Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28
Chmura tagów
Oplątwa - roślina powietrzna, tillandsia. Jak uprawiać? 4
Oplątwa - roślina powietrzna, tillandsia. Jak uprawiać? Aranżacja

Oplątwa - roślina powietrzna

Oplątwa, zwana w uproszczeniu “rośliną powietrzną”, to bardzo modna, efektowna i łatwa w uprawie roślina.

oplątwa w doniczce

oplątwa w przybliżeniu

oplątwa

oplątwa w dłoniach

oplątwa

oplątwa

Oplątwy to unikatowe rośliny, które nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych.

Nie można zakwalifikować jej do roślin doniczkowych, ponieważ w tradycyjnej doniczce nie rośnie ;). Jest to wyjątkowy gatunek, epifit. Epifit to roślina, która w naturalnych warunkach bytuje w koronach drzew tropikalnych. Oplątwa żyje na korze, pniach, a nawet głazach i kamieniach. Oplątwa nie wymaga do wzrostu i życia podłoża. Jej wyjątkowość polega na tym, ze wszystkie potrzebne składniki pokarmowe, wodę, pobiera z powietrza za pomocą liści. Korzenie, o ile w ogóle je wykształci, służą jej jedynie do przyczepienia się do miejsca, w którym żyje.

Oplątwy, mimo, że żyją na korze drzew, nie są pasożytami. Nie potrzebują żywiciela, gdyż z powodzeniem rozwija się nawet na skalę, dlatego nie należy ich mylić z tą grupą pasożytów roślinnych. Oplątwy doskonale radzą sobie samodzielnie, nie mają dużych wymagań, dlatego to idealne rośliny dla laików ogrodowych, zapominalskich i zapracowanych osób. Nie mniej jednak najczęściej decydują się na ich hodowlę prawdziwi miłośnicy roślin ozdobnych, dla których oplątwy stanowią klejnot ich kolekcji roślin.

Oplątwa pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Oplątwy zostały odkryte już w wieku XVIII przez najsłynniejszego angielskiego botanika, Karola Linneusza, który nazwał ją na cześć innego botanika, Eliasa Tilandza.

Przeczytaj także nasz wpis o ogrodzie w stylu amerykańskim! Znajdziesz go tutaj - Amerykański sen - ogród w stylu amerykańskim.

Oplątwy są bardzo modnym wyposażeniem zwłaszcza nowoczesnych wnętrz - eksponuje się je na specjalnych stojakach, na pniach i kamieniach, a także w szklanych kulach i naczyniach. Tworzą piękne dekoracje, a nie mają dużych wymagań.

Oplątwa - wygląd

Oplątwa to roślina, która zaskakuje nas pięknym, nietypowym wyglądem. Najczęściej, kiedy myślimy o oplątwie, mamy przed oczami “kępę” wąskich liści, w kolorze zielonkawo-szarym, lub niebieskim. Jest to dobre wyobrażenie, ale warto wiedzieć, że rodzina Tillandsia jest bardzo różnorodna. Liczy około 650 gatunków, które różnią się wielkością, kolorem liści i kwiatów, pokrojem. Niektóre gatunki osiągają znaczne wymiary, nawet kilkudziesięciu centymetrów.

Najczęściej oplątwa tworzy drobne rozety liści, których długość wynosi o 1 cm do 5 cm. Listki są pokryte włoskami, tworzącymi wyraźny nalot. Te włoski umożliwiają wychwytywanie z powietrza wilgoci, razem z potrzebnymi składnikami odżywczymi.

Oplątwy wykształcają również kwiaty - najczęściej mają one kształt rurkowaty i mocne kolory - fioletowy, czerwony lub żółty.

jak pielęgnować oplątwę

Oplątwa - pielęgnacja i rozmnażanie

Oplątwa nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Jest to roślina, o której możemy zapomnieć, ale jeżeli zapewnimy jej minimalną pielęgnację, odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Oplątwy są to rośliny bardzo łatwe w uprawie i wprowadzeniu do swojego wnętrza, nie musimy martwić się o podłoże dla nich, wystarczy położyć je jedynie miejscu gdzie mają rosnąć, nawet w szklanym słoju, i tyle…

pielęgnacja oplątwy

Oplątwy wymagają dużej wilgotności powietrza.

Oplątwa wymaga stanowiska słonecznego, lub półcienistego, najlepiej, aby było to miejsce jasne, lecz o rozproszonym świetle.

Oplątwa pobiera wodę z powietrza, dlatego w mieszkaniu powinna być duża wilgotność powietrza, jeżeli nie możemy tego zapewnić, to warto spryskiwać liście oplątwy jeden - dwa razy w tygodniu. Raz na miesiąc do wody możemy dodać nawóz do epifitów, lub roślin kwitnących. Raz na kilka tygodni oplątwę możemy zanurzyć w naczyniu z wodą, aby uzupełniła jej ewentualne braki. Po tym zabiegu oplątwę wyciągamy i ustawiamy do góry podstawą, tak aby nadmiar wody mógł wypłynąć z liści. Takie osuszenie jest konieczne, ponieważ nadmiar wody będzie powodował gnicie liści.

Woda, jaką wykorzystasz do podlewania oplątwy powinna spełniać następujące kryteria:

  • może to być deszczówka,
  • może to być woda kranowa, ale odstana około 2 dni.

Oplątwy to rośliny lasów tropikalnych, dlatego poza wysoką wilgotnością, uwielbiają też ciepło - optymalna temperatura latem to 20-24 stopnie, zimą natomiast jest to znacznie mniej - 15-18 stopni, dlatego na ten czas trzeba tillandsie przenieść do chłodnego korytarza, na klatkę schodową.

Latem oplątwy możemy hodować na tarasie lub balkonie, ale zupełnie nie powinny one zimować na zewnątrz, gdyż nie są mrozoodporne. Uważajmy również w czasie zimowego wietrzenia pomieszczeń, aby powietrze zza okna nie uszkodziło wrażliwych na chłód liści.

Rozmnażanie oplątwy jest proste - wystarczy od rośliny dojrzałej oderwać pęd, który następnie będziemy oddzielnie pielęgnować. Wiele odmian po osiągnięciu dojrzałości, wykształca pędy boczne, które są początkiem małych sadzonek.

Oplątwa - gatunki

Oplątwy stanowią różnorodna rodzinę, w której możemy wyróżnić około 650 gatunków.

Oplątwa brodaczkowata

W Ameryce Południowej bardzo popularna jest oplątwa brodaczkowata, która niemal nierozerwalnie wpisuje się w naturalny krajobraz tego kontynentu.

Tworzy ona szarawe, zwisające kępy drobnych liści, które rodzimi mieszkańcy Ameryki nazywają “brodą starego mężczyzny”. Oplątwa brodaczkowata rośnie w koronach drzew, osiągając nawet 200 cm długości. Ten gatunek chętnie wykorzystuje się do dekoracji florystycznych i wertykalnych.

oplątwa brodaczkowata

Oplątwa niebieskawa nazywana jest hiszpańskim mchem, lub brodą starego człowieka.

Oplątwa niebieskawa

Oplątwa niebieskawa to jedna z większych gatunków, która w naszym mieszkaniu może osiągnąć nawet 50 cm wysokości. Najbardziej charakterystycznym elementem jest piękny, duży kwiatostan w pięknej kolorystyce - różowo-fioletowej. Ta opłata nie wygląda jak tradycyjny gatunek - jest znacznie większa, a dodatkowo jej liście tworzą większą kępę, która bardziej przypomina pióropusz, niż rozetę. Warto jednak mieć ten gatunek w swojej kolekcji, gdyż kwitnienie trwał bardzo długo, nawet 3 miesiące i jest bardzo efektowne.

oplątwa błękitna

Oplątwa niebieskawa zaskakuje kwiatami.

Inne popularne odmiany to oplątwa czerwona, której końcówki pędów wybarwiają się na czerwono, czy bardzo oryginalna oplątwa “ Caput Medusae”, czyli martwa meduza - jej pokrój wygląda właśnie tak, jak sugeruje nazwa.

Oplątwa - aranżacja

Oplątwa jest bardzo łatwa w aranżacji. Coraz popularniejsze są dekoracje z wykorzystaniem tych gatunków, zwłaszcza w nowoczesnych przestrzeniach, ale też w biurach, gabinetach.

Oplątwy możemy ułożyć w dekoracji florystycznej z wykorzystaniem pięknych kawałków pni, kory, czy też malowniczych głazów i kamieni.

oplątwy w szklanym naczyniu

Oplątwy ładnie wyglądają w szklanych naczyniach, ale musimy zapewnić im dostęp wilgotnego powietrza.

oplątwa w szklanej kuli

Bardzo dobrze sprawdzają się takie szklane kule.

oplątwa na specjalnym stojaku

Z myślą o opłatach powstały specjalne stojaki.

oplątwa w metelwej dekoracji

oplątwa w metalowej dekoracji

W nowoczesnym mieszkaniu oplątwy pięknie prezentują się w metalowych donicach.

oplątwa w metalowej kuli

oplątwa w szklanej doniczce

oplątwy w miseczce

Jednak sposobów na ich ekspozycję jest mnóstwo.

Innym sposobem jest stworzenie efektywnego układu w szklanym naczyniu, łącząc oplątwy z kolorowym żwirkiem, piaskiem, lub prefabrykowanym mchem.

Tillandsie bardzo ładnie prezentują się w szklanych kulach, zawieszonych w ramie okiennej, lub na ścianie. Obecnie, dzięki coraz większej popularności oplątw, do dyspozycji mamy specjalne stojaki na te rośliny - łączące metalowy ekspozytor i drewnianą lub betonową podstawę. Więcej na temat aranżacji w szklanym naczyniu przeczytasz tutaj - Ogród w słoiku - pomysł na ciekawą dekorację.

Oplątwy to piękne, oryginalne, ale też łatwe w uprawie rośliny. Z ich pomocą nasze wnętrza zyskają unikatową dekorację. Oplątwy to idealna propozycja nawet dla osób, które nie mają ręki do roślin. Minimalne wymagania jakie mają, powodują, że trudno jest im nie sprostać.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze do wpisu (4)

6 kwietnia 2021

Te rośliny powietrzne mnie zaskoczyły. Teraz szukam już egzemplarzy do mojego mieszkanka. Nie mogę się doczekać.

7 maja 2021

a macie może donice - w sensie stojaki, do tych oplątw?albo takie słoiki, fajnie to wygląda

14 lipca 2021

Typowych donic dla oplątw niestety nie mamy.

2 lipca 2023

Czy to prawda że oplątwa niebieskawa kwitnie raz na życie. Nie można jakoś doprowadzić do kolejnego kwitnięcia?

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium