Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Składzik ogrodowy - niezbędny element funkcjonalnego ogrodu 0
Składzik ogrodowy - niezbędny element funkcjonalnego ogrodu

Składzik ogrodowy jest elementem, jaki powinien się pojawić w każdym ogrodzie. Składzik będzie spełniał wiele funkcji i dopełnia użytkowo ogród. W sprzedaży mamy do wyboru wiele wariantów - niektóre z nich to typowe narzędziowce, lub skład na drewno, a inne to rozbudowane domki ogrodnika, które zachwycają każdego miłośnika ogrodnictwa. Z drewna, kolorowe lub naturalne, małe lub duże. Każdy kto poszukuje takiej budowli, na pewno coś dla siebie znajdzie.

składzik ogrodowy

Stylowy składzik staje się nie tylko funkcjonalnym, ale też dekoracyjnym wyposażeniem ogrodu.

Składzik ogrodowy - jaki powinien być?

Składzik ogrodowy powinien być dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Podobnie jak pozostałe budowle w ogrodzie, powinniśmy poszukiwać konstrukcji wysokiej jakości i starannie wykonanych.

Najważniejszą cechą tych konstrukcji jest funkcjonalność - a na nią z pewnością wpływa rozmiar składziku. Oczywiście, powinien być dostosowany do przestrzeni ogrodowej w jakiej zostanie ustawiony, ale starajmy się dokładnie przemyśleć jego lokalizację, i to jakie ma pełnić funkcje. W zależności od tego co planujemy przechowywać w tym domku ogrodowym, taki rozmiar musimy wybrać. Tylko od nas zależy czy będą to sprzęty ogrodowe - jak kosiarka, taczka, czy drobne narzędzia, a może dołączymy do nich jeszcze ozdoby ogrodowe, zabezpieczone przed zimowych chłodem, albo meble ogrodowe, które źle znoszą śnieg, czy po prostu poza sezonem nie będą potrzebne. Przed zakupem składziku musimy dokładnie zastanowić się, co planujemy w nim przechowywać, tak aby jego pojawienie się było dla nas jak najbardziej wygodne.

stare narzędzia ogrodowe

W składziku swoje miejsce znajdzie każdy sprzęt.

Jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca na składzik, zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie. Jednym z ciekawych jest składzik montowany do elewacji budynku, który nie zabiera dużo miejsca, a jest w stanie pomieścić najpotrzebniejsze sprzęty czy nawet rowery. Dostępny w naszym sklepie.

Kolejnym ważnym elementem składziku ogrodowego są okna i drzwi. Okna będą konieczne, jeżeli planujemy w takim domku ogrodowym uprawiać rośliny, czy przechowywać donice poza sezonem, albo przygotowywać rozsady. Wtedy okna zapewnią dostęp słońca i ich prawidłowy rozwój. Drzwi natomiast powinny być szerokie i wygodne. Do wyboru najczęściej są drzwi jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Warto ich szerokość porównać z szerokością sprzętów jakie planujemy przechowywać w narzędziowców, tak aby wygodnie było nam z niego korzystać.

domek ogrodowy

Piękny i funkcjonalny domek ogrodnika - posłuży jako miejsce na narzędzia i uprawę rozsad.

Wpływ na funkcjonalność domku ogrodnika ma także rozkład pomieszczeń - możemy zdecydować się na konstrukcję z jednym pokojem, ale również z podziałem na dwa. Wtedy na przykład możemy taki składziku podzielić na składzik na drewno i składzik na narzędzia.

Pomieszczenia składziku powinny być przewiewne, aby sprzęty czy drewno swobodnie obsychały po pracy, ale zabezpieczenie przed deszczem również powinno być skuteczne. Ważny jest szczelny dach. Konstrukcja powinna być można i na tyle wysoka, aby swobodnie się z niego korzystało.

Składzik na narzędzia - składzik na opał - budowa

Składzik na narzędzia czy na opał powinien być zbudowany starannie, tak aby użytkowanie tej konstrukcji było bezpieczne, ale również, aby sam budynek był zarówno ozdobą, jak też funkcjonalnym wyposażeniem ogrodu.

Najczęściej konstrukcje składziku [powstają z drewna. Jest to materiał naturalny - pięknie komponuje się z roślinnym otoczeniem ogrodu, a dodatkowo nie wydziela do otoczenia szkodliwych substancji,w trakcie użytkowania czy pozyskiwania materiału do budowy. Drewno łatwo jest dopasować do swoich oczekiwać i nadać mu pożądany wygląd. Jest to tworzywo, które stosunkowo łatwo się obrabia, a sama budowa przebiega szybko - znacznie szybciej od murowania.

domek w ogrodzie

Konstrukcja może być klasyczna lub unikatowa - jak ta.

Decydując się na zakupu składziku mamy do wyboru samodzielny jego montaż lub skorzystanie z pomocy ekipy sklepu. Jeżeli nie dysponujemy sprzętem czy chociaż minimalnymi zdolnościami manualnymi, może nam być trudno, dlatego lepiej poprosić o pomoc ekipę. Jeżeli natomiast decydujemy się na samodzielną budowę mamy kilka wskazówek:

  • podłoże pod składzik powinno być utwardzone - najlepiej wylać wylewkę betonową czy ułożyć plac z kostki. Dzięki temu drewno konstrukcji, jak też wnętrze składziku, oraz z jego wyposażeniem, będą zabezpieczone przed przemakaniem i chłonięciem wilgoci. Dodatkowo umocnione podłoże wzmacnia stabilność całej konstrukcji i chroni przed szkodnikami.
  • drewno powinno być zaimpregnowane przed montażem - jak wiadomo, impregnacja drewna jest konieczna, ponieważ pomaga zapobiegać korozji, hamuje rozwój grzybów i pleśni, a drewno po prostu ładniej wygląda i jest bardziej trwałe. Jednak nie każdy pamięta, że impregnacja drewnianych elementów i ich malowanie powinno się odbywać przed montażem. Dzięki temu preparat wchłania się w łeb drewna, dodatkowo w przypadku pracy drewna i rozsunięcia się niektórych elementów, nie ma ryzyka, ze ukaże się część niepomalowana.
  • wykończenie składziku powinno pasować do otoczenia - jeżeli zdecydujemy się na drewnianą konstrukcję, sprawa jest bardzo prosta. Kolorystyka ścian może być dopasowana poprzez wybór odpowiedniego koloru impregnatu. Podobnie z dachem - aby był bardziej malowniczy i atrakcyjny, możemy wykończyć go gontem bitumicznym w jednym z ciekawych kolorów.

niebieski domek ogrodowy

Ciekawa kolorystyka wyróżnia się z otoczenia. Więcej na temat barwnych budowli ogrodowych przeczytasz tutaj - Kolorowy domek w twoim ogrodzie!

oryginalny domek ogrodowy jak chatka baby jagi

Stylowa dekoracja ogrodu - pasuje do otoczenia, wyróżnia się i spełnia funkcje użytkowe.

Pamiętajmy, ze składzik powinien być nie tylko użytkowy, ale też piękny, dlatego zatroszczmy się o jego wygląd. Konstrukcja domku ogrodnika może być ustawiona w części użytkowej ogrodu, ale jeżeli nie przewidzieliśmy jej wcześniej, często ląduje w innej strefie. Jest to na tyle widoczna konstrukcja na tle ogrodu, że często staje się naszą wizytówką. Narzędziowiec, składzik na drewno czy domek ogrodnika - nie ważne - konstrukcja powinna być wykonana starannie i dokładnie - tylko wtedy stanie się dumną częścią naszego ogrodu.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium