Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Kiedy i jak okrywać rośliny na zimę? 2
Kiedy i jak okrywać rośliny na zimę?

Jakie rośliny ochraniać na zimę?

Okrywanie roślin na zimę to czasami jedyny sposób na ochronę gatunków, które są wrażliwe na niższe temperatury. Jest to zabieg pielęgnacyjny, który może być pracochłonny - wszystko oczywiście zależy od tego, jakie mamy rośliny i ile ich posiadamy. Dlatego dobierając rośliny do naszego ogrodu, warto pamiętać, aby dobierać je do strefy przemarzania, w jakiej jest zlokalizowany nasz ogród. Posługując się tymi informacjami, możemy zaoszczędzić sobie pracy, a także uniknąć ogrodniczych niepowodzeń, bowiem gatunki odpowiednio dobrane, nie będą wymagały zabezpieczenia przed zimą. Oczywiście, strefa przemarzania to nie jedyne kryterium, jakie wpływa na temperaturę zimą - wpływ ma jeszcze zaleganie śniegu, wiatry czy nasłonecznienie - ale posiadając wiedzę na ten temat, możemy doskonale dopasować gatunki do naszego ogrodu.

Co zrobić i jak radzić sobie kiedy jednak nasz ogród wymaga przynajmniej minimalnej troski przed zimą?

W dalszej części artykułu zdradzamy tajniki okrywania roślin na zimę.

bukszpany i cisy okryte śniegiem

Nie wszystkie rośliny wymagają okrywania na zimę. Naturalną ochroną przed mrozem jest gruba warstwa śniegu.

Kiedy okrywać rośliny na zimę?

Kiedy okrywać rośliny na zimę? Najprościej powiedzieć - nie za szybko, nie zbyt późno. Powinniśmy poczekać do pory, gdy przez kilka dni będą lekkie przymrozki. Pozwoli nam to uniknąć zbyt wczesnego ochraniania roślin - co może powodować choroby grzybowe, parzenie roślin czy pobudzanie ich do rozwoju, zamiast wprowadzać w stan spoczynku.

Oczywiście, nie możemy także zbyt długo zwlekać - ponieważ zima potrafi nas zaskoczyć, co może oczywiście znacząco pogorszyć stan naszych roślin.

Jakie rośliny okryć na zimę?

Jakie gatunki wymagają okrywania na zimę? Oczywiście nie wszystkie, do najbardziej wymagających należą: róże (przeczytaj tu: jak zabezpieczyć róże na zimę), hortensje, azalie, niektóre różaneczniki, pierisy, lawenda, niektóre pnącza - w początkowym etapie rozwoju, 2-3 letnia jak glicynia, powojniki. Okrywania mogą wymagać także magnolie, oraz inne młode drzewa - wrażliwe na mróz są zwłaszcza klony palmowe, czy tulipanowce.

przemarźnięty klon

Klony wymagają zimowej ochrony.

Zabezpieczania wymagają także trawy ozdobne, czasem inne byliny. Wrażliwe mogą być także drzewa czy krzewy szczepione na pniu - również w młodym wieku. Oczywiście wszystkie gatunki rosnące w donicach, należy także zabezpieczyć przed zimą. Rośliny w donicach zawsze wymagają szczególnego traktowania i są nieco bardziej wymagające.

Przeczytaj także nasz artykuł o walorach ogrodu w czasie zimy! Znajdziesz go tutaj - Ogród malowniczy zimą - co go wyróżni?

Skłonność do przemarzania mają również młode krzewy laurowiśni, czy bukszpanu.

okryta róża

Róże to jedne z wrażliwszych na zimowe mrozy roślin.

Jak okryć rośliny na zimę?

Jak możemy okrywać rośliny na zimę? Sposobów jak też materiałów jest naprawdę mnóstwo - w zależności od gatunku . Najpopularniejszy sposób to owijanie części nadziemnej, oraz zabezpieczenie przed przemarzaniem bryły korzeniowej, poprzez kopczykowanie. Czym możemy owinąć rośliny? Najważniejsze aby był to materiał, który przepuszcza promienie słoneczne, oraz powietrze, ale jednocześnie hamuje zimne, mroźne wiatry - doskonale sprawdza się tu agrowłóknina. Jest materiałem niedrogim, łatwo dostępnym i łatwym w użyciu. Owijamy nią roślinę, nawet kilkukrotnie, a potem obwiązujemy sznurkiem. Podobnie możemy zastosować maty słomiane - lub stroisz iglasty.

Roślinę możemy także zabudować szkieletem, rusztowaniem na agrowłókninę, jeżeli jest krucha, a wnętrze takiej konstrukcji można wypełnić liśćmi, słomą. Ważne aby wypełnienie było suche i pozbawione chorób. Nie należy natomiast stosować czarnej agrowłókniny ani folii.

Do kopczykowania, czyli usypywania kopczyków wokół podstawy rośliny, nadają się doskonale: kora, wióry, czy kompost, a także suche liście, a nawet trawa, czy również igliwie. Ważne aby nie wygarnąć podłoża z bryły korzeniowej rośliny, gdyż może to powodować przemarzanie jej korzeni.

kopczykowanie azalii

Kopczykowanie azalii najlepiej wykonać torfem lub podłożem, nawet z kompostem.

Do ochrony możemy też wykorzystać tekturę lub folię bąbelkową dla ochrony donic.

Rośliny możemy także zabezpieczać na zimę, przyciągając ich koronę do ziemi - dotyczy to odmian na pniu, czy młodych drzewek. Przyginamy ich koronę do podłoża, możemy zamocować za pomocą stalowych śledzi i przysypujemy kopczykiem z podłoża, słomy czy okładamy igliwiem.

Aby zabezpieczyć rośliny przed przemarzaniem, możemy także ustawiać ekrany chroniące przed wiatrem - maty słomiane, czy agrowłókniną, lub nasadzenia z iglaków odpornych na chłód - dzięki stworzeniu spokojnego, zacisznego miejsca, uda nam się znacząco zniwelować negatywne skutki wietrznej i chłodnej zimy.

ogrodzenie ze słomy

Słomiane maty służą jako ekrany chroniące przed mroźnym wiatrem.

Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe na zimę?

Gatunki balkonowe, czy inne rośliny w donicach bardzo często narażone są na przemarzanie - niestety rosną ponad poziomem gruntu w donicach, a ich bryła korzeniowa nie jest dobrze chroniona. Co możemy zrobić?

Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o tym przed posadzeniem roślin - i decydować się na donice z izolacją. Izolacja ochroni korzenie nie tylko przed mrozem, ale również przed słońcem. Jeżeli jednak nasze rośliny rosną w tradycyjnych donicach, również nic straconego. Jest kilka sposobów na ich ochronę. W kilku krokach, co powinniśmy zrobić z roślinami na zimę:

 • donice ustawiamy razem, w miejscu zacisznym - tak, aby wiatr nie powodował przemarzania. Ich wspólne zestawienie powoduje, że łatwiej będzie nam je ochronić, a także będą ochraniać się wzajemnie.
 • donice ustawiamy na styropianie lub na suchym drewnie - co dodatkowo izoluje rośliny od spodu.
 • donice zawijamy w agrowłókninę, zabudowujemy styropianem, lub okrywamy matami słomianymi. Możemy także wstawić donicę do worka jutowego i wypełnić przestrzeń słomą, zostawiają od góry otwarty worek. Worki jutowe, przewiązane kokardką, ładnie wyglądają na święta, jako dekoracja.
 • powierzchnię od góry możemy okryć słomą, agrowłókniną, lub igliwiem - co dodatkowo zabezpieczyć rośliny. W sprzedaży są już dostępne ochraniacze na donice - w motorem na pień drzew czy krzewów. Możemy skorzystać z takich rozwiązań.
 • jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej jednak jest zakopać donice poniżej poziomu gruntu. Kto nie dysponuje ogrodem, musi skorzystać z powyższych, równie skutecznych sposobów.

Ważne aby pamiętać nie tylko o odpowiednim odsłonięciu, ale również nawadnianiu roślin przed zimą - zwłaszcza gatunki zimozielone powinny być dobrze podlane. Wpłynie to na ich kondycję i odorność.

Jak okryć hortensje na zimę?

Hortensje to piękne, cenione za długie i efektowne kwitnienie rośliny, jednak poza szczególnymi wymaganiami glebowymi, niektóre z nich wymagają ochrony przed zimą.

hortensje okryte śniegiem

Hortensje w zimowej odsłonie.

Warto przypomnieć że mamy kilka rodzajów hortensji:

 • bukietowe - z wydłużonymi, stożkowatymi kwiatostanami, kwitnie na pędach tegorocznych,
 • ogrodowe - z kulistymi kwiatostanami, kwitnie na pędach zeszłorocznych, bardzo wrażliwa na mróz,
 • pnące - oczywiście rosną w formie pnącza,
 • dębolistne, piłowane, kosmate - wyróżniające się ciekawym kształtem liści lub układem kwiatostanów, również wrażliwe zimą na przemarzanie,
 • drzewiaste - większe, mogą być prowadzone w różnych formach, w tym małego drzewka,

Ochrony wymagają jedynie gatunki, które kwitną na pędach zeszłorocznych - jak hortensje ogrodowe, a także dębolistne, omszone. Najlepiej jest usypać wokół nich kopczyk z kory, czy innej ściółki,a koronę zwinąć w agrowłókninę. Taka izolacja powinna pomóc. Rośliny takie jak hortensja ogrodowa powinny być posadzone w miejscu zacisznym i bezwietrznym.

Jak zabezpieczyć trawy na zimę?

Nie wszystkie gatunki traw wymagają zabezpieczania, ale warto w pierwszym roku po posadzeniu zabezpieczyć każdą odmianę trawy - potem już tylko te bardziej wrażliwe, jak imperata, trawa pampasowa, czy ostnica lub rozplenica.

chochoł z trawy

Chochoł z trawy.

Trawy zabezpieczamy po to, aby mróz nie uszkodził ich bryły korzeniowej. Dlatego chronimy wnętrze kępy przed nadmierną wilgocią, a całą roślinę obsypujemy korą. Często zawiązujemy też nadziemne części. Egzemplarze traw muszą być zabezpieczone przed działaniem słońca, szczególnie wczesno-wiosennego, które zbyt wcześnie wybudza je z pory zimowego spoczynku - wytwarzają one wtedy młode pędy, które uszkadzają wiosenne przymrozki.

Jak zabezpieczyć trawy, które na wiosnę przycinamy?

 • Wybieramy słoneczny, nie deszczowy, listopadowy dzień.
 • Związujemy część nadziemną - najlepiej w 2 lub 3 wysokościach, sznurkiem jutowym, kilkukrotnie obwiązując go wokół rośliny.
 • Nasadę trawy obsypujemy korą lub torfem. Ważne, aby niezbyt wcześnie, bo trawa gnije od nadmiaru wilgoci i ciepła.

Jak zabezpieczyć trawy zimozielone?

Podobnie jak inne gatunki zimozielonych bylin. Trawy okrywamy igliwiem, matami słomianymi czy agrowłókniną, a podstawę obsypujemy korą lub torfem, czy liśćmi.

Listopad jest ostatnim miesiącem w roku, kiedy wykonujemy prace w ogrodzie. Potem przed czas zimy będziemy nasz ogród tylko obserwować. Warto więc te końcowe prace zabezpieczające wykonać starannie i dokładnie - dzięki temu nasz ogród spokojnie przetrwa zimę, a na wiosnę rośliny obudzą się zdrowe i gotowe znowu dekorować nasz ogród.

Komentarze do wpisu (2)

19 listopada 2017

Za dzieciaka pamiętam słomiane osłony, chyba najlepiej się sprawdzały. A wyglądają przepięknie!!

21 listopada 2017

Dziękuję za porady, tego właśnie szukałam.

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium