Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Ogród dla zapracowanych - kilka słów wstępu 0
Ogród dla zapracowanych - kilka słów wstępu

Ogród przydomowy, działkowy powinien stanowić dla nas miejsce, które przywodzi na myśl tylko pozytywne emocje : relaks, wypoczynek, atrakcyjne otoczenie, ładne zapachy. Często jednak, pragnąc takiego ogrodu, nie zdajemy sobie sprawy, ile pracy będzie od nas wymagał. Zaczynają się nerwy, zmęczenie obowiązkami i natłokiem pracy. Trudno nam pogodzić wszystkie obowiązki zawodowe, rodzinne i jeszcze ogrodowe. Niestety nie zawsze mamy czas regularną pielęgnację i ogród zaczyna wyglądać brzydko, słabo rośnie, choruje. Zakładając ogród, chcieliśmy stworzyć nasz azyl, a tym czasem stał się naszym zmartwieniem.

Ogród w stylu wiejskim

Jak uniknąć takich problemów? w jaki sposób stworzyć ogród dla zapracowanych? samoobsługowy, który nie wymaga zbyt wiele uwagi i pielęgnacji, a mimo to wygląda atrakcyjnie? W poniższym artykule radzimy jak w kilku prostych krokach stworzyć właśnie takie miejsce.

Ogród dla zapracowanych - krok po kroku:

  1. zrezygnuj z trawnika - jak to? - pomyśli większość z Państwa… ogród bez trawnika? jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele pracy wymaga trawnik, aby wyglądał naprawdę atrakcyjnie. Regularne koszenie, przynajmniej raz w tygodniu, nawożenie, aeracja, wertykulacja, piaskowanie, dosiewanie i wiele innych zabiegów to pożeracze czasu i energii. Trawnik możemy z powodzeniem zastąpić inną, mało wymagającą nawierzchnią - jak żwir, kostka brukowa. Istnieje wiele ogrodów, w których zastosowana takie rozwiązania - nie ma tam trawników lub ich powierzchnia jest znacznie ograniczona, a wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Dobrym przykładem mogą być ogrody japońskie - gdzie zamiast trawy stosujemy nawierzchnię żwirową. Więcej o tym tutaj - Czym zastąpić wymagający trawnik? Ogród dla zapracowanych.

    ogród przydomowy w stylu japońskim bez trawnika

  2. ściółkujemy - czyli wykładamy rabaty agrowłókniną i materiałem ściółkującym, stosujemy: korę, szyszki, mulcz, żwir. Co daje nam ściółkowanie rabat?

    Zastosowanie ściółki ma wiele zalet:

    • ogranicza rozwój chwastów (czyli nie tracimy czasu na pielenie)
    • zatrzymuje wilgoć (czyli możemy rzadziej podlewać)
    • chroni przed przemarzaniem (mamy gotową osłonę na zimę)
    • wpływa na pH ziemi - kora - zakwasza, żwir - alkalizuje (nie musimy stosować dodatkowych środków, wpływających na pH)
    • pełni funkcję dekoracyjną.
    • ściółkę dobieramy do charakteru ogrodu.
  3. system nawadniania - jest to inwestycja, która pozwoli nam ograniczyć czas potrzebny na podlewanie a dodatkowo, możemy wykorzystać wodę z opadów - czyli jesteśmy EKO. System nawadniania jest to sieci węży i zraszaczy, rozmieszczonych po całym ogrodzie. System uruchamiamy jednym kliknięciem. Dodatkowo mamy możliwość zaprogramowania go tak, aby włączał się automatycznie sam, o wyznaczonej porze. Dzięki temu - po pierwsze nie musimy nawet pamiętać o podlewaniu, po drugie system zrobi to za nas. Na rynku mamy możliwość zakupienia również donic z systemem nawadniania, które również zdecydowanie ułatwią nam życie.

    nawadnianie trawnika w ogrodzie przydomowym

  4. rośliny - jest to zdecydowanie jeden z ważniejszych elementów, który wpływa na pracochłonność naszego ogrodu. Jeżeli chcemy, aby rośliny były samowystarczalne i nie wymagały naszej uwagi to musimy wybierać
    • byliny - czyli rośliny wieloletnie, które posadzone raz, będą powtarzały swoją obecność każdego roku, dobierając odpowiednie gatunki, stworzymy miejsce atrakcyjne cały sezon, bez konieczności ciągłego dosadzania roślin jednorocznych. Więcej o bylinach przeczytasz tutaj - Bierzemy pod lupę rabaty bylinowe.
    • okazy odporne i niechorujące - są pewne gatunki, które słyną ze swojej delikatności - magnolie, rododendrony, róże, bukszpany. Wymagają okrywania na zimę, kontroli pod względem szkodników, oprysków. Unikamy takich gatunków, wybierając sprawdzone odmiany!
    • gatunki samodzielnie się kształtujące - wybieramy gatunki, które same osiągają kształt, jakiego oczekujemy. Nie musimy ich strzyc, ciąć, podcinać, kontrolować. Żywopłoty np. z tuj, które same rosną i zagęszczają się, kuliste klony, które nie wymagają cięcia, stawiamy na naturalność!
    • dobieramy gatunki do panujących warunków - dzięki temu rośliny zdrowo rosną, nie wymagając dodatkowej pielęgnacji. Nie stosujemy roślin, które mogą przemarzać lub mają szczególne wymagania siedliskowe. Jeżeli ogród jest słoneczny, stawiamy na rośliny odporne na upały i suszę, gdy panuje cień,, wybieramy cieniolubne. Ta prosta rada sprawi, że rośliny będą pozostawać na swoich stanowiskach przez wiele lat, tworząc atrakcyjną dekorację i nie wymagając corocznej wymiany.

ogród zimowy

Wielu z nas rezygnuje z uprawy ogrodu, ponieważ trudno jest pogodzić obowiązki zawodowe, rodzinne i zajęcia w ogrodzie. Dzięki zastosowaniu kilku prostych wskazówek, przedstawionych w tym artykule, Państwa ogród stanie się samowystarczalny a jedyne czego będzie od Państwa wymagał, to duuuużo czasu na relaks w nim!

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium