Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Jak zrobić fontannę ogrodową? 0
Jak zrobić fontannę ogrodową?

Fontanna ogrodowa to obowiązkowe wyposażenie ogrodu - ten mały gadżet ma wiele zalet, a jego obecność z pewnością odczuje każdy z użytkowników ogrodu. Fontanna ogrodowa stanie się naszym ulubionym, bardzo dekoracyjnym elementem wyposażenia ogrodu. Szum wody, pluskającej i delikatnie spływającej po dekoracyjnych elementach fontanny, pomoże nam się zrelaksować. Dodatkowo woda przyciągnie do naszego ogrodu ptaki, płazy i owady. Pamiętajmy tylko, aby woda nie była chlorowana, tak, żeby nie zaszkodziła naszym małym przyjaciołom. W każdy upalny i słoneczny dzień, sąsiedztwo fontanny, będzie nieocenione. W większych ogrodach możemy zdecydować się na duże oczko wodne. O tym jak zbudować oczko wodne, przeczytasz tu.

Jak zrobić fontannę ogrodową - przydatne wskazówki

Niestety, gotowe fontanny ogrodowe są drogie, dlatego tak niewielu z nas się na nie decyduje. Jeżeli marzy ci się mała, ogrodowa fontanna, możesz wykonać ją samodzielnie, nie jest to skomplikowane, a możesz sporo zaoszczędzić.

fontanna ogrodowa w kształcie kuli na podeście

Fontanna na podeście, z kamienia, to uniwersalna dekoracja, pasuje do każdej przestrzeni ogrodowej.

Fontanna ogrodowa - budowa

Fontanna ogrodowa stanowi oddzielny obieg wodny, i jest on obiegiem zamkniętym. Składa się ze zbiornika, pompy oraz fontanny. Inne elementy wyposażenie fontanny zależą już tylko od naszych upodobań - kamienie do wykończenia fontanny, elementy dekoracyjne, rośliny są kwestią naszych upodobań.

Woda w fontannie krąży w obiegu zamkniętym, czyli ze zbiornika jest wypychana do fontanny za pomocą pompy, a następnie spływa po ozdobnej czaszy fontanny, i wpada znowu do zbiornika, skąd znowu jest pchana przez pompę do góry.

Pompa może być zasilana elektrycznie, ale obecnie w sprzedaży mamy do dyspozycji pompy zasilane solarnie. Jest to duże ułatwienie, gdyż nie musimy już planować elektrycznej instalacji, co powoduje, że wykonanie fontanny jest łatwiejsze i mniej kosztowne. Pompy solarne są wydaje nawet w pochmurne dni, gdyż ich zapotrzebowanie na energię jest nieduże. Takie urządzenia działają podobnie jak lampy solarne - wystarczy umieścić w ogrodzie panel solarny (jest to mini panel, o wymiarach kilku centymetrów, tak jak przy lampkach), który wychwytuje promienie słoneczne i przetwarza je na energię, służąco do zasilenia pompy.

Poszukując odpowiedniej pompy do fontanny, musimy wiedzieć, jak dużą fontannę planujemy, gdyż wydajność pompy zależy od ilości wody, jaką będzie musiała przepompowywać. Im większa pompa, tym oczywiście większy koszt - cena zakupy pompy waha się od stu do kilkuset złoty. Pompę solarną możemy zakupić w internecie nawet za około 100 zł.

fontanna ogrodowa w kształcie kobiety

Źródełkiem może być tak dekoracyjna rzeźba.

Pojemnik na wodę może stanowić zarówno profesjonalny zbiornik na fontannę, jak również wiaderko, czy też donica lub kasta budowlana. Ważne, aby element ten był odporny na działanie wilgoci, a także na mróz. Jeżeli pojemnik jest wkopywany w podłoże, nie musi być dekoracyjny, ale nad nim, na powierzchni ziemi, możemy ustawić dekoracyjny kamień z wywierconym otworem, donicę, lub małą fontannę, po której będzie spływać woda. Jeżeli nie planujemy wkopywania pojemnika w podłoże, musimy zaplanować taki przedmiot, które zmieści pompę i będzie atrakcyjny.

Do pompy umieszczonej w zbiorniku podłączamy przewód, którym woda będzie podawana wyżej. Może to być plastikowa rurka, albo kawałek ogrodowego węża.

Innymi elementami, jakie będą nam potrzebne są kamienie lub płyty ogrodowe. Za ich pomocą obciążymy dno fontanny, ozdobimy je, czy też zamaskujemy zbiornik na wodę, jeżeli wykorzystamy taki, który umieścimy w podłożu.

Fontanna ogrodowa może występować w dwóch rodzajach:

  • jako fontanna nadziemna, kiedy pojemnik na wodę jest dekoracyjny, możemy ustawić go na tarasie, balkonie, albo schodach,
  • jako źródło podziemne, kiedy pojemnik na wodę jest wkopany w podłoże, w takim przypadku potrzebna będzie jeszcze metalowa kratka, którą położymy na zbiorniku, aby go zamaskować, metalowa kratka będzie stanowić podstawę pod płyty kamienne, kamyki, otoczaki, którymi wykończymy fontannę. Aby nie kupować specjalnego, metalowego stelaża, możemy wykorzystać nawet metalową wycieraczkę, stelaż z mebli, sito, albo metalową pokrywkę, z nawierconymi otworami.

fontanna w kształcie kuli

fontanna w oczku wodnym

Fontanna może wyglądać dokładnie tak jak chcemy, a nie musi kosztować fortuny.

Jak zrobić fontannę? Krok po kroku

Wykonanie własnej, małej fontanny ogrodowej jest bardzo łatwe i z pewnością będzie kosztować nas mniej, niż zakup gotowej z centrów ogrodniczych.

budowa fontanny ogrodowej - schemat

Fontanna z pojemnikiem wkopanym w podłoże

  • Wykop otwór, o wielkości trochę większej od pojemnika na wodę, jakim dysponujesz. Pojemnik nie musi być atrakcyjny, gdyż nie będzie widoczny. Może to być mocne wiadro, donica, kasta itp. Doskonale jeżeli dysponujesz do niego pokrywką.
  • Wykop wyrównaj, usuń z niego kamienie i zanieczyszczenia, tak aby pojemnik stał stabilnie, i aby nie było ryzyka jego pęknięcia.
  • Umieść pojemnik w otworze w ziemi.
  • Do pojemnika włóż pompę ogrodową. Przewód zasilający wyciągnij do góry.
  • Zamocuj przewód wyprowadzający wodę (wąż, rura) do pompy, wyciągnij go do góry.
  • Na pojemniku ułóż pokrywkę z nawierconymi otworami, lub metalową kratkę.
  • Nalej wody i przeprowadź test, czy pompa działa i wszystko funkcjonuje, jak należy.
  • Przykryj pokrywkę agrowłókniną, która zatrzyma zanieczyszczenia przed wpadaniem do wody, a także utrzyma drobny żwir na powierzchni fontanny.
  • Zamaskuj pojemnik. Na kratownicy możesz ustawić donicę, kulę lub kamień z nawierconym otworem, stary dzban, itp. Będzie to dekoracja fontanny, a z tego przedmiotu będzie się dekoracyjnie przelewać woda, wpadając ponownie do pojemnika, wkopanego w podłoże.
  • Ułóż na kratownicy kamienie, ustaw ostatecznie pojemnik, ewentualnie obsadź dookoła roślinami, które lubią wilgotne podłoże i wilgotne powietrze.

fontanna misa

Fontanna wraz z bujną zielenią tworzy bardzo stylowy zakątek.

Fontanna z donicy lub misy

  • Pojemnik ustawiamy na równym, utwardzonym i wypoziomowanym podłożu. Najlepiej aby miejsce było starannie wybrane, tak, aby niepotrzebnie nie przenosić fontanny, narażając ją na uszkodzenie.
  • Włóż do pojemnika pompę, a przez otwór w dnie wyciągnij na zewnątrz przewód zasilający.
  • Zaklej otwór w dnie za pomocą masy szpachlowej odpornej na wodę, albo silikonu sanitarnego. Pozostaw na kilka godzin do wyschnięcia.
  • Jeżeli chcesz w pojemniku z wodą możesz stworzyć małą kaskadę, np. poprzez sklejenie ze sobą kilku płaskich kamieni. Klejenie rozpocznij od największego do najmniejszego, również za pomocą kleju odpornego na wilgoć i wodę.
  • Przytwierdź kaskadę do dna fontanny.
  • Przymocuj do pompy elementy wyprowadzające wodę do góry - ustaw elementy dekoracyjne, oraz przeprowadź przez nie wężyk prowadzący do pompy.
  • Nalej wody.
  • Uruchom pompę i … ciesz się swoją fontanną.

Pielęgnacja fontanny

Jak pielęgnować nasza fontannę? Musimy dbać o jakość wody oraz jej stały poziom. Zwłaszcza w upalne dni poziom wody może się zmniejszyć - parowanie i rozchlapywanie wody może powodować jej ubywanie. Musimy więc regularnie jej dolewać. Liczy się również jakość wody - usuwajmy więc zanieczyszczenia takie jak opadłe liście, czy inne roślinne elementy, drobne pyłki.

Na zimę usuwajmy wodę z fontanny, tak aby mróz jej nie uszkodził.

Pamiętajmy, że aby fontanna nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla mniejszych użytkowników ogrodu - płazów, gadów, ptaków i owadów, powinniśmy zadbać, aby było możliwość bezpiecznego wydostanie się z pojemnika z wodą - gałązka, kamienna ścieżka, itp. zapobiegną topieniu się w naszej fontannie tych istot.

fontanna kula

Delikatnie szemrząca woda relaksuje nas i uspokaja.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium