Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
7 950,00 zł 5 950,00 zł
szt.
Sofa ogrodowa VALLET (technorattan czarny, 3-osobowa)
Sofa ogrodowa VALLET (technorattan czarny, 3-osobowa)
5 200,00 zł 3 900,00 zł
szt.
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
7 500,00 zł 5 500,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Stół Oglio ze składanym blatem
Stół Oglio ze składanym blatem
595,00 zł 495,00 zł
szt.
Zestaw obiadowy Gotland
Zestaw obiadowy Gotland
19 400,00 zł 9 900,00 zł
szt.
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
3 600,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
10 300,00 zł 8 300,00 zł
szt.
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
2 050,00 zł 1 500,00 zł
szt.
Strefy w ogrodzie - jak zaprojektować wnętrza ogrodowe? 0
Strefy w ogrodzie - jak zaprojektować wnętrza ogrodowe?

Strefy w ogrodzie sprawiają, że w wygodny sposób możemy korzystać z niego w pełni możliwości. Podział ogrodu na miejsca służące określonym celom, pomaga nam zachować w nim porządek i maksymalnie wykorzystać jego potencjał.

W ogrodzie powinniśmy uwzględnić 3 strefy, które możemy rozbudowywać, powielać i dopasowywać do swoich potrzeb.

Najważniejsze są:

 • strefa reprezentacyjna,
 • strefa wypoczynkowa,
 • oraz strefa gospodarcza.

Co powinna zawierać każda z tych stref? Jak ją zaplanować? Gdzie zlokalizować i jak stworzyć, dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

Strefy w ogrodzie - dlaczego warto ?

Strefy powinny zostać wydzielone w każdym ogrodzie. Wyznaczenie miejsca przeznaczonego dokładnie do relaksu, zabawy, pracy, pozwoli efektywniej wykorzystać każde z nich. Dodatkowo, każda ze stref musi spójnie połączyć się z innymi - dając poczucie jedności, i elegancji.

ogród za domem

Ogród w którym wydzielono strefy, jest wygodny i funkcjonalny.

palenisko przy domu

Strefy możemy oddzielać od siebie wyraźnymi granicami, lub tworzyć ażurowe przesłony.

Strefowanie jest istotne zwłaszcza ze względu funkcjonalnego, taki podział pozwala nam uniknąć takich problemów, jak maskowanie nieprzyjemnych widoków z kompostownika, lub suszącego się prania, w czasie, kiedy właśnie mamy gości. Wydzielenie strefy wypoczynku biernego, a także oddzielnie aktywnego, daje wytchnienie, zwłaszcza kiedy mamy dzieci i chcemy wypocząć w ciszy, ale jednocześnie mając na nie oko.

Wydzielanie wnętrz ogrodowych korzystnie wpływa na postrzeganie ogrodu - nawet w najmniejszym ogrodzie, wydzielenie pokoi zaskakuje odbiorcę, zdaje się, że ogród jest większy niż rzeczywiście - jeżeli zdoła pomieścić tyle stref.

Wnętrza ogrodowe są konieczne, ale jak je wydzielić?

Strefy w ogrodzie - miejsce reprezentacyjne

Jedną z ogrodowych stref jest strefa reprezentacyjna, która może mieć kilka postaci. Najczęściej jest to nasz przedogródek. Miejsce, które staje się naszą wizytówką, które wita naszych gości i daje innym świadectwo o nas. To jak wygląda jest więc bardzo istotne, ponieważ jest dobrze widoczne i często oglądane.

wejście do domu

podjazd do domu

przedogródek

przedogródek z promiennikiem ciepła

Przedogródek stanowi naszą wizytówkę - warto sadzić tu najbardziej dekoracyjne rośliny, umieścić rzeźbę, fontannę.

reprezentacyjne wejscie do domu z ozdobnymi donicami

W przedogródku możemy z powodzeniem umieścić donice z efektownymi nasadzeniami.

Dlatego planując strefę reprezentacyjną, warto wykorzystać takie elementy i rośliny, które są efektowne. W strefie reprezentacyjnej stawiamy na efekt wow! Nasi goście mają oniemieć z zachwytu. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w przedogródku oświetlenia, rzeźby, fontanny - czegoś co będzie stanowiło element dekoracyjny.

Bardzo istotny jest tu również dobór roślin - zazwyczaj nie ma ich wiele, bo przedogródek nie jest duży, dlatego wybrane gatunki muszą być bardzo dekoracyjne. Starajmy się zestawiać takie rośliny, które są malownicze przez więcej niż jedną porę roku. Na drzewach i krzewach najdłużej widoczne są liście - więc wybór gatunków o ozdobnych właśnie tych elementach, wydaje się oczywisty. Dodatkowo zwracajmy uwagę na sezonowość roślin - tak planujemy nasadzenia, aby w przedogródku zawsze coś kwitło. Jesienią natomiast wystarczy jeden egzemplarz, który efektownie się przebarwia i przedogródek znowu będzie atrakcyjny. Zimą na tle śniegu ładnie wyglądają formy strzyżone, lub o barwnej korze.

Jakie gatunki szczególnie warto wybrać?

 • klon palmowy, i inne krzewy o ozdobnych liściach - pęcherznice, derenie,
 • krzewuszka cudowna, która zachwyci kwiatami, a niektóre odmiany liśćmi,
 • kwitnące róże,
 • hortensje,
 • kaliny,
 • bukszpany lub cisy formowane w bryły, obwódki,
 • świerk kłujący,
 • magnolia,
 • trzmielina położona,
 • oczar,
 • miłorząb,
 • drzewa o pokroju kolumnowym, lub innej ciekawej formie,
 • wiąz Wredei,
 • robinia akacjowa, odmiana kulista, o kwiatach różowych lub białych,
 • katalpa,
 • mniejsze brzozy, np. Doorenbos, Youngii,

Warto posadzić również byliny, ale stawiając na gatunki mało wymagające, które nie chorują. Tu zdecydowanie polecamy - rozchodniki, trawy ozdobne, a także runiankę, barwinek, liliowce, przywrotnik, i pnącza - jak clematis, winobluszcz, bluszcz.

Przedogródek nie musi być duży, a jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu, nawet lepiej, żeby taki nie był. Wybierajmy też gatunki, które nawet mimo czasowego braku pielęgnacji, wyglądają dobrze.

Poza roślinnością, w przedogródku znajdują się też nawierzchnie. W tej roli najlepiej sprawdzają się tworzywa bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, których utrzymanie w czystości nie jest kłopotliwe. Jako ścieżka najlepiej sprawdzi się kostka betonowa - gładka, twarda, zawsze wygląda idealnie, a jej zamiatanie, zmywanie jest bardzo proste. Ścieżka powinna być prosta, bezpieczna i dobrze widoczna.

O czym jeszcze pamiętać w strefie reprezentacyjnej? W tym wnętrzu możemy zrezygnować z wysokich ścian w formie żywopłotów. To miejsce, którym chcemy się pochwalić, dlatego nawet ogrodzenie nie powinno zasłaniać przedogródka. Przeczytaj także nasz artykuł o tym - Jak urządzić przedogródek?

Strefy w ogrodzie - wnętrze wypoczynkowe

Wnętrze wypoczynkowe to miejsce, w jakim mamy czuć się swobodnie. O czym warto pomyśleć, planując strefę relaksu?

Na początku warto urządzić dwa pokoje wypoczynkowe - jeden do wypoczynku biernego, a drugi to wypoczynku aktywnego, zabawy.

drewniany komplet ogrodowy na trawniku - wyjątkowa strefa do relaksu i biesiady

zestaw mebli antibes w ogrodzie

zewnętrzne meble antibes

Strefa wypoczynkowa powinna być przyjemna, a także gwarantować nam komfort, dzięki np. grubemu żywopłotowi.

strefa wypoczynku na drewnianym tarasie

drewniany plac zabaw z ławkami i stołem

drewniany plac zabaw ze zjeżdzialnią

rozbudowany, drewniany plac zabaw

Miejsce wypoczynku dzieci, powinno być dobrze widoczne przez rodziców, wypoczywających na tarasie.

Ważna jest lokalizacja strefy wypoczynkowej - taras gdzie chcemy poleżakować, wypocząć warto umieścić w miejscu o korzystnym nasłonecznieniu, czyli czy wolimy rano słońce czy cień? Dodatkowo wypoczynek umieszczamy w miejscu znajdującym się z dala od ogrodzenia, ruchliwej drogi, działki sąsiadów - w miarę możliwości staramy się zapewnić sobie prywatność. Oczywiście pomóc nam w tym może żywopłot, panele ogrodzeniowe z drewna lub mata z technorattanu. Sprawdzą się też gęste nasadzenia z roślin ozdobnych.

Przeczytaj także nasz artykuł o tym - Jak osłonić się od sąsiada?

duży parasol nad kompletem ogrodowym

Kiedy strefa wypoczynku przypada w ruchliwym miejscu, pomóc nam może ogrodzenie.

Jeżeli chodzi o lokalizację drugiej strefy wypoczynku aktywnego - to gdy planujemy plac zabaw dla dzieci, dobrze jest, kiedy widać go z tarasu. Wtedy wypoczywając, mamy dzieci na oku. Miejsce zabaw dla dzieci warto zlokalizować w przynajmniej częściowym zacienieniu - to pozwoli bawić się im bezpiecznie i wygodnie nawet latem. Oczywiście zwracamy uwagę na otoczenie - bliskość przewodów elektrycznych, zbiorników wodnych, a nawet ruchliwej ulicy, ogrodzenia. Kiedy nie mamy wyjścia, i miejsce zabaw musi znajdować się bezpośrednio przy ogrodzeniu, lub w sąsiedztwie innego, niekorzystnego elementu, warto zadbać o dodatkowe ogrodzenie, zwłaszcza kiedy dzieci są małe. Niski drewniany płotek powinien zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, a nam spokojną głowę.

Roślinność w strefie wypoczynkowej powinna sprzyjać relaksowi, a w strefie zabaw - być odporną na uszkodzenia i bezpieczną.

Gatunki sprzyjające relaksowi to zdecydowanie gatunki pachnące, wysycające powietrze olejkami eterycznymi - lawenda, szałwia, lilie, a także floksy to byliny o miłym zapachu. Krzewy o pachnących kwiatach to bez lilak, jaśminowiec, robinia. Warto dodać też coś co ukoi nas swoim szumem - wierzby, trawy ozdobne, brzozy o giętkich pędach.

Strefy w ogrodzie - konieczne zaplecze gospodarcze

Strefa gospodarcza to strefa często spychana na margines, o której zapominamy, a bez której ogród nie jest funkcjonalny. W każdym ogrodzie musi znaleźć się miejsce na pojemnik na śmieci, kompostownik, linki do suszenia prania, a nawet warzywnik. To elementy niekoniecznie przyjemne dla oka, ale niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W strefie gospodarczej dołożyć możemy także, w zależności od potrzeb składzik na opał, czy miejsce do przechowywania narzędzi, rowerów itp.

składzik w rogu ogrodu

Domek ogrodnika możemy ładnie wkomponować w całość ogrodu.

drewniany składzik w ogrodzie

Składzik pomoże nam zachować porządek w ogrodzie.

Planując strefę gospodarczą, dobrze jest tak ją zlokalizować, abyśmy nie musieli oglądać (i wąchać ) w czasie relaksu, czy zabawy z dziećmi tych nieprzyjemnych stref. Z powodzeniem możemy ukryć je za kratownicą obsadzoną bujnym pnączem, czy w zakątku ogrodu, za gęstym żywopłotem, lub krzewami. Z powodzeniem możemy wydzielić strefę gospodarczą w warzywnikiem, kompostownikiem i składzikiem za domem, otoczyć to miejsce płotkiem, obsadzić kwiatami - z daleka będzie wyglądać jak kwiatowy ogródek. Natomiast jeżeli koniecznie musimy umieścić pojemniki na odpady w przedniej stronie ogrodu, to warto solidnie je zamaskować - nawet stawiając specjalny składzik, przy którym posadzimy dekoracyjne rośliny.

mała altana ze spiczastym dachem

Wydzielenie stref w ogrodzie pomoże nam cieszyć się jego potencjałem.

strefa wypoczynku w ogrodzie za domem

Ogród rodzinny jest bezpieczniejszy, kiedy dobrze zaplanujemy w nim strefy wypoczynku

Strefowanie w ogrodzie ma wiele zalet - ogród staje się funkcjonalny, wygodny i łatwo utrzymać w nim porządek. Wszystko ma swoje miejsce.

 
 

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium