Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Dzieci w ogrodzie - pomysły na zabawy dla całej rodziny 2
Dzieci w ogrodzie - pomysły na zabawy dla całej rodziny

Zabawa w ogrodzie

Ogród i zabawa idą ze sobą w parze. Taka przestrzeń daje swobodę działania, umożliwi wykorzystanie wyobraźni oraz rozwija kreatywność. Do zabawy wystarczy kilka przedmiotów, które znajdą się w każdym domu. Warto pamiętać, że od drogich zabawek ważniejsza jest radosna zabawa, a także spędzanie czasu razem z całą rodziną. Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu najlepiej zacząć już od pierwszych lat życia, gdy maluch jest wyjątkowo zainteresowany otaczającym go światem. Wraz z upływem czasu trzeba dawać dziecku coraz więcej swobody w tworzeniu własnych reguł i angażować się w gry oparte na jego zasadach. Zabawa w ogrodzie pozwala na wykorzystanie mnóstwa różnych pomysłów, których nie da się zrealizować w domu lub na placu zabaw.

Zabawy w ogrodzie dla dzieci do 3 lat

mała dziewczynka w ogrodzie

Poznawanie świata

Dla malucha czas spędzony w ogrodzie może być dużym przeżyciem. Gdy tylko dziecko nauczy się raczkować i chodzić, zaczyna badać otaczającą je rzeczywistość. Świat przyrody jest fascynującym miejscem pełnym niespodzianek. Dobrze jest zaplanować ogród lub jego część tak, żeby dziecko mogło bezpiecznie oglądać rośliny oraz owady. Maluch może badać kwiaty, liście, korę drzew. Dziecko poznaje świat przy pomocy wszystkich zmysłów - wzroku, dotyku, węchu, a także smaku, dlatego warto pozwolić na zrywanie roślin i oglądanie ich z bliska. Wiosna jest szczególnie dobrym czasem na taką zabawę, ponieważ daje okazję do pokazania i wytłumaczenia dziecku naturalnego cyklu przyrody.

Rozpoznawanie cech przedmiotów

W ogrodzie można znaleźć wiele ciekawych przedmiotów, które pozwolą na trenowanie rozpoznawania różnych cech, takich jak kolory i kształty. W tym celu doskonale sprawdzi się np. duża kupka jesiennych liści. Dziecko ma proste zadanie - musi posegregować wszystkie liście. Na jednej kupce powinny znaleźć się tylko te, które mają żółty kolor, na drugiej brązowe. Kolorowe farby rozlane na śniegu pozwolą poznać kontrast między bielą, a innymi barwami. Sortowanie może także dotyczyć wielkości oraz kształtu. Podobne zabawy wykorzystuje się również do nauki rozpoznawania innych podstawowych cech, np. miękkie-twarde, ciepłe-zimne, itp.

Zabawy ruchowe

Maluchy zazwyczaj cierpią na nadmiar energii. Warto ją rozładować przez angażowanie dzieci w proste zabawy ruchowe, takie jak skakanie i bieganie. Dodatkowej przyjemności dostarczy na przykład puszczanie baniek mydlanych. Jest to prosta zabawa, której zorganizowanie zajmie chwilę. Do zrobienia baniek wystarczy zwykła woda z mydłem. Maluch może je łapać lub spróbować robić samodzielnie. Zabawy ruchowe dla najmłodszych powinny mieć proste zasady i przede wszystkim muszą sprawiać dużo radości.

Zabawy z wodą

Woda przyda się przede wszystkim w upalne dni. Udana zabawa nie wymaga inwestowania w basen. Dla malucha wystarczy duża plastikowa miska, w której spokojnie zmieści się kilkuletnie dziecko. Trzeba jedynie pamiętać, żeby woda nie była zbyt zimna. Warto wyjść do ogrodu po ciepłym, letnim deszczu. Rodzice zazwyczaj nie lubią, gdy ich pociechy wskakują do błotnistych kałuż, ale od czasu do czasu można pozwolić maluchowi na taką zabawę, nawet jeśli skończ się to praniem ubrań i kąpielą.

Zabawy w ogrodzie dla dzieci w wieku 4-6 lat

mały ogrodnik z narzędziami ogrodniczymi

Do zabawy w ogrodzie można wykorzystać różne zabawki oraz przedmioty, które znajdują się w każdym domu. Warto przygotować np.:

 • piłki,
 • skakankę,
 • paletki,
 • duże kartony,
 • stare prześcieradło,
 • kamienie i pniaki,
 • liny lub sznurek,
 • puste pojemniki po produktach.

Dzieci mają ogromną wyobraźnię, dlatego nie potrzebują skomplikowanych zabawek, żeby radośnie spędzić czas. Kreatywne zabawy z prostymi przedmiotami stwarzają także wiele okazji dla rodziców, którzy mogą aktywnie włączyć się w zajęcia dzieci i inspirować ciekawe pomysły.

Wiosenny ogród

Dzieci lubią naśladować zachowania dorosły, dlatego chętnie zaangażują się w różne wiosenne prace. Ponieważ używanie narzędzi dla dorosłych może być zbyt trudne i niebezpieczne dla malucha, warto zainwestować w małą łopatkę, motykę lub grabie wykonane z tworzywa sztucznego przeznaczonego dla dzieci. Mały ogrodnik ucieszy się, jeśli rodzice pozwolą mu wykopać dołek pod małą sadzonkę, podlać nowe drzewko lub kwiatki.

Zabawy w piaskownicy

Wolna przestrzeń na piaskownicę znajdzie się praktycznie w każdym ogrodzie. Zakup niewielkiej piaskownicy nie jest dużym wydatkiem, a takie miejsce zabaw dostarczy sporo radości przez wiele lat. Piasek pozwala na przesypywanie, kopanie dołków i tuneli oraz budowanie zamków. Najprostszą zabawą jest oczywiście robienie babek. Można do tego wykorzystać różne kolorowe foremki o ciekawych kształtach, ale sprawdzą się również np. opakowania po jogurtach i deserach. Przydadzą się także plastikowe łopatki i grabki. Do piaskownicy mogą trafić ulubione zabawki malucha, które nie ulegną zniszczeniu pod wpływem kontaktu z piaskiem oraz wodą, np. figurki, lalki z plastiku, itp.

Starsze dzieci można zaangażować w tworzenie bardziej skomplikowanych budowli. Rodzice również powinni włączyć się w lepienie takich kształtów. Osoby, które mają większą piaskownicę, mogą pomyśleć również o zaproszeniu innych dzieci. Większa grupa pozwoli na trenowanie interakcji i nauczy np. dzielenia się swoimi zabawkami z innymi.

Namiot z prześcieradła

Zwykłe, stare prześcieradło może dostarczyć wielu godzin zabawy. Dzieci lubią wszystkie kryjówki, domki i szałasy. Wystarczy zarzucić materiał na niską gałąź lub krzaki, żeby zbudować prosty namiot. Takie schronienie będzie świetną podstawą do stworzenia różnych gier fabularnych. Trochę wyobraźni, a stanie się kryjówką piratów, zamkiem lub siedzibą złej czarownicy. Tą samą funkcję spełni także duże, kartonowe pudło, szałas zrobiony z desek opartych o ścianę lub stary ogrodowy stół nakryty materiałem. Rodzice również powinni angażować się w taką zabawę, wcielając się w różne role. Na przykład dorosły jest złym smokiem, który pilnuje skarbu. Dziecko próbuje wykraść przedmiot bez budzenia potwora. Jeśli smok się przebudzi, maluch musi jak najszybciej uciec i schować się w bezpiecznej kryjówce.

Gra w piłkę

Piłka to prosty sposób, żeby zaangażować całą rodzinę w zdrową aktywność na świeżym powietrzu. Boisko nie będzie potrzebne - wystarczy kawałek równego trawnika. Bramkę można zrobić z czegokolwiek - wyznaczą ją dwa wiadra, pnie drzew, a nawet kawałek sznurka. Czym więcej osób włączy się do gry, tym lepiej. Można podzielić się na drużyny, które będą ze sobą konkurować - taka gra nauczy współpracy w zespole. Oczywiście trzeba pamiętać, że dobra zabawa jest zawsze ważniejsza od zwycięstwa.

Jesienny obrazek

Jesienią dzieci często zaangażuje się w zbieranie liści, kasztanów i żołędzi, z których później robi się zwierzątka lub bukiety. Warto jednak wykorzystać przestrzeń dostępną w ogrodzie i stworzyć większą pracę w postaci obrazka ułożonego na ziemi. Do układania można wykorzystać praktycznie wszystko, co uda się znaleźć o tej porze roku - suche liście, kamienie, patyki, łodygi roślin i szyszki. Oczywiście takie dzieło nie przetrwa zbyt długo, dlatego warto zrobić mu zdjęcie, które będzie pamiątką udanej zabawy.

Zabawy w ogrodzie dzieci w wieku 7-10 lat

mała ogrodniczka z marchewkami

Własna grządka

Do przygotowania grządki wystarczy kawałek ziemi, kilka prostych, podstawowych narzędzi ogrodniczych oraz nasiona lub sadzonki.

Samodzielna uprawa różnych roślin, na przykład zielonego groszku lub kilku krzaczków truskawek, będzie świetną zabawą oraz okazją do nauki. Starsze dziecko może wykonać wiele prac samodzielnie, jednak przy trudniejszych zadaniach nadal przyda się pomocy rodziców. Wczesną wiosną należy wybrać odpowiednią grządkę i razem przygotować ziemię.
Warto pozwolić dziecku na wybranie konkretnych roślin, które chce uprawiać, lepiej jednak unikać gatunków wymagających wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz postawić na rośliny, które będą mało wymagające i na pewno się udadzą. Młodsze dzieci potrzebują specjalnych narzędzi wykonanych z tworzywa sztucznego, które będą przede wszystkim bezpieczne. Starsze mogą korzystać z narzędzi dla dorosłych, jednak wcześniej należy im pokazać jak używać grabi, czy motyki w odpowiedni sposób tak, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Własna grządka będzie źródłem dużej satysfakcji, a także treningiem odpowiedzialności, np. jeśli dziecko będzie musiało samo pamiętać o podlewaniu. Jednocześnie nauczy malucha cierpliwości - od czasu posiania lub posadzenia roślin minie kilka miesięcy zanim uda się zabrać plony.

Tor przeszkód

Do zbudowania toru przeszkód można wykorzystać praktycznie wszystko - liny, meble ogrodowe, butelki po napojach, stary pniak, szyszki i kamienie.

Jest to świetna zabawa, która pozwoli rozwinąć koordynację ruchową oraz orientację w przestrzeni. Z kilku prostych przedmiotów uda się stworzyć ciekawy tor przeszkód z różnymi zadaniami. Dwie liny lub kawałki sznurka ułożone równolegle wytyczą ścieżkę, po której będzie musiało poruszać się dziecko. Na takiej ścieżce można umieścić różne przeszkody:

 • lekkie butelki z plastiku, których nie można przewrócić,
 • duży kamień lub pniak, który trzeba obejść dookoła,
 • stół ogrodowy - można przeczołgać się pod,
 • kawałek sznurka rozłożony na ziemi - trzeba przejść po nim z rozłożonymi rękami i zachować równowagę
 • sznurek rozpięty między dwoma drzewami - można go przeskoczyć lub przejść pod bez dotykania
 • kupka szyszek - trzeba trafić szyszką w jakiś cel, np. pień drzewa.

Dziecko warto zaangażować w projektowanie i budowanie takiego toru - będzie to doskonałe ćwiczenie dla kreatywności i wyobraźni. Przy budowie należy pamiętać o bezpieczeństwie - w pobliżu nie mogą znajdować się żadne ostre przedmioty, krzaki, czy narzędzia ogrodnicze.

Skarb w ogrodzie

Poszukiwanie ukrytego skarbu to świetna przygoda. Taka zabawa najlepiej sprawdzi się w większym ogrodzie pełnym różnych zakamarków.
Rodzic musi przygotować wskazówki, które pozwolą dziecku na odnalezienie drogi do ukrytego przedmiotu. Instrukcje powinny być dopasowane do możliwości poszukiwacza. Dla młodszych odkrywców można na przykład przygotować strzałki ułożone z kamieni lub patyków. Starsze dzieci przeczytają zapisane instrukcje dotyczące np. ilości kroków. Prostsza wersja takiej gry, którą można przygotować w kilka chwil, to zabawa w ciepło-zimno.

Warto pamiętać, że skarb nie musi być imponujący. Dla dziecka większą wartość ma samo poszukiwanie i satysfakcja z prawidłowego odczytania wskazówek.

Kształty na śniegu

Śnieg daje wiele okazji do zabawy. Lepienie bałwana i rzucanie śnieżkami może się jednak znudzić po jakimś czasie. Dlatego warto zaangażować dziecko także w bardziej kreatywne zadania. Ciekawym pomysłem na zabawę zimą jest wydeptywanie różnych kształtów w śniegu. W zależności od umiejętności i wieku dziecka, mogą być to coraz bardziej skomplikowane rysunki. Ponieważ starsze dzieci potrafią pisać, warto także stworzyć słowa i całe zdania.

Zabawy w ogrodzie z osobami starszymi

zabawa w ogrodzie z dziadkami

Osoby starsze, które mają ograniczone możliwości poruszania się, również mogą angażować się w zabawy na świeżym powietrzu. W takim przypadku ciężar aktywności powinien zostać przeniesiony na dziecko. Babcia lub dziadek, którzy nie są w stanie bezpośrednio włączyć się w zabawę, mogą nadal wydawać instrukcje lub inspirować różne gry. Takie zabawy będą ważną lekcją dla każdego malucha i nauczą oraz empatii oraz wyrozumiałości dla ograniczeń innych osób.

Zabawa w ciepło-zimno

W ogrodzie chowa się jakiś przedmiot, który dziecko musi odnaleźć na postawie wskazówek. Podpowiadający używa jedynie dwóch słów - ciepło, gdy poszukujący zbliża się do celu i zimno, gdy się od niego oddala. Ta prosta gra dostarcza zabawy na długi czas.

Zabawy ruchowe

Starsza osoba może rzucać piłkę, którą dziecko musi przynieść. Taka zabawa jednak szybko się nudzi, dlatego warto urozmaicić ją o dodatkowe zadanie. Na przykład za pierwszym razem dziecko powinno obiec jeden raz dookoła krzesło, na który siedzi babcia lub dziadek. Za drugim razem musi zrobić to samo, ale w drugą stronę. Za trzecim nie może biec ani iść, ale musi przez cały czas skakać jak żabka, itd.

Zadania do wykonania

Dziecko może otrzymać różne polecenia. Zadania powinny być dopasowane do możliwości malucha, np.:

 • przynieść coś żółtego,
 • znajdź coś twardego,
 • przynieś gałązkę z dwoma liśćmi,
 • policz wszystkie czerwone kwiaty, które rosną w ogrodzie.

Śmieszna wędrówka

Dziecko chodzi po ogrodzie i musi zachowywać się zgodnie z opisem podawanym przez opiekuna, np.:

 • teraz chodzisz po miękkim mchu,
 • teraz chodzisz po cienkiej linie,
 • teraz chodzisz po gumie do żucia.

Dlaczego zabawa z dzieckiem jest ważna?

Zorganizowanie zabawy w ogrodzie nie jest skomplikowane i zajmuje kilka chwil. Jednocześnie może przynieść ogromne korzyści dla rozwoju dziecka oraz dla właściwego budowania relacji w rodzinie. Jest szczególnie cenne w czasach, gdy coraz więcej maluchów spędza wiele godzin w domu na biernym odpoczynku.

Prawidłowy rozwój

Zabawa w ogrodzie ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Badania przeprowadzone przez psychologów wykazały, że spędzanie czasu w otoczeniu przyrody poprawia samopoczucie i pomaga w złagodzeniu stresu. Dodatkowo może także korzystnie wpływać na pamięć, koncentrację oraz umiejętność kreatywnego myślenia. Dla maluchów przebywanie na świeżym powietrzu wśród roślin jest czymś naturalnym i przyjemnym. Starsze dzieci mogą oderwać się na chwilę od telewizora lub komputera i spędzić czas na zewnątrz.

Swobodna zabawa

Wielu rodziców przykłada dużą wagę do starannego tworzenia planu dnia dla swoich dzieci. Tymczasem każdy maluch potrzebuje także czasu na swobodną zabawę, która daje mu możliwość wykorzystania własnej kreatywności i wyobraźni. Ogród jest idealny do takiej zabawy, ponieważ nie ogranicza, ani nie narzuca konkretnej struktury zachowania. W takim miejscu dziecko uczy się samodzielności i tego, że ma możliwość wpływania na rzeczywistość oraz kształtowania swojego otoczenia.
Przygotowanie ciekawych zajęć dla malucha pomoże zagospodarować czas, ale warto od czasu do czasu zostawić dziecku wolną rękę i pozwolić, żeby wymyśliło swoje własne zabawy, do których można się później włączyć.

Czas dla rodziny

Ogród to także przestrzeń, która pozwoli na włączenie do zabawy wszystkich członków rodziny. Wspólna zabawa ma duże znaczenie. Jest to sygnał, który mówi dziecku, że jest ważne. Maluch musi wiedzieć, że najbliżsi spędzają z nim czas nie dlatego, że zasłużyło, ale dlatego, że sama jego obecność jest czymś ważnym oraz sprawia radość innym.
Wspólne chwile przeznaczone na beztroską zabawę to doskonały sposób na zbudowanie więzi, które przetrwają przez całe życie, a interakcje ze starszymi staną się wzorcem prawidłowego budowania relacji w dorosłym życiu. Dlatego też w zabawę z dzieckiem warto zaangażować całą rodzinę, w tym starsze rodzeństwo i dziadków.

Komentarze do wpisu (2)

11 sierpnia 2019

Dziękuję za mądry i twórczy artykuł. Chciałabym żeby wiele ludzi go przeczytało i wprowadziło w życie. Ja się postaram w tym miesiącu. Dziękuję

1 kwietnia 2020

Super pomysły na zorganizowanie przyjęcia urodzinowego na świeżym powietrzu

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium