Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
Chmura tagów
Kokedama - jak zrobić wiszący ogród? 1
Kokedama - jak zrobić wiszący ogród?

Kokedama - wyjątkowa dekoracja z Japonii

Kokedama jest tradycyjną, bardzo unikatową dekoracją przestrzeni. Doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie jak też we wnętrzach. W zależności również od tego jakie rośliny dobieramy, będzie można zastosować ją w swoim prywatnym wnętrzu, lub uczynić z niej ciekawą dekorację swojej restauracji, sklepu, hotelu czy biura.

Kokodema ze storczykiem

Kokedama ze storczykiem. Źródło fotografii: pinterest.

Kokedama z rozchodnikami

Kokedama z rozchodnikami. Źródło fotografii - pinterest.

Stojąca kokedama

Stojąca kokedama. Źródło fotografii: pinterest.

Wiszące kokedamy

Wiszące kokedamy. Źródło fotografii: pinterest.

Kokedama jest to nowoczesna metoda ciekawej uprawy roślin doniczkowych. W kokedama mogą rosnąć właściwie wszystkie rośliny, których system korzeniowy nie jest zbyt duży i głęboki, doskonale sprawdzają się gatunki, które potrzebują dużo światła słonecznego.

Sadząc roślinę, musimy uformować kulę ze specjalnego rodzaju podłoża - które będzie oczywiście bardzo plastyczne. Aby kula utrzymywała wilgoć i nie rozsypała się jest najczęściej zawinięta w mech. Kokedama jest bardzo atrakcyjna, pięknie prezentuje się po kilka sztuk, podwieszona w oknie, pod sufitem, czy ustawiona na podstawkach.

Pielęgnacja kokedamy

Niestety jedynym jej minusem jest pielęgnacja. Kokedama jest dosyć wymagającym sposobem uprawy roślin. Ponieważ roślina rośnie w małej pojemności gleby, jest narażona na przesuszanie - dlatego musi być regularnie zraszana. W tym celu najlepiej zastosować delikatny, ręczny zapraszać, który nie będzie uszkadzała konstrukcji kokedamy. Natomiast raz w tygodniu należy stosować w jej podlewaniu kąpiele wodne. W tym celu kokedamę zanurzamy na kilka minut w wodzie o temperaturze pokojowej. Gdy zauważymy, że na powierzchni nie pojawiają się już pęcherzyki powietrza, możemy naszą sadzonkę wyjąć.

Pamiętamy aby roślina nie rosła w pełnym słońcu, które może ją uszkadzać, zwłaszcza wysuszać mech, który jest przecież cieniolubny.

Kokedamę musimy dokładnie obserwować i reagować na wszelkie objawy niedoboru wody, jak na przykład przesuszony mech.

Jeśli natomiast zauważymy, że poza obręb kokedamy wyrastają korzenie rośliny, znaczy to, że jest już ona za mała dla jej systemu korzeniowego. Wtedy musimy powiększyć kokedamę lub niestety umieścić tę roślinę w donicy. Oczywiście możemy także przesadzić roślinę, tworząc kilka nowych kokedama. Uznaje się, że jedna roślina w kokedama będzie rosła od 2 do 4 lat - więc całkiem długo. Gdy po tym czasie znudzi już się nam jej widok (co nie jest pewne, gdyż jest zachwycająca), mamy okazję wykonać nieco inną.

Wygląd kokedamy zachwyca, a mnogość gatunków i różnorodność powodują, ze każdy znajdzie coś dla siebie. Pielęgnacja warta jest zachodu, a można się do niej przyzwyczaić.

Kokedama z bluszczem ozdobnym

Kokedama z bluszczem ozdobnym. Źródło fotografii: pinterest.

Kokedama z klonem japońskim w formie bonsai

Kokedama z klonem japońskim w formie bonsai. Źródło fotografii: pinterest.

Kokedama z różą

Kokedama z różą! Źródło fotografii: pinterest.

Wykonanie kokedamy

Sekret tkwi w podłożu kokedamy...

Wykonanie kokedamy jest bardzo proste. Sekret powodzenia skrywa się w dobrej jakości podłożu. Musi być plastyczne, aby łatwo było je formować, a także aby chłonęło wilgoć i szybko nie przesycha. Najlepsza będzie samodzielnie wykonana mieszanka gleby - która składa się z podłoża z doniczki kwiatu jaki kupiliśmy, z plastycznego, lepiącego się podłoża, które stanowi torf keteo, oraz z palonej gliny, która również po zwilżeniu staje się plastyczna i nadaje kuli lepkość. Z powodzeniem możemy także zastosować podłoże do bonsai lub podłoże akadema - które kształtuje się równie dobrze i także utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci.

Aby stworzyć odpowiednią glebę należy wymieszać te składniki w proporcji, około 2 razy więcej ziemi do kwiatów doniczkowych w stosunku do ziemi do bonsai (lub akadema) zmieszanej z torfem i gliną. Czyli jeżeli użyjemy szklankę podłożą doniczkowego, to musimy zastosować nieco ponad pół szklanki tej mieszaniny. Jednak podczas mieszania podłoży sami określamy, kiedy podłoże stanie się najbardziej plastyczne. Podczas mieszania podłoża musimy je odpowiednio zwilżyć - aby stało się lepiące i plastyczne.

Podłoże do kokedamy należy dokładnie wymieszać

Podłoże do kokedamy należy dokładnie wymieszać. Źródło fotografii: pinterest.

Rośliny do kokedamy...

Niestety nie każda roślina sprawdzi się w kokedama, jedynym ograniczeniem jest tu system korzeniowy danego gatunku. Najlepsze będą te o korzeniach płytkich i delikatnych. Nie musi natomiast ograniczać nas rozmiar rośliny, ponieważ możemy zastosować kokedamę wiszącą lub stojącą. Obydwa rodzaje są bardzo efektowne, jednak do aranżacji wiszących lepiej będzie wybrać rośliny mniejsze, a tym samym lżejsze. Egzemplarze o większej masie pewniej będzie ustawiać na dekoracyjnych podstawkach.

Jakie rośliny możemy wybrać do kokedamy? Idealne będą storczyki, o egzotycznym wyglądzie, wszelkie paprocie, rozchodniki, aloesy, skrzydło-kwiaty, sprawdzi się również fitonia, bluszcz pospolity, czy zielistki. W kokedama możemy posadzić także fikusy kształtowane na bonsai, czy inne kwiatki doniczkowe, które mamy w domu i chcemy nadać im nowy wygląd. Jeżeli tylko uda nam się umieścić je w podłożu, nie ma problemu, aby w nim rosły.

W Japonii udaje się nawet z powodzeniem uprawiać w kokedama drzewa - klony ozdobne, malownicze wiśnie…

Poznaj także - Ogród w stylu japońskim

Co będzie potrzebne do wykonania kokedamy?

Rzeczy potrzebne do Kokedamy

Co będzie potrzebne do kokedamy? Źródło fotografii: pinterest.

  • podłoże, odpowiednio wykonana lub gotowa mieszanina,
  • sznurek, lub drucik,
  • mech - wilgotny lub suchy,
  • ulubione rośliny doniczkowe,
  • nożyczki,
  • woda,

Kokedama krok po kroku

  1. Wymiary rośliny z doniczki i rozluźniamy ich system korzeniowy. Oczyszczamy z nadmiaru podłoża.
  2. Kształtujemy kulę z wcześniej przygotowanego, wilgotnego podłoża. Powinna mieć taki wymiar aby zmieścił się w niej system korzeniowy rośliny.
  3. Umieszczamy roślinę w kuli. Możemy to zrobić na dwa sposoby - albo zrobić otwór w przygotowanej wcześniej kuli, albo, jeżeli nie uda nam się, oblepiać wokół korzeni mieszankę podłoża. Kokedama powinna mieć taki rozmiar, aby swobodnie zmieściła korzenie rośliny.
  4. Kulę zawijamy w mech. Możemy go zwilżyć przed przygotowaniem kokedamy. Mech łatwo przylega do kuli, dociskamy go starannie, aby dokleił się w każdym miejscu.

    Mech do Kokedamy

    Mech dobrze jest wyrównać i rozłożyć, aby łatwo było zawinąć w niego kokedamę. Źródło fotografii: pinterest.

  5. Kokedamę zawijamy sznurkiem. Robimy to starannie i dokładnie. Wiążemy mocny węzeł i nadmiar sznurka ucinamy, lub jeżeli chcemy powiesić kokedamę, zostawiamy odpowiednio długi fragment sznurka.

    Zwijanie sznurkiem Kokedamy

    Zwijanie sznurkiem Kokedamy

    Kokedamę zawijamy sznurkiem lub drutem. Źródło fotografii: pinterest.

  6. Kokedamę podlewamy - w tym celu zanurzamy część zawiniętą mchem w wodzie, pozostawiamy na około 15 minut.
  7. Wieszamy lub ustawiamy w dowolnym miejscu.

Kokedama to nowoczesna sztuka komponowania roślin doniczkowych. Wiąże się z nią jednak pewna tradycja. Kokedama wywodzi się z Japonii, a oznacza właśnie kulę z mchu.

Kokedama będzie pięknie prezentować się zarówno w salonie - zawieszona nad stołem, czy w sypialni, jednocześnie pozytywnie oddziałując na jakość powietrza. Kokedama sprawdzi się również na balkonie, nawet tym małym, gdyż ciekawie zaaranżuje przestrzeń pionową - zawieszona zaoszczędzi miejsca na podłodze. W ogrodzie kokedamę możemy powiesić na drzewie. Z pewnością nie umknie uwadze żadnego z naszych gości czy przechodniów.

Komentarze do wpisu (1)

20 lutego 2018

Cieszy mnie zdolność Japonii, tam zawsze można się czymś zachwycić! Cudowny kraj i ich kultura :-)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium