Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Plac zabaw i jego wpływ na rozwój dzieci 0
Plac zabaw i jego wpływ na rozwój dzieci

Plac zabaw a wpływ na rozwój dziecka

To co dzieci uwielbiają wiosną i latem najbardziej, to zabawa na świeżym powietrzu. Kiedy za oknem widać wiosenne słońce i czuć powiew ciepłego wiatru, place zabaw zapełniają się dziećmi w różnym wieku. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na rozwój psychiczny oraz ruchowy.

Wspólna zabawa na placu zabaw sprawia wiele radości. Można zaobserwować, jak przez zabawę dzieci nawiązują kontakt, poznają się i uczą się współżycia w grupie. Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna w procesie wzrostu i kształtowania się układu kostnego dziecka. Ruch wzmacnia wytrzymałość kości i sprzyja prawidłowemu kształtowaniu powierzchni stawowych. Zbyt mała ilość ruchu może doprowadzić do mniejszej sprawności stawów. Aktywność fizyczna pomaga w rozwoju prawidłowej postawy ciała, elastyczności stawów, mięśni i ogólnej kondycji. Dodatkowo śmiech i krzyk przyczyniają się do rozwoju układu oddechowego, zwiększa pojemność płuc, dotlenia organizm. Mało kto tak dogłębnie myśli o korzyściach, jakie dziecko "otrzymuje" z radości, jaką doznaje na placu zabaw.

Zabawa w piaskownicy

W piaskownicy chętnie bawią się dzieci w każdym wieku. Kontakt z piaskiem jest dla małych dzieci nowym doświadczeniem, ponieważ wcześniej miały do czynienia głównie z plastikowymi zabawkami i gumowymi. Bawiąc się piaskiem dziecko rozwija zmysł dotyku a zabawa foremkami - robienie babek - pozwala doskonalić precyzję i koordynację ruchów.

Zabawa na huśtawce

Huśtawka ważka kształtuje mięśnie nóg w trakcie odbijania się o podłoże i przy amortyzowaniu sił grawitacji przy opadaniu. Przytrzymywanie się i wspieranie na drążku wpływa na wzmacnianie siły obręczy barkowej. Dziecko uczy się koordynacji ruchów i utrzymania równowagi oraz poznaje ciężar własnego ciała.

Zabawa na huśtawce klasycznej

Huśtawka klasyczna to najbardziej znany i lubiany przyrząd na placu zabaw. Radość bujania pamiętamy przez lata i chętnie wracamy na taką huśtawkę nawet mając kilkadziesiąt lat.
Dla najmłodszych dzieci ( do lat 3) przeznaczone są huśtawki z bezpiecznym siedziskiem-krzesełkiem (z poprzeczką i oparciem). Huśtanie reguluje napięcie i siłę mięśni tułowia, ramion i nóg.

Zabawa na zjeżdżalni

Zjeżdżalnia - pokonanie pierwszego strachu przed zjazdem jest pierwszym ćwiczeniem kształtującym odwagę ruchową a sam zjazd usprawnia koordynację ruchową. 

Więcej na ten temat przeczytasz także tutaj - Dzieci w ogrodzie - pomysły na zabawy dla całej rodziny.


Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą zabawek ogrodowych i placów zabaw.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium