Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Suche lato - przygotuj swój ogród na brak wody 0
Suche lato - przygotuj swój ogród na brak wody

Suche lato czyli susza w ogrodzie

Brak wody i susza to trudne warunki do rozwoju dla wielu roślin. Niestety, z każdym rokiem, warunki jakie panują w naszych ogrodach, utrudniają ich bezproblemowy wzrost. Brak wody, oraz upalne, długie dni powodują zasychanie roślin, szybsze przekwitanie, a także mogą hamować wzrost, lub powodować karłowacenie roślin.

Jednak trudne warunki nie oznaczają dla nas konieczności rezygnowania z atrakcyjnego ogrodu, czy też hodowania naszych ulubionych roślin.

Mamy możliwość przygotowania naszego ogrodu na nadchodzące upały, czy też niedobory wody. Dodatkowo ogromny wybór roślin pozwala nam znaleźć takie, które będą rosły bezproblemowo i atrakcyjnie w każdych warunkach.

ogród z bujną roślinnością

Piękne, bujne rabaty w kolorze soczystej zieleni, to skutek dobrej gospodarki wodnej i nawożenia.

Jak przygotować ogród do suszy?

Aby w naszym ogrodzie rośliny rosły ładnie i bezproblemowo, w każdych warunkach, nawet podczas upalnego, suchego lata, powinniśmy dobrze zaplanować rabaty, już na etapie ich zakładania. Nie oznacza to jednak, iż nie możemy pomóc naszym roślinom, które już rosną w ogrodzie. Jest kilka sposobów na to, aby zatrzymać wodę w ogrodzie, ograniczyć jej parowanie, utratę, a także by rośliny ładnie rosły nawet na słonecznych, suchych stanowiskach.

kobieta z kieliszkiem wina ogląda podlewanie trawnika

Rabaty w ogrodzie możemy podlewać, lub zdecydować się na inne rozwiązania.

Ściółkowanie rabat

Doskonałym rozwiązaniem, które zabezpiecza glebę przed przesłuchaniem, sklepieniem i parowaniem wody, jest ściółkowanie rabat.

Ściółkę możemy wykonać z wielu materiałów, dopasowując je do wymagań roślin, jak też wyglądu naszego ogrodu.

Ściółka może być ułożona bezpośrednio na podłożu, albo na macie. Jeżeli wykorzystujemy ściółkę z materii organicznej, warto ułożyć ją na bezpośrednim podłożu, tak by rozkładając się, wzbogacała podłoże. Kora, słoma, czy też igliwie, a nawet skoszona trawa, ograniczają nagrzewanie się gleby, jak również utratę wody. Jako ściółkę możemy zastosować również żwir ozdobny. Ten materiał rozkładamy na agrowłókninie, tak żeby nie ulegał zabrudzeniu.

Gleba zabezpieczona ściółką nie ulega również erozji wietrznej, nawierzchnia nie jest wywiewana. Ochrona przed słońcem chroni korzenie, a także hamuje nagrzewanie się, co powoduje, że gleba jest wilgotniejsza w miejscach osłoniętych ściółką.

Ściółkować powinniśmy nie tylko całe rabaty, ale również powierzchnię pod żywopłotem, albo pojedynczym drzewem. Poza walorami funkcjonalnymi, ściółka również ładnie wygląda, a także ułatwia pielęgnację roślin - nie musimy podlewać, a koszenie wokół pojedynczych drzew, jest łatwiejsze.

zielona rabata

Ściółka z kamieni, kory czy nawet bujnych roślin okrywowych, chroni glebę przed słońcem, parowaniem, zasklepianiem.

Żyzne podłoże

Aby rośliny w ogrodzie rosły lepiej w czasie suszy, musimy zadbać o żyzne podłoże. Podłoże piaszczyste, jest bardzo przepuszczalne i nie potrafi magazynować wody. Woda przepływa w głębsze partie gleby i ucieka z ogrodu. Podłoże na rabatach powinno być zasobne w wodę, jego struktura musi umożliwiać zmagazynowanie wody. Najlepiej sprawdza się mieszanka piasku i gliny, czy też piasku z materią organiczną, torfem. Ważna jest również zasobność podłoża - dostępność substancji odżywczych pozwoli na zdrowy wzrost i większą odporność roślin na choroby i suszę.

Gromadzenie deszczówki

Wielu ogrodników, nie bez przyczyny doceniają wodę deszczową. Wczesną wiosną, a także latem, w czasie sporadycznych opadów, powinniśmy zgromadzić jak najwięcej wody deszczowej. W tym celu w naszym ogrodzie powinny być rozmieszczone pojemniki na wodę opadową, które mogą gromadzić wodę z rynien. Beczki i pojemniki na deszczówkę są coraz bardziej atrakcyjne, a ich użytkowanie jest bardzo proste.

Deszczówkę możemy zgromadzić również w podłożu budując studnie chłonne czy ogrody deszczowe. Studnia chłonna to otwór w glebie, wypełniony kamieniami o zróżnicowanych frakcjach. W czasie deszczu woda szybciej wchłonie się w głębsze partie podłoża, skąd będzie pobierana przez korzenie roślin, jeszcze długo po deszczu.

System nawadniania

System nawadniania jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o gospodarkę wodną w ogrodzie. Założenie systemu nawadniania nie jest trudne, i możemy wykonać go z powodzeniem nawet, kiedy nasz ogród już istnieje.

Najpopularniejszym systemem nawadniania jest ten, złożony z węży z kroplownikami. Węże ogrodowe układa się na rabatach, maskując ściółką. Przebieg węży powinien okrążać wszystkie rośliny. Przewód nawadniający jest zamocowany do podłoża za pomocą szpilek z tworzywa sztucznego, które hamują przesuwanie się go.

System kroplowy podaje wodę, poprzez jej delikatne sączenie się w ogrodzie. Ten sposób sprawdza się na rabatach. Nawadnianie trawnika możemy zaplanować za pomocą zraszaczy, które będą obficie podlewać cały trawnik, jak deszcz.

System nawadniania jest podłączony do źródła zasilania, a jego sterowanie może być automatyczne lub manualne. Sterownik automatyczny wyręczy nas, wystarczy zaprogramować go, dostosowując do naszych potrzeb - możemy zaprogramować system na konkretną godzinę, czy też kiedy wilgotność podłoża spadnie poniżej 40 %.

Również rośliny w donicach mogą być wyposażone w system nawadniania. Alo wykorzystujemy ten sam typ, co na rabacie, albo korzystamy z donic z systemem nawadniania.

zraszacz w czasie pracy

Zraszacze działają jak naturalne deszcze.

Donice z systemem nawadniania zatroszczą się o najbardziej wymagające rośliny doniczkowe - zarówno jednoroczne, jak też wieloletnie. Donice pozwalają nam wyposażyć rośliny w rezerwuar wody, który wystarcza od kilku dni do kilku tygodni. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż rośliny doniczkowe są szczególnie wrażliwe na brak wody, jednocześnie są zdane na naszą troskę. System nawadniania w donicy pozwala nam ograniczyć konieczność podlewania roślin, dając nam większą swobodę.

Rośliny atrakcyjne nawet bez wody

Rośliny odporne na brak wody powinniśmy sadzić w miejscach szczególnie na to narażonych - na glebach lekkich, słonecznych stanowiskach. Co sprawdzi się w ogrodzie podczas suszy? Możemy wybierać w bylinach, roślinach jednorocznych, czy nawet drzewach i krzewach.

Żadna z roślin nie poradzi sobie zupełnie bez wody, jednak gatunki, które są odporne na suszę, wykształciły mnóstwo elementów, które ułatwiają im znoszenie braku wody - liście zredukowane, czy skórzaste, szybszy cykl rozwojowy, wykształcenie nasion, aby przetrwać, to tylko niektóre z nich.

krwawnik

rozchodnik

sukulenty

Wiele roślin doskonale radzi sobie w czasie suszy.

Byliny takie jak krwawnik, rojniki i rozchodniki, doskonale wypełnią rabatę słoneczną. Krwawnik, tak dobrze znany z naszych łąk, w ogrodzie możemy być posadzony w ozdobnych odmianach - kwiaty w kolorze czerwonym, pomarańczowym , różowym czy żółtym, wyglądają bardzo ładnie i długo kwitną. Ich duże baldachy przyciągają motyle i pszczoły. Natomiast rojniki i rozchodniki to sukulenty, rośliny o skórzastych, grubych liściach, które nic sobie nie robią nawet podczas długotrwałej suszy. Rojniki to niskie rośliny, które mają postać małych kulek, gwiazdek, wyglądają trochę jak ozdobne kamienie, które czasem zakwitają. Wykorzystujemy je na ogrodach skalnych, w miejscu przewiewnym, ale słonecznym. Rozchodniki natomiast to wyższe byliny, które zdobią duże baldachy ozdobnych kwiatów. Kwiaty w kolorze różu, bieli, pojawiają się w sierpniu i utrzymują na roślinie nawet do przyszłego roku, jako zaschnięte kwiatostany.

Jukka karolińska to ciekawa bylina, zbudowana z rozety ostrych, skórzastych liści, na których pojawia się wysoki kwiatostan, ozdobiony dzwonkowatymi, białymi kwiatkami. Jukka wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego, zimą może przemarzać, zwłaszcza młode egzemplarze wymagają okrywania. Są natomiast odporne na suszę, dzięki skórzastym liściom.

Wybierając drzewa i krzewy, powinniśmy zdecydować się bardziej na gatunki iglaste, które dobrze znoszą brak wody. Bardzo dobrze na suchych, piaszczystych glebach, radzą sobie sosny np. kosodrzewina. Sosna kosodrzewina może rosnąć zarówno w donicy, jak też w gruncie. Kosodrzewina dobrze znosi przycinanie, formowanie, ale pozostawiona sama sobie, również dobrze rośnie.

zioła w donicach

Stanowisko słoneczne jest doskonałe dla ziół.

Jałowce, zarówno płożące, jak też strzeliste, będą dobrze rosły, niezależnie od pogody, Jałowce mają kłujące, krótkie igły, o zabarwieniu w lekko niebieskawym kolorze.

Z liściastych krzewów warto przytoczyć berberys albo irgę, które mają drobne, również lekko błyszczące listki. Berberys często występuje w barwnych odmianach, np. Purpurea, natomiast irgę charakteryzują skórzaste, ciemnozielone listki. Krzewy te doskonale radzą sobie w czasie suszy.

W ogrodzie warto posadzić również trzmielinę położoną, albo Fortunea, Jej barwne, zimozielone listki nie zasychają , nawet w czasie długotrwałych upałów.

Na słonecznych stanowiskach idealnie rosną wszelkie rośliny ziołowe - bazylia, oregano, mięta, melisa, tymianek i inne, będą zdrowo rosły, a słońce sprawi, że ich olejki eteryczne wypełnią powietrze.

 susza w ogrodzie

Susza w ogrodzie, brak wody, upalne dni, zdecydowanie pogarszają zarówno wygląd jak i zdrowotność ogrodu. Dlatego warto zastosować w swoim ogrodzie rozwiązania, które są w stanie temu zapobiegać.

A może chcesz zadbać o odpowiednie nawodnienie swoich roślin w doniczkach? Więcej na ten temat znajdziesz tutaj - Sposoby na podlewanie roślin na dłuższy czas - inspiracje dla zapracowanych (zapominalskich)!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium