Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Jak zrobić oczko wodne? 1
Jak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne?

Aby samodzielnie wykonać zbiornik wody w ogrodzie (oczko wodne), nie musimy wcale posiadać skomplikowany sprzęt czy mieć bardzo rozwinięte umiejętności majsterkowania. Jeżeli dobrze się przygotujemy do tego zadania, praca powinna przebiegać sprawnie i przyjemnie. W przeciągu jednego dnia będziemy mogli stworzyć w naszym ogrodzie wodną enklawę dla żab, ptaków i ryb w naszym ogrodzie. Szum wody z pewnością pomoże nam się zrelaksować i wypocząć. Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą oczko wodne w ogrodzie? I co warto wiedzieć zanim przystąpimy do pracy - o tym wszystkim piszemy dziś w naszym artykule.

oczko wodne przy ładnym tarasie

Piękne oczko wodne w sąsiedztwie tarasu.

Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie niesie ze sobą wiele korzyści. Nie bez powodu jest marzeniem wielu ogrodników i posiadaczy ogrodów. Z pewnością posiadanie oczka w ogrodzie sprawi, że to miejsce stanie się unikatowe, i będzie wyróżniać się z otoczenia. Zadbane oczko wodne, z bujną roślinnością czy rybami będzie wizytówką ogrodu, a spędzanie czasu nad jego brzegiem, w przyjemnej aurze, stanie się ulubionym sposobem na relaks w ogrodzie.

Szum i plusk wody, delikatne fale, piękne widoki - chyba nikt nie ma wątpliwości, że oczko wodne sprzyja wypoczynkowi w ogrodzie.

oczko wodne otoczone kamieniem

Zbiornik wody to nie tylko piękny widok czy sprzyjające warunki do wypoczynku - to także wiele zdrowotnych korzyści dla nas oraz korzyści przyrodniczych.

Obecność wody w ogrodzie doceniamy zwłaszcza w upalne, letnie dni. Ponieważ będzie ona oddawała wilgoć do otoczenia, dzięki czemu przebywanie w ogrodzie stanie się przyjemniejsze - powietrze będzie nawilżone, oraz odrobinę chłodniejsze.

Dzięki obecności oczka wodnego, nasz ogród z pewnością częściej odwiedzać będą ptaki - które pozwolą nam obserwować się podczas kąpieli, przylecą się napić i schłodzić. Do stawiku czy oka zajrzą też żaby, czy nawet wiewiórki. Dzięki oczku wodnemu możemy w ogrodzie prowadzić mała hodowlę ryb ozdobnych.

żaba na liściu

Do oczka wodnego licznie przybywają żaby.

Jeżeli pragniemy, aby oczko wodne było przychylne różnorodności zwierząt w naszym ogrodzie, musimy zrezygnować z chemicznego zabezpieczania wody. Środki chemiczne mogłyby negatywnie oddziaływać na zwierzęta i wykluczać ich obecność w naszym ogrodzie. Istnieje wiele naturalnych sposobów oczyszczania wody: jak systematyczne mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń, czy napowietrzanie jej - chociażby poprzez budowę kaskady.

Zbiornik wody może być jednym z najbardziej aktywnych ogrodowych założeń - niektóre dzikie zwierzęta potrzebują wody do rozmnażania, inne szukają w niej pożywienia. Jeżeli oczko wodne obsadzamy ciekawymi roślinami, z pewnością będzie dla nich jeszcze atrakcyjniejsze.

Dowiedz się także - wodny raj w ogrodzie - jak go stworzyć?

czapla przy zbiorniku wodnym

Ptaki także lubią zażywać kąpieli.

Oczko wodne krok po kroku

Zanim przystąpisz do budowy oczka wodnego, należy dobrze zastanowić się nad jego lokalizacją.

Idealnym miejscem dla oczka wodnego będzie strefa, która około południa jest nasłoneczniona, ale w pozostałym czasie pokazuje się tam cień. Dzięki takiemu nasłonecznieniu, ograniczyć rozwój glonów w wodzie, ale roślinność czy zwierzęta związane z oczkiem, będą miały zapewnione odpowiednie nasłonecznienie.

Woda w oczku wodnym odpowiednio szybko się nagrzeje.

Unikajmy lokalizowania oczka w sąsiedztwie drzew - spadające z nich liście, będą szybko zanieczyszczały wodę.

W końcu warto zastanowić się w którym miejscu w ogrodzie przebywamy najczęściej, bo przecież widok przybywających do wody ptaków, ważek czy ząb jest bardzo przyjemny, warto więc móc obserwować je w każdej wolnej chwili. W końcu ...

Jak zbudować oczko wodne? Przedstawiamy instrukcję, krok po kroku.

  • wyznacz kształt - za pomocą sznurka, węża ogrodowego czy rysując kształt na nawierzchni, wyznacz jak wyobrażasz sobie swoje oczko wodne. Jeżeli jest taka możliwość, pozostaw ten kształt na kilka dni, lub nawet na jeden, aby upewnić się, ze wybrane miejsce i kształt, są tymi pożądanymi.

usuwanie trawy i kopanie dołu pod oczko wodne

Usuwanie starego trawnika.

  • przygotuj wykop - usuwając murawę, wszystkie rośliny, oraz podłoże, kształtuj głębokość i układ zbiornika aż osiągniesz oczekiwany efekt. Dobrze jest zaplanować brzeg zbiornika schodkowo - dzięki temu zapobiegniemy osuwaniu się podłoża, jak również zbiornik stanie się bezpieczniejszy dla zwierząt czy ludzi - w zależności od oczekiwań. Dodatkowo schodkowy układ brzegu jest łatwiejszy w zagospodarowaniu roślinnością.

Kształtując brzeg zbiornika warto pamiętać o płyciznach. Warto z jednej strony stworzyć płytszy brzeg, po to aby oczko było bezpieczne chociażby dla dzieci czy dorosłych, a po drugie miejsce to będzie atrakcyjne dla ptaków, i innych dzikich stworzeń, które będą mogły zażywać tu kąpieli, czy bezpiecznie wchodzić i wychodzić z wody.

Wykop jaki przygotujemy powinien być głębszy o warstwę wyściółki jaką planujemy. Poleca się, aby była to warstwa o grubości 15-20 cm. Czyli jeżeli planujemy oczko o głębokości 100 cm, wykonujemy wykop o głębokości 120 cm. Optymalną głębokością jest oczko o toni 80 cm, dzięki takiej głębokości śpiące w czasie zimy stworzenia na jego dnie nie będą zagrożone zamarzaniem. Taka głębokość będzie także już pozwalała na zróżnicowane zagospodarowanie roślinne oczka.

Wykop jaki przygotowali powinien być dokładnie oczyszczony z wszelkich ostrych korzeni, kamieni czy innych zanieczyszczeń. Mogłyby one uszkodzić wyściółkę, i negatywnie wpływać na estetyczny wygląd zbiornika wodnego.

  • wyłóż zbiornik wyściółką - najpierw w wykopie wysypujemy warstwę piasku, następnie układamy na niej warstwę podkładki z włókniny, a nią układamy folię. Taki warstwowy układ dna zapewnia nas, że folia nie ulegnie uszkodzeniu na skutek twardego podłoża lub nacisku, jaki pojawi się, gdy wypełnimy zbiornik wodą.

Do wysiedlenia wykopu zbiornika możemy użyć folii PCW, folii polietylenowej, gumy butylowej. Dno zbiornika może także zostać wzmocnione betonem - jednak ten sposób jest kosztowniejszy od pozostałych, a także beton jest kłopotliwym materiałem ze względu na pracochłonność - wykonanie zbiornika z betonu z pewnością potrwa dłużej niż jeden dzień. Beton także, na skutek mrozów czy oddziaływania zewnętrznego, może pękać i się kruszyć, a tym samym dno zbiornika straci swoje szczelność.

przygotowanie dołu pod oczko wodne ze zbrojeniem

Przygotowanie zbrojenia pod wylewkę betonową na oczko.

Wyściółka zbiornika wodnego powinna być ułożona z zapasem. To znaczy krawędzie folii muszą wystawać poza granice zbiornika. Pozwoli to nam, w trakcie nalewania wody, dokładnie układać folię do dna, będzie mogła ona dokładnie przylegać i wypełnić zbiornik. Po ułożeniu folii, obciążamy ją - na przykład kamieniami, tak aby nie osuwała się zbytnio podczas wypełniania zbiornika.

4. napełnij zbiornik - zbiornik napełniaj powoli i spokojnie. W czasie nalewania wody powinniśmy usuwać obciążenie folii, dzięki temu będzie się ona dokładnie dopasowywać do kształtu dna zbiornika, a folia nie będzie się naciągać ani pękać. Woda powinna być nalewana delikatnie i stopniowo.

5. posadź rośliny - najpierw sadzimy te które rosną w głębszych partiach oczka, następnie te wolnopływające. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu.

kwiat lili wodnej

6. wykończ brzeg zbiornika - aby oczko wyglądało estetycznie i pięknie, powinniśmy postarać się o zamaskowanie folii. Doskonale sprawdzą się w tej roli kamienie, żwir czy czy płyty kamienne. Będą wyglądały naturalnie i ukryją pozostałości foli. Jeżeli wykonaliśmy odpowiednie spadki w oczku, to również w tym miejscu możemy wysypać kamienie.

Doskonałym sposobem na wykończenie oczka wodnego będzie wykonanie plaży. Na kamiennym brzegu będa się wygrzewac jaszczurki, i inne gady, płazy a nawet ptaki.

Oczko wodne rośliny

Oczko wodne i rośliny jakie w nim posadzimy to kolejny ważny element, jaki należy poznać, jeżeli chcemy samodzielnie je stworzyć.

W jaki sposób wybrać najlepsze rośliny do oczka wodnego? Jak je posadzić? I jakie gatunki wybrać? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

rośliny do oczka wodnego

Bogata oferta szkółki, gwarantuje, że znajdziemy coś dla siebie.

Jak wybrać dobre rośliny?

Po pierwsze gatunki jakie wybierzemy muszą być dobrane do rozmiaru oczka wodnego. Pamiętajmy, że jeden z gatunków rosną szybciej, inne wolniej. Wybierając gatunki miejmy na uwadze, jak są ekspansywne i jakie funkcje spełniają. Rośliny do oczka wodnego są dostępne w kilku grupach. Szkółki są doskonale zaopatrzone w gatunki pływające, natleniające i inne. JAK MOŻNA PODZIELIĆ GATUNKI DO OCZKA WODNEGO? Wyróżniamy takie grupy jak :

  • pływające - do tej grupy należą gatunki, które swobodnie unoszą się po powierzchni wody, nie muszą być posadzone w donicach ustawionych na dnie. Ich wprowadzenie do oczka wodnego jest więc bezproblemowe. Liście roślin pływających powodują zacienienie toni wodnej w oczku, a tym samym hamują rozwój glonów. Dzięki swojej specjalnej budowie i ‘komorom powietrznym’ w liściach, bez problemu unoszą się one na powierzchni wody. Zaliczyć tu możemy na przykład żabiściek pływający.

ptak na grążelu żółtym

Grążel żółty to ozdobna roślina, doskonała do oczka wodnego.

  • natleniające - są to bardzo istotne w prawidłowym funkcjonowaniu oczka rośliny, gdyż ich obecność wpływa na oczyszczenie wody. Gatunki te sadzi się w podłożu, a ich obecność natlenia wodę, co hamuje rozwój glonów, i innych niepożądanych gości. Tu zaliczamy np. rogatka sztywnego.
  • bagienne - to gatunki rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie oczka, na obszarach podmokłych czy zalewowych, ponieważ gatunki z tej grupy znoszą czasowe zalewanie korzeni. Do tej grupy kwalifikuje się np. Knieć błotna. Dzięki obecności strefy bagiennej, dajemy możliwość rozwoju i bytowania gatunkom, które cenią właśnie takie siedliska.
  • przybrzeżne - w grupie gatunków przybrzeżnych, są liczne rośliny, które przyjdą nam z pomocą, jeżeli chodzi o maskowanie brzegu zbiornika. Rośliny te będą rozwijały się w strefie płytkiej wody, wiele z nich jest bardzo atrakcyjnych, ze względu na kwitnienie, liście, czy szybki rozwój - np. kosaciec syberyjski.
  • podwodne - to gatunki, które rozwijają się pod wodą, są najczęściej zakorzenione w dnie, tu możemy zakwalifikować znane wszystkim doskonale nenufary - czyli lilie wodne.

oczko wodne z pompą wodną

Oczko z pompą wodną.

Oczko wodne wpływa bardzo pozytywnie na nasz ogród. Jest siedliskiem korzystnym do rozwoju wielu dzikich zwierząt, które dla nas będą ciekawymi gośćmi. Dodatkowo szum wody, czy jej obecność pomoże nam się zrelaksować, a w upalne dni orzeźwi nas i ochłodzi. Każdy posiadacz oczka wodnego z pewnością podpisuje się pod tym, że warto mieć taki, nawet najmniejszy zbiornik, w swoim grodzie.

Komentarze do wpisu (1)

30 marca 2022

Czy na budowę oczka wodnego muszę mieć pozwolenie?

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium