Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Urocze, mało wymagające i przyjazne dla otoczenia - rabaty preriowe 2
Urocze, mało wymagające i przyjazne dla otoczenia - rabaty preriowe

Rabaty preriowe - dlaczego warto?

Rabaty preriowe to bardzo atrakcyjne założenia, które charakteryzują się ogromną zmiennością sezonową, małymi wymaganiami oraz przyjaznym oddziaływaniem na środowisko. Ten trend ma naśladować naturalne prerie, gdzie roślinność dopasowuje się do otoczenia, a dominują trawy. rabaty preriowe stanowią odpowiedź na coraz bardziej zapracowane społeczeństwo, które w ogrodzie chce mieć relaks. Propozycja w formie rabat preriowych jest doskonała dla wszystkich, którzy nie mają czasu na pielęgnację, ale chcą , aby ogród wyglądał zachwycająco.

Pysznogłówka i łubin

Pysznogłówka, łubin to barwna kombinacja kwiatów o małych wymaganiach.

rozchodniki i trawa ozdobna

Jesienna kompozycja z rozchodników i traw ozdobnych.

Aby założyć w ogrodzie rabatę preriową, musimy dysponować przynajmniej średnim kawałkiem ziemi. Najkorzystniejsze stanowisko to stanowisko słoneczne lub półcieniste. Zazwyczaj roślinność jaką stosujemy nie ma dużych wymagań - jednak my możemy zasilić je kompostem.

Ogromną zaletą rabat preriowych są ich minimalne wymagania pielęgnacyjne. Rabata po założeniu wymaga tylko przez pewien czas usuwania chwastów, raz w roku może być konieczne wycięcie roślin. Po za tym jej obecność w ogrodzie nie będzie wymagała więcej poświęcenia. Rośliny na rabaty preriowe są mało wymagające, a jedynym kryterium jest ich doskonałe dopasowanie do warunków siedliskowych. Dzięki temu obecne w ogrodzie gatunki nie wymagają ciągłej pielęgnacji, a także nie chorują. Dopasowują się do, często nieprzyjaznych, warunków siedliskowych w ogrodzie.

Do zalet ogrodów preriowych można zaliczyć również funkcję biocenotyczną, jaką pełnią. Rabaty te często, dzięki swojej różnorodności, oraz bujności roślin, stanowią siedlisko dla wielu zwierząt, ptaków, gadów czy płazów. Kwitnąca roślinność przyciąga motyle, pszczoły. Owoce i nasiona są pokarmem dla ptaków. Wszelkie żywe organizmy szukają tu schronienia.

astryld falisty w trawie

Rabaty preriowe są przyjazne dla ptaków i innych zwierząt.

kwitnące kwiaty

Kwitnące kwiaty chętnie goszczą pszczoły i inne owady.

Rabaty preriowe to swobodne aranżacje, dlatego często doskonale łączą się z otaczającym ogród krajobrazem - mogą być więc korytarzem ekologicznym dla wielu gatunków. Jeżeli zajmują pewien obszar w naszym ogrodzie, z pewnością zaobserwujemy mnóstwo ciekawych, małych przyjaciół.

Rabaty preriowe mają również nieoceniony wpływ na komfort i relaks w ogrodzie. Bujne, barwne i zachwycające, są źródłem nie tylko pięknych widoków, ale również zapachów czy dźwięków. Szum traw na wietrze sprzyja wypoczynkowi.

Takie założenia wprowadzają do ogrodu dynamikę - rabaty są malownicze w każdej porze roku. Zachwycają wiosną, latem, jesienią i zimą - każda z roślin zmienia się z upływem czasu, odkrywając przed nami swoje oblicze.

Na efekt po założeniu nie musimy długo czekać, gdyż już w pierwszym roku po osadzeniu, pokazują swoje walory. Rośliny szybko się rozwijają, ale również nie wymagają corocznego sadzenie. Do ich założenia nie musimy dysponować dużą przestrzenią, jak również warunki siedliskowe nie są zbyt wygórowane. Większość roślin jakie stosujemy dobrze znosi niekorzystne warunki - powinny być więc tak dobrane, aby poradziłbyś sobie na danym stanowisku. Oznacza to, że nie musimy posiadać wysokiej jakości gleby, aby założyć te atrakcyjne rabaty.

przekwitłe łubiny

Łany traw i kłosy przekwitłych już łubinów.

rabata preriowa z wielu gatunków traw

Barwna i dynamiczna rabata preriowa złożona z wielu rodzajów traw i rozchodników.

Zakładanie rabaty preriowej - zasady

Wiosna to doskonały czas na rewolucję w ogrodzie. Rabaty preriowe możemy założyć w taki sposób, że już w pierwszym roku po posadzeniu, dają oszałamiający efekt.

Zakładanie rabaty bylinowej może się odbywać na dwa sposoby: poprzez wysiew nasion i poprzez sadzenie roślin.

Wysiewanie nasion jest procesem który wymaga nieco więcej cierpliwości. Dodatkowo siewy możemy uzupełnić nasadzeniami z bylin. Aby nasiona roślin równo pokryły dany teren powinniśmy wymieszać je z trocinami lub substratem, który je obciąży. Następnie równomiernie rozsypujemy na przygotowanym wcześniej podłożu.

siew nasion

Siew nasiona to metoda mniej popularna, ale równie efektywna i efektowna.

Jednak bardziej popularnym, ze względu na szybki efekt, sposobem, jest sadzenie bylin.

Aby uzyskać zamierzony efekt, podczas projektowania rabaty preriowej musimy kierować się kilkoma zasadami:

  • konsekwencja - szczególnie w doborze roślin. Nasadzenia muszą być doskonale zaplanowane, nie możemy pozwolić sobie na spontaniczne decyzje podczas zakupów roślin. Gatunki muszą współgrać ze sobą oraz z otoczeniem.
  • rośliny sadzimy w dużych grupach, po kilka a nawet kilkanaście egzemplarzy. Nie sadzimy pojedynczo . Rabaty składają się z dużych, barwnych plam, które stopniowo przechodzą z jednej wysokości w drugą.
  • jeżeli chcemy uzyskać ciekawy efekt, powinniśmy zestawiać rośliny w zbliżonych barwach, ale o zróżnicowanych fakturach. Gatunki dobieramy na zasadzie uzupełniania się - mocne byliny i lekkie trawy, wysokie gatunki z tyłu, niskie na obrzeżach. Rośliny dopełniają się, ażurowe rośliny stanowią wypełnienie, a mocne są głównym akcentem.
  • tło dla rabat preriowej najczęściej stanowi żywopłot z liściastych krzewów.

Rabata preriowa - krok po kroku

  • przygotowanie podłoża pod rabatę - przekopujemy glebę, na głębokość dwóch szpadli, lub glebogryzarką, następnie usuwamy wszelkie zanieczyszczenia w postaci korzeni, kamieni, czy chwastów. Chwast są szczególnie niebezpieczne, gdyż w początkowym okresie rośliny będą rywalizować z nimi o wodę czy światło, dlatego gleba powinna być od nich wolna.
  • rozsypujemy nawóz i przekopujemy - doskonale sprawdza się obornik, który idealnie zasila glebę, a dodatkowo poprawia jego strukturę.
  • wyrównujemy i wytyczamy dokładny kształt rabaty - uwzględniamy aby pasował do całej koncepcji ogrodu. Unikamy geometrycznych kształtów, jest to założenie naturalne, dlatego mile widziane są wszelkie okręgi, koła, łuki.
  • rośliny ustawiamy w donicach, sprawdzając czy planowane rozmieszczenie jest prawidłowe - ilość sztuk jednego gatunku powinna wynosić minimum kilka. Rośliny ustawiamy dużymi grupami, które różnicujemy pod względem wysokości. Wyższe gatunki stanowią tło dla niższych. Donice, po ustawieniu na miejscu rabaty, pozwolą nam upewnić się że zaplanowana rabata będzie wyglądać doskonale. Niższe gatunki sadzimy z brzegu rabaty, a wyższe dalej od obserwatora. Ważne również, aby dobrze zestawiać ze sobą gatunki - dla ażurowych traw idealnym dopełnieniem będą mięsiste byliny, jak rozchodniki.
  • wkopujemy rośliny - każdą z nich umieszczamy w otworze, a następnie podlewamy, zasypujemy i lekko uciskamy glebę wokół.

złocień i łubin

Złocień i łubin to doskonały duet.

dziurawiec

Kwiaty dziurawca.

Rośliny na rabaty preriowe

Rabaty preriowe mają przywodzić na myśl dzikie prerie, dlatego też dominująca rolę w tych założeniach powinny stanowić trawy. Trawy są stosunkowo mało wymagającymi roślinami, dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, większość z nich dobrze znosi suszę oraz dobrze zimuje w ogrodzie. Trawy ozdobne są lekkie, dynamiczne, podczas kwietnia mają atrakcyjne kwiatostany. Niektóre z traw przebarwiają się bardzo ładnie na jesień.

Rośliny preriowe doskonale radzą sobie na słońcu, wręcz jest to konieczny warunek do ich prawidłowego rozwoju . Na słońcu pięknie się rozwijają, kwitną. Rośliny preriowe dobrze radzą sobie również z suszą. Jeżeli dodać do tego małe wymagania siedliskowe - są to rośliny idealne.

Preria i rabaty preriowe wydają się być przyszłością ogrodnictwa. Do grupy tej należą często rośliny ruderalne, lub kojarzone przez nas jako chwasty. Mało wymagające, atrakcyjne i bio-pożyteczne rośliny są doskonałym wyborem dla osób zapracowanych, które nie chcą rezygnować z malowniczego ogrodu.

Przede wszystkim na preriach dominują trawy. Falujące, swobodne i pozornie delikatne, radzą sobie idealnie w trudnych warunkach.

Na rabatach preriowych sprawdzą się trawy takie jak:

  • spartyna grzebieniasta, proso, turzyce, śmiałki, trawa preriowa, stipa, trzcinnik, sesleria,

Aby urozmaicić rabaty, musimy zastosować na nich rośliny kwitnące.

  • krwawnik, szałwia, pysznogłówka, jeżówka, nachyłek, astry, liatra, goryczka, przetacznik, rozchodnik, dziewanna, łubin, sadziec, przetacznikowiec, żywokost, dziurawiec, płomyk, mikołajek, kocimiętka, płomyki,

łubin i knieć

 

rabata łąkowa

Łąkowa preria - rabata łąkowa, lub preriowa.

Rabata preriowa to doskonała propozycja dla współczesnych ogrodników. Chcemy otaczać się pięknymi roślinami, wiemy, jak ważną rolę spełniają, ale nie mamy ochoty na całodzienne “grzebanie się” w ziemi. Dlatego rabaty samo wystarczalne, lub naprawdę mało wymagające , z jakimi mamy do czynienia w tym przypadku - to przyszłość. Bujna i atrakcyjna roślinność, malownicze w każdej porze roku sprawdzi się w każdej przestrzeni, wprowadzając dynamikę, zaskoczenie i spełniający kilka funkcji ekologicznych.

Więcej na temat rabat przeczytasz tutaj - Planowanie rabat ogrodowych - rabatowe ABC

Komentarze do wpisu (2)

27 kwietnia 2018

Nigdy nie byłam przekonana to takiego zagospodarowania ogrodu, wydawało mi się, że wprowadzi nieporządek. Zdjęcia bardzo mi się podobają i już wiem, jak to zrobić, więc może wypróbuję w moim ogrodzie. Dzięki za wskazówki!

27 kwietnia 2018

Ciekawe spostrzeżenia, uświadamiają i to pewnie nie tylko mi, że zakładałam dotąd ogród zupełnie nieświadomie.. Muszę jeszcze dodać, że super zdjęcia! to wprost kopalnia inspiracji!

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium