Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Sofa 3-osobowa OLIVET aluminium-teak
Sofa 3-osobowa OLIVET aluminium-teak
4 550,00 zł 2 950,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Donica technorattanowa NARROW
Donica technorattanowa NARROW
308,00 zł 292,60 zł
szt.
Donica prostokątna głęboka MIA (technorattan)
Donica prostokątna głęboka MIA (technorattan)
450,00 zł 427,50 zł
szt.
Duży zestaw mebli jadalnianych Gustoso Grande z technorattanu
Duży zestaw mebli jadalnianych Gustoso Grande z technorattanu
6 299,00 zł 5 099,00 zł
szt.
Zestaw jadalnianych mebli dla 6 osób Gustoso technorattan
Zestaw jadalnianych mebli dla 6 osób Gustoso technorattan
4 999,00 zł 4 799,00 zł
szt.
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
4 599,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Zestaw mebli ogrodowych CAPITALE
Zestaw mebli ogrodowych CAPITALE
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Drewniana ławka z oparciem Brive
Drewniana ławka z oparciem Brive
2 900,00 zł 1 950,00 zł
szt.
Donica technorattanowa SQUARE
Donica technorattanowa SQUARE
455,00 zł 432,25 zł
szt.
Donica technorattanowa CUBE
Donica technorattanowa CUBE
332,00 zł 315,00 zł
szt.
Donica technorattanowa GRAZIA
Donica technorattanowa GRAZIA
292,00 zł 277,40 zł
szt.
Rabatowe ABC 0
Rabatowe ABC

Rabaty ogrodowe

Przygotowanie do założenia rabaty w ogrodzie powinno składać się z dobrze przygotowanego planu lub jeszcze lepiej projektu. Jeśli chcemy sami założyć rabatę ogrodową, zaplanujmy najpierw miejsce, gdzie chcemy ją założyć.

Planowanie rabaty

Najlepiej by było to miejsce niezbyt nasłonecznione i niezupełnie cieniste, pozwoli nam to na posadzenie różnorodnych roślin i stworzenie ciekawszej kompozycji. Wyznaczając miejsce na rabatę musimy ocenić jej powierzchnię, aby wiedzieć ile roślin mamy kupić. Zazwyczaj rośliny kupowane w centrach ogrodniczych mają etykiety z informacją jaką powierzchnię zajmują.

Byliny potrzebują od dwóch do trzech lat, aby osiągnąć pełne rozmiary, krzewy jeszcze więcej. Byliny powinno sadzić się w taki sposób, by po pierwszym lub drugim roku ledwie stykały się ze sobą lub nieznacznie na siebie nachodziły, krzewy sadzimy z daleka od siebie, tak by zachować miejsce dla bylin i roślin jednorocznych. Rośliny jednoroczne dobrze jest sadzić na obrzeżach rabaty lub w znacznej odległości (40-50 cm) od drzewiastych części krzewu.

Rabata mieszana

W małym ogrodzie lub na niewielkiej powierzchni, gdzie nie ma miejsca do tworzenia oddzielnych aranżacji, dobrze będą wyglądać rabaty mieszane, składające się z wielu typów roślin, których walory dekoracyjne ujawniają się w różnych sezonach, zdobiąc ogród przez cały rok. Rośliny wypełniające (jednoroczne i dwuletnie) mogą być zmieniane każdego roku. Zwykle pierwsze barwne elementy wprowadzają na mieszaną rabatę kwitnące wiosną rośliny cebulkowe i dwuletnie, następnie przez całe lato aż do jesieni, nadchodzi pora na byliny, krzewy ozdobne, kwitnące latem cebulowe i rośliny z korzeniami bulwiastymi, takie jak dalie. Jeśli to możliwe, warto jest też wprowadzić na rabatę krzewy kwitnące wczesną wiosną.

Wybór krzewów i drzew do ogrodu

Wybór odpowiedniego krzewu lub drzewa do małego ogródka musi być starannie przemyślany. Rozważając zakup takiej rośliny, należy wziąć pod uwagę poniższe rady:

 • wielkość - nawet niewielki krzew powinien mieć naturalny i atrakcyjny wygląd i nie należy go radykalnie przycinać, by zajmował jak najmniej miejsca, bo efekt może okazać się karykaturalny
 • wolny wzrost - nie wybierajmy krzewów i drzew, które rosną szybko i wkrótce przestaną się mieścić na miejscu im przydzielonym. Taką roślinę trzeba będzie szybko usunąć i przesadzić w inne miejsce i na nowo planować koncepcję rabaty
 • uniwersalność - o ile to możliwe dobrze jest wybierać krzewy i drzewa, które mają dwie atrakcyjne cechy: np. kwiaty i liście (jak np. rododendron, azalia)
 • łatwość w uprawie - wybierajmy rośliny zdrowe, bo tylko takie szybko przyjmą się w naszym ogrodzie i łatwiej będzie je pielęgnować. Nie kupujmy roślin słabszych, tylko dlatego że są tanie
 • nie rozrastające się nadmiernie rośliny- wybierajmy takie krzewy lub drzewa, które nie rozrastają się nadmiernie, by nie zdominowały innych roślin.

Kolejna ważna rada: pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu rabaty i przycinaniu roślin, które tego wymagają, jednak nie przesadzajmy z nadmiernym przycinaniem. Nie przesadzajmy także z nawożeniem roślin. Odpowiednia gleba i pielęgnacja roślin powinny wystarczyć, a nawozy często sprzyjają rozwojowi chwastów.

Więcej o zakładaniu rabat znajdziesz tutaj - Jak dobierać rośliny i tworzyć rabaty.

Rośliny zimozielone

Każda rabata powinna być "wyposażona" w rośliny, które będą cieszyć oko przez cały rok lub będą zmieniać barwy od wiosny do późnej jesieni, czyniąc rabatę bardziej atrakcyjną. W okresie zimowym niewątpliwą ozdobą naszych ogrodów są rośliny zawsze zielone, zachowujące piękne zielone liście przez cały rok. Oznacza to, iż zimozielone nie przechodzą w stan spoczynku nawet w czasie zimy, w związku z czym mają one specjalne wymagania. Przede wszystkim należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej wilgoci poprzez wyściółkowanie powierzchni lub nawadnianie w czasie gdy nie ma śniegu (więcej o roślinach zimozielonych w naszym kolejnym artykule)

Sześć ładnie pachnących bylin:

 • dyptam jesionolistny
 • wiązówka błotna
 • pysznogłówka dwoista
 • kocimiętka Fassena
 • mydlnica lekarska
 • lawenda wąskolistna

Warto wybierać rośliny o małych wymaganiach i łatwej pielęgnacji - tzw. pospolite gatunki roślin ogrodowych, rosnące prawie w każdym ogrodzie - np. niezapominajki, bratki, astry, dalie, liliowce.

W zacienionych miejscach ogrodu dobrze sprawdzą się funkie, bergenia sercolistna lub kolorowe żurawki. Natomiast w słonecznych miejscach doskonale będą się prezentować piwonie, liliowce, jeżówka purpurowa, floksy i wiele innych kwiatów.

To tyle... pozostaje nam zatem wybranie miejsca w ogrodzie, rozplanowanie powierzchni, zakup roślin i zasadzenie, a następnie cieszenie się rabatą przy jej jednoczesnej pielęgnacji.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium