Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Budujemy taras 0
Budujemy taras

Na co zwrócić uwagę przy budowie tarasu

Powierzchnia tarasu

Taras, to miejsce, gdzie relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy, gdzie w spokoju chcemy wypić kawę czy też poczytać książkę lub też zorganizować pysznego grilla. Powierzchnia tarasu powinna spełniać wymagania użytkowników. Taras nie może być za mały, gdyż będziemy się czuli, jak na małej platformie. W obecnych czasach tarasy przybierają coraz większe rozmiary. Uważa się, że powierzchnia poniżej 20 m2 to za mało natomiast 40 m2 nie jest uważane za przesadę. Budowę tarasu nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak zanim zaczniemy prace budowlane, najlepiej jest zasięgnąć informacji w Wydziale Budownictwa. Zadaszenie tarasu, które mocowane jest bezpośrednio do ściany budynku, wymaga pozwolenia na budowę bez względu na powierzchnię zabudowy, gdyż traktowane jest to jako rozbudowa (tak Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z siedzibą w Łodzi z 23 czerwca 2010 r. II SA/Łd 339/10).

Jeżeli planujemy budowę domu, to warto poprosić projektanta, aby w naszym projekcie ujął aranżację tarasu oraz ogrodu. Dzięki takim rysunkom i doświadczeniu specjalisty będziemy mieli pewność, że nasza przestrzeń jest rozsądnie zagospodarowana.

Z czego budować taras

Taras zewnętrzny musi być przede wszystkim odporny na zmiany klimatyczne a więc trwały. Dlatego warto budować prostą metodą i używać najlepszych materiałów wykończeniowych, które pozwolą cieszyć się pięknym widokiem.
Najbardziej popularnym jest taras betonowy, wykończony płytkami gresowym chociaż nie jest to najłatwiejsza metoda ponieważ wymaga bardzo dużej dokładności, tak aby gres nie pękła a fugi nie kruszyły się. Alternatywnym rozwiązaniem jest taras na gruncie, na utwardzonej podsypce piaskowej. Taras na gruncie jest bardziej oszczędny niż taras betonowy i to aż o ok. 50% oraz wykonuje się go znacznie szybciej. Taras na gruncie można wykończyć płytami tarasowymi, drewnem, kostką betonową. Taras wykończony kamieniem jest bardzo trwały i na pewno nie będziemy musieli przy nim nic robić przez nawet kilkadziesiąt lat. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są płyty tarasowe, które wyglądają jak płyty z kamienia naturalnego a są dużo tańsze. Na rynku do wyboru jest wiele wzorów i kolorów płyt, są łatwe w utrzymaniu i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Mało popularnym ale bardzo prostym sposobem na taras jest tzw. taras wentylowany. Płyty są montowane na wspornikach, które układane są na wylewce betonowej lub płycie. Podłoże musi być równe i stabilne.

Do budowy tarasu drewnianego najlepiej stosować drewno twarde o wysokiej odporności na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne - dąb, modrzew, modrzew syberyjski. Deski tarasowe mogą być gładkie lub jedno albo dwustronnie ryflowane. Dzięki ryflowaniu deski są antypoślizgowe oraz przyśpieszają spływanie wody z tarasu. Deski układa się z odstępami ok.0,5 cm ze względu na to iż konstrukcja przez cały czas pracuje pod wpływem czynników atmosferycznych a także pod wpływem nacisku wywieranego przez użytkowników. Z tych samych względów należy zostawić szczelinę pomiędzy tarasem a budynkiem, do którego przylega taras. Drewno należy zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych, dzięki czemu taras dłużej będzie wyglądał ładnie. Do zabezpieczenia drewna najczęściej używa się oleju do drewna. Wnika on głęboko w strukturę drewna, co znakomicie podkreśla widoczne słoje tworząc niewidoczną powłokę. Olej nakłada się pędzlem na przeszlifowane i oczyszczone deski. Po wchłonięciu pierwszej warstwy nakłada się drugą tzw. metoda mokro na mokro, czyli pierwsza warstwa musi wchłonąć ale nie wyschnąć.

Bez względu na to, jaki rodzaj tarasu będziemy realizować, ważne jest wykończenie. Na rynku jest ogromny wybór materiałów posadzkowych zewnętrznych. Warto wybrać materiał nieco droższy ale lepszy jakościowo, który będzie mrozoodporny i antypoślizgowy.

Dodatki na taras

Aby atmosfera tarasu była jeszcze przyjemniejsza, warto pomyśleć o roślinności i meblach. To one sprawiają, że klimat na tarasie robi się przytulny i staje się miejscem naszego spokoju. Rośliny najlepiej takie, które nie zabrudzą nam posadzki a donice oczywiście mrozoodporne, dopasowane wielkościowo do korzeni roślin.

Zadaszenie tarasu

Warto też pamiętać o zadaszeniu tarasu - przyda się kiedy mocno będzie grzało słońce czy spadnie lekki deszczyk. Aby nie zacieniać sobie tarasu, kiedy tego nie chcemy, to najlepiej będzie zamontować markizę. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ rozkładamy zadaszenie, kiedy tego wymaga chwila i pogoda. Aby markiza stanowiła element dekoracyjny, należy dobrze dobrać jej wzór i kolor. Markiza powinna nawiązywać do stylu domu oraz kolorów elewacji. Markizy przeznaczone na taras mają wysięg do 3,5 m. Markizy mają konstrukcję przegubową, co pozwala na wygodne korzystanie z zadaszenia. Jeżeli chcemy nieco mocniejszą konstrukcję, taką która wytrzyma również wiatr, to musi ona posiadać wzmocnienia boczne, przytwierdzone do ściany na stałe.

Od niedawna na rynku są dostępne markizy z dwustopniowym kątem nachylenia, co daje możliwość osłony przed wschodzącym i zachodzącym słońcem, które jest nisko a jedno kątowa markiza nie spełniała wtedy funkcji ochronnej.
Przy zakupie mamy również wybór odnośnie chowania markizy tzn po zwinięciu może ona się chować do kasety lub do półka sety, która jest zabudowana tylko od góry. Są też takie, które po zwinięciu pozostają odsłonięte. Tkaniny stosowane przy markizach są nowoczesne, trwałe, odporne na rozdarcia czy zanieczyszczenia oraz odbijają promienie UV.


Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą mebli na taras.

A gdy już taras jest gotowy, może warto urządzić go w egzotycznym stylu? Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - Egzotyczny taras - jak go urządzić? 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium