Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Promocje
Mały stolik Nardi Aria 60x60
Mały stolik Nardi Aria 60x60
315,00 zł 250,00 zł
szt.
Narożnik Toulouse (5-osobowy) ze stolikiem
Narożnik Toulouse (5-osobowy) ze stolikiem
4 700,00 zł 3 900,00 zł
szt.
Krzesełko dziecięce ARIEL
Krzesełko dziecięce ARIEL
40,00 zł 25,00 zł
szt.
Stolik dziecięcy ARIEL
Stolik dziecięcy ARIEL
160,00 zł 100,00 zł
szt.
Mały podnóżek do fotela Folio
Mały podnóżek do fotela Folio
260,00 zł 200,00 zł
szt.
Krzesło z podłokietnikami Nardi Costa
Krzesło z podłokietnikami Nardi Costa
280,00 zł 230,00 zł
szt.
Ogrodowy hoker Lido z oparciem
Ogrodowy hoker Lido z oparciem
335,00 zł 250,00 zł
szt.
Krzesło Nardi BIT nowoczesne
Krzesło Nardi BIT nowoczesne
315,00 zł 275,00 zł
szt.
Ażurowa ławka Nardi Net
Ażurowa ławka Nardi Net
850,00 zł 700,00 zł
szt.
Stolik kawowy Sevran
Stolik kawowy Sevran
1 900,00 zł 1 450,00 zł
szt.
Zestaw kawowy 4 fotele stolik Aria
Zestaw kawowy 4 fotele stolik Aria
3 700,00 zł 2 800,00 zł
szt.
Narożnik 2-modułowy TOULOUSE czarny
Narożnik 2-modułowy TOULOUSE czarny
5 900,00 zł 3 500,00 zł
szt.
Jak zaprojektować ogród? 1
Jak zaprojektować ogród?

Jak samemu zaprojektować ogród?

Jak samemu zaprojektować ogród? Czy możemy to samodzielnie zrobić? - Oczywiście, że tak. Nawet jeżeli nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie roślin, nawierzchni czy innych zagadnień, projekt ogrodu możemy wykonać samodzielnie. Dużo łatwiej jest jeśli planujemy samodzielne wykonanie ogrodu, wtedy wystarczy wykonać go w taki sposób, aby był czytelny dla nas. Czego będziemy potrzebować, aby wykonać projekt ogrodu do własnych potrzeb? Przede wszystkim konieczna będzie mapa działki.

Jeżeli nie dysponujemy mapą, możemy ją stworzyć samodzielnie, dokonując obmiaru działki, uwzględniając zarys budynków, ogrodzenie, czy roślinność lub obiekty, które na niej istnieją. Ważne jest także zapoznanie się z przebiegiem sieci podziemnych na działce - sieć wodociągowa, gazowa, instalacja elektryczna. Podczas wykonywania i planowania ogrodu musimy wiedzieć gdzie przebiegają, aby uniknąć kolizji z nimi lub uszkodzenia podcza prac w ogrodzie.

Przydadzą się również przyrządy do rysowania.

Warto jest wykonać taki rysunek w skali, gdyż pomoże nam to sprawnie zagospodarować przestrzeń, unikniemy problemów przy wdrażaniu projektu w życie, skala daje nam pewność, że wszystko się zmieści. Przykładowo skala 1:100 oznacza, że 1cm na mapie, odpowiada 1 metrowi w rzeczywistości. Dla małych ogrodów jest wystarczająca.

Projekt ogród - etapy

Projekt ogród, projekt ogrodu musi zawierać pewne elementy, które powinny być zaplanowane przed ich wykonaniem.

taras z widokiem na jezioro

Przykładowy projekt ogrodu - widać sylwetki roślin, strefę wypoczynku z leżakami, oraz nawierzchnię.

Od czego zaczynamy rysowanie projektu ogrodu, planu jego zagospodarowania? Dobrze jest przygotować sobie kilka czystych map ogrodu, na których będziemy rozbudowywać kolejno swoje pomysły. Kolejne kroki tworzenia projektu powinny wyglądać następująco:

 1. na początku wyznaczamy strefy, które kolejno będziemy rozbudowywać. Każdy ogród powinien mieć 3 strefy, o których wspominaliśmy wcześniej - strefę reprezentacyjną, wypoczynkową i gospodarczą. Strefy te możemy wyznaczyć zakreślając odpowiedni teren na mapie, tworząc koła, strefy, itp.
 2. kolejno w każdej strefie zapisujemy pomysły na jej urządzenie - co miałoby się tam znajdować, np.:
  • strefa reprezentacyjna - skrzynka pocztowa, donice z kwiatami jednorocznymi, rabata dekoracyjna,
  • strefa gospodarcza - linki na pranie, warzywnik, kompostownik, miejsce na śmietniki,
  • strefa wypoczynkowa aktywna - boisko, plac zabaw, basen,
  • strefa wypoczynku biernego - leżaki, hamaki, miejsce na narożnik,

  przydomowy, nowoczesny ogród

  Piękna strefa wypoczynkowa w małym ogrodzie.

 3. Następnie w każdej strefie staramy się rysować obiekty, z zachowaniem skali, zaczynamy od budowli architektury - jak wiaty, altany, domki, wraz z instalacjami, potem nawierzchnie, i na końcu roślinność - najpierw drzewa, potem krzewy i najmniejsze byliny i krzewinki. Dopiero po rozmieszczeniu tych elementów, zastanawiamy się, jakie gatunki wybrać. Często najpierw ustalamy, ze wybierzemy np. lipę, a potem okazuje się, ze nie pasuje nam do niczego, jest za duża. Każdy gatunek musimy dobrze przemyśleć i dopasować do stylu ogrodu, warunków, miejsca. Bardzo ważne jest, aby planując nasadzenia roślinne, zapoznać się z rzeczywistym wymiarem rośliny, jaki osiąga w stanie dorosłym. Często zapominamy, że rośliny po kilku latach znacznie zwiększą swoją wielkość, co jest w efekcie źródłem bałaganu w ogrodzie. Drzewa i krzewy oraz inne rośliny zaznaczamy za pomocą kół, którym nadajemy odpowiedni promień, wielkość.
 4. Gdy wykonaliśmy projekt, możemy przystąpić do jego wykonania.

  klasyczny dom z ogrodem

  Strefa reprezentacyjna.

Projektowanie ogrodu

Projektowanie ogrodu, jego planowanie powinniśmy rozpocząć od uświadomienia sobie, jakich rzeczy oczekujemy od naszego ogrodu - czy chcemy mieć miejsce do relaksu, czy pragniemy posiadać własny warzywnik czy może plac zabaw dla dzieci.

Projektowanie ogrodu więc musimy rozpocząć od wyznaczenia w nim trzech stref:

 1. strefa reprezentacyjna - czyli ta, gdzie witamy naszych gości,
 2. strefa wypoczynkowa - która możemy podzielić na kilka stref, wypoczynku czynnego, biernego, itp. są to miejsca takie jak taras z meblami wypoczynkowymi, miejsce na grilla, gdzie ustawimy wygodny stół, czy inne meble ogrodowe,
 3. strefa gospodarcza - o której najczęściej zapominamy, a która jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania ogrodu - tutaj umieścimy kompostownik, miejsce na pranie, na kosze na śmieci, lub warzywnik, składzik na narzędzia, a nawet garaż czy wiatę na samochody.

dom z ogrodem i placem zabaw

Ogród powinien spełniać potrzeby wszystkich członków rodziny.

Rośliny w ogrodzie

Rośliny w ogrodzie to bardzo ważny element, po architekturze ogrodowej stanowią jeden z ważniejszych elementów składowych ogrodu. W jaki sposób powinniśmy dobierać rośliny do ogrodu? Przedstawimy kilka zasad, które gwarantują zdrowy wzrost roślin i piękny wygląd ogrodu:

 • dobierając rośliny do warunków panujących w ogrodzie - te warunki to nasłonecznienie, wilgotność gleby, rodzaj gleby, a nawet zanieczyszczenie powietrza. Każda z roślin ma swoje wymagania do prawidłowego rozwoju, im bardziej dopasujemy rośliny do naszego ogrodu, tym mniej pielęgnacji będą wymagać.
 • pamiętaj o rozmiarach w stanie dorosłym - to pomoże uniknąć bałaganu za kilka lat,
 • pamiętaj, że niektóre rośliny wymagają pielęgnacji! - jeżeli nie chcesz spędzać zbyt dużo czasu na pracy w ogrodzie, wybieraj te mniej kłopotliwe.

Jak zaprojektować ogród? To trudne pytanie, ale mamy nadzieję, że nasz artykuł trochę Państwu w tym pomoże. Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy do innego wpisu, tu pisaliśmy na temat pierwszych kroków w ogrodzie.

Komentarze do wpisu (1)

24 stycznia 2019

Te wszystkie ogrody na zdjęciach nie zaprojektował amator, a już tym bardziej ich nie wykonał. Wolę jednak zlecić to specjalistom. Polecam serwis Planujemy ogród - mnóstwo cennych porad i informacji.

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium