próchnicę, poprawia jej strukturę i chłonność oraz tworzy warunki odpowiednie do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów. Wszystko to wpływa na bujny wzrost roślin i sprawia, że są znacznie bardziej odporne na szkodniki, choroby czy niskie temperatury.

stalowy i stalowo-drewniane kompostowniki w ogrodzie

Przykładowy kompostownik w ogrodzie. Fot. pixabay.com

Jak zrobić kompostownik?

Najlepiej stworzyć go na uboczu ogrodu, w zacienionym miejscu, żeby zgromadzony materiał nie wysychał. Ustawia się go bezpośrednio na ziemi, a jego konstrukcja nie powinna mieć dna - dzięki temu żyjące w glebie mikroorganizmy i dżdżownice będą miały swobodny dostęp do resztek. Takie rozwiązanie ułatwi też odpływ nadmiaru wody podczas intensywnych opadów.

Ściany kompostownika powinny mieć ażurową konstrukcję, aby do środka dostawała się wystarczająca ilość tlenu, w przeciwnym razie resztki będą gnić. Odpowiednią cyrkulację powietrza zapewnią też umieszczone na samym dole gałęzie lub słoma.

Kompostownik można zbudować samodzielnie albo kupić gotowy model w sklepie. Jego rodzaj i wielkość warto dopasować do wielkości ogrodu i ilości kompostowanych odpadów. W dużych ogrodach zazwyczaj lepiej sprawdzają się kompostowniki otwarte (wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub siatki). W mniejszych - bardziej estetyczne kompostowniki zamknięte. Ich dodatkową zaletą jest to, że resztki rozkładają się znacznie szybciej.

Co można wrzucać do kompostownika? Przede wszystkim resztki roślin ogrodowych, liście, połamane gałęzie, skoszoną trawę. Poza odpadami z ogrodu kompostować można również resztki kuchenne, m.in.: obierki warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty, pokruszone skorupki jajek, a także popiół drzewny czy pocięty papier.

Do kompostu nie należy wrzucać m.in. nabiału, mięsa i kości, ryb, chwastów, roślin żywicznych, chorych części roślin, owoców cytrusowych oraz odchodów zwierząt. Więcej na ten temat można znaleźć we wpisie kompost z resztek jedzenia.

Co ciekawe, dostępne są również kompostowniki domowe, więc nawet właściciele mieszkań w bloku mogą kompostować resztki organiczne. Za rozkład materii odpowiadają dżdżownice, które żywią się resztkami, wytwarzając biohummus - składnik żyznej gleby. Taki kompostownik można z powodzeniem trzymać na balkonie.

Proste patenty na zero waste w ogrodzie

Co zrobić, aby ogród być bardziej eko? Zasady zero waste i less waste sprawdzą się tutaj znakomicie. Poniżej kilka prostych sposobów na wykorzystanie odpadów i niepotrzebnych przedmiotów w ogrodzie.

Doniczki z odzysku

Zamiast kupować nowe doniczki na kwiaty, można stworzyć samodzielnie doniczki z puszek. W tym celu sprawdzą metalowe puszki po farbach czy produktach spożywczych - wystarczy tylko zrobić w nich otwory odpływowe. Puszki można pomalować na dowolny kolor lub pozostawić w surowej wersji - kontrastowe połączenie metalu i zieleni roślin zapewni fantastyczny efekt. Z kolei drewniane skrzynki po owocach sprawdzą się jako duże donice. Natomiast plastikowe opakowania po jogurtach czy papierowe opakowania po jajkach warto wykorzystać podczas przygotowywania własnych rozsad.

plastikowe kubeczki z roślinami

Zużyte plastikowe kubeczki nadają się jako doniczki. Fot. pexels.com

Znaczniki do roślin DIY

Znaczniki do roślin są pomocne podczas wysiewu nasion, ale mogą też pełnić funkcję dekoracyjną. Zamiast kupować gotowe tabliczki, warto wykonać je samodzielnie, a przy okazji wykorzystać drewniane łyżeczki czy patyczki po lodach. Można je dowolnie ozdobić, wypisać na nich nazwy roślin i powtykać w odpowiednie doniczki. W większym ogrodzie w roli znaczników świetnie sprawdzą się pomalowane kamienie.

drewniane łyżki

Drewniane łyżki jako znaczniki do roślin. Fot. pexels.com

Stare okna w nowej roli

Stare drewniane okna to idealny materiał do budowy inspektów. Szyba stanowi ekologiczną alternatywę dla powszechnie stosowanej w tym celu folii. Inspekty ze szklanym wiekiem będą ozdobą ogrodu i posłużą przez lata.

Nawóz ze skórek z bananów

Resztki jedzenia są naturalnym nawozem dla gleby. Skórki bananów, zakopane w ogródku, wzbogacą glebę o potas i fosfor. Możliwe jest również przygotowanie nawozu w formie płynu (skórki wystarczy zalać wodą i odczekać kilka dni) albo w proszku (skórki trzeba wysuszyć, a następnie zmielić).

Nawóz ze skorupek jaj

Pokruszone i wysuszone skorupki jajek wzbogacą ziemię w wapń. Trzeba jednak pamiętać, że wapń wpływa na odczyn gleby, więc takiego nawozu nie stosuje się w przypadku roślin kwasolubnych.

skorupki jajka i jajka leżące na trawie

Skorupki jajek są źródłem wapnia. Fot. pexels.com

Herbaciana odżywka

Fusy z herbaty, dzięki zawartości teiny, zwiększą kwasowość gleby. Herbaciana odżywka sprawdzi się w pielęgnacji m.in. róż i rododendronów, wzmacniając je i podkreślając odcień zieleni liści.

Kartonowa rabata

Niepotrzebne tekturowe pudełka można wykorzystać podczas tworzenia nowych rabat warstwowych (jako pierwszą warstwę, bezpośrednio na trawniku) albo rozłożyć je na istniejących już rabatach i przysypać ściółką.

Deszczówka

Jak zmniejszyć zużycie wody w ogrodzie? Wykorzystując do podlewania deszczówkę! Deszczówka jest nie tylko darmowa, lecz także lepsza dla roślin niż zawierająca chlor, twarda woda z rurociągu. Deszczówkę można zbierać np. w tradycyjne beczki ustawione w ogrodzie lub bezpośrednio pod rynnami.

Ceramiczny system nawadniana

Stare, nieużywane doniczki ceramiczne posłużą do przygotowania systemu nawadniania roślin. Wystarczy zakopać doniczkę aż po krawędź w grządce, a następnie napełnić wodą i przykryć, aby zapobiec parowaniu. Doniczka będzie stopniowo oddawać wodę glebie. Ten prosty patent znany jest od wieków.

Naturalny sposób na chwasty

Ściółkowanie to skuteczny sposób na zatrzymanie wody i ograniczenie wzrostu chwastów. Zamiast kupować włókninę, warto wykorzystać organiczne odpady z ogrodu. W roli ściółki dobrze sprawdzi się skoszona trawa i siano.

Wielorazowe rękawiczki

Podczas pracy w ogrodzie wiele osób korzysta z jednorazowych rękawiczek lateksowych. W myśl zasady „reuse” warto zastąpić je rękawiczkami wielokrotnego użytku, które posłużą przez długi czas. Dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym.

Warzywa zero waste

Zamiast wyrzucać resztki warzyw na śmietnik, można wyhodować z nich nowe egzemplarze. W tym celu najlepiej sprawdzą się m.in.: dolna część pora, górna część korzenia marchewki, pietruszki, głąb sałaty, cebula czy ząbek czosnku. Resztki wystarczy umieścić w słoiku z wodą i poczekać, aż odrosną.

Sposób na wykorzystanie starych, plastikowych wiader. Fot. pexels.com

Jak widać istnieje wiele sposobów na to, aby uczynić ogród bardziej eko. Jedne wymagają dodatkowej pracy, inne jedynie drobnej zmiany nawyków, a niektóre są wręcz dziecinnie proste. Wprowadzenie ich w życie nie tylko przyczyni się do ograniczenia ilości generowanych odpadów, lecz także pozwoli sporo zaoszczędzić. Idea zero waste nie powoduje żadnych strat - ani dla środowiska ani portfela.

 

Wpis gościnny stworzony we współpracy z serwisem nieruchomości Morizon.pl.

Komentarze do wpisu (3)

13 stycznia 2021

bardzo cenne,przydatne rady

25 kwietnia 2021

z rękawiczkami lateksowymi guzik prawda, Lateks jest w 100 % naturalną substancją, która rozkłada się zarówno w słońcu i wodzie. Są one bardziej ekologiczne od materiałowych...

14 lipca 2021

Możemy mówić o lateksie naturalnym i syntetycznym. Obydwa rodzaje są wykorzystywane w przemyśle. Natomiast autor artykułu miał z pewnością na myśli fakt, iż rękawice materiałowe mogą służyć nam kilka sezonów, natomiast lateksowe są jednorazowe, tworzą się z nich śmieci, a artykuł to zero waste! Pozdrawiamy :)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium