Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Jak zbudować funkcjonalny taras ogrodowy 0
Jak zbudować funkcjonalny taras ogrodowy

Jak zbudować funkcjonalny taras ogrodowy? - Co warto wiedzieć o lokalizacji, powierzchni i stylu tarasu ogrodowego.

Taras ogrodowy - pierwsza myśl, jaka przychodzi mi do głowy to prywatne miejsce wypoczynku, gdzie możemy spożywać posiłki, relaksować się w ciszy lub organizować spotkania dla rodziny i znajomych. Dla wielu osób będzie on spełniał inne role, często przejmuje funkcję reprezentacyjną domu. W większości projektanci uwzględniają taras już podczas tworzenia projektów budynków. Jest to komfortowe rozwiązanie, gdyż na tym etapie możemy podzielić się swoimi oczekiwaniami i usytuować taras według własnych potrzeb. Wówczas położenie tarasu może być zlokalizowane na wysokości, np. na dachu przylegającego do budynku garażu lub innej wystającej części budynku, a niekoniecznie bezpośrednio na gruncie. Co jednak jeśli nasz dom nie posiada tarasu? W każdym momencie posiadając wolną przestrzeń w obrębie domu, możemy pokusić się o samodzielną budowę tarasu. Jednak, aby nasz taras był funkcjonalny i spełniał swoją funkcję, warto zapoznać się z odpowiednią lokalizacją i powierzchnią tarasu ogrodowego. Pamiętać należy również o jego stylu pasującym do otoczenia.

Lokalizacja tarasu ogrodowego

Lokalizacja tarasu ogrodowego przede wszystkim ma być funkcjonalna dla nas i spełniać wymagane przez nas oczekiwania. Wówczas taras będzie często użytkowany i będzie spełniać przeznaczoną dla niego rolę. Przy istniejącym już domu nie mamy dużego pola do popisu, a budowę tarasu najlepiej zlokalizować na poziomie parteru budynku. Jego umiejscowienie często zależne jest od istniejących już w ścianie budynku drzwi tarasowych, prowadzących na zewnątrz z któregoś z pomieszczeń. Niekiedy jednak mamy możliwość budowy drzwi wyjściowych na taras w dowolnym miejscu, a wtedy warto samemu zdecydować gdzie zbudować taras ogrodowy. Jeśli za główną funkcję tarasu ogrodowego przyjęliśmy funkcję wypoczynkową, warto taras umieścić z dala od frontowej części domu, bliskich sąsiadów i ruchliwej ulicy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, często wykorzystywanym jest lokalizacja tarasu bezpośrednio przylegającego do kuchni, jadalni lub salonu. Warto pokusić się o takie rozwiązanie, jeśli tylko pomieszczenia te nie są usytuowane od strony wejściowej budynku. Ułatwia to bezpośrednie poruszanie się między tymi pomieszczeniami a tarasem, który często określa się jako przedłużenie pomieszczeń. Połączenie kuchni lub jadalni z tarasem ułatwia organizacje posiłków na świeżym powietrzu, a połączenie go z salonem sprawia, że przejmuje on wspaniałą funkcję - letniej wersji salonu na świeżym powietrzu.

taras ogrodowy

Taras ogrodowy można jednak zlokalizować w dowolnym miejscu, a często przy dużych powierzchniowo ogrodach wybierana jest wolnostojąca wersja tarasu ogrodowego, oddalona od budynku.

Wybierając miejsce na taras ogrodowy, warto również pod uwagę wziąć nasze preferencje co do intensywności nasłonecznienia. Umieszczenie tarasu z różnych stron budynku skutkuje innym nasłonecznieniem o różnych porach dnia. Komfortowym rozwiązaniem jest lokalizacja tarasu od strony północnej. Do tej części budynku dociera rozproszone słońce, które nie jest uciążliwe, a zapewnia wystarczającą dawkę oświetlenia. Dla osób, które preferują cień, doskonałym wyborem będzie natomiast taras od wschodniej strony budynku. Słońce zagląda tu jedynie do południa, a przez większą część dnia taras pozostanie komfortowo zacieniony. Miłośnicy słońca, aby móc w pełni korzystać ze słonecznych dni zdecydują się zapewne na lokalizację tarasu od południowej lub zachodniej części budynku. Tak umiejscowiony taras jest intensywnie oświetlony przez większą część dnia. Kiedy nie mamy wyboru do innej lokalizacji, a nadmierne nasłonecznienie jest dla nas uciążliwe, warto zdecydować się na, chociażby częściowe zadaszenie tarasu. Dzięki temu zyskamy odrobinę komfortowego cienia. Duży wybór zadaszeń tarasowych dostępny jest w naszym sklepie: http://ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu.

Powierzchnia tarasu ogrodowego

Odpowiedni wybór powierzchni tarasu ogrodowego będzie miał skutek już podczas jego użytkowania. Przed budową warto więc zastanowić się, do czego ma nam służyć taras. Czy będziemy na nim wypoczywać w pojedynkę, spożywać posiłki, czy ma być on miejscem spędzania czasu w większym gronie? Znając odpowiedź, łatwiej jest nam również ustalić jakie meble będziemy umieszczać na tarasie ogrodowym. Od małych kawowych kompletów mebli, po duże jadalniane stoły ogrodowe i zestawy kompletów wypoczynkowych. Biorąc pod uwagę to, jak duże mają być nasze meble ogrodowe, od razu kreuje się nam odpowiednia powierzchnia. Powinno bowiem być na nim miejsce na wybrane meble oraz miejsce do swobodnego poruszania i ewentualne dekoracyjne akcesoria, np. donice z roślinnością. Na wielkość tarasu ogrodowego mają również wpływ możliwości naszego ogrodu. Często bowiem jesteśmy ograniczani powierzchnią i odgórnymi przepisami, decydującymi o lokalizacji tarasu ogrodowego w granicach działki. Warto więc przed budową zasięgnąć porady w Wydziale Budownictwa, aby budować taras zgodnie z obowiązującym prawem.

Kształt tarasu tak naprawdę zależy tylko od naszej wyobraźni, często jednak ograniczanej dostępną powierzchnią. Najwygodniejszym rozwiązaniem, łatwym do zrealizowania jest wybór prostokątnego tarasu. Jest to kształt bardzo praktyczny do zagospodarowania i często wybierany. Taras ogrodowy może jednak przybierać różne inne formy, np. półkoliste i trapezowate. W przypadku kiedy taras ma połączyć dwie ściany znajdujące się pod kątem prostym, często przybiera formę litery L. Pełną dowolność jednak zyskujemy, decydując się na budowę wolnostojącego tarasu. Taki taras może przyjmować różne kształty, nie jest też ograniczany formą bryły budynku. W przypadku tarasów łączonych z budynkiem warto przestrzegać zasad estetyki i podporządkowywać taras do występujących w bryle kształtów. Np. do posiadającego okrągłe linie i łuki domu odpowiednim wyborem będzie łukowata, półkolista forma tarasu. Dzięki temu zyskamy estetyczne połączenie.

taras ogrodowy

Styl tarasu ogrodowego

Taras ogrodowy jak zostało już wspomniane, powinien kształtem nawiązywać do charakterystycznych linii występujących w bryle budynku. Jeśli w elewacji budynku występuje również charakterystyczny materiał np. drewno lub kamień, taras, powinien zostać zbudowany z tych samych materiałów. Niestety nie zawsze jest to możliwe, często wiąże się z dużym kosztem przy większych powierzchniowo tarasach. Warto jednak nawiązać do tych materiałów i w estetyczny sposób wkomponować je w konstrukcję tarasu. Popularnymi tarasami są często tarasy drewniane. Wykonuj się także tarasy z płytek gresowych oraz wykończone np. kamieniem i kostką brukową. Więcej o tym, jakie materiały użyć do budowy tarasu przeczytasz tutaj: http://ogrodolandia.pl/budowa-tarasu.

Styl tarasu ogrodowego ważny jest także podczas jego aranżacji. Wszelkie rośliny, meble i akcesoria umieszczone na tarasie powinny nawiązywać stylem do budynku i pomieszczeń, z którymi połączony jest nasz taras ogrodowy. Dzięki temu zyskamy taras, który jak w założeniu powinien być przedłużeniem naszego mieszkania.

Jak zbudować taras ogrodowy - przykład budowy drewnianego tarasu ogrodowego

Decydując się na budowę tarasu ogrodowego dostępnych mamy kilka opcji.

Popularna i dość łatwa do samodzielnego wykonania jest budowa tarasu drewnianego. Podpowiemy jak w łatwy sposób wykonać taki taras ogrodowy:

  • Budowę drewnianego tarasu ogrodowego rozpocząć należy od wymierzenia powierzchni, gdzie ma powstać taras. Określenia jej i zebrania w tym miejscu warstwy urodzajnej gleby (humus) tak, aby utworzyć wgłębienie na ok. 15 - 20 cm.
  • W wykopaną przestrzeń montujemy bloki betonowe, a do montażu używamy betonu. Będą one służyć za podporę tarasu. Ważne, aby bloczki były rozmieszczone w regularnych ok. 20 cm odstępach.
  • Kolejnym krokiem jest pokrycie powierzchni folią zabezpieczająca przed roślinnością lub geowłókniną, wycinając otwory na bloki betonowe.
  • Następnym krokiem jest zasypanie foli kamiennym tłuczeniem lub żwirem, pozostawiając ok. 3 cm wolnego odstępu do krawędzi powierzchni betonowych bloków.
  • Po zasypaniu folii rozmieszczamy na blokach betonowych drewniane bele, na których opierać się będzie nasza podłoga.
  • Bele należy solidnie przymocować do bloków betonowych. Warto podłożyć w miejscu złącza między drewnem a betonem podkładkę gumową izolująca wilgoć, która mogłaby spowodować gnicie podpodłogowych beli.
  • Końcowym etapem na tak zmontowanej konstrukcji jest ułożenie drewnianych desek, które utworzą podłogę naszego tarasu ogrodowego. Deski należy układać prostopadle do zamontowanych beli, przycinać na odpowiednią długość i starannie montować.

Więcej na temat tego, jak stworzyć taras przeczytasz także tutaj - Jak zrobić taras?

Ważne jest wcześniejsze zabezpieczenie wszystkich elementów drewnianych konstrukcji impregnatem, który zabezpieczy nasz taras ogrodowy przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Drewno w tym wypadku nie jest materiałem długowiecznym, pamiętać należy o regularnej konserwacji powierzchni tarasu, aby służył nam przez dłuższy czas. Jednak, aby taras wykonany był z trwalszego materiału, warto pokusić się o wykorzystanie drewna egzotycznego, które odznacza się większą odpornością na szkodliwe czynniki atmosferyczne.

Kiedy nie posiadamy umiejętności budowlanych warto skorzystać z pomocy fachowca, który zbuduje nam wymarzony taras ogrodowy. Przed podjęciem jednak jakichkolwiek kroków budowlanych pierwszorzędną sprawą jest zapoznanie się z ustawą Prawo budowlane, aby wiedzieć, jakie mamy możliwości budowy tarasu w obrębie naszej działki.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium