Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
Chmura tagów
Ogród w słoiku - pomysł na ciekawą dekorację 3
Ogród w słoiku - pomysł na ciekawą dekorację

Ogród w słoiku

Ogród w szkle jest niezwykle interesującym elementem wystroju. W szczelnie zamkniętym słoiku rozwija się zupełnie niezależny od nas, samodzielny i samowystarczalny ekosystem. Zachodzące w nim procesy możemy codziennie obserwować, na przykład podczas porannej kawy czy wieczornego wypoczynku. Jest to bardzo ciekawa lekcja przyrody dla nas i naszych dzieci. Z pewnością ogrody w szkle staną się również unikatową dekoracją naszego mieszkania. Łatwe w wykonaniu i mało pracochłonne, będą doskonałym pomysłem na własnoręcznie wykonany prezent.

Ogrody w szkle to doskonała propozycja dla tych, którzy nie mają ogrodu, dla tych, którzy szukają ciekawej dekoracji mieszkania, i dla tych, którzy kochają otaczać się zielenią. W ostatnim czasie kwiaty doniczkowe znowu stały się modne, a dodatkowo zaczęliśmy doceniać ich znaczenie w naszym otoczeniu. Ogrody w słoju również pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

ogrody w słoikach

Niesamowity ogród w szklanym słoiku.

Ta forma dekoracji roślinnej sprawdzi się również podczas zabaw z dzieckiem, założenie ogrodu w słoju jest banalnie proste, więc możemy potraktować to jako doskonałą zabawę i edukację.

Jaka jest idea ogrodów w szkle?

Tworzymy niezależny ekosystem, który bez problemu funkcjonuje w zamkniętym słoju.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację roślin doniczkowych. Ogród w słoiku nie wymaga podlewania ani pielęgnacji - jest niezależny, samoregulujący. Dzięki niemu osoby zapracowane, czy zapominalskie nie muszą rezygnować z obecności w mieszkaniu czy biurze pięknych, zielonych roślin.

ogród w słoiku

Ogród w szkle

Ogród w słoiku - co nam będzie potrzebne?

Ogród w słoiku jest bardzo prosty w założeniu i nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy sprzętów. Co będzie potrzebne?

  • szklane naczynie, o pojemności 1 litra lub większe. Może to być słoik lub butelka. Ważne, aby było możliwe umieszczenie we wnętrzu naczynia roślin i podłoża. Jeżeli planujemy pracować w szklanej butli, potrzebować będziemy również szczypce lub inne sprzęty, którymi umieścimy rośliny w środku - może to być nawet łyżka doklejona do patyka, albo patyczek. Nie ma ograniczeń.
  • podłoże - możemy zastosować podłoże uniwersalne do kwiatów, ale sprawdzi się również każdy inny rodzaj podłoża. Ważne, abyśmy byli pewni, że jest wolne od chorób czy grzybów, które mogą splądrować naszą uprawę w szkle.
  • żwirek lub piasek - który będzie stanowił warstwę drenażu w słoiku. Na jego dnie bowiem będzie zbierała się woda, dlatego, aby ochronić korzenie roślin przed nadmiernym zamakaniem, musimy ułożyć drenaż. Często zaleca się wypranie kamyków w piekarniku w najwyższej temperaturze, aby zniszczyć szkodliwe bakterie, czy inne, niepożądane elementy. Dobrze sprawdza się żwir czy piasek, służący do wyposażenia akwariów, ale nie jest to restrykcyjny wymóg.
  • aktywowany węgiel drzewny - który odpowiada za regulację wodną w szczelnie zamkniętym słoiku. Węgiel drzewny możemy kupić w aptece lub niektórych drogeriach, lub sklepie zoologicznym -stanowi on wyposażenie akwariów. Węgiel drzewny powoduje, że wprowadzone rośliny nie będą gnić w szczelnym słoiku. Jest to niezbędny element, konieczny do prawidłowego funkcjonowania naszego ogrodu w słoiku.
  • roślinność - doskonale sprawdzą się tu gatunki wolno rosnące - chcemy przecież założyć ogród na wiele lat, który nie będzie wymagał pielęgnacji. Zbyt szybko rozwijające się rośliny będą zagłuszać inne, mogą wymagać przycinania, jak również będą psuć naszą kompozycję. Do uprawy w słoju polecamy: mchy, paprocie, storczyki miniaturowe, bluszcz pospolity, trzykrotka, wszelkie sukulenty, peperomia, skrzydłokwiat, fitonia, rosiczka, muchołówka oraz gasteria czy haworcja.
  • drobne elementy do dekoracji - mogą być kamyki, patyczki, gałązki, kora, ale również małe figurki - jeżeli chcemy pokusić się o bardziej artystyczny czy zabawny efekt,
  • woda.

ogród z pieskiem w słoiku

Zabawna dekoracja ogrodu w szkle

Ogród w słoiku - krok po kroku

  1. Musimy rozpocząć od przygotowania i oczyszczenia wszystkich elementów. Słoik dokładnie wyparzamy, suszymy. Prażymy kamyki i podłoże - jeżeli nie jesteśmy pewni ich ‘czystości’.
  2. Na dnie słoika wsypujemy pierwsza warstwę - będzie to żwir, lub piasek, który stanowi drenaż. Warstwa powinna mieć grubość kilku centymetrów (około 5 cm).
  3. Następnie wsypujemy węgiel drzewny aktywowany.
  4. Kolejno wsypujemy podłoże, jego grubość powinna wynosić od 5 do 10 cm.
  5. W podłożu wykonujemy otwory na rośliny, które delikatnie w nich umieszczamy. Uważamy aby nie ubrudzić ścianek naczynia, ponieważ jego czyszczenie może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy jest to wąskie naczynie. Ziemię wokół roślin dokładnie dociskamy palcami albo łyżeczką.
  6. Wokół roślin układamy - kamyki, korę lub sadzimy mech, który wypełni szczeliny. Tworzymy dekoracyjne elementy naszego ogrodu w szkle.
  7. Podlewamy nasadzenia w słoiku - najlepiej za pomocą pipety, równomiernie. Wlewamy około 10 -15 ml wody.
  8. Słoik szczelnie zamykamy i ustawiamy w miejscu jasnym, ale bez bezpośredniego słońca, które może uszkodzić rośliny.

ogród w małym słoiku

Ogród w szkle z ozdobnymi figurkami

ogród w słoiku

Dekoracja w szkle

Po kilku dniach od zamknięcia słoika, na jego ściankach powinna zacząć skraplać się woda, pojawi się para wodna. Jeżeli do 14 dni nic się nie pojawi, dolewamy wodę - około 2 ml. Czekamy kilka dni, jeżeli dalej nie widać pary wodnej, powtarzamy dolewanie wody.

Jeżeli natomiast para wodna pojawia się bardzo obficie, wystarczy przewietrzyć słoik - otworzyć do na kilka godzin. To powinno pomóc.

Ogród w słoiku może mieć różny charakter czy wygląd - wszystko zależy od naszej pomysłowości. Taka dekoracja sprawdzi się w każdej przestrzeni - w salonie, biurze czy nawet łazience. Jest to sposób na unikatową aranżację naszego otoczenia za pomocą roślin. Zachęcamy do samodzielnego eksperymentowania z tą ciekawą propozycją.

Przeczytaj także o tym - Jak założyć ogród krok po kroku?

Komentarze do wpisu (3)

9 lutego 2018

Szczerze, to aż żal było wyrzucać piękne słoiki - a teraz już wiadomo co z nimi zrobić ;)

18 marca 2018

A czy można zrobić taki ogródek bez zamykania pojemnika? (Mam stare nieużywane akwarium.)

20 marca 2018

Tak, z powodzeniem można wykonać też taki mini ogród w akwarium. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiednich roślin o płytkim systemie korzeniowym oraz odpowiednim drenażu.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium