Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Jak zrobić ogrodzenie? 1
Jak zrobić ogrodzenie?

Ogrodzenie ogrodu - jak zrobić i z czego

Ogrodzenia są cały czas prawie nierozłącznym elementem każdego ogrodu. Niezależnie czy planujemy ogrodzić całą działkę, czy wygrodzić tylko jej fragment, musimy dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego dla nas rodzaju ogrodzenia. Aby to Państwu ułatwić, stworzyliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ogrodzenia? Jakie rodzaje ogrodzeń mamy do wyboru na rynku?

Podpowiadamy także, które obecnie wiodą prym i są bezkonkurencyjne, a z którymi lepiej dać sobie spokój. Zapraszamy do lektury.

Ludzie od zawsze otaczali swoje posesje, a nawet całe miasta czy nawet Państwa ogrodzeniem (przykład: Mur Chiński). Obecnie również lubimy wykonywać ogrodzenia, ze względu na wszechstronne zastosowanie i wiele funkcji, jakie spełniają.

Funkcja ogrodzenia

Ogrodzenia mogą otaczać całe obejście lub oddzielać tylko ich fragmenty. W zależności od ich lokalizacji, mogą pełnić różne funkcje. Znajomość swoich potrzeb ułatwi Państwu wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia.

ogrodzenie drewno i metal

Funkcje ogrodzeń:

  • wyznacza granice - najczęściej ogrodzenie prowadzimy po obrysie granicy działki, a więc jest ono jej wyznacznikiem. Czytelnym znakiem dla otoczenia, że za nim znajduje się już teren prywatny, nasz.
  • chroni przed ciekawskim wzrokiem - bardzo cenimy sobie swobodę i prywatność. Dlatego zapewnienie sobie swobodnego wypoczynku, bez ciekawskich spojrzeń przypadkowych przechodniów czy sąsiadów jest bardzo pożądane. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością szczelnego ogrodzenia całego ogrodu, czasami wystarczy wydzielić tylko strefę relaksu, osłonić ją panelami, a resztę pozostawić widoczną. W ten sposób sprawimy, że nas nie widać, ale my widzimy otoczenie, zwłaszcza jeżeli jest atrakcyjne.
  • chroni przed wiatrem - oraz innymi czynnikami, jak na przykład silne słońce.
  • funkcja bezpieczeństwa - ogrodzenie ogranicza możliwość dostania się na nasza posesję osób obcych i niepożądanych, daje nam poczucie bezpieczeństwa, lepiej czujemy się mając takiego sprzymierzeńce.
  • dzieli przestrzeń - wyznacza, kieruje nasz wzrok, może oddzielać taras od reszty ogrodu, wyznaczać miejsce na warzywnik, na kompostownik.
  • dekoruje i zdobi - obecnie ogrodzenia to już nie tylko funkcja użytkowa, ale również dekoracja. Piękne ogrodzenie, jest naszą wizytówką, prezentuje nas i nasz dom czy ogród sąsiadom i otoczeniu, i mimo, że nie zawsze wiedzą co jest za ogrodzeniem, to atrakcyjne ogrodzenie jest podstawą do pozytywnych przypuszczeń. Ogrodzenie powinno podkreślać piękno domu, i starannie się z nim komponować.

drewniane ogrodzenie ażurowe

To ażurowe drewniane ogrodzenie doskonale sprawdzi się w ogrodzie.

Zasady budowy ogrodzeń

Nie każdy wie, że ogrodzenia, jak inne budowle architektoniczne mają swoje wytyczne, a ich budowa jest ograniczona przepisami prawa. Jakich zasad musimy przestrzegać stawiając ogrodzenie?

  • budowane przez nas ogrodzenia nie mogą ograniczać dostępu światła do działek, które z nim sąsiadują.
  • na wysokości do 180 cm nie wolno stosować takich elementów jak tłuczone szkło, drut kolczasty.
  • bramy i furtki znajdujące się w ogrodzeniu, muszą się otwierać do środka posesji.
  • ogrodzenie musimy zlokalizować w linii regulacyjnej sąsiadującej drogi lub ulicy.
  • każdy projekt ogrodzenia powinniśmy skonsultować z odpowiednim organem administracyjnym, który może określić, jak powinno wyglądać, może narzucić nam jaka kolorystyka będzie nas obowiązywać, materiały czy ogólny charakter ogrodzenia.
  • jeżeli w miejscu gdzie planujemy ogrodzenie, istnieje naturalny spływ wody, to nasze ogrodzenie nie może tego ograniczać czy stanowić przeszkody dla spływającej wody.
  • jeżeli stawiamy ogrodzenie w miejscu przecięcia się dwóch dróg, a miejsce styku tych ogrodzeń tworzy kąt mniejszy niż 60 stopni, to musimy zastosować ścięcie tego miejsca, do głębokości 3 metrów działki, aby ogrodzenie nie ograniczało widoczności.
  • ogrodzenia znajdujące się pomiędzy sąsiednimi działkami muszą być ustawione w taki sposób, aby lico ogrodzenia pokrywało się ze znakami granicznymi tych działek.

Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed przystąpieniem do budowy ogrodzenia, dokładnie je zaplanować. Pozwoli Państwu to w dalszym etapie prac uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

ogrodzenie panelowe

Rodzaje ogrodzeń

Na rynku obecnie możemy zaobserwować wiele rodzajów ogrodzeń, które różnią się najczęściej rodzajem tworzywa z jakiego zostały wykonane. Są jednak pewne elementy wspólne dla każdego ogrodzenia, a mianowicie detale architektoniczne.

Każde ogrodzenie powinno składać się z:

  • słupów - które są najważniejszym elementem ogrodzenia, stanowią jego szkielet i podstawę do montażu kolejnych elementów,
  • wypełnienie - czyli to co montujemy na słupach, mogą to być drewniane przęsło, przęsła metalowe, siatka, ramy metalowe lub wykonane z drewna,
  • fundament -konieczny element, jeżeli chcemy nadać naszemu ogrodzeniu wymaganą trwałość i wytrzymałość, najczęściej fundament ogrodzenia słupowego ma głębokość od 80 do 120 cm, wykonujemy go pod każdy słupem, ale również cokołem - jeżeli grunt jest przepuszczalny, możemy fundament nieco spłycić.

RODZAJE OGRODZEŃ, ZE WZGLĘDU NA TWORZYWO:

  • ogrodzenia drewniane - najbardziej tradycyjna forma ogrodzeń, ludzie od wieków wykorzystywali drewno do budowy płotów i zabezpieczeń. Są to wszelkiego rodzaju drewniane przęsła zbudowane ze sztachet, bali lub słupów drewnianych i żerdzi, które stanowią główny element płotu. Ogrodzenia drewniane wymagają starannego wykonania każdego elementu płotu, oraz regularnej pielęgnacji. Zabezpieczanie płotu przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi jest bardzo pracochłonne, ale drewno prawidłowo zabezpieczone, posłuży nam wiele lat. Dodatkowo ponadczasowe piękno drewna doskonale komponuje się z każdym otoczeniem, ocieplając je i nadając niepowtarzalnego charakteru...
  • ogrodzenia metalowe - to jeden z najczęściej spotykanych typów ogrodzeń. Tworzywo to wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją, jak na przykład malowanie. Jeżeli przęsła czy słupki nie będą zabezpieczone malowaniem proszkowym, mogą wymagać co kilka lat odmalowywania. Do ogrodzeń metalowych możemy zaliczyć ogrodzenia kute, żeliwne czy najtańsze siatki. Ogrodzenia kute są wykonywane na specjalne zamówienie, jest to indywidualny projekt, za który trzeba odpowiednio zapłacić. Jednak takie ogrodzenia charakteryzuje unikalny wygląd i ponadczasowa trwałość. Często są to pięknie zdobione ornamenty, wykonane na nasze konkretne życzenie. Ogrodzenia żeliwne są natomiast odlewane w specjalnych formach, które następnie tworzą przęsła. Aby zabezpieczyć żeliwo przed korozją, pokrywa się je innym metalem lub maluje.
  • ogrodzenia murowane - wykonywane na fundamencie,najczęściej z cegły, stanowią piękną wizytówkę, jednak mają bardzo wyrazisty charakter i dlatego muszą być bardzo starannie wykonane.
  • ogrodzenia betonowe - które wykonuje się z betonu, wylewając go w odpowiednich szalunkach, beton następnie zastyga, a my otrzymujemy zaplanowany kształt. Ogrodzenia betonowe wymagają zbrojenia, czyli umieszczenia we wnętrzu stalowych prętów, aby wzmocnić ich trwałość i stabilność. Ogrodzenia betonowe możemy wykończyć w dowolny sposób - klinkierem, tynkiem ozdobnym czy po prostu pomalować.
  • ogrodzenia z prefabrykatów - które obecnie zyskują coraz większą popularność. Ich wielką zaletą jest możliwość stworzenia atrakcyjnego ogrodzenia w stosunkowo krótkim czasie. Niestety w porównaniu z innymi, wyglądają mało korzystnie. Do najbardziej popularnych zaliczamy ogrodzenia z żelbetowych przęseł.
  • ogrodzenia kamienne - to ogrodzenia bardzo trwałe, ale również stosunkowo drogie w wykonaniu. Do budowy wykorzystuje się kamień, w różnym stopniu obrobiony: kamień łupany, ciosany, czy kamień polny. Kamień nie wymaga pielęgnacji, i z pewnością będzie solidną ochroną przepiękną wizytówką przez wiele lat (pod warunkiem starannego wykonania)
  • gabiony - na które obecnie panuje ogromna moda. Jest to ogrodzenie stworzone z paneli z siatkiocynkowanej, które odpowiednio połączone, tworzą kosze. Następnie wnętrze takiego gabionu wypełnia się tworzywem - najczęściej jest to kamień, ale również może być to szkło. Często płot betonowy składa się z przęseł betonowych połączonych z przęsłami drewnianymi.
  • tworzywa sztuczne - czyli bardzo proste i efektowne panele zbudowane z wytrzymałego na warunki atmosferyczne technorattanu. Mogą mieć postać mat, które montuje się na siatkę, czy nawet balustrady, oraz paneli technorattanowych na ramie aluminiowej. Powstały na wzór mebli ogrodowych, które tworzone z solidnego tworzywa sztucznego, doskonale sprawdzają się w naszych ogrodach już przez wiele lat. Panele z technorattanu pięknie się prezentują, są mało wymagające i bardzo odporne.
  • ogrodzenia roślinne - które możemy zastosować oddzielnie, lub łącząc je z innym, dowolnym rodzajem ogrodzenia. Doskonale jako ogrodzenia zielone sprawdzą się tuje, świerki, graby, buki, cisy, dereń, pęcherznica lub bardziej nieregularne- róża pomarszczona, głogi i wiele, wiele innych roślin. 

Poznaj także sposób na ogrodzenie roślinne gotowe od zaraz! Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - Żywopłot z metra - efekt już teraz! Nie musisz czekać kilku lat!

ogrodzenie stalowe

Jak dobrze dopasować ogrodzenie do domu?

Ogrodzenie, poza funkcjami użytkowymi, coraz częściej stanowi także dekorację otoczenia. Jednak aby była to piękna ozdoba naszego otoczenia, musi dobrze komponować się z domem i budynkami sąsiadującymi. Co zrobić, aby ogrodzenie wyglądało ładnie i dobrze komponowało się z domem?:

  • Jeżeli planujemy otoczyć całą posesję gęstym murem, to wejście na furtkę warto zaplanować większe niż jest ona rzeczywiście. Będzie to wyglądało bardziej elegancko i majestatycznie.
  • w furtce czy bramie możemy umieścić nasze inicjały czy numer domu.
  • aby ogrodzenie wyglądało estetycznie, staramy się ukryć mało atrakcyjne skrzynki elektryczne, gazowe czy miejsce na kosz na śmieci.
  • warto zastosować element wypełnienia delikatnie odmienne lub zupełnie kontrastowe niż w całym ogrodzeniu, co przyciągnie wzrok do furtki i ułatwi jej odnalezienie.
  • ważne jest aby ogrodzenie było wykonane w kolorystyce czy z tworzyw, które zostały wykorzystane do budowy domu, jego elewacji czy wykończenia. Pozwoli to harmonijnie połączyć te dwa elementy , tworząc z nich jedną całość.

ogrodzenie z technorattanu przy domu

Płot wykonany z wykorzystaniem paneli z technorattanu, doskonale wygląda i spełnia swoje funkcje.

Nasz typ - ogrodzenia panelowe

Naszym faworytem, spośród wymienionych rodzajów ogrodzeń, są panele ogrodzeniowe technorattanowe. Zupełnie odmienne niż pozostałe typy ogrodzeń, charakteryzują się pełną odpornością na wpływ czynników atmosferycznych. Nie szkodzi im wilgoć, niskie temperatury - technorattan przez wiele lat pozostaje w doskonałej kondycji. Nawet pomimo ciągłej, intensywnej eksploatacji panele technorattanowe nie ulegają niszczeniu. Kolorystyka paneli może być dowolnie dobrana do otoczenia czy pozostałych elementów wyposażenia. Technorattan jest tworzywem bardzo chętnie obecnie wykorzystywanym do produkcji mebli ogrodowych, dlatego skomponowanie ich z ogrodzeniem, nie powinno być trudne. Ogrodzenia z technorattanowych paneli docenią wszyscy zapracowani, gdyż nie wymagają od nas szczególnej pielęgnacji. Nie musimy ich malować, konserwować, a czyszczenie ogranicza się do zabiegów z wykorzystaniem delikatnego detergentu, ciepłej wody i gąbeczki.

ogrodzenie z technorattanu przy domu

ogrodzenie z technorattanu przy domu

Płot wykonany z wykorzystaniem paneli z technorattanu, doskonale wygląda i spełnia swoje funkcje.

Mamy nadzieję, iż powyższy poradnik pomoże Państwu odpowiedzieć na pytanie: jak dobrze zrobić ogrodzenie? Przegląd wielu rodzajów ogrodzeń, funkcje jakie mogą spełniać czy zasady, jakie na zobowiązuje - jest to niezbędna wiedza, aby wybrać najlepszy wariant. Zachęcamy do zapoznania się z krótkim filmem pokazującym montaż drewnianego ogrodzenia.

Komentarze do wpisu (1)

8 sierpnia 2017

Fantastyczny poradnik, który wiele rzeczy tłumaczy i myślę, że przyda się każdemu laikowi. Dziękie wielki za tekst, a fotki, które wybraliście są po prostu obłędne ;)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium