Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Pięknotka Bodiniera - zachwyci nas fioletowymi owocami 0
Pięknotka Bodiniera - zachwyci nas fioletowymi owocami

Pięknotka Bodiniera - co to jest?

Pięknotka Bodiniera to liściasty, dość rozłożysty krzew. Jego wysokość waha się od około 2 do 3 metrów, ale zarówno wielkość jak też rozłożystość możemy regulować, za pomocą cięcia.

Pięknotka Bodiniera ma jajowate, lekko szorstkie, zielone listki, oraz delikatnie omszone, szarawe liście. W sezonie nie wyróżnia się za bardzo spośród innych liściastych krzewów, stanowi wręcz tło dla pięknie kwitnących krzewów, czy ich barwnych listków.

Dopiero jesienią, na krzewie pojawiają się, początkowo zielone, a następnie fioletowe owoce. Mają postać małych, drobnych kuleczek, zebranych w obfite grona, które są oblepione wokół gałązek. Owoce pojawiają się już na początku września, ale ich barwa ujawnia się w listopadzie. Najlepiej widoczne są, kiedy krzew zrzuci liście. Wtedy te mocne akcenty są idealnie widoczne i przykuwają uwagę każdego gościa naszego ogrodu.

fioletowe owoce pięknotki Bodiniera

Pięknotka wyróżnia się fioletowymi owocami.

Kolorystyka, intensywność koloru czy owocowania krzewów jest różnorodna, zależy od odmiany krzewu, a czasami również od pielęgnacji, stanowiska. Podstawą sukcesu w uprawie pięknotki jest pielęgnacja, gdyż na jej atrakcyjne fioletowe korale, trzeba sobie zasłużyć.

Dobrym pomysłem jest posadzenie jej w większych grupach, na jednorodnym tle - wtedy jej owoce będą doskonale widoczne. Dodatkowo obficiej owocuje, kiedy zapylana jest krzyżowo, dlatego obecność przynajmniej dwóch krzewów w ogrodzie ma też praktyczne znaczenie.

Nie polecamy natomiast pięknotki na żywopłoty, gdyż nawet przycinana nie tworzy zwartych ścian. Jej pokrój jest raczej luźny, swobodny, delikatny.

owoce Bodiniery na gałęzi

Liczne, bujne owoce, przybierają swój kolor jesienią.

Wymagania pięknotki

Pięknotka Bodiniera pochodzi z ciepłych rejonów Chin, dlatego z jej uprawą w gruncie powinni dać sobie spokój mieszkańcy Suwałk, czy górskich rejonów naszego kraju. Tam sprawdzi się w formie krzewu w donicy, którą na zimę schowamy do garażu, czy piwnicy.

Pięknotka Bodiniera pokocha słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska, gdzie mroźny, zimowy wiatr jej nie zaszkodzi.

Podłoże dla tego unikatowego krzewu powinno być żyzne, przepuszczalne, najlepiej lekko wilgotnej gleby. Jej odczyn, dla optymalnego rozwoju rośliny, powinien być lekko kwaśny, lub obojętny.

Rozmnażanie krzewu może odbywać się poprzez wysiew nasion - które powinny ulec przemrożeniu, lub przez sadzonki z pędów.

owoce pięknotki

Żeby roślina nie przemarzła, wymaga okrywania na zimę.

Pielęgnacja pięknotki Bodniera

Ten atrakcyjny krzew będzie przede wszystkim wymagał dokładnego okrywania na zimę. Najlepiej jego górną część dokładnie osłonić matą słomianą, lub grubą, zimową agrowłókniną, natomiast podstawę obsypać kopczykiem z kory, liści, czy też ściętej trawy.

Innym zabiegiem, jaki zapewni naszej roślinie atrakcyjny wygląd, będzie cięcie. Pięknotka kwitnie na tegorocznych pędach, dlatego nawet mocne cięcie nie powinno jej zaszkodzić. Najsilniej przycinamy roślinę w pierwszym sezonie po posadzeniu - skracamy pędy nawet 2 - 3 oczka nad ziemią. Dzięki takiemu radykalnemu cięciu roślina dobrze się rozkrzewia, a także będzie miała ładny pokrój. Kolejne cięcie, w następnym sezonie ma na celu skorygowanie pokroju - tniemy więc pędy, które są skierowane do środka rośliny, oraz skracamy wszystkie inne o około połowę. Kolejne cięcia w następnych latach to głównie cięcia sanitarne - usuwamy stare pędy, chore, przemarznięte. Ewentualnie korygujemy wielkość i pokrój.

owoce pięknotki na gałęzi

Obfite owocowanie gwarantuje odpowiednie cięcie.

Najpopularniejsze odmiany

W naszych ogrodach, ze względu na największą ze wszystkich odmian - a nie ma ich niestety zbyt wielu, uprawia się odmianę “ Profusion” co oznacza obfitość, nadmiar. Nazwa tej odmiany wiąże się z niezwykle obfitym owocowaniem krzewu. Jest ich około 30-40 w jednym gronie, tworzą zwarte, fioletowe pąki na gałęziach. Kolor owoców jest liliowo-fioletowy. Jest to odmiana niższa niż klasyczne, jej młóde listki są brązowe, lub borodowe, potem zielenieją. Jesienią liście przebarwiają się na żółto, co szczególnie ładnie komponuje się z fioletowymi owocami.

Nie wszystkie odmiany mają fioletowe owoce, np. Leucocarpa - jest biała.

W szkółkach możemy spotkać jeszcze takie gatunki pięknotki jak rozwidloną oraz japońską.

Pięknotka rozwidlona jest krzewem o zwisającym pokroju, a jej liście jesienią mają kolor żółty i różowy. Natomiast japońska jest nieco niższa i mniejsza, a liście jesienią są różowe, i żółte.

fioletowe owoce pięknotki

Owoce utrzymują się na roślinie do końca grudnia.

Pięknotka Bodiniera jest ciekawym, bardzo atrakcyjnym krzewem, który w naszym ogrodzie stworzy niepowtarzalną dekorację. Pięknotka Bodiniera wyróżnia się zwłaszcza fioletowymi owocami, dlatego warto jest traktować ją tolerancyjnie w pozostałych porach roku, kiedy jest tłem dla innych.

Poznaj także nasze sposoby na to - Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium