Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Altana w ogrodzie 1
Altana w ogrodzie

Altana w ogrodzie - jak dobrać i gdzie umieścić altanę by stworzyć wyjątkowe miejsce do wypoczynku?

Altana to wyjątkowy element małej architektury wzbogacający każdy ogród. Jest namiastką wnętrza przeniesionego do ogrodu. Dla każdego w zależności od potrzeb altana ogrodowa będzie spełniać różne funkcje.

Popularnym przeznaczeniem jest wykorzystanie jej jako miejsce spotkań towarzyskich. Wyposażona w duży komplet jadalniany będzie idealnym miejscem do zorganizowania grilla lub imprezy na świeżym powietrzu bez obawy o zmienną pogodę. Dla wielu osób altana to zacienione miejsce, w którym można zrelaksować się i odpocząć po ciężkiej pracy. Wyposażona wówczas w wygodne siedzisko i mały stolik kawowy stworzy nam oazę i zaciszny kąt do odpoczynku.

Dla ogrodników amatorów będzie z kolei idealnym miejsce do pracy. Schronieni przed silnym słońcem i deszczem, mogą wówczas przesadzać rośliny, a wczesną wiosną pielęgnować rozsady w ciszy i spokoju. Możliwości zastosowań altany ogrodowej są z pewnością nieograniczone, a odpowiednio dobrana stanie się perełką w każdym ogrodzie.

Jaka altanę wybrać?

Altana ogrodowa może przyjmować różne kształty m.in. prostokąta lub bardziej ozdobnych sześciokątów i ośmiokątów. Jest zadaszona, a w zależności od tego, co preferujemy, może być otwarta na przestrzeń dookoła niej, osłonięta w części, lub w całości ścianami. Wzbogacona może być również szklanymi oknami i kraciastymi przysłonami. Takie zabudowane altany pozwalają użytkować je nawet do późnej jesieni i wczesna wiosna. Chronią bowiem od zacinających deszczy i wiatru. Jest wiele możliwości przy wyborze altan, a styl i moda zmieniają się nieustannie. Ważne jednak, aby przy wyborze materiału, z którego będzie wykonana altana zwrócić uwagę, aby stylem pasowała do otoczenia.

Drewniana altana ogrodowa

Do budowy drewnianych altan ogrodowych najczęściej wykorzystuje się drewno z gatunków drzew iglastych. Drewno to jest łatwo dostępne i najtańsze, ale niestety miękkie i nietrwałe. Nie wyklucza to jednak użycia drewna, które tak jak drewniane meble ogrodowe doskonale komponuje się z każdym otoczeniem. Dodatkowo altana wykonana z drewna wygląda naturalnie, a zapach drewna i atmosfera ciepła, jaką wprowadza, dodatkowo stwarza wewnątrz niej atmosferę odpowiednią do wypoczynku i relaksu.

Ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej impregnacji drewnianych altan. Jest to zabieg zapewniający dłuższy czas ich użytkowania. Drewniane altany dostępne są w wielu sklepach i w wielu wariantach, zdobione, proste i w różnych rozmiarach. Każdy z pewnością wybierze spośród nich altanę odpowiednią dla swojego ogrodu, a może pokusi się o własną budowę?

Przeczytaj także nasz artykuł o impregnacji drewna. Znajdziesz go tutaj - Impregnacja powierzchni drewnianych.

Altana drewniana Dharma

Altana Dharma

Metalowa altana ogrodowa

Do wykonania altan ogrodowych z metalu najczęściej używa się aluminium, żelaza i stali. Materiały te nie wymagają prawie żadnej konserwacji i są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Aluminium jest najtańsze, a przy tym lekkie i mocne. Wybierając natomiast żelazne i stalowe altany, mamy pewność, że są one wyjątkowo trwałe i mocne. Konstrukcja metalowych altan ogrodowych, głównie wykonanych z kutego żelaza posiada wielu zwolenników. Altany te są wyjątkowo eleganckie i stylowe, dodają uroku w każdym ogrodzie. Ażurowe zdobienia tworzą wspaniałe konstrukcje. Wzbogacone dodatkowo odpowiednimi nasadzeniami pnączy stworzą wyjątkowe miejsce do odpoczynku w ogrodzie.

Altana metalowa

Murowane altany ogrodowe

Z całą pewnością murowane altany ogrodowe mogą tworzyć dodatkowe pomieszczenie przeniesione do ogrodu. Budowa takiej altany wymaga jednak dużo więcej zachodu i potrzeba na nią więcej wolnej przestrzeni. Dobrze, aby zlokalizowana niedaleko budynku nawiązywała stylem do niego i współgrała z otoczeniem. Może być w całości zabudowana ścianami i tworzyć wówczas mały domek ogrodowy albo być otwarta na otaczającą przestrzeń. Każda murowana altana z pewnością będzie wyjątkowa. Takie małe domku murowane często wykorzystywane są do przechowywania narzędzi i sprzętu. Wówczas do czynienia mamy z altaną narzędziową.

Altana murowana

Altany z konstrukcji krat drewnianych i metalowych

Urokliwym i wyjątkowymi altanami są te tworzone z roślin. Wykorzystuje się wówczas konstrukcje z drewnianych lub metalowych krat, dla podtrzymania i ukierunkowania wzrostu pnączy. Ściany takich altan są “żywe”, a przebywając w środku nich, można poczuć się naprawdę blisko natury. Dotknąć roślinności i poczuć jej zapach. Są wyjątkowym miejscem dającym schronienie podczas upału, zapewniając ochłodę.

Popularne obecnie stają się również „żywe altany” powstające z ukorzenionych gałązek wierzbowych, które charakteryzują się szybki wzrostem. Przywiązane wówczas do konstrukcji gałązki zachodzą na siebie i tworzą urokliwą altanę.

Przy wyborze altany bardzo ważna jest również jej lokalizacja, która odpowiednio dobrana ma wpływ na to, jak często będziemy z niej korzystać.

Przy altanie, która w sezonie letnim spełniać ma rolę miejsca, w którym spożywać będziemy posiłki i organizować spotkania towarzyskie ważne jest, aby znajdowała się w niedalekim sąsiedztwie domu. Ułatwi to transport posiłków, a niezbędne rzeczy zawsze będą “pod ręką”. Pragnąc odnaleźć w niej zaciszne miejsce do relaksu, czytania książek lub słuchania muzyki im dalej od domu, w głębi ogrodu umieszczona altana, tym lepiej.

Bardzo ważne w lokalizacji altany ogrodowej jest również jej otoczenie. Każdy z pewnością nieważne jakie czynności będzie w niej wykonywać, otoczyć chciałby się przyjemnymi widokami. Powinna być otwarta na jak najlepsze widoki i rabaty, którymi pragniemy się chwalić. Bardzo często altana obsadzana jest kwitnącymi pnączami wzbogacającymi jej urok. Często jest centralnym punktem ogrodu i przyciąga wzrok zachwycającym widokiem. Jeśli istnieje taka możliwość i jesteśmy posiadaczami pięknego stawu lub oczka wodnego warto ustawić ją w niedalekiej odległości. Odgłosy i widok wody działają bardzo korzystnie na samopoczucie i pozwalają się zrelaksować. Jeśli do dyspozycji mamy tylko niewielką powierzchnię ogrodu altana może zająć nawet niewielki kąt w rogu działki.

Gotowe altany ogrodowe dostępne są w wielu sklepach internetowych, które oferują ich szeroki wybór. Często zapewniają również montaż i dostawę na miejsce. Jeśli posiadamy odrobinę wolnego czasu i chęci, warto pokusić się, aby zbudować altanę samemu według własnego uznania i potrzeb. Skonstruowana wówczas własnymi siłami, nie tylko będzie zachwycać - będziemy również czuć podwójną satysfakcję z jej użytkowania. Ważne, aby podejmując się takich działań pamiętać jednak o stronie prawnej. Nie tylko podczas budowy altany, ale również podczas umieszczania gotowych konstrukcji na terenie działki. Unikniemy wówczas nieprzyjemnych sytuacji i będziemy mogli z zadowoleniem użytkować nasze małe oazy.

Komentarze do wpisu (1)

20 czerwca 2018

Wszystkie zaprezentowane w artykule altany mają swój urok. Ja uwielbiam altanki różnego rodzaju choć altana murowana wydaję się być nieco trwalsza.

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium