Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Pomysł na nowoczesne donice - co w nich posadzić? 3
Pomysł na nowoczesne donice - co w nich posadzić?

Nowoczesne donice do ogrodu i na taras

Nowoczesne donice do ogrodu czy na taras stwarzają wiele ciekawych możliwości aranżacji przestrzeni. Donice sprawiają, że nawet w najbardziej niekorzystnym dla roślin środowisku, jesteśmy jednak w stanie je uprawiać. Pojemniki na rośliny są łatwe w obsłudze, a ich obecność pozostawia nam dużą swobodę aranżacji. Możemy traktować donice jako dekoracje sezonowe, albo sadzić w nich rośliny na lata. Dodatkowo w każdej donicy możemy dopasować glebę do tych roślin, jakie chcemy posadzić - nawet naszych ulubionych, które nigdy nie chciały tu rosnąć. Dzięki donicom, nawet na tarasie możemy stworzyć oazę zieleni. Donice również łatwo ustawić nawet na balkonie. Każda, nawet najmniejsza przestrzeń jest w stanie zmieścić przynajmniej jedną donicę z roślinami, do każdego tarasu, balkonu i ogrodu możemy coś dopasować.

nowoczesne donice z trawami ozdobnymi

Donice nowoczesne obsadzone trawami ozdobnymi i bukszpanem.

Nowoczesne donice charakteryzują się dosyć modnym designem - najczęściej geometryczne, często wyróżniają się kształtem, a niektóre są nawet asymetryczne. Kolory wpisujące się w nowoczesny design - czyli szarości, biele, czy czernie oraz mocne barwy, najlepiej w wykończeniu połysk. Często donice nowoczesne imitują swoją faktura inne tworzywa - bardzo modne są obecnie donice betonowe. Naturalnie beton bywa ciężki i nie w każdym miejscu możemy go ustawić, natomiast donice imitujące beton są lżejsze. Takie donice łatwiej jest przestawiać, a także nie obciążają one stropów czy podłóg. Poza betonem, nowoczesne donice mogą przypominać drewno, a nawet różne rodzaje kamienia ozdobnego.

nowoczesna donica z oleandrem

Donice Lechuza Canto obsadzone oleandrem

Unikatowy, wyróżniający się design nowoczesnych donic sprawia, iż stanowią one wyrazistą dekorację przestrzeni. Dlatego ich otoczenie musi stanowić dla nich dobre tło - nowoczesne donice ładnie komponują się w ogrodach miejskich, w czy w przestrzeniach komercyjnych. Jest to również ciekawe urozmaicenie wnętrz nowoczesnych - jak przychodnie, biura, sale kongresowe, czy wnętrza loftów, nowoczesnych mieszkań.

Donice nowoczesne są bardzo wyraziste, od razu widoczne przez każdego. Tym ważniejsze jest ich prawidłowe obsadzenie - musi być staranne, dokładne, i atrakcyjne.

Roślinność w donicach

Roślinność w donicach spełnia wiele ważnych funkcji, dlatego warto jest w miarę możliwości (a w każdej przestrzeni jest taka możliwość), ustawiać pojemniki z roślinami. Co zawdzięczamy roślinom w donicach?

Przede wszystkim jest to łatwy i szybki sposób na zmianę aranżacji przestrzeni. Wystarczy tylko kupić odpowiednią donicę, i obsadzić ją atrakcyjnymi roślinami. Rośliny możemy zmieniać tak często jak nam się podoba - dzięki czemu donice będą zawsze zaskoczeniem i miłym urozmaiceniem. Dodatkowo jeżeli donica znudzi nam się w jednym miejscu, możemy postawić ją w inne. Nawet jeżeli donica ma dużą masę, łatwo będzie ją przestawić, montując do niej przed obsadzeniem - kółka. Taka swoboda aranżacji zostanie doceniona przez każdego, kto posiada ogród. Możliwość zmiany wystroju, z łatwością i w krótkim czasie spodoba się nam i naszym gościom.

trawa ozdobna w okrągłej donicy

Trawy ozdobne w donicach, wokół lawenda i juki.

Dzięki zastosowaniu donic w naszym ogrodzie, uda się wprowadzić rośliny w każde miejsce. Nawet tam, gdzie “normalnie” by nie urosły, w donicy możemy zapewnić im doskonałe warunki do rozwoju. Dlatego słabej jakości gleba, teren podmokły czy mroźne zimy nie będą już przeciwnością. Donice wypełniają puste, trudne miejsca, które normalnie były nieatrakcyjne, a nawet odstraszające.

Dekoracją ogrodu oczywiście stają się nie tylko rośliny posadzone w donicach, ale również same donice. Ciekawe faktury, kolory, czy kształty powodują, że donice stają się dla ogrodu biżuterią, eksponując jednocześnie piękno posadzonych w nich roślin.

Nowoczesne donice pomogą nam z pewnością podkreślić charakter tarasu czy ogrodu.

Oczywiście niezaprzeczalną zaletą donic jest możliwość wprowadzania dzięki nim do naszego najbliższego otoczenia nieograniczonej ilości roślin. Powszechnie przecież wiadomo, że każda ilość zielonych liści, wpływa kojąco na nasze skołatane nerwy.

Jakie rośliny wybrać?

Rośliny rosnące w donicach nie mogą być zbyt duże, ich system korzeniowy natomiast nie powinien się zbytnio rozrastać. Dodatkowo powinny to być atrakcyjne i mało wymagające gatunki. Co konkretnie możemy posadzić?

  • drzewa do donic - sumak, klon, wszelkie odmiany, ale najlepiej klony palmowe, brzoza - odm. Youngii, wierzby, śliwy wiśniowe, rajskie jabłonie, głogi, jak Paul Scarlett, robinia akacjowa, polecana odmiana Umbraculifera,
  • krzewy do donic - bukszpany, azalie, róże czy jałowce - takie jak np. sabiński, sosna kosodrzewina, hortensje i rododendrony, lilaki, pęcherznice, tawuły, kaliny, pięciorniki , świerki np. biały odmiana Conica, czy odmiana Nidiformis, trzmieliny.
  • byliny - bergenia, szałwia, kocimiętka, hosty, paprocie, żurawki, oraz wszelkie trawy ozdobne.
  • doskonałej jako uzupełnienie będą rośliny jednoroczne - takie jak surfinie, bluszczyk, komarzyce, kocanki, pelargonie rabatowe i bluszczolistne, bratki, begonie, wrzosy, kocanki,
  • ciekawym urozmaiceniem staną się z pewnością rośliny jadalne, jak sałaty, pomidory czy truskawki lub poziomki.

trawy ozdobne w kwadratowych donicach

Trawy ozdobne w donicach imitujących beton

donice z paciorecznikiem

Donice obsadzone paciorecznikiem

Jak sadzić rośliny w nowoczesnych donicach?

Sposób sadzenia roślin w donicach zależy od tego, czy mamy zamiar sadzić je na dłużej, czy sezonowo. Trochę mniej pracochłonne jest sadzenie na sezon - kilka miesięcy, aczkolwiek również nie możemy tego zabiegu lekceważyć.

Przede wszystkim musimy zadbać o kilka rzeczy :

  • izolacja - która będzie chronić roślinę nie tylko przed mrozami, ale również przed upałami. Izolacja w postaci na przykład styropianu; najważniejsza jest w donicach z roślinami wieloletnimi, które przebywają na zewnątrz. Donice z izolacją dają gwarancję bezpieczeństwa dla korzeni roślin.
  • drenaż - jest warstwą odprowadzającą wodę, która umieszczamy na dnie donicy. Najczęściej wykonujemy go z keramzytu, lub ceramiki. Warstwę drenażu wysypujemy na dnie przed posadzeniem rośliny,w zależności od wielkości donicy, drenaż powinien mieć grubość od 3 do 10 cm. Drenaż przykrywamy warstwą agrowłókniny, a następnie wysypujemy na niego podłoże. Warstwa drenażu dodatkowo wpływa na napowietrzenie korzeni. Jako drenaż możemy wykorzystać wiele materiałów - kamienie, żwir, czy nawet potłuczone donice ceramiczne, Jednak my polecamy keramzyt, dlaczego? Gdyż jest lekki,doskonale spełnia swoją rolę odprowadzają nadmiar wody, ale również porowata struktura napowietrza donicę, a właściwości tego tworzywa hamują rozwój pleśni i grzybów. Bardzo ważne jest wykonanie w dnie donicy otworu, przez jaki woda odpłynie.
  • podłoże - to bardzo istotny element wyposażenia donicy, który dobieramy podczas sadzenia roślin. Rośliny w donicy są zdane tylko na nas i naszą pomoc, dlatego gleba powinna być bardzo żyzna, dokładnie dopasowana do ich potrzeb. Rośliny wymagają różnego ph podłoża, wilgotności, czy żyzności gleby. Szczególnie istotne jest podłoże gdy sadzimy rośliny wieloletnie, zdane na wyposażenie podłoża w donicy.

podłoże do kwiatów

Podłoże powinno być żyzne i zasobne.

Zasady komponowania donic nowoczesnych

Donice to specyficzne elementy roślinne - jak każde z nich ogród, balkon, muszą być urządzone zgodnie z pewnymi zasadami.

Przede wszystkim donice ustawiamy w grypach - najlepsze zestawienie to 3 sztuki, zróżnicowane tylko pod względem wysokości, albo jednakowej wysokości. Takie ustawienie podkreśla wejście do domu, ścieżkę, kierunek poruszania się .

Ciekawym ustawieniem akcentując wagę pewnego miejsca, jak wejście do domu, czy na posesję, jest ustawienie symetryczne donic po dwóch stronach obiektu.

Jeżeli chodzi o obsadzenie donic, należy przestrzegać dominującej gamy kolorystycznej - staramy się, aby kwiaty, liście, czy pędy były dobrane w sposób przemyślany. Najlepiej jest łączyć ze sobą 3 kolory, które mogą być barwami kontrastowymi, harmonijnymi, lub dopełniającymi się.

Aby kompozycje były atrakcyjne, sadzimy gatunki płożące razem z wysokimi, tak, aby każde piętro donicy była dekoracyjne.

wysoka donica tower szara

Wysoka donica jest widoczna z daleka, eksponuje rośliny

Jak pielęgnować rośliny w donicach?

Roślinność w donicach jest szczególnie wymagająca i nie radzi sobie sama. Ograniczone możliwości rozrostu i przestrzeń życiowa ograniczona do donicy, powodują, iż rośliny doniczkowe będą potrzebowały pielęgnacji

Przede wszystkim istotne jest regularne podlewanie - donica jest pojemnikiem z ograniczonymi możliwościami magazynowania wody, a także korzenie rośliny nie mogą rozrastać się poza nią, dlatego ważne jest regularne ich podlewanie. Aby zwiększyć chłonność podłoża, możemy wymieszać je z torfem czy hydrożelem, który magazynuje wodę.

podlewanie konewką

Regularne nawadnianie i utrzymanie wilgoci to podstawa atrakcyjnego wyglądu roślin w donicach

Doskonałym rozwiązaniem będą także donice z systemem nawadniania, które pozwolą nam na dłużej zapomnieć o konieczności podlewania roślin, a także sprawią, że rośliny będą rosły tak dobrze, jak w naturze.

Kolejnym zabiegiem jakiego wymagają rośliny doniczkowe, jest nawożenie. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, rośliny mają do dyspozycji tylko glebę w donicy, dlatego trzeba dbać o jej jakość - odpowiednio zasobna w składniki mineralne, zapewnia zdrowy rozwój roślinie. Zasobna gleba pomaga również ograniczyć choroby i infekcje roślin,które są w lepszej kondycji. Najlepszym nawozem będzie długo-działający, który stopniowo uwalnia substancje. Dopasowujemy go do potrzeb gatunkowych rośliny.

Wiele gatunków roślin posadzonych w donicach na stałe, będą wymagały okrywania na zimę. W tym celu możemy zastosować maty słomiane, worki jutowe czy filcowe, styropian czy słomę. Z tych materiałów wykonujemy okrycie. Dodatkowo także warto zestawić ze sobą wszystkie doniczki w osłoniętym od wiatru miejscu, najlepiej ustawić je na styropianie.

Nie możemy również zapomnieć o podlewaniu zimą roślin zimozielonych - iglaków, czy bukszpanów. Te rośliny zimą również potrzebują wody.

Koniecznością jest również dbanie o spulchnianie gleby, odchwaszczanie - jeżeli rosną chwasty, oraz okrywanie wierzchniej warstwy podłoża ściółką - która spełnia kilka funkcji. Ściółka ogranicza parowanie, chroni przed przemarzaniem i nagrzewaniem korzeni, hamuje wzrost chwastów, a także jest dekoracyjna.

bloki z wystawy Chelsea Flower Show

Donice nowoczesne są bardzo modne, a nasze, betonowe Canto do złudzenia przypominają te bloki, ze znanej na całym świecie wystawy Chelsea Flower Show.

Rośliny w doniczkach nowoczesnych będą ciekawą dekoracją ogrodową. Ich motyw jest często wykorzystywany w wielu aranżacjach ogrodowych.

Komentarze do wpisu (3)

21 czerwca 2018

Dużo pomysłów, pokażę przyjaciółce i na pewno wykorzystam u siebie. Skąd je bierzecie?

21 czerwca 2018

Wow pięknie się prezentują te donice! Wspaniała opcja do ogrodu :)

17 lipca 2018

Piękne macie tutaj doniczki, wpisują się w każde otoczenie!

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium