Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Jakie iglaki do donic? Kompozycje z iglakami w donicach 2
Jakie iglaki do donic? Kompozycje z iglakami w donicach

Iglaki w donicach

Kompozycje w donicach z iglakami to doskonały pomysł na wielosezonowe dekoracje tarasu, balkonu, a nawet ogrodu. Iglaki pięknie prezentują się samodzielnie, ale łatwo skomponować je również z bylinami, czy gatunkami jednorocznymi.

donica cube z technorattanu z iglakami

Kompozycje z roślin iglastych w połączeniu z innymi gatunkami, to ciekawa propozycja na taras, do ogrodu czy na balkon. Donice ogrodowe dają wiele możliwości aranżacji.

iglaki w betonowych donicach przy wejsciu do budynku

Iglaki to całoroczna dekoracja, która sprawdza się w każdym miejscu.

Zaletą kompozycji z iglaków jest wysoka odporność tych roślin na suszę, na choroby, a nawet na przemarzanie. Dodatkowo iglaki są mało wymagające - większość z nich nie potrzebuje przycinania, podlewania, a inne zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się u nich rzadziej, w porównaniu do pozostałych roślin.

Iglaki to doskonały pomysł, aby stworzyć zimozieloną, całoroczną dekorację ogrodowej przestrzeni. Jeżeli rośliny zostaną dobrze posadzone, w odpowiednich pojemnikach, przygotowanym podłożu, to staną się ozdobą ogrodu przez kilka, a nawet kilkadziesiąt lat.

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że donice w ogrodzie to obowiązkowe wyposażenie. Zastosowanie donic ma wiele zalet i daje nam dużą swobodę aranżacyjne.

Donice możemy ustawiać tam gdzie chcemy, tworząc nowe “nasadzenia” bez konieczności ingerencji w stare rabaty. Nie musimy zmagać się z korzeniami rosnących już roślin.

Dodatkowo, dzięki donicom możemy stworzyć odpowiednie warunki wzrostu dla gatunków szczególnie wymagających, czy też zapewnić odpowiednie podłoże w miejscach, gdzie trudno jest posadzić coś w gruncie.

Dlatego warto korzystać z donic ogrodowych, ustawiać je gdzie tylko się da, eksperymentować z roślinami, różnymi kompozycjami.

donica Lechuzy z iglakiem przed wejsciem do budynku

Rośliny iglaste rosną dobrze na słońcu i w cieniu, do każdego stanowiska możemy dobrać odpowiednie gatunki.

betonowa donica z zasadzonymi tujami

donice z polimerobetonu z iglakami

Kompozycje z iglaków w donicach sprawdzą się też w przestrzeni miejskiej i miejscach publicznych.

Kompozycje z iglaków - na jakie stanowisko?

Kompozycje z iglaków możemy dopasować do każdego stanowiska, ponieważ wśród przedstawicieli iglastej grupy roślin znajdziemy zarówno takie gatunki, które rosną w cieniu, jak też w słońcu.

Na cieniste balkony najlepiej pasują cisy, bukszpany.

Na słonecznej przestrzeni najlepiej urosną sosny, świerki, tuje.

Warto wiedzieć, że nawet nie znając się na gatunkach krzewów i drzew iglastych, jesteśmy w stanie, po kolorze igieł stwierdzić, jakiego stanowiska wymagają - gatunki o ciemnozielonych igłach lepiej rosną w cieniu, a te o jasnych i kolorowych, na stanowisku słonecznym.

jakie iglaki do donic

Jak dobrać iglaki do donic?

Poszukując iglaków do kompozycji w donicach, musimy zwrócić uwagę na kilka kryteriów, które powinny spełniać te rośliny:

  • zwarta forma, mała wysokość, rośliny do donic muszą być małe, nie możemy pozwolić sobie na sadzenie dużych, rozłożystych roślin w donicach, pojemniki mogą być dla nich niewystarczającą podporą i podstawa do utrzymania,
  • system korzeniowy rośliny musi pozwalać na posadzenie jej w donicy,

Jeżeli chcemy uzyskać wieloletni efekt, warto na zakupy roślin wybrać się do szkółki roślin ozdobnych. Rośliny w szkółkach są w lepszej kondycji niż te z hipermarketów. Zwracajmy uwagę na zdrowotność roślin, czy nie mają objawów choroby, czy ich wzrost jest równomierny, a same rośliny nie są zdeformowane. U iglaków ważne jest również zaobserwowanie nieuszkodzonego wierzchołka wzrostu.

Jakie iglaki posadzić w donicach?

W donicach bardzo dobrze rośnie wiele roślin iglastych, szczególnie warto zwrócić uwagę na:

  • sosny, np. kosodrzewina,
  • świerki, np.Conica, świerk kłujący, świerki szczepione na pniu, a także wszelkie mniejsze odmiany np. Nana, interesująco wyglądają również odmiany o barwnych igłach, czy kolorowych przyrostach,
  • żywotniki i thuje, które często mają naturalnie kształt kuli, stożka, ale także te, które możemy formować w spiralę, itp., również formy szczepione na pniu,
  • jałowce, zarówno kolumnowe, jak też płożące,
  • cisy, które bardzo lubią formowanie,
  • zimozielone bukszpany, to co prawda nie iglaste rośliny, ale zimozielone,
  • wszelkie drzewka w formie bonsai to bardzo ciekawa i oryginalna dekoracja donicy ogrodowej,
  • kupując iglaki pamiętajmy, że modrzewie i miłorzęby, to gatunki iglaste, zrzucające liście na zimę, jesienią przebarwiają się intensywnie na żółto, ale zimą nie są zbyt dekoracyjne,

betonowe donice z iglakami

Świerki tworzą nastrojowe dekoracje zimą.

iglaste bonsai w donicy

A iglaste bonsai jest unikatowe i z pewnością wyróżni nasz ogród.

jak wybrać donicę dla iglaków

Jak wybrać donice ogrodowe?

Donice ogrodowe do uprawy iglaków i gatunków wieloletnich, w większości będą spędzać na zewnątrz cały rok - nie tylko wiosnę i lato, ale również deszczową jesień i mroźna zimę. Oddziaływania atmosferyczne powodują, że donica zewnętrzna powinna być odporna na wszelkie czynniki atmosferyczne.

Dodatkowo, musimy też uwzględnić, że przez wielkość iglaków i trudności z ich przesadzaniem, rośliny posadzone raz w donicy, pozostaną w niej przez długie lata. Wiąże się to ze stałym oddziaływaniem mechanicznym na donicę - ciężar korzeni i ciężar podłoża wywierają nacisk na ścianki donicy. Musi być ona mocna, trwała i wytrzymała.

Dlatego warto zwrócić uwagę na tworzywo wykonania donicy, do wieloletniego, zewnętrznego użytkowania najlepiej wybrać donice wykonane z:

  • wysokiej jakości tworzywa sztucznego, wzmocnionego np. włóknem szklanym,
  • betonu architektonicznego,
  • stali corten.

Takie pojemniki zapewniają nam bezproblemowe, wieloletnie użytkowanie.

Donice wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym są lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Dostępne są w wielu kształtach i kolorach, a także mogą imitować drewno czy beton, dlatego łatwo dopasować je do każdego ogrodowego stylu. Najczęściej jednak donice z tworzywa sztucznego są barwione w masie, a bogata kolorystyka pozwala dopasować je idealnie do każdej przestrzeni.

Donice betonowe to obowiązkowe wyposażenie ogrodów nowoczesnych. Donice są bardzo unikatowe, wykonywane ręcznie, stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Surowa faktura betonu, idealnie współgra z roślinnością. Natomiast kilka odcieni szarości, w jakich dostępne są donice, pozwalają na stworzenie wielu ciekawych kompozycji.

Beton jest odporny na wszelkie uszkodzenia, a także nie wymaga impregnacji.

Ogrodowe donice ze stali corten sprawdzają się natomiast w wielu różnorodnych stylach - ładnie podkreślają nowoczesny design, ale również rustykalny styl. Donice te chętnie wykorzystuje się również jako uzupełnienie przestrzeni publicznych. Stal corten zachwyca nas trwałością i dynamicznym designem.

Więcej na temat nowoczesnych donic przeczytasz tutaj - Pomysł na nowoczesne donice - co w nich posadzić?

tuje w donicach z tworzywa sztucznego

Tworzywo sztuczne jako donica to jedna z trwalszych propozycji.

iglaki w metalowych donicach

Bardzo dobrze sprawdza się też metal.

Równie ważne jak tworzywo wykonania donicy, jest wyposażenie jej w dwa elementy techniczne:

  • izolację,
  • system odpływowy,

Izolacja zapewnia ochronę roślin przez temperaturami - niskimi, jak też wysokimi. Ścianki donicy, wyposażona w izolację, nie nagrzewa się latem, a zimą nie zamarza, dzięki czemu korzenie rośliny są chronione. Jeżeli donica nie ma izolacji, przed posadzeniem rośliny, wykonajmy ją samodzielnie ze styropianu.

System odpływowy donicy to najczęściej otwór w jej dnie, który ma za zadanie ułatwić odpływanie nadmiaru wody opadowej. Jest konieczny w donicach ustawionych na zewnątrz. Nawet donice z systemem nawadniania mają takie odpływy, które kiedy woda przekroczy bezpieczny próg, odprowadzają jej nadmiar, poza obręb donicy.

Jaką wielkość powinna mieć donica?

Wielkość donicy zależy od wielkości i wieku drzewka, które sadzimy.

Sadząc młodą roślinę, która ma kilkanaście centymetrów wysokości, musimy mieć świadomość, że kilka razy ją przesadzimy.

Jeżeli natomiast kupiliśmy starszą roślinę, której wzrost nie jest już tak intensywny, z powodzeniem wybierzmy pojemnik zbliżony do wymiarów ostatecznej donicy, lub właśnie taką.

Ponieważ iglaki sadzimy w donicy na dłużej, możemy wybrać pojemnik, który jest nawet 30 cm większy od średnicy obecnej donicy.

sadzenie iglaka w donicy

Sadzenie iglaków jest proste, ale trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

Jak sadzić iglaki w donicach?

Sadzenie iglaków w donicy jest bardzo ważne, powinno być wykonane starannie. Iglaki to rośliny wieloletnie, które w donicy spędza wiele lat. Wymiana podłoża, przesadzanie, czy inne zabiegi w obrębie korzeni są trudne, dlatego już na etapie sadzenia musimy zadbać o wszystko szczegółowo.

Bardzo ważne jest podłoże, które dla większości roślin iglastych powinno być lekko kwaśne i przepuszczalne. Możemy wykorzystać gotowa mieszankę do roślin iglastych, lub stworzyć samodzielnie podłoże, mieszając ziemię uniwersalną z torfem i piaskiem.

Na początku, w pierwszym roku po posadzeniu staramy się nie zasilać rośliny nawozami, pozwólmy jej samodzielnie zadbać o sobie.

Jeżeli wybrana przez nas donica, spełnia kryteria, wyznaczone wyżej, możemy przystąpić do sadzenia.

Przed sadzeniem warto podlać rośliny, aby łatwiej było wyciągnąć je z pojemników. Możemy również z powodzeniem wstawić doniczki z roślinami do wody, na około 5 - 10 minut. W tym czasie zajmiemy się przygotowaniem drenażu.

Drenaż w donicy jest konieczny, aby podłoże nie zatykało otworu odpływowego. Wykonujemy go z keramzytu, grubość warstwy dopasowujemy do wielkości donicy - minimum 1 wynosi 3 cm, maksymalnie 10 cm.

Następnie na warstwę drenażu układamy geowłókninę, wywijamy ją na brzegi donicy i wsypujemy podłoże do wysokości około ⅓ doniczki.

iglaki w donicach na tarasie

iglaki w donicach na ganku

Kompozycje z iglaków to idealne dopełnienie tarasu.

Teraz wstawiamy do donicy rośliny, aby sprawdzić wysokość, uzupełniamy podłożem, ustawiamy rośliny w odpowiedniej pozycji ( prosto, najsilniejszą stroną na zewnątrz donicy itp. ) Podlewamy, aby podłoże wniknęło między korzenie. Następnie znowu uzupełniamy podłożem i znowu podlewamy. Na koniec można wyściółkować korą.

Z czym posadzić iglaki?

Iglaki najlepiej łączyć z roślinami o podobnych wymaganiach co do gleby i stanowiska. Idealnie komponują się z nimi krzewy takie jak rododendrony, hortensje i azalie. Z bylin do dyspozycji mamy wiele gatunków, my przytoczymy tylko najpopularniejsze - wrzosy, hosty, bergenie, żurawki, kopytniki, płożącą dąbrówkę, barwinek, bluszcz pospolity.

Do donic możemy również posadzić rośliny cebulowe - tulipany, szafirki, krokusy, hiacynty.

rośliny na rabacie

rabata z donicą

rabata z donicą

Doskonałe towarzystwo dla iglaków to hosty, żurawki, brunery.

3 iglaki w 3 donicach stalowych

Dobrym pomysłem na kompozycje z iglaków, jest zastosowanie ich jako powtórzenia w ogrodzie.

Kompozycje w donicach z wykorzystaniem roślin iglastych, to ciekawa propozycja, zwłaszcza jeżeli szukasz dekoracji wielosezonowych i całorocznych.

Komentarze do wpisu (2)

22 czerwca 2020

Piękne rośliny, w pięknych donicach! Pozdrawiam

1 września 2020

Super te iglaki. Trzeba się napracować, ale dla takiegi efektu wow warto!

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium