Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Chmura tagów
Ogród w czerwieniach i bordo 3
Ogród w czerwieniach i bordo

Ogród w czerwieniach i bordo - czyli dwóch przyjemnych, ciepłych kolorach. Najważniejsze, stosując odcienie tych barw, to zachować umiar. Są to kolory intensywne, których występowanie w zbyt dużej ilości może przytłaczać,dlatego warto dobrze zaplanować pojawianie się tych kolorów w ogrodzie. Jeżeli jesteśmy miłośnikami tych ciepłych barw, możemy mieć je zarówno w kolorze liści, pędów, pąków czy kwiatów, oraz oczywiście owoców. Dzięki takiemu miksowaniu, osiągniemy różnorodność, i ciekawy efekt wizualny, na jakim z pewnością nam zależy.

Kilka słów o czerwieniach i bordo…

Są to kolory zazwyczaj występujące w ciepłych odcieniach. Musimy pamiętać, że taka kolorystyka wizualnie delikatnie zmniejsza wnętrze ogrodowe, dlatego w małych przestrzeniach nie jest specjalnie polecana jako kolor dominujący.

Czerwień także nie pasuje do każdego ogrodowego stylu, ostrożnie należy stosować ją w ogrodach naturalistycznych czy wiejskich, gdyż takie gatunki, które mają intensywny czerwony czy różowy kolor liści nie wyglądają naturalnie. Ich stosowanie musi być bardzo przemyślane.

ogród w czerwieni

Tak intensywne kolory nie muszą występować w dużych ilościach, aby zostały zauważone. Ich stosowanie powinno być przemyślane, i ostrożne.

Czerwień uważana jest za najintensywniejsza barwę, która symbolizuje życie i emocje. Barwa czerwona kojarzy nam się przede wszystkim z miłością - ten kolor stał się niejako jej herbem. Czerwień pobudza do działania, wpływają na ludzi przebywających w przestrzeniach, gdzie się pojawia. Dlatego warto stosować czerwienie w przestrzeniach aktywnego wypoczynku, czy strefach reprezentacyjnych - tu przyciągnie wzrok, sprawi, że przestrzeń nabiera dynamicznego wydźwięku. W strefie wypoczynku powinniśmy raczej go unikać.

Podobnie jak kolor czerwony, bordo i jego odcienie, ma także wydźwięk emocjonalny. Różowy kolor kojarzy nam się z romantyzmem, ze spacerami we dwoje, miłością. Jest to barwa mocna i ciepła i najczęściej stanowi kobiecy odcień.

Kilka słów o osobach które lubią te kolory- słyną one z wewnętrznej siły i pewności siebie.

Sądzimy więc, że nie będą miały problemu, aby wprowadzić swój plan w życie - i urządzą ogród w odcieniach czerwieni i bordowego.

ogród z czerwonym parasolem

Kilka elementów jak parasol, poduchy, kwiaty w donicach czy drzewo w oddali - zlokalizowane jednej tonacji kolorystycznej, jasno wyznaczają dominujący kolor.

Rośliny w czerwieni i bordo

Rośliny w czerwieni i bordo, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, możemy spotkać bardzo często w szkółkach. Barwy te pojawiają się najczęściej w kolorze kwiatów czy owoców, ale znajdziemy także rośliny o liściach czy pędach w odcieniach czerwieni. Liście mogą być zabarwione na wybrany kolor jesienią, ale również całorocznie lub tylko wiosną. Mogą Państwo nawet wykorzystać drzewa iglaste,których młode przyrosty mają piękny, malinowy kolor.

Aby roślina wybarwiła się na kolor czerwony czy bordowy, należy znaleźć dla niej stanowisko słoneczne lub przynajmniej półcieniste. Promieniowanie słoneczne jest niezbędne, aby w liściach czy pędach wykształcił się barwnik, odpowiedziany za nadanie roślinom takiego wyglądu. Warto również wiedzieć, że zwrot ‘Purpurea’ w nazwie rośliny oznacza kolor bordowy Przedstawiamy naszych kandydatów poniżej.

czerwony kwiat jabłoni

Czerwone kwiaty jabłoni.

Drzewa w kolorze czerwieni i bordo …

 • ambrowiec balsamiczny - znany jako amerykański, nazywany jest królem jesieni, a wszystko zawdzięcza niezwykle intensywnej kolorystyce jesiennej jego liści. Ambrowiec ma liście podobne do klonu, mocno klapowane. Liście przebarwiają się na bardzo mocny czerwony kolor, ma się wrażenie że drzewo płonie. Drzewa w młodej formie mają kształt kulisty korony, z wiekiem osiągają postać stożkową. W naszym kraju drzewo dorasta do 25 metrów - w naturalnym siedlisku nawet dwa razy tyle.
 • brzoza brodawkowata Purpurea - to niższe drzewo, osiągające wysokość 15 metrów. Charakteryzuje się purpurowym wybarwieniem liści i kory, które poza tym nie odbiegają od wyglądu innych brzóz.
 • buk pospolity Purpurea - występuje w wielu formach, buki to wysokie drzewa, ale ta odmiana może mieć postać płaczącą lub być kształtowana jako żywopłot czy szpaler. Buk ten ma bordowe liście.
 • jabłoń purpurowa - jest malowniczym drzewem, które bardzo obficie kwitnie, w zależności od odmiany na kolor karminowy, malinowy, czerwony czy róż. Dodatkowo młode liście mogą mieć kolor bordowy lub bordo zielony, a jesienią zdobią ją owoce, drobne, kuliste, czerwone jabłuszka.
 • modrzew europejski - to iglaste drzewo, którego młode szyszki mają kolor czerwono - różowy, wygląda bardzo malowniczo w połączeniu z jasno - zielonym, soczystym kolorem młodych igieł.
 • świerk Roseospica - zwarte, iglaste drzewo, którego wiosenne przyrosty mają kolor czerwony,wiosną końcówki gałązek stanowią bardzo atrakcyjny akcent, efekt utrzymuje się nawet miesiąc.

czerwony klon przed domem

Widok czerwonego klonu.

perukowiec

Bordowe liście perukowca.

Krzewy w kolorze czerwieni i bordo …

 • dereń biały - to rozległy krzew, który posiada korę w kolorze czerwonym, jest to krzew liściasty, dzięki czemu dereń stanowi dekorację ogrodu zimowa porą, gdy jeog liścui opadają, kwitnie na biało, ma białe owoce i sztywne, skórzaste liście.
 • pęcherznica kalinolistna Diabolo - to odmiana bordowa, o mocnym odcieniu, wymaga stanowisk słonecznych. Liście klapowane, w kształcie podobne do kaliny, drone. Krzew ten kwitnie na biało.
 • perukowiec podolski Royal Purple - jest odmiana o bordowych liściach, których intensywność zabarwienia jest bardzo mocna. Perukowiec kwitnie latem na biało, a kwiatostany mają ciekawą formę puchu.
 • głóg jednoszyjkowy/dwuszyjkowy - jest krzewem kwitnącym na biało lub różowo, a jego ozdobę stanowią owocew kolorze czerwonym,które długo pozostają na krzewie, bardzo malowniczo wyglądają zimą. Liście opadają bez przebarwienia lub w kolorze żółtym.

przed domem

Rośliny o intensywnym zabarwieniu stanowią mocny akcent dekoracyjny.

rododendron

Metrosideros excelsa czyli metrosideros wyniosły, to wieczniezielone drzewo o czerwonych kwiatach, jest gatunkiem endemicznym dla Nowej Zelandii. Nas zachycił!

perukowiec

Berberysy o bordowych liściach.

Rośliny bylinowe w kolorze czerwieni i bordo …

 • żurawki - to niskie byliny, o ozdobnych liściach w różnych kolorach. Bardzo dużo z nich przyjmuje kolory czerwone, bordowe na liściach lub kwitnie na czerwono. Dodatkowo liście mogą być karbowane, fazowane, pomarszczone, błyszczące, szorstkie, małe czy duże. Wybór jest ogromny.
 • rozchodniki - to odmiany bardzo dobrze znane ze swojej wytrzymałości, skórzaste liście występują w wielu odcieniach liści - jak zieleń, ale także bordowego jak Purple Emperor,kwiaty przyjmują kolory czerwone, jak Fire Autumn, lub białe, różowe.
 • trawa ozdobna Red Baron - która jesienią tworzy płonące, czerwone kępy, stanowiące bardzo malownicze obrazy,
 • krwawnik ozdobny - osporny na suszę i słabą ziemię, może kwitnąć na bordowe, czerwono i wiele innych kolorów, w zależności od odmiany.

żurawki i bratki

Czerwone liście żurawek i bratki.

Bordowe żurawki

Bordowe żurawki.

Siła dodatków

W jaki sposób możemy jeszcze przemycić nasz ulubiony kolor do ogrodu? Propozycji jest mnóstwo…

meble ogrodowe z czerwonej wikliny

Kolor czerwony możemy przemycić w meblach.

Możemy zdecydować się na barwne donice ogrodowe, lub nasadzenia z roślin jednorocznych w naszych kolorach.

Kolor bordowy lub czerwony możemy nadać drewnianej architekturze ogrodowej, wybrać dodatki w tym kolorze - poduchy na ławkę, świece.

W odcieniu bordowego dostępne są atrakcyjne kamienie dekoracyjne, nawierzchnie …

Wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni, więc zachęcamy, do kreowania wnętrza ogrodowego w swoim kolorze.

Poznaj także ogród w kolorze brązowym! Więcej na ten temat tutaj - Kobiety lubią brąz - ogród w kolorze mlecznej czekolady.

Komentarze do wpisu (3)

5 maja 2020

Metrosideros excelsa, nie jest rorodendronem.

6 października 2020

Dziękujemy za uważne czytanie, człowiek uczy się całe życie :)

13 stycznia 2021

bardzo mi sie podoba dziekuje

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium