Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Jak dobierać rośliny i tworzyć z nich rabaty? Konkretne przykłady i wskazówki 5
Jak dobierać rośliny i tworzyć z nich rabaty? Konkretne przykłady i wskazówki

Jak dobierać rośliny do rabat

Jak dobierać rośliny do siebie i tworzyć atrakcyjne rabaty? Jest to pytanie, które spędza sen z powiek wielu miłośnikom ogrodnictwa… co posadzić przed domem? Co posadzić przy murze, a co przed tujami? Jak skomponować piękne grupy roślinne, które będą piękne, mało wymagające, a jednocześnie oryginalne.

Co wpływa na atrakcyjność rabaty? Jaka tajemnica kryje się w uprawie pięknie kwitnących, dekoracyjnych cały rok kompozycji, które zapierają dech wszystkim gościom ogrodu, a jednocześnie są obiektem zazdrości sąsiadów.

rabata

Tak niezwykłe połączenie naparstnic, host i strzyżonych form bukszpanu, jest zaskakujące i piękne. Chelsea Flower Show.

Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy poradnik, jak dobierać rośliny do rabat. Przedstawiamy tu sprawdzone kompozycje roślinne do zadań specjalnych, takie które można posadzić przy domu, w przed ogródku czy przy żywopłocie z tuj. Wyznaczamy zasady, jakimi należy się kierować, aby efekt jaki uzyskamy był oszałamiający…

Rabaty w naszych ogrodach najczęściej tworzy się z kwiatów. Są to jednak elementy bardzo wyraziste i charakterystyczne, dlatego ich stosowanie może być ryzykowne. Nieatrakcyjne, szpecą przestrzeń, zbyt agresywne wprowadzają niepokój, a nieprzemyślane tworzą nieporządek. Rabaty kwiatowe przyciągają wzrok, dlatego muszą być starannie wykonane, zadbane i przede wszystkim piękne. Mogą być największa dekoracją ogrodu.

Po za rabatami kwiatowymi, możemy tworzyć kompozycje z drzew i krzewów, całkowicie likwidując rośliny kwitnące lub tylko nieznacznie ograniczając ich ilość. Rabaty stworzone z drzew i z krzewów są mniej wymagające i pracochłonne, ale charakteryzuje je także mniejsza zmienność sezonowa. Pomimo, że mamy do wyboru wiele gatunków drzew i krzewów, to zmiany zachodzące w bylinach i roślinach jednorocznych, są bardziej widoczne.

Przystępując do planowania i projektowania rabaty w ogrodzie, musimy zdać sobie sprawę jakich funkcji oczekujemy od danej kompozycji roślinnej. Rabaty mogą pełnić funkcje dekoracyjne, rozgraniczające czy zasłaniające.

Rabaty dekoracyjne to przede wszystkim roślinność atrakcyjna ze względu na pewne swoje elementy: kwiaty, liście czy kolorystyka kory. Są to wyraźne akcenty, które widoczne z daleka, mogą świadczyć o naszym ogrodzie, o jego stylu i charakterze, dlatego warto je starannie zaplanować i pielęgnować. Będzie to nasza wizytówka, dlatego warto jest stosować je w przed ogródku, który jest zapowiedzią nas, naszego domu i ogrodu. Więcej na ten temat także tutaj - Kwitnąca rabata w ogrodzie - snujemy plany na wiosnę.

rabata

Ten minimalistyczny, po części zimozielony ogródek, będzie doskonałą wizytówką wnętrz eleganckich i nowoczesnych. Po Kilku latach, gdy rośliny się rozwiną, stworzą tu bujne, atrakcyjne rabaty.

Rabaty rozgraniczające to zielone ściany, które mogą dzielić przestrzeń na mniejsze ‘pokoje’, dzięki nim w ogrodzie możemy wydzielić strefy, które będą pełnić różne funkcje - na przykład strefa wypoczynku, relaksu, strefa gospodarcza - nieatrakcyjna, którą należy przesłonić, w tym celu planując rabatę przesłaniającą. W zależności od funkcji, jaką ma pełnić planowana kompozycja roślinna, musimy dopasować tu odpowiednie gatunki roślinne, sprawdzające się w danej roli.

rabata

Natomiast prezentowana na tym zdjęciu rabata, idealnie oddzieli od siebie dwie strefy ogrodowe. Zastosowanie dekoracyjnego trejażu dodatkowo wzmocni efekt podziału, który nie jest sztywny, a mimo to wyraźny.

Spotykamy także rabaty, które spełniają funkcję użytkową, czyli są to rabaty warzywne, ziołowe, czy mieszanki rabat dekoracyjno-użytkowych. Jest to bardzo stary, aczkolwiek przeżywający obecnie swoją drugą młodość, trend.

Rabaty, w zależności od ich wyglądu i układu kompozycji możemy sklasyfikować na cztery grupy:

  • rabaty formalne,
  • rabaty nieformalne,
  • rabaty wyspowe,
  • rabaty graniczne.

Rabaty formalne są to układy kompozycyjne roślinne, złożone z gatunków najczęściej strzyżonych, na przykład bukszpanów, cisów, ligustrów, laurowiśni, które doskonale nadają się do kształtowania formowanych brył jak żywopłoty, obwódki rabat, bryły jak kule, stożki czy spirale. Są to kompozycje charakteryzujące się najczęściej regularnym, przewidywalnym przebiegiem. Rabaty formalne są precyzyjne. Doskonale sprawdzą się w ogrodach formalnych, symetrycznych, geometrycznych jak również bardzo często stosuje się je w zieleni miejskiej,na rynkach miast, na rondach czy w centrach parków.

Rabaty nieformalne są to swobodne i lekkie połączenia roślin, charakteryzujące się dużą różnorodnością gatunków, kolorów czy wysokości. Bardzo często stosowane są tu łukowate, zaokrąglone, lekko płynące kształty. Rabaty nieformalne idealnie skomponują się w ogrodach wiejskich, nowoczesnych, naturalnych.

Kolejny typ to rabaty wyspowe, które bardzo często tworzą wyraźne akcenty dekoracyjne, nie są tłem, ale elementem pierwszoplanowym. Jest to na przykład rabata znajdująca się na trawniku, która jest jak wyspa otoczona oceanem trawy. Układ takiej rabaty jest centryczny, to znaczy najniższe elementy są obrzeżem, a najwyższe znajdują się w centrum. Taka wyspowa rabata ma swoje centrum które nie zawsze znajduje się w środku, ale jest to element centralny, przykuwający wzrok, jak rzeźba, drzewo, krzew lub wyższa roślinność, o ostrym kolorze lub wyraźnej formie.

Jak tworzymy rabaty wyspowe? Najczęściej mają kształt okrągły, owalny, jajowaty lub kwadratowy. Rzadko są to kompozycje długie i wąskie. Najczęściej są to rabaty pełniące funkcje dekoracyjną, dlatego umieszcza się je w trawniku czy w innych, widocznych miejscach. Dlatego musimy pamiętać, że rabaty wyspowe są i będą oglądane z każdej strony. Dobrze także, decydując o wyborze miejsca na ten typ rabaty, wybrać przestrzeń widoczną z okna salonu czy innych domowych pomieszczeń, lub z tarasu. Piękny widok uprzyjemni nam wypoczynek i relaks. Dobry i trafiony pomysł to umieścić taką malowniczą rabatę w przed-ogródku. Będzie to zapowiedź atrakcyjnej dalszej części ogrodu i ładnie przedstawi nas osobom, które zawitają w nasze progi.

rabata

Prezentowana rabata może być oglądana z każdej strony,jest to swobodny układ roślin kwitnących, dla których barwne, dopełniając tło stanowi mur, pomalowany na fioletowo. Chelsea Flower Show.

Ostatni typ, to rabaty graniczne. Są to najczęściej kompozycje sadzone przy murach, na końcach ogrodu, pod płotem lub pod żywopłotem. Łatwiej niż rabaty wyspowe jest je skomponować, bo oglądamy je tylko z jednej strony, dlatego możemy zastosować nasadzenia warstwowe, rosnące,przy krawędzi niższe, zwiększające swoją wysokość ku tyłowi.

rabata

Przykład rabaty granicznej, mur porośnięty pnączem stanowi idealne tło dla bordowych klonów, które zostały podsadzone roślinami w tej samej lub zbliżonej kolorystyce. Chelsea Flower Show.

Zasady dobierania roślin do rabat:

  • rośliny powinny mieć takie same wymagania siedliskowe, czyli wybieramy i sadzimy razem gatunki cieniolubne, kwasolubne lub wymagające słonecznej ekspozycji. Ale również takie, które mają podobne wymagania co do substancji odżywczych.
  • rośliny powinny być cyklicznie atrakcyjne i następować po sobie, aby rabata była dekoracyjna cały rok, dlatego warto jest stosować zarówno egzemplarze drzew i krzewów - dobrze, jeżeli część jest zimozielona, oraz rośliny kwitnące. Warto podkreślić, że liście są ważniejsze niż kwiaty. Liście są dłużej widoczne na roślinie, i to one zdobią ją prawie cały rok, kwiaty pojawiają się sezonowo i są atrakcyjnym akcentem, ale na krótko.

rabata

Atrakcyjny trejaż. Chelsea Flower Show.

rabata

Piękne kamienne bloki, których kolor jest podkreślony kolorystyką kwiatów. Chelsea Flower Show.

rabata

Zastosowano tu lustro i ozdobne kule, które dodają atrakcyjności. Chelsea Flower Show.

Aby zapewnić dekoracyjność rabaty cały rok, możemy z powodzeniem wykorzystać małą architekturę ogrodową- ciekawe rzeźby, trejaże czy nawet oczka wodne uatrakcyjnią widok, nowoczesne lustra, tradycyjne kule lub najmodniejsze stalowe elementy, mamy do wyboru szeroki wachlarz produktów.

  • tło rabaty, czyli to co znajduje się za roślinnością. Szczególnie ważne w rabatach granicznych - tu doskonale sprawdza się drewniane ogrodzenie, czy ceglana ściana - na takim tle ładnie prezentują się szczególnie rośliny o niebieskiej barwie. Natomiast kwiaty kwitnące, sadzone na obrzeżach rabat, ładnie wyglądają na tle zadbanego trawnika lub niskiej, strzyżonej obwódki z krzewów. Ciemnozielone tło, na przykład z żywopłotu z cisu, ładnie akcentuje barwy pastelowe, które wyraziście odbijają się na tym nasyconym kolorze. Możemy śmiało stwierdzić, że krzewy zimozielone, jak nawet thuje, stanowią idealne tło dla róż, czy innych roślin kwitnących. Dla roślin, które mają mało liści, idealnym tłem będą te gęściejsze, z bujniejszym ulistnieniem.

rabata

Wyraziste tło jest podkreślone dodatkowo kolorystyką kwiatów. Chelsea Flower Show.

Rośliny, które doskonale sprawdzą się jako tło dla innych to także trawy. Ich delikatne liście ładnie komponują się zarówno z dużymi liśćmi innych bylin, jak również kwitami. Trawy wprowadzają na rabaty dynamikę i ruch,tworząc bardzo ciekawe efekty wizualne.

  • dobór koloru roślin nie może być przypadkowy, kolor jest często mylnie najważniejszym według nas elementem, służącym do kształtowania krajobrazu, jest to jednak mylne wyobrażenie. Często kolor zajmuje zbyt wiele naszej uwagi. Kolor służy tylko wywołaniu emocji. Dobrze jest łączyć ze sobą maksymalnie 3 przewodnie kolory. Często spotyka się także rabaty mono -kolorystyczne - opierające się na jednej barwie, lub rabaty stworzone z kolorów pokrewnych,jak na przykład rabata w odcieniach różu, fioletu i czerwieni.

rabata

 

KOLOR szary, biały i czarny mogą być idealnym tłem, gdyż uznawane są za kolory neutralne.

KOLORY chłodne czyli niebieski i biały, fiolety i zimne róże, będą optycznie powiększały przestrzeń.

KOLORY ciepłe czyli czerwienie, żółcie i pomarańcze są mocnymi akcentami kolorystycznymi i przyciągają uwagę, mogą skracać optycznie odległości.

Przykłady barwnych rabat:

rabata

Rabata utrzymana w jednej,pokrewnej kolorystyce, Chelsea Flower Show.

rabata

Rabata utrzymana w jednej,pokrewnej kolorystyce, Chelsea Flower Show.

rabata

Rabata utrzymana w jednej,pokrewnej kolorystyce, Chelsea Flower Show.

  • sadząc rabaty, wybieramy minimum po 3 egzemplarze danego gatunku, zakładając w ten sposób nową rabatę, dajemy jej szansę na atrakcyjny wygląd już rok po założeniu. Rabata, która prezentuje skupisko przypadkowych, pojedynczych gatunków, wygląda mało atrakcyjnie ( niestety jest to bardzo częsta tendencja w naszych ogrodach).
  • stosujemy powtórzenia roślin, dużo ładniej wyglądają bujne nasadzenia jednego gatunku, niż pojedyncze ‘kwiatki’, dlatego staramy się tworzyć takie rabaty, gdzie roślinność kształtuje barwne plamy, a nie pojedyncze punkty. Jeżeli planujemy kilka rabat, warto wybrać gatunki, które będą powtarzały się na każdej z nich. Dzięki temu uda nam się połączyć przestrzeń ogrodu w jedną, spójną całość.

Przedstawione wskazówki, to tylko podstawowe zasady, które mogą wpłynąć na poprawę wyglądu naszej rabaty. Przed przystąpieniem do jej zakładania warto jest wszystko dokładnie przemyśleć, stosując nasze zasady.

Trendy, jakie warto powielać w zakładaniu rabat …

Obecnie obserwujemy duże zainteresowanie ogrodnictwem, a co za tym idzie, pojawia się wiele nowych trendów, które możemy wykorzystać w swoich ogrodach. Niektóre są warte naśladowania, inne nie. Poniżej przedstawiamy rabatowe trendy, które warto naśladować!

  • rabaty wychodzą po za granice, wychodzą do ogrodu, naśladują naturę - jeżeli tylko jest to możliwe, warto tak zaplanować rabaty w naszym ogrodzie, aby ich swobodna ekspansja w ogrodzie (oczywiście w ramach rozsądku) nam nie przeszkadzała, szczególnie sprawdzi się to rozwiązanie w ogrodach o charakterze swobodnym.
  • rabaty poprzecinane ścieżkami, tak, aby można w nie wejść, obejrzeć, dotknąć, powąchać.
  • rabaty wyściółkowane, jest to praktyczne rozwiązanie, które ogranicza rozwój chwastów, utrzymuje dłużej wilgotność gleby czy też zabezpiecza rośliny przed przemarzaniem,
  • połączenie rabat użytkowych i atrakcyjnych.

rabata

Uczmy się od najlepszych. Chelsea Flower Show.

Mamy nadzieję, że nasz wyczerpujący poradnik pomógł Państwu stworzyć atrakcyjne miejsce, pełne pięknej, bujnej zieleni czy kwiatów, która uprzyjemnia wypoczynek w ogrodzie.

Komentarze do wpisu (5)

30 lipca 2018

Ogród, w którym są dopasowane do siebie wzajemnie rabaty jest przepiękny! Świetny pomysł z tym wykresem kolorów, na pewno skorzystam :)

18 kwietnia 2021

Genialny wpis, porcja wiedzy za darmo. Dziękuję! :)

1 stycznia 2022

Super artykuł, widać że przygotowany przez osobę, która się na tym dobrze zna ^-^

17 stycznia 2022

Dziękujemy !

12 lutego 2023

Artykuł bardzo przydatny przy zakładaniu rabat , ale ja mam ciągle mętlik w głowie jak roślinki rozmieścić obok siebie na stanowisku słonecznym przy ścianiea; jalowiec który już jest przy ścianie i dwa hibiskusy białe też przy ścianie w odległości od siebie 2m, i tu mam problem co dalej to jest na ok, 3 m od ściany, a chcę hortensję białą Anabel. rozchodnik okazały biały , lawendę wąskolistną niebieską , trawę kostrzewę popielatą i szałwię omszoną i rozchodnili. Rabata przy ścianie ma 4 m a bok 3 m. Jak posadzić by nie stworzyć chaosu, a uporządkowaną rabatkę . Posiadam dużo kamieni różnych rozmiarów. Proszę o poradę już drugi miesiąc myślę i nic mi nie wychodzi , będę wdzięczna.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium