
Nie ma chyba człowieka, który nie kojarzyłby tradycyjnych, norweskich domów? Wpisują się w krajobraz tej malowniczej krainy, gdzie barwne, radosne domki, są doskonale widoczne na tle górskich zboczy, czy gęstych, zielonych lasów. Te kolorowe domy wpisały się na stałe w krajobraz, a ich ciekawy design został już wielokrotnie doceniony.
Obecnie drewniane domki w mocnych kolorach, zaczynają pojawiać się coraz częściej w naszym kraju. Może wynikać to z faktu inspirowania się skandynawskim designem. Słynący z przykładania dużej wagi do aranżacji wnętrz, obywatele Skandynawii, są inspiracją dla wielu wnętrz domów i przestrzeni ogrodów. Ich jasne przestrzenie, minimalistyczne, ale przytulne i przyjemne, są obecnie jednymi z najmodniejszych wnętrz.
Czerwony, zgrabny domek, jest ciekawym urozmaiceniem krajobrazu.
Kilka słów o historii i znaczeniu kolorowych domków...
Dlatego nie dziwi fakt, iż malowane przez nich od wieków, kolorowe domki, zostały docenione i są coraz liczniej powielane u nas.
Drewniane domki w kolorze czerwieni, żółci, czy bieli to klasyczne domy Skandynawów. Obecnie do malowanie elewacji wykorzystuje się jeszcze kolor czarny i brązowy.
Skąd wzięła się moda na malowanie domów w Skandynawii?
Moda na wykonywanie elewacji w ten sposób jest tłumaczona względami praktycznymi i estetycznymi - malowanie było najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zabezpieczenie drewnianego domu przed czynnikami zewnętrznymi. Drewno zabezpieczone w ten sposób nie poddawało się czynnikom atmosferycznym. Kolor domu, zależał od zamożności jego mieszkańców.
Bardzo atrakcyjny, antracytowy domek ogrodnika. Źródło: Pinterest
Czerwono-biały, estetyczny domek, z pewnością wyróżni się w otoczeniu. Źródło: Pinterest
Co oznaczają poszczególne kolory?
- biel - była najdroższym kolorem farby, która powstawała z mieszaniny oleju i bieli cynkowej. Kolor biały był więc przeznaczony dla najzamożniejszych i znaczących mieszkańców. Najczęściej jednak malowano na kolor biały tylko frontową ścianę domu, pozostałe były szare.
- żółć - kolor żółty był tańszy, ale nie najtańszy. Powstawał z mieszaniny ochry oraz oleju.
- czerwień - to najpowszechniejsza farba, która była najtańsza. Wykonana z tłuszczu i krwi zwierząt, lub z ochry o dużej zawartości żelaza, a także oleju. Kolor ten jest lekko wiśniowy, pomieszany z kolorem ceglastym, a jego fachowa nazwa to czerwień żelazowa.
Kolorowe domki obecnie
Obecnie coraz częściej wykonuje się takie kolorowe domki, zwłaszcza jako domki sezonowe, albo domki ogrodnika czy też domki dla dzieci. Odchodzimy od klasycznych, malowanych impregnatem, brązowych domów. Kolory takie jak popularny palisander czy orzech, odchodzą do lamusa. Stawiamy na kolor, nie przejmując się jego znaczeniem. Domki dla dzieci mają więc kolor niebieski, czerwony albo różowy - mają pobudzać ciekawość i wyobraźnię, wyróżniać się.
Czerwony domek w ogrodzie, Źródło: Pinterest
Atrakcyjny, oliwkowozielony domek wypoczynkowy, Źródło: Pinterest, roomsforrentblog.com
Czym malować drewno ?
Farba do malowanie tworzywa, jakim jest drewno, występuje najczęściej w kilku rodzajach. Najbardziej popularne są farby alkidowe, akrylowe i kredowe. Farby kredowe ciężko jest kupić w marketach budowlanych, dlatego trzeba zaopatrzyć się z nie w specjalistycznych sklepach lub przez internet. Pozostałe rodzaje z powodzeniem kupimy w marketach budowlanych.
Farba alkidowa (ftalowa), to inaczej dawna farba olejna, z nieco zmienionym składem. Ich głównym składnikiem jest olej lniany. Farba taka schnie bardzo długo, bo nawet do 12 godzin, dlatego sam proces malowania, który składa się najczęściej z nałożenia kilku warstwa farby, jest długi. Jednak powstała w ten sposób powłoka jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jej wadą jest zapach, który utrzymuje się długo - nawet do 3 tygodni. Dlatego nie poleca się używać tej farby w pomieszczeniach zamkniętych, lub źle wentylowanych. Zaletą jest jednak ogromna wytrzymałość na zarysowania, co pozwala na malowanie przedmiotów szczególnie intensywnie użytkowanych. Efekt jaki uzyskujemy to jednorodna, lekko połyskująca, bardzo dobrze kryjąca powłoka.
Farba akrylowa jako rozcieńczacz ma wodę. Jej zapach jest neutralny, natomiast powłoka, która tworzy, jest średnio trwała. Na jej powierzchni mogą pojawiać się odpryski i rysy, dlatego warto do malowania zastosować podkład. Czas schnięcia wynosi około 4 godzin. Efekt jest półmatowy, matowy czy satynowy. Powłoka może być dokładnie kryjąca, lub możemy stworzyć warstwę ukazująca rysunek drewna.
Farba kredowa jest odpowiednia do malowania mebli ogrodowych lub elementów, które nie są bardzo narażone na czynniki atmosferyczne. Zapach jest neutralny, a warstwa wysycha już w około 30 minut. Wykończenie bardzo matowe, może uwidocznić słoje drewna. Powłoka jest mniej odporna na uszkodzenia, czy też zarysowania.
Więcej na temat malowania drewna znajdziesz tutaj - impregnacja powierzchni drewnianych.
Kto powiedział, że domek ogrodnika nie może tak wyglądać? Źródło: Pinterest
Różowy domek ogrodowy, ucieszy każdą małą królewnę. Źródło: Pinterest
Liczą się najmniejsze detale
Jak pomalować drewniany domek na kolor?
Malowanie drewnianego domku ogrodowego na kolor jest bardzo proste, i z powodzeniem możemy wykończyć w ten sposób nowy domek, albo nadać stylowy design starej konstrukcji. Malowanie domku na kolor przebiega podobnie jak impregnacja domku. Cały proces powinien zostać wykonany starannie i dokładnie, gdyż oprócz funkcji dekoracyjnej, spełnia jeszcze rolę praktyczną - malowanie zabezpiecza drewno przed rozkładem.
Co będzie nam potrzebne do prawidłowego malowanie drewnianej konstrukcji?
- papier ścierny o zróżnicowanej gradacji,
- wałki i pędzle, dopasowane do rodzaju farby (zależy to od rodzaju rozpuszczalnika zastosowanego w farbie),
- rękawice, taśmy, folia,
- korytko na farbę.
Nie musimy ograniczać się do brązów, czy bieli.
Malowanie domku powinno odbywać się według poniższego schematu:
- przygotowanie drewna - które opiera się na oczyszczeniu drewna z zanieczyszczeń, takich jak piasek czy kurz. Oceniamy również stan drewna, sprawdzamy gdzie znajdują się jakieś uszkodzenia, zarysowania, czy inne rysy, które w czasie szlifowanie trzeba będzie usunąć.
- szlifowanie drewna - co ma na celu usunięcie drzazg, przygotowanie drewna do malowania, ujednolicenie powierzchni, wyrównanie.
- oczyszczenie drewna - z kurzu powstałego ze szlifowania, najlepiej za pomocą odkurzacza,a tak aby powierzchnia była doskonale czysta. Kurz może utrudniać wchłanianie się powłoki farby, oraz może psuć efekty wizualne.
- gruntowanie drewna - jeżeli smarujemy surowe drewno, dobrze jest je zagruntować, specjalnym preparatem, który zwiększa przyczepność właściwej powłoki. Impregnat nakładamy bardzo dokładnie, starannie wcierając go w drewno.
- nakładamy pierwszą warstwę farby, warstwa powinna być równomierna, bez zacieków, nałożona dokładnie i starannie na wszystkie elementy. Warto jest malować domek, czy każdą inną konstrukcję, jeszcze przed złożeniem. Wtedy mamy pewność, że elementy będą dokładnie pomalowane i zabezpieczone. Pozostawiamy drewno do wyschnięcia.
- nakładamy kolejną warstwę farby, jeżeli jest taka konieczność, przed malowaniem, lekko przeszlifujmy drewno.
Malowanie drewna wykonujemy przy optymalnych warunkach otoczenia - temperatura powietrza nie może przekraczać 30 stopni, najniższa korzystna temperatura to 5 stopni. Wilgotność może wynosić maksymalnie 80 %.
Pamiętajmy, aby malując elementy wyposażenia ogrodu, dobrze dopasować kolory konstrukcji. Impregnacja w postaci malowania farbą kryjącą, pozwoli chronić drewno przed uszkodzeniami, spowodowanymi wpływem czynników atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Domki z naszej oferty możecie zamówić bez malowania, dzięki czemu można pomalować je samodzielnie na dowolny kolor. Część domków można zamówić z malowaniem farbą Tikkurila Pinja Pro, dzięki czemu uzyskuje się ciekawy efekt wizualny. Kolorystyka farb poniżej. Farby te są kryjące, przez co efekt jest jednolity i matowy.
Magdalena M
Świetne porady! Ja mam na działce niewielki domek i właśnie chce go przygotować na nadchodzący sezon, inspiracje już mam więc nic tylko brać się do pracy - dziękuję!
Danka
Marzenie moje i mojej córki! Najwyższy czas je spełnić!
Aleksandra Jursza
Ładne domki :). I dobry tekst, z przyjemnością przeczytałam o tych domkach :).
www.zawodkobieta.pl
Piękne wszystkie :) chciałoby się mieć taki :)
Emilia
O rajku, taki słodki domeczek naprawdę byłby miłym akcentem do ogrodu... Tymczasem mamy w nim wielki stary dom do rozbiórki... Choć z zewnątrz wygląda absolutnie uroczo, tak przaśnie i całkiem porządnie, w środku jest niestety ruderą i chyba nie da się go odratować... :(
Pod Napieciem
Marzy mi sie taki domek - nie tylko jako jako altanka na dzialke. Styl skandywanwki ukochalam sobie od pierwszej wizyty w Norwegii. Moj maz ma wizje domku z mazurska dachowka, ale RODOS i tak musi poczekac. najpierw musimy odgruzowac ogrod, potem przyjdzie czas na domek i jego wizualna przemiane
Ecowystarczalni
Nawet nie wiedziałam, że kolory domków miały jakieś znaczenie. Fajnie się czegoś dowiedzieć :)
mynio@mynio.pl
Zakochałam się, po prostu bajka! Najchętniej od razu wymieniłabym aktualną altankę na takie cudo... a później bym w nim zamieszkała :)
Hamak Life
Bardzo ciekawa historia kolorów i tłumaczy dlaczego większość skandynawskich domków jest pomalowana na czerwono.
Jolanta Szulińska
Działkę mam już 30 lat, domek drewniany stawiam dopiero teraz .Szukam inspiracji -zastanawiam sie nad kolorowym domkiem -oliwkowa zieleń i do tego okiennice i drzwi jakiego koloru dać?Dach jest zrobiony z blachy trapezowej brązowej Powierzchnia domku to 4x5 z przedłużeniem na taras 4x2,Za każdą radę będę wdzięczna