Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Promocje
Sofa 3-osobowa OLIVET aluminium-teak
Sofa 3-osobowa OLIVET aluminium-teak
4 550,00 zł 2 950,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Donica prostokątna głęboka MIA (technorattan)
Donica prostokątna głęboka MIA (technorattan)
450,00 zł 427,50 zł
szt.
Duży zestaw mebli jadalnianych Gustoso Grande z technorattanu
Duży zestaw mebli jadalnianych Gustoso Grande z technorattanu
6 299,00 zł 5 099,00 zł
szt.
Zestaw jadalnianych mebli dla 6 osób Gustoso technorattan
Zestaw jadalnianych mebli dla 6 osób Gustoso technorattan
4 999,00 zł 4 799,00 zł
szt.
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
4 599,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Zestaw mebli ogrodowych CAPITALE
Zestaw mebli ogrodowych CAPITALE
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Drewniana ławka z oparciem Brive
Drewniana ławka z oparciem Brive
2 900,00 zł 1 950,00 zł
szt.
Donica technorattanowa SQUARE
Donica technorattanowa SQUARE
455,00 zł 432,25 zł
szt.
Donica technorattanowa CUBE
Donica technorattanowa CUBE
332,00 zł 315,00 zł
szt.
Donica technorattanowa GRAZIA
Donica technorattanowa GRAZIA
292,00 zł 277,40 zł
szt.
Donica technorattanowa PERFECTA
Donica technorattanowa PERFECTA
375,00 zł 350,00 zł
szt.
Oświetlenie ogrodu - jak to zrobić dobrze? 0
Oświetlenie ogrodu - jak to zrobić dobrze?

Światło jest czynnikiem, które znacząco wpłynęło na poprawę komfortu życia człowieka, jego obecność sprawia, że czujemy się bezpiecznie... Dzięki jego zastosowaniu mamy szansę wydłużyć godziny naszego funkcjonowania. Światło, niezależnie z jakiego źródła pochodzi, jest elementem, istotnie poprawiającym nasze samopoczucie - dodaje przyjemnego klimatu, tworzy nastrojową atmosferę. Stosując oświetlenie ogrodu mamy szansę na ukazanie zupełnie innego niż dzienny, wizerunku naszego ogrodu.

Prawidłowa iluminacja może stworzyć niepowtarzalne efekty.

Światło jako element wyposażenia ogrodu jest bardzo istotne, niestety często lekceważone. Zapominamy o zaplanowaniu tego ważnego czynnika lub pozostawiamy to sobie na później, co jest poważnym błędem. Często też stosując oświetlenie ograniczamy się do tylko i wyłącznie funkcji użytkowej oświetlenia, zapominając jak wiele możemy jeszcze osiągnąć przez jego zastosowanie.

oświetlenie w ogrodzie

Funkcje oświetlenia w ogrodzie

Warto zacząć od tego jak istotne i bardzo atrakcyjne są efekty świetlne w ogrodzie. I nie muszą to być wyszukane, barwne czy błyskające lampki.

Ogród nocą może wyglądać zupełnie inaczej niż nocą. I inaczej nie oznacza, że gorzej, wręcz odwrotne, dzięki nocnemu oświetleniu mamy szansę wydobyć zupełnie inne piękno ogrodu, ukazać to czego w dzień nie widać - na przykład głębie zbiornika wodnego. Dzięki akcentom świetlnym możemy wyróżnić nasz ogród spośród otoczenia, nadać mu odmiennego charakteru. Dla nas samych, jako użytkowników ogrodu, może to być miła odmiana, oglądać ‘nowy ogród. Światło potrafi wyłonić z naszego otoczenia to, czego nie widać w dzień lub nadać temu znanemu otoczeniu nowego wyglądu. Światło tworzy tajemnicę, a jednocześnie uchyla nam jej rąbka.

Dzięki zastosowaniu oświetlenia, które zostało wykonane w ogrodzie w sposób zaplanowany i przemyślany, mamy szansę ukazać to czego w dzień nie widać, co ginie w natłoku otoczenia i masie innych elementów. Detale architektoniczne, drobne rzeźby, kształt rośliny, kolor, pojedyncza roślina na rabacie (która w dzień jest tylko jednym z wielu elementów nasadzenia) - to wszystko możemy wybrać i ukazać odbiorcy, kierując jego uwagę tylko na ten element. Niewidoczne w mroku nocy otoczenie będzie idealnym tłem dla takich akcentów.

Nie znajdzie się chyba spośród nas osoba, która zaprzeczy temu, że światło kształtuje nastrój w ogrodzie. Prawidłowo dobrane oświetlenie, szczególnie jeżeli pochodzi z naturalnych źródeł, jak paleniska ogrodowe, kominki czy nawet grille, jest niepowtarzalnym zjawiskiem.

oświetlenie w ogrodzie

Przyjemny blask ciepłego ognia uprzyjemnia każdy wieczór, a wszystkim wydarzeniom, które przebiegają w jego towarzystwie, nadaje wyjątkowego charakteru.

Również światło sztuczne, pochodzące ze sztucznych źródeł, zasilanych energią, potrafi oddziaływać na nasze odczucia. Jak przyjemnie jest wracać do domu dobrze oświetloną, jasną ścieżką, której zakamarki są nam dobrze widoczne i czujemy się bezpiecznie. Jakie to miłe uczucie dojrzeć w mroku ogrodu jaśniejący punkt przy drzwiach wejściowych naszego ukochanego domu. Nie jest chyba nikomu obce to uczucie radości.

Oczywiście oświetlenie ogrodu spełnia także wiele funkcjonalnych zadań. Światło w ogrodzie i otoczeniu domu zwiększa komfort użytkowania tego obszaru po zmroku, czasami w ogóle daje szanse na jego użytkowanie, dodatkowo poprawia bezpieczeństwo domu. Jest to element, który może ułatwić nam orientację w terenie, szczególnie w nowych miejscach, na przykład podczas nocnego zwiedzania miasta - podświetlony najbardziej charakterystyczny element, jak na przykład wieża kościoła, ułatwi nam zorientowanie się w jakim miejscu jesteśmy.

Co możemy podświetlać w ogrodzie?

W zasadzie nie ma ograniczenia. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Podświetlone mogą być rośliny, obiekty malej architektury a nawet budynki - możemy wybrać całe elementy lub tylko wyróżnić poprzez oświetlenie jeden z ich elementów.

Najczęściej decydujemy się na oświetlenie budynku, dopiero potem wybieramy małą architekturę, jak rzeźby ogrodowe, niestety na koniec pozostawiamy rośliny. Może to wynikać z faktu, że roślinność jako element niezwykle dynamiczny i zmienny, wymaga bardzo często podejścia indywidualnego do każdego gatunku, a tym samym jest dużo trudniejsze niż oświetlenie statycznego budynku, jednak efekt jaki jesteśmy w stanie uzyskać, może być oszałamiający!

oświetlenie basenu w ogrodzie

Jakie mamy rodzaje oświetlenia w ogrodzie?

W zależności od tego co chcemy oświetlić, i jaki efekt chcemy uzyskać, możemy wybierać z kilku rodzajów zastosowanego oświetlenia.

  • oświetlenie punktowe - które ma na celu oświetlenie tylko jednego punktu (często jest to tylko jeden element z danej kompozycji). Dzięki temu sposobowi, mamy szansę ukazać wybrany przez nas akcent, podkreślić jego znaczenie. Ten sposób stosujemy jeżeli jesteśmy pewni, że odbiorca będzie się znajdował w niewielkiej odległości od oglądanego obiektu.
  • oświetlenie ogólne - które zalewa całą kompozycję, jak budynek czy rabata, i stawia wszystkie elementy na równi. Metoda zalewowa jest stosowana dla obiektów dużych i takich, które będą podziwiane ze znacznej odległości.

Czasami, w celu uzyskania ciekawych efektów, stosuje się połączenie tych dwóch typów oświetlenia.

Jednak, niezależnie od tego, na jaki sposób wykorzystania oświetlenia chcemy się zdecydować, musimy bardzo ostrożnie stosować efekty wizualne z użyciem światła w ogrodzie, gdyż muszą one być wykonane bardzo precyzyjnie. Najmniejszy błąd może powodować bardzo nieciekawe, a czasami wręcz niebezpieczne efekty. Dlatego w stosowaniu oświetlenia warto jest zdać się na profesjonalistę. Jeżeli jednak chcemy samodzielne zaplanować instalację świetlną oraz ja wykonać, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

oświetlenie w ogrodzie

Zasady i wskazówki planowania oświetlenia

Planując oświetlenie obiektu, możemy projektować jego działanie w myśl następującej zasady: od szczegółu do ogółu. Ma to na celu uświadomić Państwu, że sposób w jaki oświetlimy na przykład nasz dom lub rabatę, będzie wpływał na wyobrażenie jej sobie przez odbiorcę. Te elementy, które będą niewidoczne, obserwator sobie wyobrazi, naszym zadaniem jest takie nakierowanie go, aby wyobrażenie tego obiektu - po pierwsze było możliwe, a po drugie aby było możliwe.

Nasze oświetlenie nie może zaburzać konstrukcji obiektu, nie możemy także pozostawiać nieczytelnych, trudnych w odbiorze przedmiotów. Jeżeli przedstawiany obiekt charakteryzuje się symetrycznym układem, lub są w nim elementy powtarzające się, detale lub szczegóły, to warto jest podkreślić tę powtarzalność poprzez naśladowanie tego samego sposobu oświetlenia dla każdego z tych obiektów, ponieważ dzięki temu uda się nam podkreślić symetryczny, rytmiczny, spójny charakter budynku / rabaty / ogrodu.

Znacznie łatwiej jest przestrzegać zasady czytelności oświetlenia przy metodzie ogólnej, zalewowej, gdzie cały obiekt jest równomiernie oświetlony. Natomiast oświetlenie punktowe niesie za sobą zagrożenie zaburzenia prawidłowego postrzegani obiektu, dlatego przyjmuje się, że odległość pomiędzy poszczególnymi emiterami światła nie może być większa niż szerokość powierzchni jaką oświetlają. W ten sposób unikną Państwo ciemnych, tajemniczych plam, które mogą powodować mylne wyobrażenia na temat danego przedmiotu.

Bardzo ważne w prawidłowym oświetleniu elementów, jest podkreślanie ich granic / krawędzi / zakończeń / linii podziałów. Dzięki temu kształtujemy i pokazujemy prawdziwy obraz tego obiektu.

Kolejnym ważnym elementem, który ma wpływ na postrzeganie oświetlenia w ogrodzie jest widoczność lamp, podświetleń, opraw, i innych elementów technicznych, wchodzących w skład instalacji oświetleniowej.

Powinniśmy starać się, aby wszystkie elementy techniczne były niewidoczne i zamaskowane dla odbiorcy. Staramy się ukryć lampy wśród roślinności, w podłożu, na elewacji… sterczące reflektory, lampy, kable nie wyglądają estetycznie.

Światło pomaga nam stworzyć wrażenie głębi w ogrodzie. Aby uwydatnić ten efekt, powinniśmy starać się mocniej oświetlić elementy, które znajdują się dalej i wyżej.

W ten sposób uda nam się zróżnicować płaszczyznę obiektu, a tym samym nadać prezentowanemu obiektowi pożądaną głębię.

oświetlenie w ogrodzie

Instalacja oświetleniowa

Dokonując zakupu i wyboru poszczególnych elementów instalacji warto jest zwrócić uwagą na następujące szczegóły i parametry :

  • trwałość - która dla oświetlenia zewnętrznego musi być większa, z powodu narażenia na inne, trudniejsze czynniki zewnętrzne,
  • efektywność świetlna
  • kolor światła - barwa zimna, która powiększa otoczenie, ciepła - która pomniejsza, kolorystyka, która może być barwnym elementem dekoracyjnym,
  • wymiary i sposób montażu - czy łatwo będzie je ukryć?
  • regulacja, włączanie, wyłączanie - czy można regulować i w jaki sposób?

Prawidłowe oświetlenie może dać oszołamiające efekty! Jest to nie tylko sposób na stworzenie wyjątkowego charakteru ogrodu, wyróżnienie go spośród wszystkich w sąsiedztwie, czy stworzenie przyjemnego nastroju, który będzie wykorzystywany podczas coraz częstszych wieczornych spotkań w naszym ogrodzie. To także zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa. Dlatego warto jest, już na etapie planowania ogrodu, pamiętać o tym istotnym elemencie.

A może szukasz inspiracji na oświetlenie do mieszkania? Poznaj nasze sposoby na to - Jak dobrać oświetlenie do wnętrza domu?

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium