Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Rośliny cytrusowe w ogrodzie - pielęgnacja, uprawa 1
Rośliny cytrusowe w ogrodzie - pielęgnacja, uprawa

Rośliny cytrusowe w ogrodzie

Rośliny cytrusowe to szlachetni gości naszych ogrodów, o mocno egzotycznej duszy. Przywodzą na myśl wakacje, lato czy smaczne potrawy. Rośliny egzotyczne pięknie pachną, oraz są atrakcyjne. Jednak na ich obecność w ogrodzie trzeba sobie zasłużyć. Jak pielęgnować rośliny tropikalne? Czego potrzebują do dobrego rozwoju? Jakie zasady pielęgnacji gwarantują nam sukces w ich uprawie? Na te i wiele innych pytań zdradzamy odpowiedź w naszym artykule.

dekoracyjne drzewa cytrusowe

Drzewka cytrusowe będą piękną dekoracją salonu, ale też balkonu lub tarasu

owoce mandarynki

Owoce mandarynki z własnej uprawy - realne marzenie.

lemoniada z owoców cytrusowych

Smaczna lemoniada z własnych owoców cytrusowych to kusząca perspektywa

Kilka słów o roślinach cytrusowych

Rośliny cytrusowe - które w tym artykule będziemy rozumieć jako drzewka cytrynowe i pomarańczowe, to rośliny, które w naszym kraju zaczęły pojawiać się w wieku XVI. Początkowo sprowadzane specjalnie dla dworu królewskiego, stopniowo zyskiwały coraz szersze grono odbiorców. Rośliny cytrusowe początkowo używano wyłącznie jako dodatki do potraw, potem rozpoczęto ich uprawę ze względu na walory dekoracyjne.

Drzewka cytrusowe były uprawiane w ogrodach pałacowych, latem rosły w ogrodzie, w donicach, zimą przenoszono je do specjalnych, ogrzewanych oranżerii.

Przeczytaj także - Słoneczny ogród przez cały rok - czyli kolor żółty w ogrodzie.

drzewko mandarynki

Drzewko mandarynki - piękna dekoracja balkonu

Egzotyczny wygląd cytrusów

Egzotyczny wygląd i zapach cytrusów to te cechy, za jakie je najbardziej kochamy. Drzewka cytrusowe wyróżniają się zimozielonymi, skórzastymi liśćmi, które są bardzo błyszczące, w kształcie jajowate. Kwiaty - najczęściej w kolorze białym lub kremowym, mają kształt zbliżony do kwiatów wiciokrzewu. Młode listki, kwiaty i pędy wydzielają przyjemne olejki, które powodują, że rośliny pięknie pachną. Ich zapach jest bardzo słodki, a jednocześnie orzeźwiający. Jako iż rośliny cytrusowe doskonale rosną na stanowisku słonecznym, nagrzane powietrze jeszcze mocniej potęguje te przyjemne doznania, powodując, że zapach jest mocniej wyczuwalny.

kwiaty grejpfrutowe

 

drzewko mandarynkowe na tle rezydencji

Drzewko mandarynkowe w donicy na tarasie

kwiat mandarynki

Kwiat mandarynki

młody owoc cytryny

Młody owoc cytryny

niedojrzała cytryna na drzewku

Jeszcze niedojrzała cytryna na drzewku.

Wymagania cytrusów

Wymagania cytrusów są specyficzne, ale jeżeli zapewnimy im wszystko, czego potrzebują, zyskamy bardzo atrakcyjne rośliny doniczkowe.

Podłoże dla cytrusów powinno odznaczać się kwaśnym pH. Najlepiej, jeżeli ziemia będzie miała odczyn o wartości 5 do 6,5 pH. Należy dbać o jakość gleby w doniczce, powinna być żyzna a jej pH stałe.

Rośliny muszą być przesadzane co sezon w początkowym okresie rozwoju, a potem możemy zabieg ten przesunąć o kilka lat. Doniczka dla cytrusów powinna być o kilka centymetrów szersza od poprzedniej.

Podlewanie cytrusów powinno być regularne. Podłoże dla tych roślin powinno być wilgotne, ale niezbyt mokre. Stojąca woda może uszkodzić korzenie - powodować ich gnicie. Donica musi być wyposażona w odpowiednią warstwę drenażu, która odprowadzi nadmiar wody do podstawki. Wodę z podstawki należy regularnie usuwać.

Rośliny cytrusowe możemy podlewać również poprzez zraszanie liści. Musimy jednak pamiętać, że zabiegu tego nie powinno wykonywać się w dni słoneczne, kiedy liście są nagrzane przez słońce - może to spowodować ich uszkodzenie, poparzenie.

Nawożenie cytrusów w okresie od marca do października powinniśmy prowadzić regularnie - raz w tygodniu, stosując nawozy specjalistyczne, z przeznaczeniem do roślin cytrusowych.

Stanowisko dla tych roślin powinno być oczywiście słoneczne, ciepłe, najlepiej osłonięte od wiatru. W czasie spoczynku natomiast - czyli jesienią i zimą, rośliny muszą stać w miejscu o niższej temperaturze, w tym czasie również zaprzestajemy regularnego nawożenia i podlewania, wykonując je tylko sporadycznie. Co ważne, należy roślinę do stanu spoczynku przygotowywać stopniowo, ponieważ zbyt szybka zmiana temperatury może spowodować żółknięcie liści.

Cytrusy będą doskonale rosły w wielu miejscach w naszym domu - na parapecie, w salonie, na balkonie czy tarasie - warunkiem jest jednak właściwie przygotowanie im podłoża oraz odpowiednia ilość słońca. Doskonałym miejscem są więc wszystkie pomieszczenia od wystawy południowej - duża ilość słońca, ciepło doskonale oddziałują na te wymagające rośliny.

Jeżeli chcemy uprawiać i hodować rośliny cytrusowe na tarasie, podstawą będzie wyposażenie ich w dobrej jakości donicę, najlepiej wyposażoną w system nawadniania. Rośliny wynosimy na taras dopiero gdy temperatura powietrza w dzień i nocy nie będzie spadać poniżej 15 stopni.

Uprawa roślin cytrusowych na tarasie czy balkonie to najlepsze miejsce dla nich - w okresie od mają do końca września cytrusy będą czuły się świetnie na świeżym powietrzu. Ich stanowisko powinno być jak najdłużej oświetlane przez bezpośrednie słońce. Rośliny cytrusowe w Polsce, uprawiane na tarasie, wydają smaczne owoce. Muszą być tylko zdrowe i zahartowane - czyli ważne jest ich odpowiednie wynoszenie na zewnątrz, oraz pielęgnacja. Stosując się do naszych wskazówek, z pewnością osiągną Państwo sukces w uprawie.

Rozmnażanie roślin cytrusowych

Rośliny cytrusowe możemy bez problemu kupić w centrum ogrodniczym, ale z pewnością większą satysfakcję przyniesie nam ich samodzielne wyhodowanie.

Rośliny cytrusowe możemy rozmnożyć na dwa sposoby: generatywnie za pomocą nasion, oraz wegetatywnie za pomocą sadzonek wierzchołkowych.

Nasiona cytrusów bardzo łatwo pozyskać - niemal w każdym owocu, który kupimy, możemy znaleźć pestkę. Należy ją jak najszybciej umieścić w podłożu najlepiej, aby było to podłoże lekkie i przepuszczalne, jak mieszanina piasku i torfu, lub klasyczne podłoże do rozsad. Pestkę, aby szybciej wykiełkowała możemy zanurzyć na kilka godzin w wodzie, lub można delikatnie uszkodzić jej łuskę - ale ostrożnie, tak aby nie uszkodzić wnętrza . Pestka powinna wykiełkować po około miesiącu. Nasza siewka rośnie szybko, ale niestety na pierwsze owoce tej rośliny czasami trzeba poczekać nawet 20 lat.

Innym sposobem rozmnażania cytrusów jest pozyskanie sadzonki z innej rośliny - uszczypując wierzchołek rośliny, zyskujemy sadzonkę. Możemy zanurzyć ją w ukorzeniaczu, a następnie umieścić w ciepłym, ale nie słonecznym miejscu. Podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne.

Czego cytrusy nie lubią?

Niestety często dzieje się tak, że cytrusy cieszą się złą sławą - dlaczego? Co może powodować, że pomimo naszej troskliwej pielęgnacji, nasze drzewko wolno rośnie lub nie owocuje. Oto kilka najczęstszych błędów popełnianych podczas uprawy cytrusów:

  • za mało światła - niestety czasami nawet na południowym parapecie słońce jest zbyt mało. Najlepiej będą rozwijały się rośliny wystawione na słonecznym balkonie, czy nagrzanym tarasie. Zbyt mało słońca może powodować, że owoce będą gorzkie, cierpkie, lub nasza roślina w ogóle ich nie wyda.
  • niska wilgotność powietrza - cytrusy do prawidłowego rozwoju potrzebują powietrza wilgotnego, dlatego należy o to dbać zwłaszcza uprawiając je w pomieszczeniu. Najgorszy jest sezon grzewczy, kiedy przesuszone powietrze od kaloryferów, wysusza nasze cytrusy.
  • zbyt wilgotne, mokre podłoże - często nasze rośliny są przelane, dzieje się tak zwłaszcza gdy wynosząc je na taras, zaobserwujemy, że liście pod wpływem silnego słońca więdną i zaczynamy podlewać. Nie należy się tym martwić - wieczorem, kiedy słońce osłabnie, liście wrócą do formy. Pamiętajmy, ze naturalnie rosną one w upalnych, nie tylko ciepłych temperaturach, i nie wymagają tam podlewania.

drzewo pomarańczowe

Piękne drzewo cytrusowe w ogrodzie.

drzewko mandarynki

Drzewko mandarynki w donicy

Szkodniki cytrusów

Najczęściej na szkodniki narażone są egzemplarze rosnące w mieszkaniu. Są to szkodniki typowe dla roślin doniczkowych - na cytrusy także mogą oddziaływać przędziorki i wełnowce.

Obecność tych pierwszych - przędziorków - charakteryzuje się widoczną po spodniej stronie liści pajęczyną. Przędziorki przędą nić, podczas żerowania na liściach. Jeżeli zaobserwujemy takie objawy na naszym drzewku, konieczne będzie zastosowanie chemicznych preparatów, którymi spryskuje się liście. Możemy także wykonywać prysznic liści, usuwając pajęczynki, w tym celu można zastosować roztwór wody z denaturatem.

Wełnowce natomiast objawiają się również biały, wełnistym nalotem. Do ich usuwania idealnie nadaje się również denaturat - którym przemywamy liście, lub środki chemiczne, dostępne w każdym sklepie ogrodniczym.

drzewko pomarańczowe w restauracji

Drzewko pomarańczowe w restauracji.

plasterki cytryny i pomarańczy

Cytryna do herbaty z własnej uprawy

Rośliny cytrusowe to ciekawe propozycje na aranżacje tarasu czy balkonu - przy odpowiedniej pielęgnacji będą zachwycać nas cały rok - zdrowymi liśćmi, pięknie pachnącymi kwiatami i smacznymi owocami. Mamy nadzieję, że uda się Państwu wyhodować swoje własne mandarynki lub cytryny.

Komentarze do wpisu (1)

28 stycznia 2018

I to właśnie lubię najbardziej! Funkcjonalność połączona z wystrojem!

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium