Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Jak zadaszyć taras 0
Jak zadaszyć taras

Zadaszenia tarasowe

Aby móc korzystać z tarasu przez dłuższy czas i nie martwić się warunkami atmosferycznymi, zadbajmy o właściwą osłonę. Zaplanujmy zadaszenia tak, żeby mogły spełniać swoje funkcje i jednocześnie komponowały się z otoczeniem.

O każdej porze roku słońce świeci najdłużej od południa, więc jeśli posiadamy taras od tej strony, zadaszenie okaże się nieocenione. Zacienienie powinno być częściowe - najlepiej sprawdzą się zadaszenia niezabudowane, które zapewnią przewiew, w przeciwieństwie do w pełni zabudowanych tarasów, na których może być gorąco i duszno.

Z zachodniej strony prościej nam zaplanować zadaszenie, ponieważ promienie słoneczne padają pod niskim kątem, więc odrobina światła zawsze do nas zajrzy. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że od zachodu wieją najsilniejsze wiatry, więc dobrze byłoby aby chociaż jedna ściana była zabudowana.

Na wschodnim tarasie przez większość dnia jest cień. W tej sytuacji zadaszenie powinno być minimalne - najlepiej z możliwością regulacji zacienienia.

Zadaszenia od strony północnej ochronią nas jedynie przed deszczem i wiatrem, gdyż promienie słoneczne padają na front budynku. Dach nie powinien znajdować się przy oknach, bo utrudni to dostęp światła dziennego do pomieszczeń, chyba że zdecydujemy się na zadaszenie z przeźroczystego poliwęglanu.

Zadaszenia drewniane

Zadaszenie tarasu na konstrukcji z drewna, oprócz estetycznego wyglądu, zapewni nam osłonę i schronienie przed uciążliwymi i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Mocna drewniana konstrukcja, której zadaszenie wykonane jest z poliwęglanu komorowego lub litego, zapewni nie tylko komfortową osłonę tarasu, ale również zbytnio go nie zacieni.

Zadaszenie tego typu posiada wiele zalet, między innymi:

  • ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi

Mając zainstalowane takie zadaszenie deszcz, wiatr i upał nie są problemem. Dotyczy to również mebli ogrodowych, które nie będą narażone na promieniowanie UV i opady. Jest to świetnie rozwiązanie, ponieważ nie trzeba ich chować ani zabezpieczać w razie nagłych zmian pogody.

  • trwałość i solidność

Niektóre konstrukcje wykonane są z drewna klejonego warstwowo. Ma to wiele plusów: daje większą wytrzymałość i stabilność, drewno nie nasiąka, jest odporne na wilgoć, nie odkształca się, posiada wyższą odporność na ogień. Ponadto w zadaszeniach wysokiej jakości, elementy drewniane malowane są nawet trzema warstwami impregnatów akrylowych, a łączenia wykonane są ze stalowych, ocynkowanych okuć, więc nie ulegają korozji.

Do pokrycia dachu konstrukcji, wykorzystuje się poliwęglan komorowy- tworzywo, które wykonane jest z żywicy poliwęglanowej. Posiada on dobre warunki termoizolacyjne (wytrzymuje warunki od -40°C do 120°C), nie należy do grupy produktów łatwopalnych, jest elastyczny oraz odporny na duże obciążenia.

  • prosta konserwacja

Do konserwacji płyt poliwęglanowych wystarczy sama woda. Konstrukcja drewniana nie wymaga konserwacji przez wiele lat, a do odświeżenia wystarczy dobrej jakości impregnat.

Wybierając zadaszenie tarasu, mamy również często możliwość wyboru kształtu dachu, który może być prosty, pofalowany lub zaokrąglony. Możemy go spokojnie dopasować do wyglądu domu. Dobrze i solidnie wykonane zadaszenie, da nam odrobinę wytchnienia w upalne dni, czy pozwoli spędzić czas z rodziną na tarasie nawet podczas deszczu.

Pawilony

Pawilony to doskonałe dodatki do każdego ogrodu, można określić je jako przenośne altany ogrodowe. Zapewniają elegancką ozdobę tarasu, ale też zwiększają komfort odpoczynku. Pozwalają nam na przedłużenie sezonu letniego. Pawilony to zazwyczaj konstrukcje wolnostojące z otwartymi ścianami. Zdarzają się również takie, które z łatwością przymocujemy do ściany budynku i do nawierzchni tarasowej. Najlepszym rozwiązaniem okazują się te, które posiadają unikatowe cechy oraz są wykonane z mocnych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów. Jeśli nie chcemy stałego zadaszenia, pomyślmy nad pawilonem z rozsuwanym dachem. Możemy dowolnie regulować zacienienie, dzięki zainstalowanym panelom wykonanym z poliwęglanu. Alternatywą dla nich będą te modele, które pozwalają na całkowite zdjęcie dachu. Wybierając pawilon ogrodowy ze stałym zadaszeniem, powinniśmy kierować się rodzajem i jakością materiału z którego wykonane jest pokrycie np., wcześniej już wspomnianego poliwęglanu, który dodatkowo pokryty jest ochronną warstwą blokującą promienie UV.

Jako ściany pawilonu stosuje się zasłony wykonane z mocnych tkanin, a dodatkowo dla osłony przed owadami moskitiery. Zwykle wykonane są one ze sztucznych tkanin podobnych do tiulu, dzięki temu są przejrzyste. Zasłony mocowane są na zatrzaski, posiadają szelki lub wiąże się je do konstrukcji. Materiał powinien być wodoodporny oraz niewrażliwy na promieniowanie słoneczne. Duże znaczenie ma naprężenie tkaniny (im mocniejsze, tym szybciej woda skapnie) oraz gęsty splot włókien.

Jeśli zaś chodzi o samą ramę, godne polecenia są dwie opcje: aby zapewnić stabilność konstrukcji, których szkielet stworzono z aluminium lub stali, wybierzmy te modele, których rurki mają dużą średnicę. Wyższość metali nad klasycznym drewnem w tym przypadku to ich stosunkowo niska waga. Pawilony tego rodzaju możemy dowolnie składać, rozkładać i przenosić w dowolne miejsce naszego ogrodu. Pawilony drewniane wymagają częstszych konserwacji i większej uwagi, ale w zamian posłużą kolejnym pokoleniom. Najlepszym surowcem jest drewno egzotyczne ze względu na jego większą wytrzymałość i twardość w stosunku do naszych rodzimych gatunków.

Które zadaszenie wybrać?

Niezależnie od tego, czy zainwestujemy w zadaszenie na solidnej konstrukcji z drewna czy lekki pawilon ogrodowy - lato będzie trwało dłużej. Każdy obiad, spotkanie czy grill z przyjaciółmi i rodziną, udadzą się bez względu na pogodę.

Istnieje wiele korzyści z posiadania zadaszenia. Pomoże nam ono zachować w dobrym stanie meble ogrodowe czy nawierzchnię tarasową. Dzięki zadaszonemu tarasowi będziemy mogli dłużej cieszyć się naturą, nawet kiedy sezon się skończy. Przy wyborze zadaszeń musimy się upewnić, że rozmiar daszku czy pawilonu jest proporcjonalny do wielkości tarasu. Starajmy uniknąć się efektu „przeładowania”. Kolor, bryła i materiał które wybierzemy niech współgrają z domem i wpisują się w krajobraz.

Słupki konstrukcji mogą ograniczyć miejsce i utrudnić funkcjonowanie na tarasie jeśli są źle rozstawione i zaprojektowane. Spadek daszku nie może być zbyt niski, aby nie ograniczał dostępu światła i nie zasłaniał widoku z salonu. Zwróćmy również uwagę, czy zadaszenie wytrzyma w zimnie obciążenie pokrywy śnieżnej. Zadaszenie jest również istotnym elementem przy doborze roślin. Wybierzmy gatunki, które dobrze czują się w cieniu i półcieniu oraz znoszą wilgotność, a w miejsce niezadaszone posadźmy takie odmiany, by promienie słoneczne ich nie zniszczyły.

Taras jest miejscem odpoczynku, zewnętrznym salonem. Warto więc stworzyć na nim unikalne miejsce na relaks po ciężkim dniu.

Może chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat? Zapraszamy tutaj - Zadaszony taras - jak zadaszyć taras?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium