Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
Wypoczynkowe meble ogrodowe ANTICO z technorattanu
4 299,00 zł 3 899,00 zł
szt.
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
Czarny narożnik wypoczynkowy Massimo
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
Narożnik TINTO ze stolikiem (3 kolory)
2 499,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
1 999,00 zł 1 499,00 zł
szt.
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
Stylowa leżanka ogrodowa z technorattanu MATTO
2 999,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
2 999,00 zł 2 399,00 zł
szt.
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
Okrągłe łóżko ogrodowe z technorattanu Ricco
5 099,00 zł 4 899,00 zł
szt.
Łóżko ogrodowe UMILE (2-osobowe)
Łóżko ogrodowe UMILE (2-osobowe)
3 999,00 zł 3 599,00 zł
szt.
Zestaw mebli ogrodowych Dritto
Zestaw mebli ogrodowych Dritto
1 399,00 zł 999,00 zł
szt.
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
1 999,00 zł 1 399,00 zł
szt.
Ogrodowy zestaw mebli barowych GENIALE z technorattanu
Ogrodowy zestaw mebli barowych GENIALE z technorattanu
4 299,00 zł 3 599,00 zł
szt.
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
Ogrodowe łóżko wielofunkcyjne DIABOLICO z technorattanu
3 999,00 zł 3 199,00 zł
szt.
Kolorowy domek w twoim ogrodzie! 10
Kolorowy domek w twoim ogrodzie!

Nie ma chyba człowieka, który nie kojarzyłby tradycyjnych, norweskich domów? Wpisują się w krajobraz tej malowniczej krainy, gdzie barwne, radosne domki, są doskonale widoczne na tle górskich zboczy, czy gęstych, zielonych lasów. Te kolorowe domy wpisały się na stałe w krajobraz, a ich ciekawy design został już wielokrotnie doceniony.

Obecnie drewniane domki w mocnych kolorach, zaczynają pojawiać się coraz częściej w naszym kraju. Może wynikać to z faktu inspirowania się skandynawskim designem. Słynący z przykładania dużej wagi do aranżacji wnętrz, obywatele Skandynawii, są inspiracją dla wielu wnętrz domów i przestrzeni ogrodów. Ich jasne przestrzenie, minimalistyczne, ale przytulne i przyjemne, są obecnie jednymi z najmodniejszych wnętrz.

czerwony domek na wzgórzu

Czerwony, zgrabny domek, jest ciekawym urozmaiceniem krajobrazu.

Kilka słów o historii i znaczeniu kolorowych domków...

Dlatego nie dziwi fakt, iż malowane przez nich od wieków, kolorowe domki, zostały docenione i są coraz liczniej powielane u nas.

Drewniane domki w kolorze czerwieni, żółci, czy bieli to klasyczne domy Skandynawów. Obecnie do malowanie elewacji wykorzystuje się jeszcze kolor czarny i brązowy.

Skąd wzięła się moda na malowanie domów w Skandynawii?

Moda na wykonywanie elewacji w ten sposób jest tłumaczona względami praktycznymi i estetycznymi - malowanie było najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zabezpieczenie drewnianego domu przed czynnikami zewnętrznymi. Drewno zabezpieczone w ten sposób nie poddawało się czynnikom atmosferycznym. Kolor domu, zależał od zamożności jego mieszkańców.

mały, antracytowy domek

Bardzo atrakcyjny, antracytowy domek ogrodnika. Źródło: Pinterest

czerwono biały domek

Czerwono-biały, estetyczny domek, z pewnością wyróżni się w otoczeniu. Źródło: Pinterest

Co oznaczają poszczególne kolory?

 • biel - była najdroższym kolorem farby, która powstawała z mieszaniny oleju i bieli cynkowej. Kolor biały był więc przeznaczony dla najzamożniejszych i znaczących mieszkańców. Najczęściej jednak malowano na kolor biały tylko frontową ścianę domu, pozostałe były szare.
 • żółć - kolor żółty był tańszy, ale nie najtańszy. Powstawał z mieszaniny ochry oraz oleju.
 • czerwień - to najpowszechniejsza farba, która była najtańsza. Wykonana z tłuszczu i krwi zwierząt, lub z ochry o dużej zawartości żelaza, a także oleju. Kolor ten jest lekko wiśniowy, pomieszany z kolorem ceglastym, a jego fachowa nazwa to czerwień żelazowa.

Kolorowe domki obecnie

Obecnie coraz częściej wykonuje się takie kolorowe domki, zwłaszcza jako domki sezonowe, albo domki ogrodnika czy też domki dla dzieci. Odchodzimy od klasycznych, malowanych impregnatem, brązowych domów. Kolory takie jak popularny palisander czy orzech, odchodzą do lamusa. Stawiamy na kolor, nie przejmując się jego znaczeniem. Domki dla dzieci mają więc kolor niebieski, czerwony albo różowy - mają pobudzać ciekawość i wyobraźnię, wyróżniać się.

czerwony domek w ogrodzie

Czerwony domek w ogrodzie, Źródło: Pinterest

jasny domek wypoczynkowy

Atrakcyjny, oliwkowozielony domek wypoczynkowy, Źródło: Pinterest, roomsforrentblog.com

Czym malować drewno ?

Farba do malowanie tworzywa, jakim jest drewno, występuje najczęściej w kilku rodzajach. Najbardziej popularne są farby alkidowe, akrylowe i kredowe. Farby kredowe ciężko jest kupić w marketach budowlanych, dlatego trzeba zaopatrzyć się z nie w specjalistycznych sklepach lub przez internet. Pozostałe rodzaje z powodzeniem kupimy w marketach budowlanych.

Farba alkidowa (ftalowa), to inaczej dawna farba olejna, z nieco zmienionym składem. Ich głównym składnikiem jest olej lniany. Farba taka schnie bardzo długo, bo nawet do 12 godzin, dlatego sam proces malowania, który składa się najczęściej z nałożenia kilku warstwa farby, jest długi. Jednak powstała w ten sposób powłoka jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jej wadą jest zapach, który utrzymuje się długo - nawet do 3 tygodni. Dlatego nie poleca się używać tej farby w pomieszczeniach zamkniętych, lub źle wentylowanych. Zaletą jest jednak ogromna wytrzymałość na zarysowania, co pozwala na malowanie przedmiotów szczególnie intensywnie użytkowanych. Efekt jaki uzyskujemy to jednorodna, lekko połyskująca, bardzo dobrze kryjąca powłoka.

Farba akrylowa jako rozcieńczacz ma wodę. Jej zapach jest neutralny, natomiast powłoka, która tworzy, jest średnio trwała. Na jej powierzchni mogą pojawiać się odpryski i rysy, dlatego warto do malowania zastosować podkład. Czas schnięcia wynosi około 4 godzin. Efekt jest półmatowy, matowy czy satynowy. Powłoka może być dokładnie kryjąca, lub możemy stworzyć warstwę ukazująca rysunek drewna.

Farba kredowa jest odpowiednia do malowania mebli ogrodowych lub elementów, które nie są bardzo narażone na czynniki atmosferyczne. Zapach jest neutralny, a warstwa wysycha już w około 30 minut. Wykończenie bardzo matowe, może uwidocznić słoje drewna. Powłoka jest mniej odporna na uszkodzenia, czy też zarysowania.

Więcej na temat malowania drewna znajdziesz tutaj - impregnacja powierzchni drewnianych

zielony domek

Kto powiedział, że domek ogrodnika nie może tak wyglądać? Źródło: Pinterest

różowy domek ogrodnika

Różowy domek ogrodowy, ucieszy każdą małą królewnę. Źródło: Pinterest

różowo biały domek

Liczą się najmniejsze detale

Jak pomalować drewniany domek na kolor?

Malowanie drewnianego domku ogrodowego na kolor jest bardzo proste, i z powodzeniem możemy wykończyć w ten sposób nowy domek, albo nadać stylowy design starej konstrukcji. Malowanie domku na kolor przebiega podobnie jak impregnacja domku. Cały proces powinien zostać wykonany starannie i dokładnie, gdyż oprócz funkcji dekoracyjnej, spełnia jeszcze rolę praktyczną - malowanie zabezpiecza drewno przed rozkładem.

Co będzie nam potrzebne do prawidłowego malowanie drewnianej konstrukcji?

 • papier ścierny o zróżnicowanej gradacji,
 • wałki i pędzle, dopasowane do rodzaju farby (zależy to od rodzaju rozpuszczalnika zastosowanego w farbie),
 • rękawice, taśmy, folia,
 • korytko na farbę.

kolorowa ściana

Nie musimy ograniczać się do brązów, czy bieli.

Malowanie domku powinno odbywać się według poniższego schematu:

 1. przygotowanie drewna - które opiera się na oczyszczeniu drewna z zanieczyszczeń, takich jak piasek czy kurz. Oceniamy również stan drewna, sprawdzamy gdzie znajdują się jakieś uszkodzenia, zarysowania, czy inne rysy, które w czasie szlifowanie trzeba będzie usunąć.
 2. szlifowanie drewna - co ma na celu usunięcie drzazg, przygotowanie drewna do malowania, ujednolicenie powierzchni, wyrównanie.
 3. oczyszczenie drewna - z kurzu powstałego ze szlifowania, najlepiej za pomocą odkurzacza,a tak aby powierzchnia była doskonale czysta. Kurz może utrudniać wchłanianie się powłoki farby, oraz może psuć efekty wizualne.
 4. gruntowanie drewna - jeżeli smarujemy surowe drewno, dobrze jest je zagruntować, specjalnym preparatem, który zwiększa przyczepność właściwej powłoki. Impregnat nakładamy bardzo dokładnie, starannie wcierając go w drewno.
 5. nakładamy pierwszą warstwę farby, warstwa powinna być równomierna, bez zacieków, nałożona dokładnie i starannie na wszystkie elementy. Warto jest malować domek, czy każdą inną konstrukcję, jeszcze przed złożeniem. Wtedy mamy pewność, że elementy będą dokładnie pomalowane i zabezpieczone. Pozostawiamy drewno do wyschnięcia.
 6. nakładamy kolejną warstwę farby, jeżeli jest taka konieczność, przed malowaniem, lekko przeszlifujmy drewno.

Malowanie drewna wykonujemy przy optymalnych warunkach otoczenia - temperatura powietrza nie może przekraczać 30 stopni, najniższa korzystna temperatura to 5 stopni. Wilgotność może wynosić maksymalnie 80 %.

Pamiętajmy, aby malując elementy wyposażenia ogrodu, dobrze dopasować kolory konstrukcji. Impregnacja w postaci malowania farbą kryjącą, pozwoli chronić drewno przed uszkodzeniami, spowodowanymi wpływem czynników atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Domki z naszej oferty możecie zamówić bez malowania, dzięki czemu można pomalować je samodzielnie na dowolny kolor. Część domków można zamówić z malowaniem farbą Tikkurila Pinja Pro, dzięki czemu uzyskuje się ciekawy efekt wizualny. Kolorystyka farb poniżej. Farby te są kryjące, przez co efekt jest jednolity i matowy.

Komentarze do wpisu (10)

28 sierpnia 2018

Świetne porady! Ja mam na działce niewielki domek i właśnie chce go przygotować na nadchodzący sezon, inspiracje już mam więc nic tylko brać się do pracy - dziękuję!

28 sierpnia 2018

Marzenie moje i mojej córki! Najwyższy czas je spełnić!

28 sierpnia 2018

Ładne domki :). I dobry tekst, z przyjemnością przeczytałam o tych domkach :).

28 sierpnia 2018

Piękne wszystkie :) chciałoby się mieć taki :)

28 sierpnia 2018

O rajku, taki słodki domeczek naprawdę byłby miłym akcentem do ogrodu... Tymczasem mamy w nim wielki stary dom do rozbiórki... Choć z zewnątrz wygląda absolutnie uroczo, tak przaśnie i całkiem porządnie, w środku jest niestety ruderą i chyba nie da się go odratować... :(

28 sierpnia 2018

Marzy mi sie taki domek - nie tylko jako jako altanka na dzialke. Styl skandywanwki ukochalam sobie od pierwszej wizyty w Norwegii. Moj maz ma wizje domku z mazurska dachowka, ale RODOS i tak musi poczekac. najpierw musimy odgruzowac ogrod, potem przyjdzie czas na domek i jego wizualna przemiane

28 sierpnia 2018

Nawet nie wiedziałam, że kolory domków miały jakieś znaczenie. Fajnie się czegoś dowiedzieć :)

28 sierpnia 2018

Zakochałam się, po prostu bajka! Najchętniej od razu wymieniłabym aktualną altankę na takie cudo... a później bym w nim zamieszkała :)

28 sierpnia 2018

Bardzo ciekawa historia kolorów i tłumaczy dlaczego większość skandynawskich domków jest pomalowana na czerwono.

20 lutego 2020

Działkę mam już 30 lat, domek drewniany stawiam dopiero teraz .Szukam inspiracji -zastanawiam sie nad kolorowym domkiem -oliwkowa zieleń i do tego okiennice i drzwi jakiego koloru dać?Dach jest zrobiony z blachy trapezowej brązowej Powierzchnia domku to 4x5 z przedłużeniem na taras 4x2,Za każdą radę będę wdzięczna

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium