Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Najmodniejsze byliny sezonu 2021! 2
Najmodniejsze byliny sezonu 2021!

Byliny - modne rabaty bylinowe

Byliny to wieloletnie gatunki roślin, które będą rosły w naszym ogrodzie przez wiele lat. Raz posadzone, każdej wiosny pojawią się ponownie. Rabaty skomponowane z bylin upowszechniły się dzięki zamiłowaniu do nich wybitnych projektantów, jak Gertrude Jekyll, twórczyni charakterystycznych barwnych kompozycji bylinowych, czy Piete Oudolf, który tworzy czarujące rabaty bylinowe, naśladujące naturalne siedliska.

Rabaty bylinowe sprawdzą się w każdym ogrodzie. Byliny mają wiele zalet, między innymi:

  • są mniej wymagające niż gatunki jednoroczne,
  • założenie rabaty bylinowej to jednorazowy koszt zakupu roślin,
  • byliny są atrakcyjne cały rok, również zimą,
  • są bardzo atrakcyjne, a bogaty wybór pozwala stworzyć rabaty na każdym stanowisku,

Moda na rabaty bylinowe upowszechniła obecność w naszych ogrodach takich roślin jak hosty, jeżówki, szałwie, trawy ozdobne. Obecnie do grupy znanych i cenionych bylin dołączyła kolejna znamienita trójka - to pluskwica gałęziasta, żeleźniak bulwiasty i świerzbnica macedońska.

Pluskwica gałęziasta - białe świeczki rozjaśnią cieniste zakątki

Pluskwica gałęziasta, zwana również świecznicą, to bylina idealna do miejsc cienistych i półcienistych. Jest to gatunek bardzo ozdobny, i miododajny. Dekoracją rośliny są kwiaty i liście. Pluskwica osiąga wysokość 200 cm. Z gęstej kępy mocno klapowanych liści, wyrastają długie, lekko odchylone pod ciężarem kwiatów łodygi. Kwiatostany mają postać wąskich stożków, zbudowanych z drobnych, pachnących, białych kwiatuszków. W cienistych miejscach wyglądają jak białe płomyki, które rozjaśniają te pozbawione słońca zakątki.

Pluskwica kwitnie pod koniec lata, do października. Wymaga gleby lekko wilgotnej, najlepiej żyznej. Jest mrozoodporna i nie choruje. Dobrze znosi konkurencję korzeniową, dlatego możemy sadzić ją pod okapami drzew. Ładnie prezentuje się w ogrodach naturalistycznych, parkowych. Z powodzeniem połączymy ją z hostami, tawułkami, barwnikiem.

Ciekawostką jest pluskwica odmiana Purpurea, której liście i łodygi przybierają piękny bordowy kolor. Ten odcień kontrastuje z białymi kwiatami, czyniąc z pluskwicy mocny akcent dekoracyjny na rabacie.

pluskiwca

pluskiwca

pluskiwca a na niej motyl

Pluskwica ma kwiatostany w formie stożków, kwiaty są białe, pachnące, miododajne.

pluskiwca i jej liście

pluskiwca i jej kwiaty

Ciekawostką jest pluskwica w odmianie purpurowej, która ma barwne łodygi i liście.

Żeleźniak bulwiasty

Żeleźniak bulwiasty to oryginalna, wciąż jeszcze rzadko spotykana bylina, która łączy piękny wygląd, z minimalnymi wymaganiami.

Żeleźniak dorasta do 150 cm wysokości. Tworzy sztywne łodygi, na których warstwowo, w okółkach, zebrane są fioletowo-różowe kwiatuszki. Łodygi mają kolor bordowo-czarny, dzięki czemu stanowią piękne tło dla kwiatów. Jest to roślina miododajna.

Liście zielone, ząbkowane, są sezonowe, natomiast kwiaty po przekwitnięciu, tworzą równie atrakcyjny widok, ponieważ pozostające na roślinie nasiona, zdobią ją jesienią i zimą.

Żeleźniak to roślina idealna na każde stanowisko i glebę - nie jest wymagająca, poradzi sobie na glebie piaszczystej i gliniastej, zarówno w pełnym słońcu, jak też na stanowisku półcienistym.

kwiaty żelezniaka

kwiaty żelezniaka

Żeleźniak bulwiasty ma piękne fioletowe kwiaty, ale możemy spotkać również kwiaty żółte, u innych gatunków.

żelezniak jesienią

żelezniak zimą

Żeleźniak prezentuje się zimą bardzo ciekawie, zaskakuje, kiedy spod śniegu wyglądają jego brązowe główki.

Żeleźniak bulwiasty możemy połączyć z roślinami takimi jak trawy, liliowce, szałwie, jeżówki. To gatunek idealny również do kompozycji florystycznych, czy też na suszone dekoracje.

Świerzbnica macedońska

Świerzbnica macedońska to gatunek rośliny, która zaskakuje nas latem. Kiedy większość roślin przekwita, ona wciąż rozwija się w pełni. Świerzbnica tworzy mocny akcent kolorystyczny, dzięki swoim bordowo-różowym kwiatem. Zebrane na wyniesionych, giętkich łodygach, drobne kwiatuszki kołyszą się na wietrze, wprowadzając do ogrodu ruch, dynamikę i kolor.

Kwiaty są półpełne, bardzo liczne, pojawiają się już w czerwcu, ale kwitną aż do końca lata. Kwiaty są również miododajne, a czas kwitnienia pojedynczego kwiatka to nawet 2 tygodnie. W tym czasie roślina wciąż zawiązuje nowe pączki, dzięki czemu kwitnie nieustannie.

Liście świerzbnicy tworzą niską rozetę, pojedyncze listki są wydłużone i przypominają nieco liście szczawiu.

Kiedy jesienią zamiera, nie traci uroku, gdyż zaschnięte kwiatostany pozostają jeszcze długo na łodygach.

Roślina może przemarzać, zwłaszcza na stanowiskach wietrznych, lub w czasie bezśnieżnej zimy, ale to nie problem, bo licznie rozsiewa się w ogrodzie.

Świerzbnica macedońska wymaga dobrze zdrenowanych gleb, najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym.

Z ciekawostek warto wspomnieć, czemu zawdzięcza swoją nazwę- a mianowicie, sokiem z łodygi świerzbnicy, dawniej leczono świerzb.

Pięknie komponuje się z takimi bylinami jak jeżówki, trawy ozdobne, rozchodniki, a także niższe żurawki. Największe wrażenie robi, kiedy posadzimy ją w licznych grupach. Wtedy jej kwiaty są widoczne z daleka jak różowa chmura nad rabatą.

Świerzbnica macedońska

Pojedyncze kwiaty świerzbnicy zachwycają kolorem, kształtem, delikatnością.

Świerzbnica macedońska na łące

Świerzbnica macedońska ma piękne, półokrągłe kwiaty, które tworzą ażurowe obłoczki nad rabatą. Dlatego dobrze sadzić ją w dużych grupach.

Jak zakładać rabaty bylinowe?

Komponując ze sobą byliny, musimy pamiętać o tym, aby na jedną kompozycję wybierać gatunki o podobnych wymaganiach. Na jednym stanowisku powinny rosnąć gatunki o zbliżonych potrzebach - te które wymagają nawożenia razem, mniej wymagające gdzie indziej. Podobnie musimy dopasować gatunki do odczynu podłoża, oraz warunków siedliskowych - nasłonecznienia itp.

Aby rabata była dekoracyjna cały sezon, łączmy ze sobą gatunki, które kwitną o różnych porach roku. Takie połączenie zapewnia sezonową dekoracyjność rabaty. Nasze nasadzenia mogą zachwycać cały rok. Wystarczy połączyć ze sobą odpowiednie gatunki bylin.

Dobrze jest mieć pomysł na rabatę - jakiś motyw przewodni, może to być kolor kwiatów, np. biały, odcienie niebieskiego, czy też kontrastowe połączenie czerwieni i żółtego.

Przed sadzeniem roślin koniecznie trzeba dobrze przygotować podłoże - zasilić, usunąć chwasty. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie uprawy gleby pod rabatę już we wcześniejszym sezonie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji rabaty bylinowej, zajrzyj do naszego artykułu na ten temat.

Rabaty bylinowe to doskonały pomysł do każdego ogrodu. Atrakcyjne, mało wymagające rośliny, zapewnią nam przyjemne doznania przez cały sezon.

Komentarze do wpisu (2)

26 kwietnia 2021

czy te byliny mogę wysiać z nasion? A czy będą rosły na balkonie w donicach?

6 stycznia 2022

Byliny te poradzą sobie w donicach na balkonie czy tarasie, ale ich wysiew z nasion może być problematyczny - warto zapoznać się z wymaganiami siewek, jeżeli chcemy spróbować wysiewu.

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium