Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Promiennik gazowy ETNA
Promiennik gazowy ETNA

2 078,70 zł

Cena regularna: 2 615,00 zł

Najniższa cena: 2 615,00 zł
szt.
Choinka lampa CHRISTMAS TREE M
Choinka lampa CHRISTMAS TREE M

450,00 zł

Cena regularna: 549,00 zł

Najniższa cena: 549,00 zł
szt.
Duża donica Mercury niebieska
Duża donica Mercury niebieska

430,00 zł

Cena regularna: 547,46 zł

Najniższa cena: 547,46 zł
szt.
Donica z ornamentem Classic L
Donica z ornamentem Classic L

263,20 zł

Cena regularna: 329,00 zł

Najniższa cena: 300,00 zł
szt.
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? 1
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Mrówki spełniają w ogrodzie kilka istotnych funkcji, a walka z nimi często budzi skrajne emocje. To pożyteczne owady, można śmiało powiedzieć, że mrówki pomagają nam utrzymać ogród w czystości - usuwają resztki organiczne z trawnika, napowietrzają podłoże. Dodatkowo przenoszą nasiona roślin, powodując ich rozsiewanie się.

Problem zaczyna się, kiedy kolonie mrówek pojawiają się tak licznie, że odczuwamy tego negatywne skutki. Mrówki potrafią skutecznie utrudnić życie ogrodnika - uszkadzają owoce, zjadają nasiona wysianych warzyw, niszczą rośliny poprzez obgryzanie młodych pędów, albo kłączy roślin. Czasem możemy zaobserwować, kiedy mrówki licznie obsiadają pąki kwiatów, jak np. piwonii, wysysając z nich soki.

mrówki na pęku piwonii

Mrówki obsiadają młode pąki roślin, pączki kwiatowe.

W miejscu gdzie powstaje gniazdo mrówek, rośliny są podkopywane, niszczone są ich korzenie. Powstają kopce, które przysypują rośliny, co szkodzi zwłaszcza małym egzemplarzom - przysypane ziemią, nie mogą rosnąć. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mrówki również hodują mszyce. Mrówki opiekują się nimi, bo przysmakiem mrówek jest spadź, którą produkują mszyce. Mrówki więc dbają o nie, co również wpływa negatywnie na nasze rośliny. Mrówki i mszyce, tak jak inne szkodniki, przenoszą również choroby na roślinach.

mrówczy kopiec

Objawami ich bytowania są kopce, które niszczą rośliny i naruszają nawierzchnie.

Dlatego, kiedy liczebność mrówek w naszym ogrodzie jest bardzo duża, a ich obecność daje nam się we znaki, koniecznie trzeba przystąpić do zwalczania mrówek.

Rekomendujemy, aby na początek wypróbować naturalne sposoby, a dopiero w momencie, jeżeli nie zadziałają, sięgnąć po chemiczne preparaty. Naturalne sposoby sprawdzą się zwłaszcza w ogrodzie warzywnym, ponieważ większość z nas decyduje się na uprawę własnych warzyw, właśnie z powodu chęci ograniczenia chemii, dostarczanej do tego co jemy. Dlatego przede wszystkim tam warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, na zwalczanie mrówek. Istnieją skuteczne domowe sposoby na mrówki, dlatego warto dowiedzieć się czego nie lubią, aby odstraszyć je z naszych ogrodów.

mrówki na łodydze

mrówki, mszyce i biedronka na łodydze

mrówki na jabłku

Mrówki hodują w ogrodzie mszyce, a także uszkadzają owoce.

mrówki w pogrodzie

Jednak działalność mrówek jest głównie pożyteczna - sprzątają ogród, napowietrzają glebę - dopiero w dużej ilości mogą być szkodliwe.

Co odstrasza mrówki?

Jeżeli chcesz pozbyć się mrówek z ogrodu, możesz zastosować naturalne preparaty, które odstraszają mrówki albo pozwalają się ich pozbyć, bez użycia chemii.

Kiedy masz problem z licznym występowaniem mrówek w ogrodzie, na tarasie, czy balkonie - możesz ułożyć w tym miejscu świeże liście pomidorów, których zapachu mrówki nie znoszą. Innym sposobem jest zalanie terenu na którym występują mrówki wyciągiem z czosnku, i wrotyczu, albo pokrzywy. Wyciąg wykonujemy, zalewając wybrane rośliny wodą i pozostawiając na kilka godzin. Następnie wodę odcedzamy i polewamy miejsce gdzie pojawiają się mrówki.

naturalny oprysk na mrówki

Naturalne preparaty będą bezpieczne tam gdzie w ogrodzie przebywają dzieci, a także warto stosować je w warzywniku.

Innym domowy sposób podpowiada, że aby zwalczać mrówki, wystarczy wysypać w miejscu mrowiska, lub tam gdzie występują mrówki - cynamon i proszek do pieczenia, albo kawę - mogą to być fusy po kawie, ale koniecznie bez cukru! Podobnie działa soda lub ocet - intensywny zapach octu odstraszy mrówki, podobnie jak zapach sody oczyszczonej.

Próbując pozbyć się mrówek, możemy po prostu zalać ich mrowisko wrzącą wodą. Ten zabieg powtarzamy kilkakrotnie, aż woda dotrze w najgłębsze partie i doszczętnie zaleje mrowisko, w tym również hamuje rozwój larw.

Aby zwalczyć mrówki w ogrodzie możemy wykorzystać mąkę kukurydzianą. Mąka kukurydziana zjedzona przez mrówki powoduje ich pęcznienie i śmierć. Mąka kukurydziana jest bezpieczna dla ludzi i nie zaszkodzi, kiedy mamy w ogrodzie zwierzęta domowe.

3 mrówki

Do zwalczania mrówek możemy wykorzystać domowe sposoby.

Szkodliwe działanie na mrówki mają również obierki z ogórka, które zawierają szkodliwe dla mrówek substancje. Wystarczy więc rozłożyć je w miejscu, występowania mrówek, aby się ich pozbyć.

Rośliny odstraszające mrówki - jakie gatunki posadzić?

W ogrodzie możemy posadzić rośliny odstraszające mrówki - ich zapach jest nieprzyjemny dla tych owadów, a tym samym będą omijać nasz ogród.

Wiele z roślin, których nie lubią mrówki, to rośliny o silnym zapachu, w tym zwłaszcza rośliny lecznicze i zielarskie. Możemy posadzić je w warzywniku, lub stworzyć z nich rabaty, zwłaszcza w tych miejscach, które ukochały sobie mrówki.

Jakie rośliny możemy posadzić, aby pozbyć się mrówek?

  • nagietek lekarski
  • lawenda
  • mięta
  • dalia
  • wrotycz
  • majeranek
  • tymianek
  • czosnek

W większości to gatunki jadalne - poza dalią, możemy robić z nich herbatki, dodawać do sałatek i innych dań, dlatego obecność tych roślin w ogrodzie będzie miała dodatkowe zalety.

warzywniak

W warzywniku możemy posadzić nagietki, które chronią uprawy przed szkodnikami.

Dodatkowo dalie, lawenda, nagietek, wrotycz mają atrakcyjne kwiaty, które będą piękną dekoracją słonecznej rabaty. Nie są to rośliny wymagające, nie potrzebują pielęgnacji, a pomogą nam odstraszyć mrówki z miejsca, w którym utrudniają nam korzystanie w ogrodu.

Jak skutecznie zwalczyć mrówki?

Aby skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu, możemy wykonać pułapki, a następnie mrówki robotnice wynieść w nich w bezpieczne miejsce, na przykład do lasu.

Możemy wykonać pułapkę z trocin, lub wełny drzewnej. Wystarczy w miejscu gdzie jest mrowisko, ustawić na nim doniczkę wypełnioną trocinami, lub słoik z wełną drzewną. Aby zwiększyć nasze szanse na powodzenie, do trocin lub wełny dodajemy miód. Jeżeli będziemy mieć szczęście - mrówki zasiedlą naszą pułapkę, a wtedy możemy je wywieźć do parku lub lasu.

mrówki wokół wody

duże mrowisko w lesie

Jeżeli chcemy pozbyć się w ogrodu mrówek, możemy złapać je w pułapkę, a następnie wynieść do parku.

Pamiętajmy, że mrówki w naturze pełnią wiele ważnych funkcji, dlatego nie należy bezmyślnie ich tępić. Oczyszczają ogród, napowietrzają glebę, rozsiewają nasiona roślin - dlatego walka z nimi często budzi skrajne emocje.

Mrówki ogrodowe pojawiają się w naszym ogrodzie chętniej, kiedy są w nim mszyce. Aby nie zachęcać mrówek i nie zapraszać ich do ogrodu, powinniśmy ograniczyć liczebność mszyc. Skuteczny może okazać się oprysk na bazie wywaru z czosnku i mydła szarego. O naturalnych metodach ochrony roślin pisaliśmy już na naszym blogu.

mrówki i mszyce

Ograniczając ilość mszyc, możemy ograniczyć liczebność mrówek.

Jeżeli jednak liczebność mrówek w naszym ogrodzie można określić prawdziwą inwazją, a mrówki uszkadzają owoce, warzywa, niszczą nasze plony czy ogród, należy uciec się do bardziej zdecydowanych niż domowe sposoby na mrówki metod. Czasem, aby skutecznie zwalczać mrówki w ogrodzie, musimy sięgnąć po preparaty chemiczne. Środki chemiczne, dostępne na rynku, oferują szerokie możliwości działania i zastosowania. Większość środków chemicznych działa w ten sposób, że jest zanoszony do gniazda mrówek, przez mrówki robotnice, a następnie - działając od wewnątrz, powoduje ich zwalczanie.

chemiczny oprysk

Środki chemiczne są skuteczne, ale sięganie po nie powinno być ostatecznością.

Pamiętajmy, że stosując środki chemiczne, w celu zwalczania mrówek, musimy zachować względy bezpieczeństwa. Nie układamy preparatów chemicznych w ogrodzie, gdzie przebywają dzieci lub zwierzęta. Zużyte środki chemiczne, wyrzucajmy do miejsc ku temu przeznaczonych, a używając ich w ogrodzie, zawsze dbajmy o swoje bezpieczeństwo i zachowujmy zasady bhp oraz stosujmy się do instrukcji.

Komentarze do wpisu (1)

24 sierpnia 2023

Posadzić lawendę dobre sobie. Posadziłam lawendę w czerwcu, mrowki się pojawiły i właśnie mi ja niszczą, bo sobie zrobiły mrowiska w korzeniach

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium