Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Promocje
Dekoracyjny promiennik gazowy Watra
Dekoracyjny promiennik gazowy Watra
3 969,00 zł 3 500,00 zł
szt.
Promiennik gazowy ETNA
Promiennik gazowy ETNA
2 615,00 zł 2 500,00 zł
szt.
Gazowy ogrzewacz Nowy Orlean
Gazowy ogrzewacz Nowy Orlean
1 950,00 zł 1 750,00 zł
szt.
Owalny stół Loto Dinner ze szklanym blatem
Owalny stół Loto Dinner ze szklanym blatem
3 300,00 zł 1 650,00 zł
szt.
Sofa w stylu prowansalskim Vichy 2 i 3 osobowa
Sofa w stylu prowansalskim Vichy 2 i 3 osobowa
5 950,00 zł 3 950,00 zł
szt.
Tapicerowany zestaw wypoczynkowy Fiesta
Tapicerowany zestaw wypoczynkowy Fiesta
14 500,00 zł 13 000,00 zł
szt.
Leżak basenowy Nardi EDEN
Leżak basenowy Nardi EDEN
550,00 zł 500,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
3 680,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Zestaw 4 szt. donic betonowych naturalnych corten
Zestaw 4 szt. donic betonowych naturalnych corten
4 820,00 zł 4 400,00 zł
szt.
Zestaw 5 szt. donic betonowych loft jasny szary
Zestaw 5 szt. donic betonowych loft jasny szary
3 720,00 zł 3 000,00 zł
szt.
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
12 900,00 zł 10 900,00 zł
szt.
Duża donica Mercury niebieska
Duża donica Mercury niebieska
547,46 zł 499,00 zł
szt.
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza domu? 0
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza domu?

Oświetlenie we wnętrzach

Prawidłowy wybór oświetlenia do wnętrz, jest jednym z największych dylematów osób borykających się z remontem lub budową domu. Warto jednak starannie przygotować się do tych zakupów, gdyż prawidłowo dobrane oświetlenie podkreśla walory pomieszczenia, i sprawia, że jest ono funkcjonalne.

Oświetlenie we wnętrzu spełnia wiele funkcji - już nie tylko je oświetla. Nowoczesne lampy są często bardzo efektowne i zaskakujące, stanowią element dekoracyjny. Dodatkowo lampy pełnią inne funkcje, doskonale odpowiadając na potrzeby coraz bardziej wymagających użytkowników.

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać oświetlenie do swoich pomieszczeń, tak aby:

  • było funkcjonalne,
  • było atrakcyjne,
  • i modne,

koniecznie musisz przeczytać nasz poradnik.

nowoczesny salon z piękną lampą

Oświetlenie we wnętrzu pełni kilka istotnych funkcji.

Oświetlenie i światło we wnętrzach - na początek kilka praktycznych i informacji

Aby dobrze rozpocząć rozważania na temat rodzajów oświetlenia, warto poznać kilka podstawowych pojęć, związanych z oświetleniem.

Barwa światła - ciepła, zimna, czy neutralna?

Wiele badań potwierdziło domysł, iż barwa światła oddziałuje na samopoczucie człowieka- na jego aktywność, emocje, a nawet apetyt. Barwa światła wpływa również na samo wnętrze - może je upiększyć, lub skutecznie oszpecić. Dlatego, stojąc przed wyzwaniem aranżacji naszego wnętrza w nowe oświetlenie, koniecznie musimy wiedzieć, jak barwa światła wpływa na otoczenie.

lampa nad łóżkiem

Barwa światła ma wpływ na nasze samopoczucie, ale też na odbiór wnętrza.

Barwę światła określa się w Kelvinach. Ze względu na wartość wyróżniamy:

  • światło zimne - 4600 - 6500 K, pobudza naszą aktywność umysłową, fizyczną, dlatego dobrze jest lokalizować je w miejscach wzmożonego wysiłku jak np. biuro, gabinet, czy kuchnia,
  • światło ciepłe - 2700-3200K, sprzyja wypoczynkowi, relaksowi, wyciszeniu, więc miejscem jego idealnego wykorzystania będzie salon, sypialnia,
  • światło neutralne - 3300-4500 K, idealne do łazienki i innych pomieszczeń użytkowych,

Moc oświetlenia

Moc oświetlenia dotyczy bezpośrednio jego źródła - czyli żarówki. posiadanie wiedzy na temat mocy żarówki i rozróżnienie ich rodzajów pomoże nam kontrolować nasz domowy budżet, ponieważ od mocy żarówki zależy wysokość rachunków za prąd - niektóre są bardziej przychylne od innych.

Najbardziej przyjaznymi dla naszej kieszeni są lampy LED, których pobór mocy jest do 85% niższy niż klasycznych żarówek, dlatego w większości nowoczesnych lamp stosuje się właśnie ten rodzaj źródła światła.

piękny, dobrze oświetlony salon

Oświetlenie we wnętrzu dzielimy na kilka rodzajów.

System oświetlenia w domu

Dawniej nie przykładano dużej uwagi do oświetlenia wnętrz - w każdym pomieszczeniu pod sufitem znajdował się żyrandol, a ewentualne dodatkowe źródło światła stanowiła lampka na biurku, lub w salonie.

Obecnie mamy coraz większą świadomość wpływu oświetlenia na nasze funkcjonowanie w mieszkaniu, chcemy czuć się w nim dobrze, a światło bez wątpienia odgrywa w tym dużą rolę.

Oświetlenie w naszych przestrzeniach powinno tworzyć jeden, idealnie funkcjonalny i piękny system, który będzie składał się z oświetlenia funkcjonalnego, oświetlenia dekoracyjnego i oświetlenia punktowego.

Każdy z elementów oświetlenia - lampy, plafony, żyrandole, kinkiety, czy też taśmy i diody LED - muszą tworzyć jeden, harmonijny układ.

We wnętrzach możemy wyróżnić aż 3 rodzaje oświetlenia:

  • oświetlenie główne,
  • oświetlenie punktowe,
  • oświetlenie dekoracyjne.

Rodzaje te mogą występować jednocześnie w jednej przestrzeni, różnią się funkcją, barwą i mocą, a także źródłem światła i jego lokalizacją.

Oświetlenie ogólne - główne

Życie i funkcjonowanie we wnętrzu mieszkania wiąże się z codziennym wykonywaniem wielu czynności, które wymagają większej lub mniejszej precyzji.

Aby mieć możliwość wykonanie tych czynności dokładnie, nasze mieszkanie powinno być oświetlone w taki sposób, by to umożliwiać.

To właśnie oświetlenie główne ma zapewniać nam odpowiedni stopień oświetlenia naszego miejsca “pracy”, niezależnie czy jest nią odkurzanie, gotowanie, czy zabawa z dziećmi.

Oświetlenie główne stanowić więc będą lampy, żyrandole i plafony, a także układ lampek LED, puszczonych w sufit. Oświetlenie główne jest więc zlokalizowane na suficie, i ma stanowić tło dla pozostałych rodzajów oświetlenia. Oświetlenie główne powinno mieć barwę neutralną lub ciepłą - jeżeli aranżujemy wnętrze mieszkania.

Oświetlenie punktowe

lampa przy kanapie

Oświetlenie punktowe to na przykład lampa podłogowa.

Światło punktowe najczęściej jest dość silne i jasne, o czytelnie widocznym ukierunkowaniu. Światło punktowe pomaga podkreślić podział funkcjonalny we wnętrzach. Przykładem oświetlenia punktowego jest lampa na biurku, kinkiety przy lustrze w łazience, czy też listwa led oświetlająca blat w kuchni.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne służy do wydobycia szczególnie pięknych elementów aranżacyjnych przestrzeni, a także ukazania jej głębi, wymiarowości. Za pomocą takich elementów jak oświetlenie led, lampy, listwy, możemy podkreślić dekoracyjną strukturę na ścianie, dekoracyjny tynk, gzymsy, wnęki, a także rzeźby, ozdoby.

salon

Lampy i oprawy muszą pasować do stylu przestrzeni.

Oświetlenie zgodne ze stylem wnętrz

Każdy kto poszukuje oświetlenia do swoich pomieszczeń, chce, aby idealnie pasowało ono do stylu, jaki panuje we wnętrzach. Oświetlenie harmonijnie dobrane, podkreślą charakter pomieszczenia, i jest jego piękną dekoracją.

Przeglądając bogaty wybór, jaki oferują nam producenci i sprzedawcy oświetlenia, często dokonujemy pochopne decyzje, kupując to, co akurat wannie nam w oko, nie zastanawiając się, jak odnosi się do stylu naszych wnętrz.

Dlatego, wybierając się na zakupy, musisz wiedzieć, że dla nowoczesnych przestrzeni najlepiej pasują lampy efektowne, wykonane z materiałów w kolorze czarnym, srebrnym, a także ze szkła. Ten rodzaj oświetlenia pasuje też do wnętrz industrialnych. Natomiast do klasycznych przestrzeni lepiej jest dobrać lampy w odcieniach bieli, beżów, ze szkła mlecznego, czy też materiałów w kolorach brązu, lub z elementami drewna i ceramiki.

Jak rozplanować oświetlenie we wnętrzach?

Planując rozmieszczenie oświetlenia w naszych wnętrzach, koniecznie musimy wziąć pod uwagę podział funkcjonalny pomieszczeń. W każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się kilka rodzajów światła.

Planowanie rozkładu światła w każdym pomieszczeniu zaczynamy od zlokalizowania światła głównego - na suficie, w jednym lub kilku miejscach. Za pomocą światła ogólnego mamy oświetlić całe pomieszczenie delikatnym blaskiem.

Jako uzupełnienie potraktujmy światło punktowe, które może być lampą podłogową, stołową lub biurową. Lampę podłogową ustawimy w sąsiedztwie fotela w salonie, lampkę stołową na stole w kuchni, lub na komodzie w salonie, a biurkową w pokoju dziecka na biurku, stoliku.

Na zakończenie możemy ozdobić nasza przestrzeń dekoracyjnym oświetleniem. Podkreślamy nasze ulubione dekoracyjne elementy za pomocą diod i listwę LED.

Kiedy zaplanujemy układ oświetlenia we wnętrzach, łatwiej będzie nam wykonać zakupy i dobrać takie oprawy i lampy, których naprawdę potrzebują nasze przestrzenie.

Poszukując opraw i lamp do naszych wnętrz, zwróćmy uwagę na te o specyficznych warunkach - jak łazienka, kuchnia, gdzie panuje większa wilgotność, czy temperatury, i dostosujemy parametry opraw właśnie do nich.

Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie jest równie istotne, jak we wnętrzach. Niestety, w ogrodzie często zapominamy o oświetleniu. Lampy i punkty świetlne potrafią ukazać zupełnie nowy obraz ogrodu, dzięki nim możemy stworzyć niepowtarzalne efekty dekoracyjne. Oświetlenie jest również konieczne, aby bezpiecznie użytkować ogród w czasie zmroku. Podobnie jak we wnętrzach, tu także istotne są: oświetlenie ogólne, oświetlenie punktowe i dekoracyjne.

jakie oświetlenie do ogrodu?

Poszukując opraw do ogrodu, musimy koniecznie sprawdzić, czy możliwe jest ich użytkowanie na zewnątrz. Oddziaływanie wilgoci, niskich i wysokich temperatur czy też śniegu, może spowodować uszkodzenia w instalacji. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, musimy uwzględnić ścisłe kryteria w czasie zakupów oświetlenia ogrodowego.

W ogrodzie możemy zastosować oświetlenie ogólne, które będzie miała postać reflektorów, lamp, czy też plafonów na elewacji budynku. Takie oświetlenie okryje delikatną poświatą cały ogród.

Natomiast oświetlenie punktowe wyeksponuje ścieżkę, podejście do domu, wejście do domu. Najciekawsze efekty uzyskuje się natomiast, dzięki zastosowaniu oświetlenia dekoracyjnego. Oświetlenie dekoracyjne podkreśli nasze ulubione rośliny, rzeźby czy fontannę, czyniąc z nich piękne dekoracje ogrodowe. To właśnie oświetlenie dekoracyjne ukazuje prawdziwe piękno ogrodu.

Wpis powstał we współpracy z salonled.pl

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium