Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
7 950,00 zł 5 950,00 zł
szt.
Sofa ogrodowa VALLET (technorattan czarny, 3-osobowa)
Sofa ogrodowa VALLET (technorattan czarny, 3-osobowa)
5 200,00 zł 3 900,00 zł
szt.
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
7 500,00 zł 5 500,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Stół Oglio ze składanym blatem
Stół Oglio ze składanym blatem
595,00 zł 495,00 zł
szt.
Zestaw obiadowy Gotland
Zestaw obiadowy Gotland
19 400,00 zł 9 900,00 zł
szt.
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
3 600,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
10 300,00 zł 8 300,00 zł
szt.
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
2 050,00 zł 1 500,00 zł
szt.
Jakie rośliny do dużych donic na taras? 0
Jakie rośliny do dużych donic na taras?

Jakie rośliny do dużych donic na taras?

Wybór odpowiednich gatunków do donic nie jest trudny. Bogaty wybór gatunków sprawia, że możemy zdecydować się na rośliny, które najbardziej nam się podobają. Rośliny do donic to bujna grupa drzew i krzewów, które możemy uzupełnić bylinami i kwiatami jednorocznymi.

trawa ozdobna w donicach betonowych

Donica ogrodowa z betonu architektonicznego obsadzona trawą ozdobną.

Rośliny iglaste w donicach tworzą zimozielony szkielet na tarasie. To zielone tło w sezonie wegetacyjnym, natomiast zimą tworzą niezmienne, atrakcyjne bryły, które oprószone śniegiem, nadają kompozycji wyrazistości.

Z drzew i krzewów iglastych w donicach możemy posadzić jodły np. jodła koreańska. Jodły mają soczyste zielone igły i bardzo symetryczny, stożkowy pokrój. Jodła koreańska rośnie wolno, po 10 latach osiąga około 150 - 200 cm. Jej pędy od spodu są białe, a młode szyszki niebieskawe. Innym drzewem, który idealnie pasuje do donic jest świerk biały Conica - o regularnym pokroju, i gęstej, stożkowej bryle.

Uzupełnieniem kompozycji w donicach może być bluszcz pospolity, który tworzy zimozieloną okrywę. Sadząc bluszcz pod drzewami i krzewami, wykorzystujemy przestrzeń, w której niewiele roślin sobie poradzi.

geometryczne donice Valencia

duża donica w kawiarni

W dużych donicach możemy sadzić rośliny iglaste i liściaste. Na zdjęciach geometryczne donice Valencia

W donicy na tarasie lub balkonie możemy posadzić też wiele drzew i krzewów liściastych. Sprawdzi się tu robinia akacjowa, zwłaszcza robinia Umbraculifera, w formie piennej, z regularną koroną. Z powodzeniem sprawdzą się też brzozy np Doorenbos, Youngi. Brzozy będą atrakcyjnym akcentem, a przebarwiające się jesienią, wprowadzą na taras element zaskakujący, dynamiczny. Innym liściastym gatunkiem są bzy lilaki, które zachwycą nas fioletowymi, pachnącymi kwiatami. Na tarasach nowoczesnych, miejskich, orientalnych oraz przy wodzie możemy posadzić klony palmowe - ich atrakcyjne, kolorowe liście, i ciekawe kroje sprawiają, że klony palmowe są chętnie wybierane, aby obsadzić nimi duże donice ogrodowe, na tarasie i balkonie. Donice z klonem palmowym ustawiamy w zacisznym miejscu, ponieważ roślina może przemarzać w czasie zimy.

rośliny w dużych, czerwonych donicach

Duże donice możemy wykorzystać do wyeksponowania naszych ulubionych roślin. Na zdjęciu donica - tuba Hebe

Osoby ceniące rośliny użytkowe z pewnością ucieszą się, że w donice ogrodowe możemy ozdobić w drzewa owocowe. Miniaturowe jabłonie, wiśnie, będą nie tylko smaczne, ale też atrakcyjne. Nie polecamy natomiast drzew gruszy, ponieważ jej liście często chorują, a tym samym, nie wyglądają atrakcyjnie. Rajskie jabłonie to godna uwagi propozycja do donic, ponieważ mają małe rozmiary, i są bardzo dekoracyjne - obfite kwitnienie, mnóstwo owoców i najczęściej barwne liście przynajmniej w jednej porze roku zdobią te niewielkie drzewka. Rajskie jabłonie, które warto wybrać to odmiana np Royal Beauty.

Donice to ciekawy sposób aby wyeksponować w ogrodzie rośliny o ciekawym wyglądzie - przepiękny dereń Kousa, cis pośredni czy klon Globosum, posadzony w pojemniku, będzie od razu widoczny w ogrodzie.

Drzewa i krzewy posadzone w pojemniku są mało wymagające. Wystarczy zapewnić im regularne podlewanie i żyzne podłoże, a będziemy cieszyć się ich urokami bez wysiłku przez długie lata.

Jakie kwiaty do dużej donicy?

Co posadzić do dużej donicy obok gatunków wieloletnich. Gatunki wieloletnie są stałe, niezmienne, co jest zaletą, ale aby urozmaicić trochę kompozycję w donicach, możemy uzupełnić je o rośliny jednoroczne lub byliny.

donica ze stali corten

Donice ze stali corten ładnie komponują się w ogrodzie nowoczesnym. Na zdjęciu donica corten Largo 1

Rośliny sezonowe wprowadzą w donicach dynamiczne, sezonowe zmiany, będą zaskakiwać i cieszyć oko kolorem. Dodatkowo zaletą gatunków jednorocznych jest możliwość swobodnego wymieniania ich w donicach kilka razy w ciągu roku. Sadzenie roślin jednorocznych 2-3 razy do roku powoduje, że nasza donica co kilka tygodni będzie wyglądać inaczej, oraz, że wraz z kolejnymi latami wcale nie musimy oglądać tych samych roślin. Warto więc drzewa i krzewy uzupełnić roślinami jednorocznymi, które mają piękne kwiaty. Dobrze jest ich sadzenie zaplanować razem z drzewami i krzewami, aby stworzyć całoroczną kompozycję.

rośliny w donicach lechuza

rośliny w donicach lechuza

Kompozycje z udziałem bylin są barwne i atrakcyjne. Na zdjęciu donice Lechuza - nowoczesna donica CANTO Stone i donica Lechuza Classico Color 35

Natomiast większość nasadzeń z roślin jednorocznych, posadzona w donicach samodzielnie, może wyglądać pusto. Jeżeli chcemy posadzić w donicach tylko gatunki jednoroczne, musimy zwrócić uwagę na proporcje i posadzić takie rośliny w donicach, aby rośliny nie były za małe. W dużych donicach dobrze będą wyglądać gatunki o pokroju wzniesionym, oraz przewieszające się. Nie bójmy się sadzić kompozycji złożonych z różnych gatunków. Pamiętajmy tylko, że gatunki jednoroczne są bardziej wymagające od nasadzeń drzew, krzewów i bylin. Nie wolno nam zapomnieć o ich podlewaniu, kto nie ma czasu na regularną pielęgnację, musi wybrać gatunki odporne na suszę, lub posadzić rośliny w donicach z systemem nawadniania. W przypadku donic z systemem nawadniania rośliny mają stały dostęp do wody, same regulują jej pobieranie, a my musimy tylko raz na kilka, a nawet kilkanaście dni napełnić je wodą.

Rośliny wieloletnie natomiast sprawią, że nasze donice ogrodowe będą co roku, bez większego wysiłku, wyglądały pięknie. Duże donice ogrodowe możemy tak obsadzić roślinami, że z powodzeniem zastąpią nam ogród.

pelargonia w donicy Green Spa

Duża donica ogrodowa z technorattanu obsadzona pelargoniami - na zdjęciu podłużna donica Green Spa.

Dobór odpowiednich gatunków pozwoli nam wyczarować w donicach kompozycje ozdobne cały rok, nawet zimą. Jakie gatunki wybrać do dużych donic? W dużych donicach ogrodowych możemy posadzić takie rośliny jednoroczne jak:

 • pelargonie, rabatowe i bluszczolistne,
 • begonie i werbeny,
 • niecierpki na stanowiskach cienistych,
 • gazanie i osteospermum,
 • wiosenne bratki i stokrotki,
 • jesienne wrzosy, i chryzantemy,
 • zwisłe kocanki, komarzyce, sutery i bakopy,
 • egzotyczne wilce ziemniaczane i pacioreczniki,
 • groszek pachnący,
 • maciejka,
 • surfinie i begonie,
 • thunbergie,

Rośliny wieloletnie które ozdobią nasze duże donice ogrodowe to natomiast:

 • rozchodniki,
 • jeżówki,
 • paprocie,
 • brunery,
 • żurawki,
 • hosty,
 • liliowce,
 • zawilce,
 • werbeny,
 • trawy ozdobne,
 • runianka japońska,
 • bluszcz,
 • barwinek pospolity,
 • dąbrówka rozłogowa,
 • rudbekia,
 • pysznogłówka,
 • floks szydlasty

Zanim przystąpimy do sadzenia roślin pamiętajmy, że każdy gatunek ma określone wymagania. Drzewa i krzewy, oraz byliny i rośliny jednoroczna powinny być tak dobierane, aby tworzyły grupy o podobnych potrzebach - jednakowe nasłonecznienie, pielęgnacja, odczyn gleby.

doniczka cascada

doniczka cascada

Rośliny jednoroczne to wdzięczne, ale bardziej wymagające rośliny. Na zdjęciach doniczka Cascada Color

Jak sadzić rośliny w dużych donicach?

Jeżeli zastanawiasz się, jak sadzić rośliny w dużych donicach, koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Sadząc rośliny do dużych donic, musimy pamiętać o 3 ważnych elementach:

 1. drenażu
 2. izolacji - w przypadku roślin wieloletnich
 3. odpowiednim rodzaju podłoża

Istotnym elementem, obowiązkowym w dużej donicy zewnętrznej, jest drenaż - warstwę drenażu wykonujemy z keramzytu. To gliniaste, porowate tworzywo, które poprawią warunki wodno-powietrzne w podłożu. Grubość warstwy drenażowej jest uzależniona od wymiarów donicy - wynosi od 1, 5 cm w najmniejszych, do 10 cm w tych największych donicach. Drenaż pozwala odprowadzić nadmiar wody poza donicę (pamiętajmy o zabezpieczeniu otworu odpływowego przed zasklepianiem).

Wieloletnie gatunki roślin, pozostawione w donicach na zewnątrz, są narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne - niskie temperatury, silne wiatry, nasłonecznienie, utrudniają wzrost roślin, oraz prawidłowe przezimowanie. Korzenie roślin są narażone na przemarzanie znacznie bardziej w donicach, niż w gruncie. Większość roślin posadzonych w donicy wymaga takiego zabezpieczenia. Drzewa i krzewy w pierwszych latach po posadzeniu będą wymagać starannej ochrony przed zimą, kilkuletnie gatunki powinny być już bardziej odporne.

Dlatego, sadząc gatunki drzew i krzewów, musimy pamiętać o izolacji. Izolacja donicy pozwala nam chronić korzenie rośliny przed mrozem, oraz … przed silnym słońcem w czasie upałów. Wykonujemy ją za pomocą styropianu, który umieszczamy pomiędzy ścianą donicy, a podłożem.

Sadzenie drzew i krzewów do dużej donicy ogrodowej wymaga zaangażowania i przygotowania. Pamiętajmy, że wieloletnie rośliny rosnące w donicy, są zdane tylko na to, co dostarczymy im wraz z podłożem - dlatego w uprawie pojemnikowej starannie przygotujmy mieszankę podłoża, pod względem odczynu gleby, żyzności, przepuszczalności. Podłoże to najważniejsza część - powinno być dopasowane do wymagań roślin. Do donicy musimy obowiązkowo użyć przepuszczalnej ziemi, która zapewni najlepsze warunki do rozwoju roślin. Rośliny w donicach są bardzo narażone na stagnującą wodę w jej obrębie. Korzenie gniją, a rośliny chorują i więdną. Dlatego musimy pamiętać o drenażu i przepuszczalnym podłożu. Natomiast potrzeby wodne rośliny zaspokoi regularne nawadnianie, które będzie uzupełniało opady deszczu.

Duża donica tarasowa - jak wybrać ?

Istotne jest również, z jakiego tworzywa została wykonana donica. Tworzywo wykonania donicy ma wpływ na właściwości pojemnika. Ważne, aby donica była odporna na czynniki atmosferyczne, zwłaszcza wilgoć i niskie temperatury. Donice z tworzywa sztucznego są bardzo odporne, a dodatkowo oferują nam szerokie spektrum barw i struktur. Tworzywo sztuczne może imitować beton, drewno, stal corten, a jest lżejsze, dzięki czemu nie obciąża tak stropu. Donice z tworzywa sztucznego są chętnie wybierane na balkony i tarasy, ze względu na duży wybór, przystępne ceny i łatwą dostępność.

Ważną cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, kupując donice, jest jej wytrzymałość. Rośliny posadzone w donicach, razem z ziemią, korzeniami, mają dużą masę. Oddziałują na ścianki donicy, wywierają nacisk. Dlatego lepiej zdecydować się na donicę, która takie napory wytrzyma i wybrać donicę, której nie trzeba wymieniać co kilka sezonów. Drzewa i krzewy posadzone w donicach szybko się rozrastają, dlatego ich przesadzanie po kilku latach może być trudne, lub zupełnie niemożliwe.

rośliny w donicach canto

żurawka w geometrycznej donicy

trawy w donicach lechuza

Duże donice muszą być wytrzymałe i odporne.

Bogaty wybór tworzyw pozwala dopasować donice do naszej przestrzeni. Mamy dobre możliwości aranżacji wnętrz ogrodowych w każdym stylu. Donice wykonane z różnych tworzyw mają inny design, tak więc zupełnie inaczej będą komponować się we wnętrzach. Donice betonowe bardzo dobrze pasują do ogrodów nowoczesnych i przestrzeni komercyjnych. Ich minimalistyczny design podkreśla charakter nowoczesnych miejsc. Donice betonowe, jak też donice z tworzywa sztucznego powinny być wzmocnione włóknem szklanym. Donice drewniane idealnie komponują się na tarasach rustykalnych, ale odpowiedni kształt i rodzaj drewna sprawiają, że w każdym ogrodzie będą wyglądać doskonale. Donice drewniane możemy wykończyć dowolnym kolorem lakieru lub bejcy, a tym samym dopasować je do każdego ogrodu. Co prawda drewno, jako naturalne tworzywo, jest bardziej podatne na korozję, ale jego pozostałe zalety zdecydowanie przewyższają tę jedną wadę.

Ciekawą propozycją jest stal corten, którą coraz częściej możemy oglądać nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale też w naszym ogrodzie. Stal corten to tworzywo oryginalne, wraz z upływem czasu pokrywa się dekoracyjną patyną, która nie tylko zdobi, ale też chroni stal przed korozją. Donice ogrodowe ze stali corten, drewna i betonu mogą mieć różne wymiary, co sprawia, że z łatwością dopasujemy je do naszego ogrodu. Ze stali corten wykonuje się nie tylko donice, ale również elementy dekoracyjne na elewacji, oraz dekoracje do ogrodu.

Donice dla większych krzewów i drzew muszą być dobrane do nich starannie. Duża masa rośliny może nie tylko uszkadzać donice, ale nawet je przewracać. Dlatego kupując donice, upewnijmy się, że pasuje do wielkości planowanych przez nas roślin. Rośliny w donicach nie mogą stanowić zagrożenia dla otoczenia.

Nieprzydatne stają się natomiast duże donice ceramiczne, które są wrażliwe na uszkodzenia, oraz dodatkowo ciężkie. Co prawda donice ceramiczne są bardzo atrakcyjne, jednak w roli dużego pojemnika, zwłaszcza na drzewa i krzewy nie sprawdza się.

Rośliny wybrane do donic ogrodowych muszą charakteryzować się pięknym wyglądem przez dłuższy czas, odpornością na utrudnione warunki atmosferyczne oraz systemem korzeniowym, który poradzi sobie w donicy. Donice to ciekawa propozycja nie tylko jako aranżacja balkonu czy tarasu, gdzie nie ma innej możliwości uprawy roślin, ale też w ogrodzie. Ustawiając w miejscach reprezentacyjnych efektowne donice, tworzymy niepowtarzalną wizytówkę ogrodu. Donice są atrakcyjne również dzięki łatwości z jaką z ich pomocą można wprowadzić do ogrodu zmiany - nowe rośliny. Wystarczy ustawić je na tarasie, lub nawet na rabacie i cieszyć się efektem.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium