Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Naturalny ogród w mieście - czy to możliwe? 0
Naturalny ogród w mieście - czy to możliwe?

Naturalny ogród w mieście

Naturalny ogród w mieście wydaje się zadaniem niemożliwym do wypełnienia. Przyznajemy, wykonanie takiego ogrodu, może być trudne, ale z pewnością jest możliwe, a efekt końcowy bardzo satysfakcjonujący. Trudno jest wyobrazić sobie naturalne założenie na skrawku podwórka przy domu szeregowym, czy terenie, którego przestrzeń jest ograniczona, jednak dobre planowanie i wykorzystanie sprawdzonych sztuczek, odkrytych już przez prekursorów tej trudnej sztuki, gwarantuje sukces.

dziewczynka z pieskiem w ogrodzie

Dziki, miejski ogród jest trudnym wyzwaniem - ale z pewnością miejsce w nim znajdzie każdy domownik.

Miasto - ogród

Czym będzie różnił się ogród naturalny od popularnego obecnie, nowoczesnego miejskiego stylu?

Przede wszystkim założenie takie będzie stawiało na różnorodność- w tym także bioróżnorodność. Miejsce naturalnego miejskiego ogrodu ma stać się przyjazne dla każdego organizmu żywego, który znajdzie tu swoje miejsce. Oznacza to, że nasz ogród musi łączyć elementy, które staną się atrakcyjne dla owadów, płazów, gadów i ptaków, oraz małych ssaków. Jeżeli uda nam się stworzyć takie miejsce, nasz ogród stanie się nie tylko ciekawy dla naszych małych przyjaciół, ale również będzie miejscem inspirującym i ciekawym dla otoczenia. W jaki sposób stworzyć atrakcyjne miejsca dla przedstawicieli każdej z tych grup? Nie musimy dysponować obszernymi przestrzeniami, aby nam się to udało.

drewniana ławka w ogrodzie

Bujna ogrodowa zieleń - doskonała do wypoczynku.

Dla żab czy ważek wystarczy stworzyć małe oczko wodne, dosłownie może mieć rozmiar małej kałuży, ważne, aby woda w nim nie była chlorowana. Możemy wykorzystać do tego starą wannę czy misę - co wpisze się w kolejne założenie ogrodu przyjaznego naturze - recykling.

żaba na kamieniu w oczku wodnym

Żaba w oczku wodnym.

W drewnie kominkowym czy celowo ułożonej hałdzie gałęzi - na przykład brzozowych - mogą chować się myszy, czy inne małe owady. Często zwolennicy naturalnego stylu uważają, że siedliskiem życia w ogrodzie może być nawet spróchniałe drewno. W stosie polan o kominka lub innym spróchniałym drewnie często schronienie znajdują chrząszcze, larwy, wije - oraz pojawiają się myszy, żaby i inne zwierzęta, które się tym żywią. W jaki sposób wprowadzić drewno do ogrodu? To bardzo proste. Drewniane obrzeże, płotek, czy sterta gałęzi - będą wyglądać naturalnie i sprzyjać bio-różnorodności.

ptak na drzewie

Ptasi przyjaciel.

Na ciepłej, nagrzanej, kamiennej powierzchni z przyjemnością będą wygrzewać się jaszczurki, a ptaki do odwiedzin naszego ogrodu zachęcą ustawione dla nich w upalne dni poidełka - lub oczko, a także owocujące rośliny.

Zróżnicowanie nawierzchni również sprzyja pojawianiu się różnorodnych dzikich przyjaciół w naszym ogrodzie. Nawierzchnia trawiasta, kamienna, piaszczysta, czy woda stanie się siedliskiem dla owadów, ptaków, gadów.

Aby w ogrodzie było więcej zieleni, warto zastanowić się nad wykorzystaniem dachu składziku lub garażu i stworzeniem tam zielonego dachu, lub zaaranżowane ściany pomieszczenia gospodarczego lub naszego domu - jako zielonej ściany. Będzie to dodatkowa, biologicznie czynna przestrzeń.

Naturalny ogród miejski powinien być ekologiczny - nie ma w nim miejsca na szkodliwe środki chemiczne, sztuczne nawozy czy opryski. Starajmy się wykorzystywać znane od pokoleń naturalne sposoby na radzenie sobie z opanowaniem ogrodu. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto zostawić naturze pewną swobodę.

Warto jest wykorzystywać materiały pochodzące z recyklingu. Każdy potrafi zrobić coś z niczego. Ważne jest także kompostowanie - dzięki czemu uzyskamy bogate podłoże, oraz wykorzystamy organiczne resztki.

motyl i trzmiel na jeżówce

Jeżówki przyciągają motyle i inne owady.

wiewiórka przy poidle z gumową żabką

Do poidła dla ptaków zaglądają także inni goście - wiewiórka.

poidło dla ptaków

Poidło dla ptaków.

Rośliny w naturalnej, miejskiej enklawie powinny być tak dobrane, aby służyły i nam i dzikim owadom oraz zwierzętom. Doskonałym pomysłem będą miododajne kwiaty, owocujące krzewy i drzewa, jak również żywopłoty - które zwiększą zieloną przestrzeń, miejsce potencjalnego osiedlania się ptaków. Roślinność powinna być dobrana do otoczenia - wtedy będzie zdrowo rosła i nie sprawi nam problemów.

Idealna dla ptaków okaże się ozdobna jabłoń, która również nam gwarantuje doznań estetycznych. Zimą warto pamiętać także o dokarmianiu skrzydlatych przyjaciół - którzy powrócą do nas wiosną, uprzyjemniać nam relaks swoim śpiewem.

niebieska budka dla ptaków

Domek dla ptaków.

domek dla owadów

Jeżeli chcemy przyciągnąć do ogrodu owady - możemy zaplanować też domki dla nich.

ściana z kamieni z kwiatami

Siedliskiem dla owadów może być także kamienny murek.

Dla kogo będzie odpowiedni miejski ogród naturalny?

Z pewnością osoby, które cenią sobie nowoczesny styl, ład i porządek nie będą fanami naturalnych założeń. Miejsca o charakterze naturalnym są swobodne, często wyglądają na przypadkowe. Właścicielom naturalnych ogrodów nie przeszkadzając chwasty ani ‘robaki’. Wszystko ma tu swoje miejsce.

Cechy naturalnego ogrodu miejskiego:

  • mały, ale zróżnicowany obszar, atrakcyjny dla dzikich stworzeń,
  • korzystanie z wody deszczowej,
  • ograniczenie stosowania środków chemicznych,
  • wykorzystywanie materiałów z recyklingu,
  • sadzenie roślin miododajnych,
  • kompostowanie,
  • zielone dachy - o których już pisaliśmy TUTAJ : ogrodolandia.pl/zielony-dach-ekstentywny

Tworzywa w ogrodzie naturalnym

Tworzywa w ogrodzie naturalnym oczywiście powinny być jak najbardziej przyjazne. Bardzo chętnie wykorzystywane są tworzywa z recyklingu - doskonałym materiałem są - przeżywają obecnie swoją chwilę palety i skrzynki - które są źródłem naturalnego drewna. Z drewna i palet możemy zbudować meble drewniane, nawierzchnie, taras, kompostownik, donice.

stary rower przerobiony na ozdobę ogrodową

Dekoracja z roweru, płot z drewna z recyklingu.

taczka z zasadzonymi roślinami

Dekoracja z taczki.

stara balia i wiadro przerobione na donice z roślinami i kwiatami

Dekoracje ze starej wanny i kotła.

Cegły z rozbiórki czy polne kamienie będą stanowić ciekawe urozmaicenie, jak również doskonale wpisują się w założenie naturalnego ogrodu.

Naturalny ogród w mieście jest trudnym wyzwaniem - ale bardzo potrzebnym. Miasta stają się coraz bardziej opustoszały przestrzeniami - zwierzęta, owady i inni dzicy przyjaciele coraz trudniej odnajdują się w mieście. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z tych zagrożeń i szukali sposobu, aby im zapobiegać. Ogrody naturalne łączą korzyści dla otoczenia, ale również dla nas.

Przeczytaj także nasz wpis o zielonym mieście! Znajdziesz go tutaj - Masdar City - zielone miasto przyszłości na pustyni.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium