
Czy ogród jest ważny?
Ogród to ważna część naszego otoczenia. Nie tylko jest elementem reprezentacyjnym domu, ale również wpływa na ogólny stan naszego samopoczucia. Chcemy, żeby był okazały, pełen bujnej roślinności, z dobrze przyciętym trawnikiem, zagospodarowany wysokiej jakości elementami aranżacji ogrodów. Mało jednak kto pamięta, że aby ogród wyglądał okazale i zachwycał detalami, potrzebne są lata pracy nad nim. Niesamowicie ważne jest, więc zaplanowanie prac w ogrodzie, jego zaprojektowania oraz wybór roślinności, nie tyle zgodny z chęciami, ale z możliwościami i warunkami, jakie w ogrodzie panują.
Co musimy wiedzieć o naszym ogrodzie?
Żeby odpowiednio zagospodarować teren musimy określić stul domu i nasze preferencje w jego wnętrzach tak, aby ogród, czyli otoczenie pomieszczeń mieszkalnych, nie odbiegał od całości koncepcji. Zwyczajnie moglibyśmy się w nim potem źle czuć. Ogród to przecież odzwierciedlenie nas samych. Ważne, żeby korespondował z naszym życiem, wpisywał się w koncepcję stylu. Musimy oczywiście obejrzeć okolicę. Możliwe, bowiem, że musielibyśmy odgrodzić się od uciążliwego sąsiedztwa lub hałaśliwej ulicy. To jedne z ważniejszych informacji, warunkujących rodzaj ogrodzenia, które powinnyśmy wziąć pod uwagę.
Istotna jest informacja o użytkownikach ogrodu. Ilość osób korzystających z przestrzeni, obecność małych dzieci, osób niepełnosprawnych czy zwierząt, to niezmiernie ważne informacje. Inne też rośliny posadzimy w otoczeniu alergika. Musimy zwrócić uwagę, na jaki typ ogrodu nastawiają się członkowie rodziny z niego korzystający. Wiedząc, czy ogród ma być reprezentacyjny, prorodzinny, praktyczny, mało wymagający, rekreacyjny czy przeznaczony do spotkać z przyjaciółmi, również będziemy mogli odpowiednio zagospodarować przestrzeń, wybrać roślinność, ułożenie konkretnych stref.
Wyróżniamy również kilka stylów ogrodów. Wśród nich mamy ogrody angielskie, barokowe, japońskie, w stylu Zen, śródziemnomorskie, wodne, minimalistyczne - zwane nowoczesnymi, klasyczne, kwietne itd. Ważny jest wybór odpowiedni do preferencji właścicieli. Wówczas możemy stosować w nich odpowiednie kompozycje: nieregularne, symetryczne, geometryczne itd., w zależności od upodobań i wyznaczonego charakteru otoczenia. Informacje te warunkować będą również najtrafniejsze zaaranżowanie przestrzeni w leżaki, stoliki i inne akcesoria, niezbędne do odpowiedniego odpoczynku, działania zgodnie z własnymi założeniami spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Przy zakładaniu ogrodu oczywiście musimy mierzyć siły na zamiary oraz znać realne możliwości finansowe. Konieczne jest pamiętanie o instalacji nawadniającej, która jest zazwyczaj pomijana, choć to woda wpływa na stan naszych roślin a, niestety, nie zawsze mamy czas czy chęci ręcznego podlewania terenu. Oczywiście ważne jest poznanie koniecznej pielęgnacji terenu. Ktoś, kto woli leniwe popołudnia na leżaku powinien zwrócić uwagę na elementy małej architektury, pomijając wymagające rabaty kwiatowe, do których szybko się zniechęci. Warto wszystko zaplanować również w odniesieniu do istniejących elementów ogrodu. Nie każde drzewo będziemy mogli wyciąć, nie zawsze warto całkowicie ogołocić teren.
Projektowanie i zakładanie ogrodu to następujące po sobie etapy
- Poznanie działki również pod kontem rodzaju, jakości gleby i jej pH, stref mrozoodporności, wysokości wód gruntowych, położenie terenu wobec stron świata
- Sprzątanie terenu, w tym, jeśli to konieczne, jego wyrównanie, usunięcie niepotrzebnych elementów
- Planowanie i inwentaryzacja z założeniem wykorzystania istniejących elementów czy nasadzeń, z których nie chcemy lub nie możemy zrezygnować
- Projektowanie samodzielne, odręczne, przy pomocy dostępnych programów internetowych lub przy udziale architekta krajobrazu
- Zakładanie ogrodu zgodne z pierwotnymi założeniami
- Pielęgnacja i utrzymanie ogrodu z uwzględnieniem kalendarza prac ogrodniczych
W poszczególnych odcinkach postaramy się pokazać, że zakładane ogrodu, choć jest inwestycją poważną i, zazwyczaj, kapitałochłonną, wcale nie jest działaniem niemożliwym do zrealizowania.
Zapraszamy. Kolejny odcinek - Projektujemy ogród